سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
  نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٦


درد دلی با شما

سی ؛ مثل سی صد ، مثل سی وند ،  مثل سی انور

حتماً فیلم سینمایی سیصد را دیده و یا در مورد آن مطالبی خوانده اید ، با اینکه این فیلم را ندیده ام ولی در چند ماه گذشته درباره این فیلم مطالب زیادی را خوانده ام. شنبه گذشته شبکه چهارم سیما در برنامه ی پشت پرده ، ضمن پخش صحنه هایی از این فیلم به نقد تحریفات تاریخی بیان شده در این فیلم می پرداخت و توضیح می داد که برخلاف واقع در این فیلم چهره خشایار شاه بسیار زشت و غیر ایرانی نشان داده شده ، همچنین در این فیلم ایرانیان مردمانی وحشی ، بی فرهنگ و جهانگشا نشان داده می شوند و دیگر مطالبی که همه تا حدودی از آن مطلع هستیم.  

دیدن صحنه ها و دروغهای فیلم سیصد برای من که تا کنون این فیلم را ندیده بودم بسیار تاسف آور و ناراحت کننده بود ولی ..... .

ولی نمی دانم چرا احساس می کردم این فیلم را بارها و بارها دیده ام ؟! نمی دانم چرا احساس می کردم خشایار شاه فیلم سیصد برایم غریبه نیست ؟! نمی دانم چرا احساس می کردم آن لشکر وحشی و فرهنگ ستیز ایران در فیلم سیصد را می شناسم ؟! نمی دانم چرا احساس می کردم که ما واقعاً اینگونه ایم ؟!....

براستی چه چیزی باعث شده که فیلمسازان هالیوودی اینگونه گستاخانه تاریخ ، فرهنگ و تمدن ایران عزیزمان را تحرف نمایند ؟! چه عملی از ما سر زده که آنان را مجاب کرده که مردمان دنیا این فیلم را باور می کنند و حاضرند برای دیدن آن میلیونها دلار خرج کنند؟!  

بی شک اکثریت مردمان دنیا چیزی درباره فرهنگ و تمدن دیرپای ایران زمین نمی دانند و معیار قضاوت آنها اتفاقاتی است که امروزه در این سرزمین می افتد .

در فیلم  سیصد خشایار شاه به جنگ لشگر یونان می رود. به نظر شما اگر قرار باشد قسمتهای بعدی این فیلم ساخته شود آنوقت فکر می کنید مثلاً خشایار شاه فیلم سیصد در مورد سد سیوند چه خواهد کرد ؟ در مورد از بین رفتن مناطق حفاظت شده و پارکهای ملی چه خواهد کرد ؟ در مورد مرگ و میر شهروندان بی گناه بخاطر آلودگی آب ، خاک و هوا چه خواهد کرد؟

نمی دانم چرا احساس می کنم این فیلم را بارها و بارها دیده ام ؟؟!!

لینک      نظرات ()      

  نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٦

 اشتباهی دیگر از شهرداری اصفهان

اشتباهی دیگر از شهرداری اصفهان

نمایشگاه پروانه های خشک شده

در سالهای اخیر از اشتباهات مبتکرانه شهرداری اصفهان در مورد حیوانات و محیط زیست مطالب زیادی بیان شده است ؛ باغ وحش یا بعبارت درست تر شکنجه گاه حیوانات ، قطع درختان کهنسال چهارباغ به بهانه احداث مترو، برگزاری نمایشگاه حیوانات تاکسیدرمی شده ، تخریب قسمتهای وسیعی از بیشه ناژوان نمونه هایی از این موارد هستند. و اینک شهرداری اصفهان در اشتباهی جدید اقدام به ایجاد نمایشگاه دائمی پروانه های خشک شده نموده است .

نمایشگاه پروانه های خشک شده نوروز امسال در شهر اصفهان افتتاح شد. در این نمایشگاه 1600 پروانه خشک شده از داخل کشور و 600 پروانه که در خارج کشور زیست می کنند به نمایش گذاشته شده است. هدف از ایجاد این نمایشگاه کاملاً انتفاعی می باشد و هیچگونه بهره برداری علمی از این نمایشگاه نمی توان به عمل آورد زیرا در این نمایشگاه هیچ مطلبی در مورد پروانه ها وجود ندارد و بجای آنکه در کنار پروانه ها  نام ، مشخصات و زیستگاه آنها نوشته شود قابهایی به چشم می خورد که در آنها اشعاری در مورد شمع و گل و پروانه نوشته شده است ! ضمن اینکه نحوه چینش پروانه ها در قابها به شکلی است که در اولین نگاه می توان متوجه شد که این حیوانات زبان بسته تنها برای زیبایی ظاهری به این شکل قرار گرفته اند و هیچگونه دلیل علمی و عقلانی در چینش آنها وجود ندارد.

حتی اگر مواردی از قبیل معرفی و طبقه بندی علمی نیز در این نمایشگاه لحاظ می شد ، باز هم دلیلی برای ایجاد چنین نمایشگاهی وجود نمی داشت . در شهری که موزه تاریخ طبیعی دارد و دانشکده های علوم طبیعی آن به میزان لازم مجموعه هایی از پروانه ها و حشرات دیگر برای آموزش دانشجویان دارند دلیلی وجود ندارد که این موجودات زیبای پروردگار را بیرحمانه و به قصد کاسبی بکشیم و نمایش دهیم.

 این نمایشگاه درقسمتی از بیشه ناژوان در غرب شهر اصفهان قرار دارد . بیشه ناژوان روزگاری به سبب داشتن درختان کهنسال و انبوه مهمترین منطقه در پالایش و تلطیف هوای مرگ آور شهر اصفهان محسوب می شد ولی امروزه به سبب توسعه غیر اصولی شهر اصفهان بخشهای زیادی از آن به جاده ، خانه و قلیان خانه تبدیل شده است .

مدیران محترم شهر اصفهان شاید در نگاهی ظاهربینانه ایجاد چنین نمایشگاههایی ، قطع درختان به منظور احداث مترو ، جاده و خانه سازی در ناژوان و... از مظاهر رشد و پیشرفت شهر اصفهان به نظر بیاید ! ولی کافیست کمی آنطرف تر از نوک بینی خود را ببینیم ؛ جایی که بی توجهی شهروندان به محیط زیست و حیوانات ، بی هویت شدن شهر ،  سرطان ، MS و ... به ما چشمک می زند.

لینک      نظرات ()      

15 سال دیگر درچنین روزی ... نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٦

15 سال دیگر درچنین روزی ...

اگر روند تخریب زیست بوم و کاهش تنوع زیستی اینگونه پیدا کند

 

15 سال دیگر درچنین روزی ...

 

وقتی پای صحبتهای مسئولان و مدیران کشور می نشینیم آینده ایران عزیزمان را بسیار خوب و مترقی در کلیه زمینه های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و ... توصیف می کنند .

 

چند سالیست که منتظر "آینده"هستم  ! و نمی دانم  این "آینده" کی و چه وقت از راه خواهد رسید؟ ولی این نکته را خوب می دانم که امروز ، فردای ما را می سازد و هر آنچه امروز بکاریم ، فردا درو خواهیم کرد .

 

در روزهای پایانی سال گذشته که تیترهای زیست محیطی سال را جمع می کردم با خود می اندیشیدم که از آنچه در سال 1385 کاشته ایم در آینده چه برداشت خواهیم کرد ؟! و برای همین بود که پرسیدم : محیط زیست ما تا کی توان تحمل این سختی ها را دارد ؟

 

از این پس قصد دارم با توجه به روند کنونی تخریب زیست بوم و کاهش تنوع زیستی در مطالبی کوتاه فردای محیط زیست کشور را در قالب مطالبی با عنوان " 15 سال دیگر در چنین روزی ..." پیش بینی کنم . در این مطالب بیشتر بعد هشدار دهنده آن مد نظرم است  و مسلماً از دید علمی و کارشناسانه دارای نواقص زیادی خواهد بود.

 

 

 

 

18 فروردین 1401 ، همزمان با روز سلامتی عنوان شد :

 

بیش از 20% جمعیت کشور سرطان دارند

 

وزیر بهداشت و درمان در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که متاسفانه بیش از 20% از جمعیت کشور  مبتلا به انواع سرطان هستند و ایران دومین کشور جهان از این نظر می باشد .

 

وی از بین رفتن جنگلها و فضای سبز ، آلودگی شدید آب ، خاک و هوای کشور به عناصر شیمیایی مضر و سنگین تولید شده توسط صنایع آلاینده در سالهای گذشته را از مهمترین دلایل افزایش میزان مبتلایان به سرطان عنوان کرد و گفت که : متاسفانه در گذشته نگاه درستی به بحث توسعه نشده است و امروز شاهد اثرات توسعه ناپایدار در کشور هستیم . وی گفت:  برای مثال در سال گذشته میزان هزینه هایی که مبتلایان به سرطان در استان اصفهان بر دولت وارد کرده اند برابر با سود 3 ساله ی کارخانه های ذوب آهن و سیمان سپاهان در این استان بوده است.

لینک      نظرات ()      

بهترین خبر زیست محیطی ایران نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦

بهترین خبر زیست محیطی ایران

 

مصوبات هیئت دولت در مورد حفاظت از محیط زیست و توسعه پایدار

 

جلسه هیئت دولت به مناسبت روز طبیعت در پارک پردیسان تهران برگزار شد . در ابتدای این جلسه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن بر شمردن مشکلات محیط زیست کشور گفت که متاسفانه این سازمان کار خاصی را برای محیط زیست ایران انجام نداده و محیط زیست ایران  از سوء مدیریت ، بسیار آزار دیده است.

 

در این جلسه مصوب شد که کلیه طرحهای ملی باید پس از انجام مطالعات گسترده در خصوص عدم آسیب رسانی به محیط زیست در جلسه هیئت دولت مطرح و تصویب شود.

 

همچنین مصوب گردید که کلیه صنایع و کارخانه های کشور که به محیط زیست آسیب وارد می کنند تا نیمه سالجاری فرصت دارند که اقدامات لازم را برای جلوگیری از آلودگی  محیط زیست انجام دهند و در پایان این فرصت تعطیل خواهند شد.

 

استفاده از نیروهای متخصص و دلسوز در بخش محیط زیست ، تجهیز امکانات محیط بانی در مناطق حفاظت شده ، عدم صدور مجوز شکار به مدت 15 سال در سراسر کشور ، گازسوز شدن تمام خودروهای کشور تا پایان سال 1388 از دیگر مصوبات این جلسه بود.

 

همچنین در این جلسه طرح احداث جاده در البرز مرکزی که در سفر استانی هیئت دولت به استان مازندران مصوب شده بود ، بدلیل آسیب رسانی به محیط زیست باطل شد.

 

جلسه با شعار " حفاظت از محیط زیست ، وظیفه مسلم ماست " پایان یافت.

لینک      نظرات ()      

نه قرمز ، نه آبی ، فقط کبوتر سفید ! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٦


نه قرمز ، نه آبی ،  فقط کبوتر سفید !

 

وسط بازی استقلال و پیروزی است ، بازی در اوج هیجان است ! ناگهان دوربین وسط زمین را نشان می دهد که یک کبوتر زبان بسته با بالهای رنگ کرده در زمین فوتبال گیر افتاده و برای رهایی از این هیاهو تلاش می کند درست مثل فیلمهای تاریخی که در آمفی تئاتر عده ای به جان هم می افتادند.

 

رنگ کردن کبوتر مدتی است که در استادیوم های ایران باب شده و این پرندگان که نماد صلح و دوستی هستند قربانی هیجانات زود گذر عده ای می شوند. تکرار اینگونه برخوردها در مسابقات بزرگ فوتبال که مخاطبان چند میلیونی دارد می تواند باعث اشاعه فرهنگ حیوان آزاری و بی احترامی به حقوق حیوانات باشد.

 

پس ؛ نه آبی ، نه قرمز ، فقط کبوتر سفید

 

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها در دوره جدید به پوپولیسم محیط زیستی نه بگوییم! اصفهان آزاد شد؟! حفظ ایران؛ گفتمانی که باید مورد توجه قرار گیرد گفت و گوی محیط زیستی- انتخاباتی با زیست بوم خانه‌های نا امن برای حیوانات زنده رود مرد! زنده باد فولاد و گوجه! نه به دلفیناریوم در اصفهان همیشگی است جلسه فراکسیون محیط زیست با حضور جمعی از کوشندگان و کارشناسان محیط زیست چرا نه به نوتلا؟! دومین نشست تخصصی حقوق حیوانات/ شهریور 95
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٤٤) اصفهان (٢۸٢) حقوق حیوانات (٢۱٢) ایران (۱٩٢) زاینده رود (۱۱۱) حیات وحش (۱٠٩) حیوانات (۱٠٩) فرهنگ (۱٠۱) حمایت از حیوانات (٩٤) میراث فرهنگی (٧۸) سیاست (٧٧) سازمان حفاظت محیط زیست (٥٧) شکار (٥٦) حیوان آزاری (٥٥) آب (٥٤) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) مترو (٤٠) سازمانهای غیر دولتی (٤٠) باغ وحش (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳۸) گفتگو (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٦) دیده بان حقوق حیوانات (۳٦) سگ (۳٦) آموزش (۳٢) جهانی (۳٢) طنز (۳۱) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢۸) وبلاگ (٢٧) وبلاگستان فارسی (٢٧) سلامت (٢٥) ساعت زمین (٢٢) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) سیرک (٢۱) آلودگی هوا (٢۱) تخریب (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) موج سبز (٢٠) فقر (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) گونه در خطر انقراض (۱۸) خشکسالی (۱۸) گرمایش جهانی (۱۸) عکس جمعه (۱۸) درخت (۱٧) گاوخونی (۱٧) مجلس (۱٧) قطع درخت (۱٧) محیط بان (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) ذبح حیوانات (۱٥) پرندگان (۱٤) فرهنگ سازی (۱٤) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) قاچاق حیات وحش (۱۳) قانون (۱۳) تالاب (۱۳) مردم (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) رسانه (۱۱) سی و سه پل (۱۱) دولت (۱۱) اقتصاد (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) ترجمه (۱۱) دروغ (۱۱) هنر (۱٠) شهرداری (۱٠) نوروز (۱٠) حفاظت از محیط زیست (٩) گربه (٩) انتخابات (٩) قوه قضائیه (۸) مناطق حفاظت شده (۸) هنرمندان (۸) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) معصومه ابتکار (۸) دولت نهم (٧) دلفیناریوم (٧) اینترنت (٧) فیسبوک (٧) گیاهخواری (٧) روزنامه (٧) ماهی رزمجو (٧) یوزپلنگ (٧) سیزده بدر (٦) صدا و سیما (٦) انسان (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) اعتراض (٦) خلیج فارس (٦) شیر ایرانی (٦) دامپزشکی (٦) شعر (٦) بهمنگان (٥) سد (٥) حیوان ستیزی (٥) زباله (٥) طبیعت (٥) نابودی (٥) پالایشگاه (٥) سمندر (٥) زمین برای همه (٥) ورزش (٥) رئیس جمهور (٥) فوتبال (٥) زلزله (٥) عقیم کردن (٥) پرشین بلاگ (٤) تلوبزیون (٤) شورای شهر (٤) سرطان (٤) پارازیت (٤) احمدی نژاد (٤) سبز (٤) انجمن زمین برای همه (٤) ngo (٤) امریکا (٤) کوروش بزرگ (٤) صنایع (٤) مرگ (٤) زیستا (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) فاجعه (٤) گردشگری (۳) عقاب (۳) میراث طبیعی (۳) منابع طبیعی (۳) پناهگاه (۳) تاریخ (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) زن (۳) نفت (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) خوزستان (۳) ماهی آکواریومی (۳) wwf (۳) خاتمی (۳) کارون (۳) تغییرات اقلیمی (۳) آفریقا (۳) خرافات (۳) پارک ملی (۳) کودکان (۳) توسعه پایدار (۳) همایش اشتغال سبز (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) جنگل (۳) greenblog (۳) ایدز (۳) مناسبت ها (۳) شهروند (۳) یلدا (۳) اکوسیستم (۳) روز جهانی محیط زیست (٢) باغ پرندگان (٢) المپیک (٢) تهران (٢) کتاب (٢) اخلاق (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) پاسخ (٢) شیراز (٢) اعتیاد (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی (٢) مطبوعات (٢) آینده (٢) مهاجرت (٢) اوباما (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) جشن (٢) تنوع زیستی (٢) اسب (٢) شادی (٢) صرفه جویی (٢) انرژی هسته ای (٢) خرس (٢) پاکسازی (٢) پوپولیسم محیط زیستی (٢) دریاچه ارومیه (٢) خانواده (٢) من (٢) آکواریوم اصفهان (٢) انرژی سبز (٢) مناطق طبیعی (٢) حزب سبز (٢) عکس های جمعه (٢) تجارت حیوانات (٢) مهدی بوترابی (٢) بلای طبیعی (٢) خدا (٢) فیلم (٢) شعار (۱) جنگ (۱) پژوهش (۱) حسادت (۱) نادانی (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) فوک خزری (۱) مدرسه طبیعت اصفهان (۱) جشنواره موسیقی سبز (۱) کودک و محیط زیست (۱) کرگدن سفید (۱) حفظ ایران (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) پویش اصفهان بدون کیسه پلاستیکی (۱) مجموعه دروغ ها (۱) اروپا (۱) ترافیک (۱) زاینده رود کجاست (۱) نوتلا (۱) فلسفه (۱) ادبیات (۱) جنگلهای ابر (۱) چغاخور (۱) اورانگوتان (۱) مدرسه طبیعت چارباغ (۱) پاسارگاد (۱) نشریه (۱) دموکراسی (۱) مسابقه (۱) حیوان (۱) اصلاح طلبان (۱) خیانت (۱) دلار (۱) حیات وحش س (۱) آزبست (۱) نه به دلفیناریوم (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) بمب (۱) کشاورزی (۱) صنعت سبز (۱) global warming (۱) آموزش و پرورش (۱) مواد مخدر (۱) سازمان حفاظت محیط زیست ش (۱) دکتر کهرم (۱) عشق (۱) تنظیم خانواده (۱) جوان (۱) اخلاقی (۱) مانور آلودگی هوا (۱) حفظ محیط زیست (۱) تخل (۱) میر حسین (۱) مدرسه طبیعت (۱) طبیعت س (۱) اصلاحات (۱) حسن روحانی (۱) mtv (۱) دین (۱) حشرات (۱) اتلاف آب (۱) پرشین بلاگ (۱) پول (۱) معماری سبز (۱) امنیت زیستی (۱) مهرورزی (۱) علم (۱) خشونت (۱) عرب (۱) پاسداری از وطن (۱) مرگ دلفین ها (۱) سه شنبه های بدون خودرو (۱) دانشگاه (۱) مهرگان (۱) گل آقا (۱) سمن (۱) دانشجو (۱) بزرگداشت (۱) نذر (۱) آثار تاریخی (۱) تجمع (۱) فاضلاب (۱) مافیا (۱) مسائل اجتماعی (۱) شگفتی های آفرینش (۱) کروبی (۱) دولت الکترونیک (۱) change (۱) پرنده زینتی (۱) آندره گرز (۱) هفت سین (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) قطع برق (۱) ام اس (۱) ژورنالیست (۱) آینده نو (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا انجمن زمین برای همه مطالب صنعتی | عمرانی | محیط زیست