سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
  نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٢٩ تیر ۱۳۸٦

استمداد از دوستداران محیط زیست برای کمک به محیط زیست یتیم ایران

فاجعه ای دیگر و اعتراضی دیگر

هجوم شركت گاز به پارك ملي خجير

سكوت سازمان محيط زيست

گزارشهای مصور دیده بان محیط زیست ایران و اعتماد ملی ، ایسنا و همشهری  را بخوانید.

لینک اعتراض اینترنتی را امضا کنید

یک پیشنهاد: لطفاً دوستداران محیط زیست ، بویژه عزیزانی که ساکن تهران هستند برای برگزاری یک نشست اعتراض آمیز هماهنگی های لازم را انجام دهند.

لینک      نظرات ()      

  نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٦

قابل توجه مدیران سازمان حفاظت محیط زیست

کلاس آشنايي با مفهوم مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست

پرسیدن عیب نیست ، ندانستن عیب است ...

 

عبور جاده از پارک ملی خجیر ، شهرک سازی در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ، عبور جاده از پارک ملی سرخه حصار ، عبور جاده از پارک ملی کلاه قاضی و.... اینها تنها نمونه های کوچکی از تعرض به مناطق چهارگانه حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست است.

نمی دانم ایجاد بزرگراه و یا شهرک سازی گسترده در پارک ملی که بنا به تعریف آن کسی اجازه کندن یک بوته خار را هم ندارد چه دلیلی می تواند داشته باشد !!؟

به نظر من وقتی مدیری در سازمان محیط زیست یکی از مجوزهای بالا را صادر می کند دو دلیل بیشتر نمی تواند داشته باشد : نخست آنکه اعتقادی به حفاظت از محیط زیست ندارد و بصورت اتفاقی ! به این سمت رسیده و یا آنکه آن مدیر محترم با مفهوم مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست آشنایی ندارد . وقتی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تا قبل از اینکه به این سمت منصوب شود نمی دانسته در ایران تمساح پوزه کوتاه داریم ، ندانستن تعریف مناطق چهارگانه از سوی بعضی مدیران ابداً جای تعجب ندارد.  

علاقه شخصی اینجانب به مباحث زیست محیطی باعث شده که مختصر آشنایی با مفهوم مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست طی سالهای گذشته پیدا کنم ، البته دامنه اطلاعات من زیاد نیست ولی به تعریف ساده ای از این مناطق آشنایی دارم و بر همین اساس و برای کمک به محیط زیست یتیم ایران آمادگی خود را جهت برگزاری کلاس آموزشی آشنايي با مفهوم مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محيط زيست برای مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در فصل تابستان اعلام می کنم.

برگزاری این کلاسها داوطلبانه و رایگان است و مدیران عزیز می توانند جهت هماهنگی برای حضور در این کلاسها برای من ایمیل بزنند :salimi1981@yahoo.com  

باور کنید قصد کاندیداتوری در انتخابات مجلس را ندارم و این یک شعار و یا وعده انتخاباتی نیست .

سپهر سلیمی

رونوشت:

_ سازمان حفاظت محیط زیست ایران

_ خبرگزاریها و نشریات کشور

 

لینک      نظرات ()      

به یاد یحیی شاهکو محلی نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٦

امروز سالروز شهادت یحیی شاهکو محلی است. همانطور می دانید سال گذشته انجمن حمایت از حیوانات اصفهان نخستین جایزه ملی حمایت از حیوانات را به پاس قدرادنی از ایشان به خانواده این عزیز اهدا کرد. این هم از متن تقدیر نامه و تصویر تندیس :

نخستین جایزه ملی حمایت از حیوانات

سپاس نامه

خانواده محترم زنده یاد شهید یحیی شاهکو محلی

در جهان امروز و در هیاهوی صنعتی شدن که گوش بسیاری از مردم از شنیدن مویه ی دلخراش درختان به هنگام سقوط و ناله ی سوزناک حیوانات ستمدیده به هنگام شکار ناتوان است و چشم ها نیز توانایی دیدن سیاهی نقش بسته بر دل آسمان آبی را ندارند و به تماشای آب های کدر و سرشار از آلودگی خو گرفته اند ، مردانی چون زنده یاد یحیی شاهکو محلی که آگاهانه و دلاورانه با تمام تلاش در راه پاسداری از محیط زیست و منابع طبیعی و حفاظت از تنوع زیستی و حقوق حیوانات این سرزمین از هیچ کوششی فروگذار نمی نمایند شایسته سپاس و ستایش اند.

از اینرو نخستین جایزه ملی حمایت از حیوانات به پاس قدرادنی از محیط بان شهید یحیی شاهکو محلی به آن زنده ی جاوید اهدا ء می گردد.

یادش گرامی

لینک      نظرات ()      

سازمان حفاظت محیط زیست مخرب تر است یا توفان گونو ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٦

دو خبر زیست محیطی تاسف انگیز . اولی درباره احداث پالایشگاه در مازندران است و خبر دیگر درباره از تخم بیرون نیامدن لاک پشتهای پوزه عقابی بعد از طوفان گونو . راستی به نظر شما سازمان محیط زیست مخرب تر است یا توفان گونو ؟! در جواب به این سوال این نکته را مد نظر  داشته باشید که توفان چند سال یکبار و آن هم در بعضی استانها می آید ولی سازمان محیط یست همیشه و همه و جا هست !

علي‌رغم ممنوعيت استقرار پالايشگاه براساس مصوبه سال81هيأت وزيران در3استان شمالي
رييس سازمان محيط زيست: با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم!

استانداري مازندران به نقل از رييس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام كرد: با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم!

به گزارش ايسنا، دكتر فاطمه واعظ جوادي، معاون رييس‌جمهوري در حاشيه سفر به استان مازندارن در حالي اين مسأله را عنوان كرده است كه بر اساس مصوبه سال 81 هيأت وزيران استقرار پالايشگاه و پتروشيمي در استانهاي گيلان، مازندران و گلستان به دليل حساسيت اكولوژيكي مناطق شمالي كشور ممنوع شده بود.

بر اساس مصوبه سال 81 هيأت دولت تنها صنايع كشاورزي، گروههاي كد «الف» و «ب»، گروه «و» به استثناي گروه شيميايي، صنايع كاني غيرفلزي وابسته به مواد معدني و كشتارگاهها كه داراي آلايندگي پايين و فاقد فاضلاب خروجي، با رعايت ضوابط استقرار صنايع مجاز بودند در 3 استان شمالي كشور و خارج از شهرك‌هاي صنعتي مستقر شوند كه اخيرا استقرار صنايع گروه «ج» نيز با موافقت سازمان حفاظت محيط زيست بلامانع شد. اين در حاليست كه پالايشگاه‌ها جزو صنايع شيميايي گروه «و» هستند!

به گزارش ايسنا، به نقل از استانداري مازندران، دكتر فاطمه واعظ جوادي، رييس سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص احداث پالايشگاه در مازندران با اشاره به اين كه با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم همچنين گفت: در اين خصوص سؤالاتي مطرح بود که با بازديدي که از منطقه اميرآباد انجام و با گزارش ارزيابي که در اين زمينه دريافت شد نقطه نظراتي وجود دارد که با برطرف كردن ايرادات و گزارش ارزيابي از سوي سرمايه‌گذاران، نظر نهايي با بازديد از طرح اعلام مي‌شود.

وي با بيان اين که مازندران حساسيت‌هاي ويژه‌اي دارد، تصريح کرد: در طرح ارائه شده ابهامات، سوالات و ايراداتي بوده که بايد هرچه سريعتر رفع و برخي مسائل براي سازمان محيط زيست روشن شود.

وي در خصوص آزادراه تهران ـ شمال نيز گفت: فاز يک و چهار اين آزادراه آغاز شده و با بازديدي که از فاز سه اين آزادراه انجام شد؛ ابتداي مسير هنوز براي ما روشن نيست و در اين خصوص مطالبي تهيه شده که در اولين فرصت از وزارت راه خواستار روشن شدن کامل ابتداي مسير خواهيم شد.

 

پوزه عقابي‌‌هاي ايراني بعد از توفان گونو از تخم بيرون نمي‌آيند

خبرگزاري فارس: كارشناس محيط زيست گفت: توفان گونو باعث شد بسياري از بچه لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي ايران سر از تخم بيرون نياورند.

   بيژن فرهنگ دره‌شوري در گفت‌وگو با فارس افزود: هر ساله با شروع فصل بهار، لاك‌پشت‌هاي دريايي از نوع پوزه عقابي سواحل امن «شيب دراز» در ساحل جنوبي جزيره قشم را براي تخم‌گذاري انتخاب و تا خرداد‌ اقدام به تخم‌گذاري مي‌كنند كه متأسفانه امسال با وقوع توفان گونو در تولد اين نوزادان خلل ايجاد شد.

وي در ادامه گفت: ما هم زمان با وقوع توفان گونو تمامي تخم‌هاي لاك‌پشت‌ها را از ساحل جمع‌آوري كرديم و هيچ تخمي را آب با خود نبرد اما متأسفانه در حال حاضر در تولد نوزادان شاهد كاهش چشمگيري هستيم يعني اگر تاكنون شبي 110 تا 120 نوزاد سر از تخم بيرون مي‌آوردند پس از توفان به شبي 5 نوزاد رسيده‌اند كه اين موضوع در واقع به علت تغييرات رطوبتي و اثر مستقيم آن بر تخم‌ها در زمان بروز توفان بوده است.

لاك‌پشت‌ها از نيمه دوم اسفند در ماسه‌هاي ساحلي چاله‌اي عميق حفر مي‌كنند سپس آن چاله را با بيش از 100 تخم سفيد و گرد در كمتر از نيم ساعت پر مي‌كنند و روي آن شن و ماسه مي‌ريزند و به دريا بازمي‌گردند.

سال 81 با بررسي‌هاي انجام شده، امكانات و تجهيزات حفاظت و نگهداري از لاك پشت‌هاي عقابي در ساحل شيب دار توسط سازمان منطقه آزاد قشم تأسيس شد تا نسل به شدت رو به انقراض اين گونه دريايي، حفاظت و نگهداري شود.

نسل لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي در سراسر دنيا در حال انقراض است اما با اقداماتي كه طي 5 سال گذشته در جزيره قشم انجام شده تعداد اين لاك‌پشت‌ها افزايش يافته است.

طي 5 سال گذشته بيش از 75 هزار تخم لاك‌پشت در اين منطقه شناسايي شده و 33 هزار لاك‌پشت از تخم بيرون آمده و در دريا رها شده است. 
لینک      نظرات ()      

  نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٦

شایعه در اصفهان

استیون هاوکینگ به ایران نمی آید

همانطور که می دانید قرار بود استیون هاوکینگ دانشمند بزرگ فیزیک نظری در زمان برگزاری المپیاد جهانی فیزیک به اصفهان بیاید.

ولی گویا فرودگاه اصفهان امکانات لازم را برای فرود هواپیمای اختصاصی هاوکینگ که کنکورد می باشد را ندارد و فرودگاه تهران هم از این مسئله سر باز زده و هنوز وضعیت حضور این شخصیت بزرگ علمی جهان در ایران مشخص نیست .

امیدوارم این مشکلات هر چه سریعتر رفع شود و شاهد حضور هاوکینگ در ایران باشیم  زیرا حضور او در این شرایط بد بین المللی می تواند اعتباری برای مجامع علمی کشورمان باشد و بازتاب بسیار خوبی خواهد داشت.

لینک      نظرات ()      

شامپانزه‌ها داراي قدرت از خودگذشتگي هستند نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۸ تیر ۱۳۸٦

.

محققان در آلمان دريافته‌اند كه شامپانزه‌ها داراي قدرت از خودگذشتگي هستند

به گزارش سرويس «محيط زيست» ايسنا، از خود گذشتگي به معني كمك كردن به ديگران بدون هيچ انتظار دريافت پاداش، تا پيش از اين گمان مي‌شد كه يك رفتار منحصر به فرد در انسان باشد، اما در مطالعات اخير مشخص شده است كه شامپانزه‌ها به طور مكرر به كساني كه ظاهرا تلاش مي كنند به تكه چوبي كه در داخل قفس اين حيوان قرار دارد، دسترسي پيدا كنند، كمك مي‌كند.

شامپانزه‌ها حتي به كساني هم كه به آنها غذا نمي‌دهند، به طور خود انگيخته كمك مي‌كنند كه به تكه چوب داخل قفس اين حيوانات دسترسي پيدا كنند.

اين آزمايش در بين 35 شامپانزه در اوگاندا صورت گرفته است.

متخصصان مي گويند از خود گذشتگي يك عامل كليدي براي رشد جوامع متمدن و پيشرفته است و اگر چه اين توان از خود گذشتگي در بسياري از گونه‌هاي جانداران مشاهده شده است، اما اين مورد اخير يك نمونه خاص است چرا كه نشان مي دهد يك گونه از جانداران مي تواند اين رابطه را با گونه اي متفاوت برقرار كند.

======

بشتابید بشتابید! یک حقیقت فراموش شده ال گور را می توانید به کمک گرگ خاکستری و خواهرش تهیه کنید.

لینک      نظرات ()      

سهمیه بندی بنزین و چند نکته نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٧ تیر ۱۳۸٦

.

بالاخره از دیروز استفاده از بنزین سهمیه بندی شد . به نظر من سهمیه بندی بنزین بهترین برنامه اجرا شده توسط دولت نهم طی 24 ماه گذشته است . باید برای جلوگیری از مصرف بسیار زیاد منابع انرژی اقدامات دیگری نیز انجام شود . باید همه باور کنیم که منابع محدود هستند و در صورت مصرف غیر اصولی دیر یا زود آنها را از دست خواهیم داد.

البته دولت باید برای آسایش و رفاه مردم وسایل حمل و نقل عمومی و جایگزین خودروهای شخصی را نیز افزایش دهد. همچنین باید از این موقعیت استفاده کرد و فرهنگ استفاده از دوچرخه را گسترش داد . سازمانهای غیر دولتی و دوستداران محیط زیست می توانند در این زمینه نقش محوری داشته باشند و ضمن ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه بین مردم از مسئوان شهری بخواهند تا با اختصاص هزینه ای ( که مطمئناً یک ده هزارم ایجاد مترو، خط اتوبوس و ... نخواهد شد ) خطوط ویژه ای را برای استفاده دوچرخه سواران ایجاد کنند . استفاده از دوچرخه از دو جهت فایده دارد ؛ نخست  آنکه باعث کاهش آلودگی هوا می شود و دیگر آنکه به عنوان ورزشی کم دردسر در سلامت جسم و روح افراد تاثیر گذار خواهد بود.

نکته دیگر آنکه ما ایرانی ها بخوبی خود را با شرایط جدید وفق می دهیم و وقتی که تحت فشار قرار بگیریم ابتکارات و ابداعاتمان گل می کند و بر این اساس پیش بینی می کنم که چند ماه دیگر یکی از این دو اتفاق و یا هر دو را شاهد خواهیم بود: یا کارتهای جعلی و تقلبی سوخت تولید و رواج پیدا خواهد کرد و یا آنکه شاهد گسترش وسایل جایگزین  خودروهای شخصی خواهیم بود . 

لینک      نظرات ()      

  نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٦ تیر ۱۳۸٦

چند روزی درگیر امتحانات پایان ترم بودم و از اونجائیکه اصلاً و ابداً آدمی نیستم که فقط شب امتحان درس بخونه ! حسابی گرفتار بودم و از همه دوستانی که در این مدت به وبلاگ سر زدن و نظر گذاشتن تشکر می کنم.

خوشبختانه چند روز پیش مسئولیت  صفحه محیط زیست هفته نامه ی استانی « تندر» به من واگذار شد و برای اولین بار یک نشریه در اصفهان دارای صفحه ثابت محیط زیست شد ؛ اتفاقی که امیدورام در آینده ای نه چندان دور برای دیگر نشریات محلی اصفهان نیز رخ بدهد.

***

دکتر ناصر کرمی  در مطلبی با عنوان « این توان پراکنده و کم اثر» نوشته اند: "چند تا کار قرار بود ما دوستان اهل محیط زیست انجام بدهیم که نداده ایم. یکی آسیب شناسی تشکل های زیست محیطی، دیگری بررسی امکان راه اندازی یک تشکل قوی و فراگیر که واقعا امکان تحت فشار گذاشتن حاکمیت را برای حفظ محیط زیست داشته باشد، دیگر راه اندازی یک پاتوق و دیگر دست کم مجمعی از وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران علاقه مند که در موارد لازم به طور هماهنگ در باره مصائب زیست محیطی ابراز نظر کنند. تا یکی دو تا از این کارها انجام نشود همچنان تلاش ما پراکنده و بی اثر خواهد بود.  از همه دوستان فعال و دلسوز مثل درویش، مژگان،آیینه چیانها،دولتشاهی، عیوض زاده،روانبخش،نوروزی،دکتر معطری،فاریابی،سام خسروی فرد،خضرحیدری،فضل پور و . . . دعوت میکنم در این باره جدیتر فکر کنیم. هر کس در وبلاگ خودش عجالتا پیشنهاد اجرایی و مشخصش در همین باره را بنویسد. موضوع این است: چطور میتوان توان و علاقه پرشور اما پراکنده و نه چندان موثر طرفداران محیط زیست در ایران را هدفمند و متمرکز کرد؟"

باید بگم اگر این کار با برنامه ریزی درست و گسترده انجام بشه میتونه خیلی مثمرثمر و تاثیرگذار باشه . واقعیت اینه که در حال حاضر بسیاری از سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی مانند دیگر NGO ها دچار رکود شدند ضمن اینکه لزوم ایجاد NGO ای که فراگیر باشه و در بسیاری از شهر ها و استانها نماینده و نیروی داوطلب داشته باشه شدیداً احساس میشه .

متاسفانه تعداد نه چندان کمی از  تشکلهای زیست محیطی و همچنین شبکه NGO های زیست محیطی دچار روزمرگی و بی برنامگی هستند . این مساله دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله ؛ فشارها و مشکلات ایجاد شده توسط  دولتی ها ، کمبود نیروهای متخصص که باعث شده به نوعی حرفها و برنامه هاشون ته بکشه و حرف  و برنامه جدیدی نداشته باشند ، کم حوصلگی بطوریکه وقتی چند تا برنامه و طرح با موفقیت انجام نمیشه بی خیال میشن و دست از کار می کشن ، نداشتن تریبون برای ارتباط با جامعه ، نگاه سطحی به محیط زیست و مسائل آن و همچنین یکسری از تشکلها هم برای اینکه همیشه همه جا باشند و بتوانند از امکاناتی که سازمان محیط زیست در اختیارشون قرار میده از جمله پروژه ها و همایش ها استفاده کنند انتقاد از سیاستهای غلط دولتی ها و بویژه سازمان محیط زیست را بطور کلی از برنامه هاشون حذف کردن و صداشون تحت هیچ شرایطی در نمیاد  و به عبارتی بسیاری از این دوستان GO شدن .

البته هنوز هم تشکلهای بسیاری هستند  که عاشقانه و صادقانه برای محیط زیست یتیم این سرزمین فعالیت می کنند ولی متاسفانه در سالهای گذشته این مسئله سیر نزولی داشته.

بر همین اساس با ایجاد تشکلی که اعضای اون رو دوستداران واقعی محیط زیست تشکیل بدهند و با درایت ، جسارت و قاطعیت برای رسیدن به هدفشون تلاش کنند کاملاً موافقم و در صورتیکه این مسئله محقق بشه در استان اصفهان با تمام توان در خدمت دوستان خواهم بود.

***

ليست وبلاگهای زیست محیطی ایران را ببینید

ابتکاری جالب و ارزشمند از خانم ماندانا آیینه چیان

 

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا