سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
پاکسازی کوهستان در آفتاب تابستان ماه رمضان نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٦

پاکسازی کوهستان

اعضاي انجمن حمايت از حيوانات اصفهان در روز جمعه 30/6/1386 وبه مناسبت «روز جهاني پاك‌سازي كوهستان» ، پرترددترين منطقه عبور كوهنوردان در پارك ملي كلاه قاضي را از زباله پاكسازي كردند.

در اين طرح كه براي چهارمین سال پياپي توسط اين انجمن اجرا شد، ورودي پارك ملي كلاه قاضي تا منطقه تخته صنوبر كه از پر رفت و آمدترين مناطق اين پارك است مورد پاكسازي قرار گرفت.

گفتني است پارك ملي كلاه قاضي كه در جنوب اصفهان واقع شده يكي از غني‌ترين و بهترين مناطق حفاظت شده است كه از نظر تنوع‌زيستي و وجود گونه‌هاي گياهي و جانوري در شرايط بسيار خوبي قرار دارد.

لینک      نظرات ()      

آیا خانم ابتکار به وعده های خود عمل کرده ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٦


محیط زیست نباید اسیر سیاسی کاری شود

پیش گفتار: این مطلب کمی طولانی است ولی لطفاً با دقت بخوانید!

در مورد خانم ابتکار و انتظاراتی که دوستداران محیط زیست از ایشان دارند در پستهای قبلی نوشته ام ولی نظراتی جالبی ! که در مورد مطلب قبلی {خانم ابتکار یا به قولتان عمل کنید یا استعفا دهید } گذاشته شده بود بهانه ای شد که این مطلب را بنویسم.

دوستان گرامی ؛ خانم ماندانا ،خانم ژاله ، خانم مهشید، مرد خاکی ، خانم ناصریان و خانم خزائلی ضمن تائید ، مطالبی نوشتند ولی آنچه که جالب است نظراتی بود که توسط اشخاص یا شخصی! نا شناس گذاشته شده. این نظرات و توضیحات من که در زیر آنها آمده را بخوانید:

 شنگول خان: حالا فکر ميکنی کاری هم ازش بر مياد.. يعنی اگر هم بخواد ميگذارند کاری بکنه.. جلو گيری بکنه !!! بعيد ميدانم.

شنگول خان: اين وزیرآینده محیط زیست (جمشیدي را ميگم)‌هم که تو زرد از آب در آمد.. شنيدم با يکی از اين راديوهای خارجی گفتگو کرده اينقدر از جوادی تعريف و تمجيد کرده که گوينده خط را وسط کار قطع کرده.

یک دوست:(پنگلیش نوشته): 1-عکس که گذاشتی مربوط به خانم ابتکار نیست.2- وبلاگ و اخبار شورا را دنبال نمی کنید؟ خانم ابتکار کمیته محیط زیست شورا در دو جلسه موضوع پارک خجیر و سرخه حصار برگزار کرده و به اتفاقات و جاده اعلام موضع کرده و چند مصوبه قوی داشتند دکتر کهرم در جریان هستند می توانید سوال کنید.3-اگر مطالب وبلاگ شما به اندازه این مطلب دقیق باشد آفرین بر شما!اصلاً کی به کیه!درست یا غلط فحش به ابتکار مهمه!

شنگول خان: اوا من فکر کردم اين عکس خانم ابتکاره.. پس عکس کی را گذاشتی به جای او..نکنه کارگر خانه تان باشه

در جواب « یک دوست» نوشتم:

1- عکس را از جستجوگر گوگل و برای کلمه معصومه ابتکار گرفتم. شاید اشتباه شده باشد و برای همین برداشتم.2- بیان چند تذکر در جلسه شورا اصلاً مهم نیست و رافع مسئولیت ایشان نیست. خانم ابتکار قول داده بودند که جاده عبور نکند نه اینکه قول بیان مسئله در جلسه شورا را داده باشند!!!ضمن اینکه ایشان تا بحال در برابر هیچکدام از حرفهای مسئولان سازمان که همه ی اتفاقات را به ایشان نسبت می دهند موضعگیری نکرده اند.3- بر خلاف آنچه که شما نوشته اید خانم ابتکار در حدی نیستند که فحش دادن به ایشان کار مهمی باشد و اصلاً این مطلب شبیه فحش هم نبود . فقط می خواستم هشداری باشد برای دوستداران محیط زیست ( هر چند که بهتر از من می دانند و نظراتشان در این پست این مطلب را ثابت کرد) که در آستانه انتخابات مجلس عده ای محیط زیست را « دکان » خود نکنند و سوار بر موج حفاظت از محیط زیست برای کسب رای مردم را فریب ندهند .

یک دوست:(پنگلیش نوشته): آقای سلیمی عزیز !خانم ابتکار مسئول محیط زیست ایران نیست! اشتباه نکنید تاکید می کنم شورا هیچ مسئولیتی در مورد پارکهای مورد نظر شما ندارد!آقای سلیمی انصاف داشته باش تا دیگران هم در مورد تو انصاف داشته باشند!من هم تبلیغات ابتکار را زمان انتخابات شنیدم و تراکت های او را هم دیدم اصلاً چنین قولی نداده چون اختیار این کار مال خانم جوادی است که فعلاً به هر دلیلی چون زورتون به اون نمی رسد به این بند کردید!انصاف داشته باشید!دو جلسه کمیته محیط زیست شورا فقط به پارکهای خجیر و سرخه حصار اختصاص داشته !تذکر نبوده مصوبه بوده! اخبار را ناخوانده حرف می زنید! دو سال است این دولت به دولت قبل اتهام می زند ، چرا باید جواب اتهامات بی اساس را بدهند مگر خاتمی جواب داده که بقیه جواب بدهند! شنیدم می گویید واگذار به خدا. آقای سلیمی برای خودت سر دعوای دیگران مشکل درست نکن. تهمت زدن مشکل کمی نیست. انصاف داشته باش!

توضیح: نوشته اند محیط زیست "دعوای دیگران "است و تهدید کرده اند سر دعوای دیگران برای خودم مشکل درست نکنم. بعبارت دیگر مسائل محیط زیست به هیچ کس ربطی ندارد .

ریحانه: اقای پيراسثه در روز نامه سرمايه امروز و اقای مجابی در وب لاگشان توضيحاتی داده که جالب است . منهم فکر ميکنم شما در اين مورد عجولانه قضاوت کرده ايد . تازه منهم مطمئن هستم ان عکس قبلی شما مربوط به خانم فروز رجائي فر بود نه خانم ابتکار!

توضیح: این نظر پس از آن گذاشته شد که عکس را برداشته بودم! ولی این دوست ناشناس ظاهراً قبلاً عکس را دیده بودند و با اینکه مربوط به 28 سال پیش است صاحب عکس را می شناختند!

بار دیگر در جواب « یک دوست» نوشتم :

1- در مورد اینکه خانم ابتکار در مورد عدم عبور جاده از لویزان و خجیر وعده ای داده اند یا نه بهتر است به روزنامه آینده نو مورخ 22 آذر 1385 مراجعه کنید. ضمن اینکه خانم جمشیدی نیز در مطلب قبلی خود نوشته اند که این قول را خانم ابتکار در مصاحبه سه روز قبل از انتخابات داده اند. حتی اگر به آرشیو وبلاگهای آن زمان مراجعه کنید می بینید که این خبر بازتاب زیادی در وبلاگهای زیست محیطی داشت و متاسفانه همه گول خورده بودند.2- اصلاً چرا راه دور برویم ! به شما پیشنهاد می کنم در جستجوگر گوگل ؛ ابتکار+خجیر+لویزان را جستجو کنید تا متوجه بشوید که چند نفر از دوستان وبلاگ نویس از خانم ابتکار خواسته اند که بر قولشان وفادار بمانند.3- اگر شورا مسئولیتی نداشته چرا ایشان قول داده اند؟! ضمن اینکه شهرداری و شهردار تهران آقای قالیباف اصرار بر انجام این طرحها دارد. نکند می خواهید بگویید خانم ابتکار به آقای خادم رای داده اند!؟ و از آقای قالیباف حمایت نکرده اند...4- تمام مدیران دولتهای گذشته کم و بیش در برابر انتقادات مدیران فعلی پاسخ داده اند . حتی خود آقای خاتمی در برابر مسائل نسبت داده شده (از فرهنگ تا اقتصاد و سیاست) پاسخ داده اند ولی در زمینه محیط زیست من که تا بحال جایی ندیده ام که مثلاً خانم ابتکار بگویند این طرح در زمان من نبوده.5- دوست گرامی شما در کامنت قبلی گفتید من به خانم ابتکار فحش دادم و الان می گویید تهمت می زنم. می شود بپرسم از کجای مطالب این وبلاگ اینگونه برداشت می کنید؟؟!!!6- تهمت زدن و فحش دادن مال جائیست که کسی اخلاق نداشته باشد و به دنبال مقامی یا ثروتی باشد . نوشتن من در این وبلاگ نه مقامی برایم می آورد نه ثروتی .7- اگر خودتان حرفهایتان را قبول دارید و شکی به گفته هایتان ندارید خود را معرفی کنید دوست عزیز.

دوست یک دوست : سپهر سليمی عزيز
سلام اين لينک مطلب آقای مجابی
http://smojabi.blogfa.com/ببين اصلا ابتکار هيچکاری نکرده! تو عملکرد اونو خوندی و ديدی؟چرا يه حرفی می زنی که کسی که ذره ای از ماجرا بدونه به تو بگه داری تهمت مي زنی!اصلا می دونی چيه هيچ کس غير از وبلاگ آقای سليمی به محيط زيست اهميت نميده!باريکلا زورت به خانم جوادی نمی رسه اومدی به ابتکار بند کردی؟

دوست یک دوست: باز هم سلام دلم نيومد ديگه هيچی ننويسم آقا سپهرجسارت چيز بسيار عاليه! فقط اگر آگاهی پشتش باشه! تو حرفی می زنی که حالا هر وبت رو بخونه می گه اصلا همه دروغ می گن!بعدش می دونی چی می شه؟ می گن آقای سليمی به خانم دکتر فحش داده!اينجاست که آگاهی بدرد می خوره!!!!!! اگر بدونی و بگی خيلی عاليه خيلی جالبه به تنها کسی که به صدای نهادهای غير دولتی پايبنده گير دادی و اصل ماجرا رو (سازمان حفاظت محیط زیست) چون تو رو قبول نداره ول کردی!!!!

نگین: سلام وقتتان بخير خسته نباشيد خود شما اول بحثتان اشاره كرديد كه(مي دانم برای حفظ محیط زیست با یک گل یا چند گل بهار نمی شود . می دانم برای حفظ محیط زیست باید کل جامعه و مردم درگیر شوند . می دانم برای حفظ محیط زیست مردم باید لزوم حفاظت از آن را با گوشت و پوست خون درک کنند. ) و احتمالا اين را هم مي دانيد كه تمام تصميم گيريها و اجرائيها همگي زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست انجام مي گيرد اگر مسئله شما كشيدن جاده باشد با وجوديكه به شورا ربطي ندارد ولي ظاهرا جلساتي هم در اين رابطه برگزار كرده اند . معلوم نيست شما چه مي خواهيد انشاءلله خداوند همه ما را هدايت كند.

توضیحات: 1- اگر دقت کرده باشید عبارات قرمز رنگ در تمام نظرات به شکلهای مختلف تکرار شده !!! و به همین خاطر مطمئنم تمام نظرات را یک نفر گذاشته. این شخص با لحنهای مختلف (تهدید، دوستانه و بی طرفانه) سعی کرده بگوید که خانم ابتکار قولی مبنی بر عبور نکردن جاده نداده اند و برای حل مسئله تلاش کرده اند و از طرفی ایشان مسئول نیستند و تمام تقصیرات متوجه سازمان محیط زیست است" ! در حالیکه در واقعیت مسئله به گونه دیگریست ، یعنی؛ سازمان و منابع طبیعی استان نمی خواهد جاده عبور کند و به همین خاطر به دادگاه شکایت کرده ولی شهرداری که منتخب شورای شهر است اصرار بر عبور جاده دارد!!! 2- «شنگول خان» یک علاف وبگرد نیست ، بلکه به نظر من بسیار حساب شده در حال انجام ماموریت است! سر و کله او بعد از همگرایی بی نظیر وبلاگنویسان زیست محیطی که منجر به تجمع جلوی سازمان محیط زیست شد ، پیدا شد و با مزخرفاتی که می نویسد قصد خرابکاری دارد . به دوستان پیشنهاد می کنم نظرات وبلاگ را پس از تائید به نمایش بگذارند تا همچین آدمهایی فضایی برای خرابکاری نداشته باشند.

حرف آخر: بدترین اتفاق برای محیط زیست ایران آنست که محیط زیست اسیر سیاسی کاری بشود . حساب محیط زیست از سیاست جداست. اگر کسی طرفدار جناح خاصی است نباید عملکرد اشتباه مدیران محیط زیست آن جناح در دوران مسئولیت را تائید کند و به آن ایرادی نگیرد. با تمام علاقه و احترامی که برای آقای خاتمی و دولت ایشان قائلم ولی واقعیت اینست که نمره مدیران محیط زیست در دوران اصلاحات نمره ی خوبی نیست ، علاوه بر اتفاقاتی که در آن دوره افتاده در پای بسیاری از طرحهای مخرب امروز ، امضای مدیران دیروز دیده می شود. در اصفهان گسترش طرحهای ذوب آهن ، عبور اتوبان از پناهگاه حیات وحش قمشلو ، طرح عبور جاده از پارک ملی کلاه قاضی ، خشک شدن گاو خونی بخاطر انتقال آب به یزد یادگار آن ایام است. ضمن اینکه اعطای مجوز شکار حیوانات بی دفاع این سرزمین به شاهزادگان عرب را هیچوقت فراموش نخواهم کرد.

لینک      نظرات ()      

خانم ابتکار یا به قولتان عمل کنید یا استعفا دهید نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٦

می دانم برای حفظ محیط زیست با یک گل یا چند گل بهار نمی شود . می دانم برای حفظ محیط زیست باید کل جامعه و مردم درگیر شوند . می دانم برای حفظ محیط زیست مردم باید لزوم حفاظت از آن را با گوشت و پوست خون درک کنند. می دانم شعارهای چند مسئول دردی از محیط زیست یتیم ما دوا نمی کند...

مطالب بالا را نوشتم تا اگر در ادامه ی این مطلب از خانم معصومه ابتکار رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست و عضو شورای شهر تهران خواستم تا در مورد آنچه که امروز در لویزان و خجیر اتفاق می افتد ، پاسخ دهد ، کسی نگوید که از یک نفر کاری بر نمیاد...

درست است یک دست صدا ندارد ، ولی اخلاق حکم می کند کسانی که با شعار حفاظت از محیط زیست توسط آرای مردم به منصبی رسیده اند بر تعهد خود وفادار بمانند و از هر تریبونی برای کمک به محیط زیست استفاده کنند.

اگر یادتان باشد در روزهایی که اعتراض به سیوند داغ بود ، صدایی از خانم ابتکار بلند نمی شد . همچنین در مورد لویزان و خجیر و بختگان و ... . و این در حالیست که مدیران سازمان تمام اتفاقات ناخوشایند این روزهای محیط زیست را نتیجه ی مجوزهای صادر شده در دوران خانم ابتکار می دانند.

در روزهایی که اتفاقات بالا در حال جریان بود بسیاری از وبلاگ نویسان از خانم ابتکار دعوت می کردند که در برابر این فجایع موضع گیری کند. در همین وبلاگ مطلبی نوشتم با تیتر" سکوت معصومانه ی ابتکار مرموزانه است" و از او خواستم در برابر این اتفاقات عکس العمل نشان دهد ولی دریغ از یک جمله.

در روز تجمع پردیسان یکی از خبرنگاران محیط زیستی تعریف می کرد که در کامنتی از خانم ابتکار خواسته که در مورد اتفاقات محیط زیست موضعگیری کند ولی چند روز بعد از دفتر ایشان تماس گرفته اند و درخواست ملاقات خصوصی با این خبرنگار عزیز را کرده اند ...!!!

خانم ابتکار مگر قول نداده بودید که جلوی ساخت اتوبان از داخل پارک ملی خجیر و لویزان را خواهید گرفت ؟!

خانم ابتکار مگر نمی بینید و نمی خوانید که مدیران امروز سازمان تمام فجایع محیط زیست را محصول مجوزهای دوران شما می دانند؟!

سکوت شما توهین به همه ی کسانی است که به امید حفاظت از محیط زیست به شما رای داده اند.

سکوت شما نقطه ی سیاهی در کارنامه اصلاح طلبان و باعث سرافکندگی اصلاح طلبان است.

سکوت شما نشانه ی رضایت از همه ی فجایع محیط زیست است .

خانم ابتکار یا به قولی که داده اید وفادار بمانید و یا استعفا دهید.

آقای کروبی محترم ، آقای خاتمی گرامی و همه ی اصلاح طلبان کشور ، اگر به دنبال ارزیابی و نقد عملکرد اصلاح طلبان هستید یکی از دلایل شکستهای سالهای گذشته وجود افرادی بوده که در گفتار و رفتارشان یکرنگی دیده نمی شده.

خانم ابتکار منتظرتان هستیم.

لینک      نظرات ()      

صرفه جویی نشانه ی احترام به زمین است نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٦


برای حفظ محیط زیست صرفه جویی و مصرف به اندازه ، یکی از اصول بسیار مهمی است که در زندگی بسیاری از ما گم شده است و یا مورد کم لطفی قرار می گیرد. اکثر روستا نشینان مردمانی صرفه جو هستند و سعی می کنند از منابع خود بهترین استفاده را بکنند ، همچنین فرهنگ استفاده صحیح از منابع در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جا افتاده است ولی متاسفانه وضعیت فرهنگی ما طوریست که نه روستایی هستیم و نه توسعه یافته (امیدوارم به کسی برنخورد) و همین بی ثباتی باعث شده وقتی صحبت از صرفه جویی به میان می آید آنرا برابر بخل و خساست بدانیم و استفاده بیش از حد و نادرست از منابع را نشانه ی برتری و دست و دلبازی بدانیم.

روزنامه سرمایه روز دوشنبه در مطلبی که درمورد وضعیت رفاهی خانواده های کانادایی چاپ کرده بود نوشته بود:" اداره آمار کانادا در گزارشی که در سال 2006 با عنوان شهروندان کانادایی به زندگی سبزتری نزدیک شده اند ، منتشر کرد، آورده است:

1- از هر 10 خانوار 6 مورد آنها از لامپهای فلورسنت استفاده می کنند 2- از هر 10 خانوار 4 مورد آنها از ترموستاتهای قابل تنظیم استفاده می کنند3- صرفه جویی آب بیشتر شده است، در حالیکه در سال 2004 چهل و دو درصد مردم از لوازم حفظ و صرفه جویی آب استفاده می کردند این رقم در سال 2006 به 60% رسیده است 4-استفاده از لوازم حفظ و صرفه جویی از انرژی برق هم از 19% در سال 1994 به 59% در سال 2006 رسیده است."

آمارها کاملاً گویای افزایش فرهنگ صرفه جویی در یکی از کشورهای ثروتمند دنیاست ولی متاسفانه در ایران قضیه بر عکس است و هر روز بیشتر از دیروز مصرف می کنیم و این در حالیست که اگر در الگوهای مصرف خود تجدید نظر نکنیم در آینده ای نه چندان دور با بحرانهای بسیار جدی روبرو خواهیم بود.

استفاده درست از منابع زمینی ، احترام به زمین است و این نقطه ی آغاز حفظ محیط زیست است.

لینک      نظرات ()      

نخبه کشی با تیغ کنکور نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٦

در روزهای گذشته نتایج قبول شدگان در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر دانشگاهها اعلام شده و شنیدن اتفاقات عجیب و غریبی که برای چند نفر از دوستانم افتاده باعث دلتنگی و ناراحتی ام شده.

عجیب است که افرادی با رتبه زیر 10 در هیچ دانشگاهی قبول نمی شوند و از طرفی عده ای دیگر! با رتبه های بالای 300 راهی دانشگاه می شوند! ویا دوست دیگری که در چندین مرحله آزمون جزو 5 نفر اول کشور بوده به یکباره مردود می شود!

چگونه عده ای به خود اجازه می دهند تلاشهای چند ساله یک نفر را به راحتی نابود کنند؟!

تلاش و زحمت به جهنم ! چگونه عده ای مانع از پیشرفت جوانان مستعد کشور که متعلق به همه ی مردم هستند می شوند؟!

عجبا به این توان و اصرار ما در آسیب زدن به خودمان ...: از نخبه کشی بگیر تا تخریب محیط زیست و ... 

لینک      نظرات ()      

کی اکبر میثاقیان سرمربی محیط زیست ما می شود؟! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٦


حاشیه :

اگر اهل فوتبال باشید حتماً یادتان هست سال گذشته وقتی اکبر میثاقیان در هفته های میانی لیگ برتر سرمربی تیم ته جدولی راه آهن شد با جرات گفت که تیم راه آهن را در جدول حفظ می کنم و حتی گفت : اگر موفق به این کار نشوم خود را از برج میلاد پرت می کنم ...

هر چند صحبتهای میثاقیان برای روحیه دادن و افزایش انگیزه بازیکنان تیمش بود ولی نشان از اراده و تعهد این مربی به کارش داشت . همین اراده و تعهد باعث شد که تیم راه آهن که نسبت به تیمهای فولاد خوزستان و تراکتورسازی تبریز به مراتب ضعیف تر بود در لیگ برتر بماند.

نیمه اول:

نگاهی به وضعیت محیط زیست کشورمان از دریچه ی فوتبال بیندازیم و بینیم اوضاع چطور است:

- محیط زیست ما هم مثل راه آهن فصل قبل ته جدول است. دولت کمترین کمک را به آن می کند و در عوض تمام امکانات دولتی در اختیار تیمهای رقیب مثل پتروشیمی(استقلال)، فولادسازی(پرسپولیس)، سد سازی(پاس) و... قرار می گیرد.

- مدیران سازمان محیط زیست مثل کادر فنی سال قبل راه آهن از میانه های فصل آمده با این تفاوت که کادر فنی راه آهن تمام اتفاقات را گردن مربیان قبلی نینداخت ولی مدیران فعلی تمام مشکلات را متوجه مدیران قبلی می دانند.

- محیط زیست ما مانند راه آهن طرفدار و به زبان فوتبالی تماشاچی کمی دارد. البته تفاوت این دو در آنست که مدیران تیم راه آهن برای جذب تماشاچی تلاش می کرد و سعی می کردند با رایگان کردن بلیط بازیها هوای تماشاگرانش را داشته باشد ولی مدیران محیط زیست طرفداران خود را مخل و مزاحم می داند و سعی در از بین بردن آنها دارند و بر همین اساس از سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی که بهترین طرفدار و حامی محیط زیست هستند نه تنها حمایت نمی کند بلکه با دخالتهای بی جا آنها را تضعیف می کند.

وسط نیمه:

تماشاچیان عزیز(خوانندگان عزیز وبلاگ !) لطفاً جواب سوال زیر را به شماره مسابقه نود SMS کنید:

سوال: به چه کسی «مدیر متعهد» می گویند؟

1- به مدیری که بجای پژو پرشیا با پیکان سر کارش بیاید.

2- به مدیری که وظایف محوله را بخوبی انجام دهد و در صورتیکه توانایی انجام آنرا ندارد استعفا بدهد و مصلحت کشور و مردم را با هیچ چیزی عوض نکند.

3- به مدیری که کمترین حقوق را بگیرد .

4- به مدیری که برای حفظ میز خود، هر کاری بکند.

5- به مدیری که فقط از نظر اخلاقی سالم باشد.

نیمه دوم:

معاون سازمان محیط زیست در جمع معترضان گفت: اوضاع محیط زیست ما بسیار خراب است و فقط امام زمان (عج) باید بیاید و اوضاع را درست کنند.

جای تعجب است که چطور مدیری چنین اعتقادی دارد ولی حاضر به استعفا نیست . این به آن معنیست که ایشان در حال حاضر خود را نائب امام زمان در سازمان محیط زیست می دانند و معتقدند کسی بهتر از ایشان و همکارانشان برای اداره محیط زیست در دنیا وجود ندارد!

نظر خودمانی یک تماشاچی:

ای کاش روزی افرادی سکان محیط زیست کشور را در دست بگیرند که مثل اکبر میثاقیان تعهد بکنند که اگر از پس کاری بر نیامدند خود را از برج میلاد پرت می کنند.

نظر یک تماشاچی دیگر:

تیم محیط زیست از نظر بدنسازی خیلی ضعیف است! اول بازی خوب کار می کنند و کری می خوانند ولی نیمه ی دوم که باید نتیجه بگیرند در مقابل تیمهای دیگه کم میارن و نتیجه رو واگذار می کنند.

سوت آخر:

اگه تیمی بره دسته دو میشه با پول امتیاز یک تیم دسته لیگ برتری رو خرید و دوباره به لیگ برتر برگشت ولی اگه محیط زیست سقوط کنه دیگه به هیچ قیمتی نمیشه اونو احیا کرد. به هیچ قیمتی ...

نظر یک تماشاچی گریان:

آقا جان محیط زیست یک تیم محلی نیست . محیط زیست یک باشگاه با سی میلیون طرفدار نیست . محیط زیست تیم ملیه ، تیم همه ی مردم ایرانه ، تیم همه ی نسلهاست....

لینک      نظرات ()      

دادگاه راي به قطع تنفس شرق تهران داد نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٦


اعتماد ملي: بعد از گذشت بيش از يك سال از فاجعه قطع درختان لويزان، تنها ريه تنفسي شرق تهران، حالا‌ از صدور مجوز براي ادامه فعاليت عمراني شهرداري در اين مسير خبر به گوش مي‌رسد كه نشان از ادامه پيدا كردن فاجعه‌اي است كه هنوز با گذشت يك سال گوشه‌اي از آن هم جبران نشده است.

منبع آگاهي كه با خبرگزاري فارس گفت‌وگو كرده، گفته است: < قطع درختان جنگل لويزان در بهمن سال 84 مصوبه كميسيون ماده 5 را دارا بود و شهرداري درختان را كاملا‌ قانوني قطع كرد. در آن زمان بر اساس شكايت برخي از دستگاه‌ها كار متوقف شد، ولي با مدارك و مستنداتي كه ارائه شد، دادگاه حكم را در اين زمينه به نفع شهرداري تهران صادر كرد.>

در اين راي آمده است: <دادگاه تجديدنظر با استفاده از مواد 2، 358 و 322 و تبصره و بند <هـ> ماده 348 قانون آيين دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلا‌ب در امور مدني حكم تجديدنظر خواسته را نقض و قرار رد دعواي اداره كل منابع طبيعي استان تهران را صادر كرد.>

يعني درست پس از گذشت حدود 19 ماه از متوقف ماندن ساخت اتوبان شهيد زين‌الدين در پي قطع درختان جنگل لويزان، دادگاه به نفع شهرداري تهران حكم داد و اجازه ادامه احداث اتوبان شهيد زين‌الدين را به شهرداري تهران داد؛ اتفاقي كه پيش از اين انتظارات ديگري را در ذهن مسوولا‌ن سازمان حفاظت از محيط زيست بر جاي گذاشته بود، زيرا پيش از اين فضل‌ا... كولا‌ني مديركل منابع طبيعي استان تهران در مورد پذيرش راي نهايي دادگاه گفته بود: <احتمال اينكه محاكم قضايي در نهايت به نفع شهرداري راي دهند، موضوعي است كه حالا‌ بايد ديد، زيرا دادگاه بدوي كه به نفع ما رأي داده است. البته رأي دادگاه قابل اعتراض در هيات تشخيص ديوان عالي كشور نيز هست. مطمئناً تا آخرين لحظه كه امكان تحقق حقوق دولت باشد، پيگير مساله هستيم. قانون حكميت را به دستگاه قضايي داده است و چاره‌اي جز پذيرش آن نداريم.> ‌

انگار از او پرسيده شده بود <آيا هيچ راه‌حل و پيشنهادي براي رفع اين مشكل وجود ندارد؟> كه او در پاسخ گفت: <قبل از اين اتفاقات، بايد كار كارشناسي براي اجراي پروژه‌ها صورت مي‌گرفت. در اتوبان زين‌الدين بخشي از پارك را رها كرده‌اند و رفته‌اند وسط پارك، در صورتي كه شايد با خسارت اندكي مي‌توانستند جاده موجود را تعريض كنند، در اين صورت خسارت كمتري به پارك وارد و نظر شهرداري نيز تأمين مي‌شد و شهرداري هم اين همه در معرض اعتراض افكار عمومي قرار نمي‌گرفت.>

كولا‌ني حتي توافق بر سر جابه‌جايي درختان را هم منتفي دانست و گفت: <به هيچ عنوان اجازه جابه‌جايي درختان جنگل‌هاي لويزان و سرخه‌حصار براي احداث ادامه بزرگراه‌هاي زين‌الدين و سرخه‌حصار را نمي‌دهيم و هيچ توافقي هم در اين رابطه صورت نگرفته است و جابه‌جايي درختان براي احداث ادامه بزرگراه‌هاي مذكور كلا‌ً منتفي است.>

با اينكه به گفته او <اخيراً شهرداري تهران بار ديگر درخواست خود را در اين رابطه مطرح كرده است> اما بازهم نظر كارشناسي سازمان محيط زيست را جلب نكرده است، به همين دليل كولا‌ني بازهم توضيح داد: <جابه‌جايي درخت 40 - 30 ساله به نقطه‌اي ديگر امكان زندگي شاداب را از آنان مي‌گيرد، به همين دليل چنين كاري امكان‌پذير نيست.>

او به سرعت پس از اين توضيحات گفت: <در ارتباط با بحث تفاهمات كه بعضاً مطرح مي‌شود ما هيچ تفاهمي در بحث ساخت ادامه بزرگراه زين‌الدين و سرخه‌حصار نداشته‌ايم و نخواهيم داشت، بنابراين نتيجه موضوع را صرفاً محاكم قضايي مي‌توانند تعيين كنند.>

اما اميدي كه مديركل منابع طبيعي استان تهران به محاكم قضايي داشت هم نتيجه‌اي نداد و سرانجام دادگاه به سادگي راي به قطع تنفس شرق تهران داد و شهرداري تهران را تبرئه و اجازه ادامه فعاليت را صادر كرد، تا بار ديگر ثابت شود همان نگاهي كه دادستان كل كشور را بر آن مي‌دارد تا از <متوقف نشدن طرحي به خاطر محيط زيست> حرف بزند، به ديگران هم اجازه دهد كه از شاخه‌هاي سبز گذر كنند و به بزرگراه‌هاي بزرگ و طولا‌ني برسند.

لینک      نظرات ()      

روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی در اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۸٦


 

 

چهارشنبه 14 شهریور ، ساعت 30/17 ، کتابخانه کشاورزی
با حضور اعضای انجمن حمایت از حیوانات اصفهان و تشکلهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان

لینک      نظرات ()      

بنویسیم شهر ، بخوانیم کشتارگاه نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٦

بعضی از تیترهای مطبوعات اصفهان در هفته گذشته
بخوانید و ببینید چقدر شهر ما مدرن و صنعتی و پیشرفته و خارجکی است !!!

پی نوشت:

گربه ایرانی در سلسله مطالبی به موضوع " کالبد شکافی حيوانات زنده" پرداخته.تاسف برانگیز و ناراحت کننده است.

مطلب آرش یکدانه با موضوع "مراسم گاوبازی" را بخوانید و لینک اعتراض به این عمل وحشیانه را امضاء کنید.

 
لینک      نظرات ()      

15 اکتبرهمه ی وبلاگهای دنیا درباره محیط زیست می نویسند نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٦

.

گروهی از وبلاگ نویسان خارجی تصمیم گرفته اند روز 15 اکتبر درباره ی محیط زیست و شرایط تهدید کننده آن بنویسند. آنها این روز را روز عمل وبلاگ‌ها یا Blog Action Day نامیده‌اندو سایتی را هم به همین منظور ایجاد کرده‌اند.

روز حرکت وبلاگ‌ها

در روز بیست و سوم مهرماه (پانزدهم اکتبر)، وبلاگ‌نویس‌ها از سراسر وب دست به دست هم می‌دهند تا مساله‌ا‌ی مهم را مورد توجه همگان قرار بدهند. موضوع امسال این حرکت، محیط‌ زیست است. هر وبلاگ‌نویس به سبک خود و مرتبط با موضوعی که خودش انتخاب می‌کند، مطلبی در این مورد می‌نویسد. هدف ما این است که همه را برای رسیدن به آینده‌ای بهتر،‌ وادار به صحبت کنیم.

ما به دنبال وبلاگ‌نویس‌ها از هر ملیت و پیش‌زمینه‌ای هستیم تا با نوشتن درباره‌ی موضوعات مختلف، به ما بپیوندند. کارهایی که شما باید انجام بدهید، به شرح زیر است:

در روز بیست و سوم مهرماه -پانزدهم اکتبر- در مورد یکی از مسائل مرتبط با محیط زیست، مطلبی در وبلاگ خود منتشر کنید.

برای نمونه، وبلاگی با موضوع "پول"، می‌تواند در مورد روش‌های ذخیره‌ی پول در خانه، به وسیله‌ی استفاده از وسایلی که سازگار با محیط زیست هستند، مطلب بنویسد. همین‌طور وبلاگی که گرایش سیاسی دارد، می‌تواند ارزش راه‌حل‌های مشکلات محیط زیست را در دنیای سیاست بررسی کند.

نیازی نیست که مطلب شما از جبهه‌ی خاصی پیروی کند؛ کافیست که مطلب به هر شکلی که متناسب با شما و خواننده‌های وبلاگتان است، به مساله‌ی اصلی ما مرتبط باشد. هدف ما این است که از یک دیدگاه خاص پشتیبانی نکنیم تا بتوانیم مساله‌ی اصلیمان را به میز مذاکره ببریم. پس به هر شکلی که مناسب وبلاگ شما و خواننده‌هایتان است در مورد محیط زیست بنویسید و مطلبتان را در روز پنجم آبان‌ماه -پانزدهم اکتبر- منتشر کنید.

کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید:

شما همچنین می‌توانید با انتخاب و اضافه کردن یکی از نشانه‌ها و بنرهای ما به پایگاه اینترنتی خود، از طریق آدرس زیر، به طرح ما بپیوندید: http://blogactionday.org/promoteو یا این‌که درآمد یک روز از وبلاگتان را به یکی از نهادهای فعال در زمینه‌ی محیط زیست اهدا کنید.

وبلاگ خود را ثبت کنید:

ما می‌خواهیم که آمار وبلاگ‌های شرکت‌کننده در این طرح را داشته باشیم، در نتیجه ثبت‌کردن وبلاگتان در آدرس زیر، کمک زیادی به ما خواهد کرد: http://blogactionday.org/commit

در حال حاضر، فرم ثبت‌نام فقط به زبان انگلیسی موجود است، ولی ورودی‌های فرم به صورت زیر است:

1- نام وبلاگ شما.

2- آدرس وبلاگ شما.

3- تعداد افرادی که وبلاگ شما را از طریق خروجی فید دنبال می‌کنند. (این مورد در جایی منتشر نمی‌شود و فقط برای تخمین مقدار تاثیرگذاری طرح از طریق وبلاگ شما استفاده می‌شود. کافیست که یک مقدار متوسط را از سرویس‌های مثل "فیدبرنر" وارد کنید. اگر این مورد را نمی‌دانید، شماره‌ی صفر را وارد کنید.)

4- آدرس ای‌-میل شما. (شما از طرف ما فقط دو ای‌-میل دریافت خواهید کرد. ای-میل اول را دو روز قبل از روز حرکت وبلاگ‌ها دریافت می‌کنید و ای-میل دوم را در شهریورماه (آگوست) سال آینده، برای اطلاع از برنامه‌ی سال آینده.)

5- ورودی آخر برای این است که مطمئن شویم شما یک شخص حقیقی هستید و ربات اسپم نیستید. در این مورد کافیست عدد داده شده در انتهای جمله را وارد جای خالی کنید.

با تشکر از همکاری شما در طرح حرکت وبلاگ‌های امسال، امیدواریم که در سال‌های آینده بتوانیم همه‌ی زبان‌ها را در وب‌سایت خود داشته باشیم.

تولد یک وبلاگ زیست محیطی دیگر

وبلاگ طبیعت و حیات وحش به تازگی به جمع وبلاگهای زیست محیطی پیوسته. تولدت مبارک

 

لینک      نظرات ()      

درباره ی تجمع 5 شهریور ... بخش پایانی نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٦

باید به NGO های زیست محیطی توجه کنیم

از ویژگیهای این تجمع آن بود که از طرف هیچ سازمان غیر دولتی یا گروهی سازماندهی و ایجاد نشده بود (متاسفانه نشریات و خبرگزاریها به اشتباه عنوان کردند که این اعتراض از طرف سازمانهای غیر دولتی بوده) . حضور این تعداد از دوستداران محیط زیست بصورت مستقل جای خوشحالی دارد ولی مسلماً اگر این برنامه از سوی تعدادی NGO قوی سازماندهی می شد بسیار بهتر و قوی تر می بود.

متاسفانه یکی از معدود و یا شاید تنها طرحی که سازمان محیط زیست طی دو سال گذشته توانسته آنرا بخوبی انجام دهد ؛ کم اثر کردن سازماهای غیر دولتی زیست محیطی بوده است . البته بی رونقی سازمانهای غیر دولتی مرضی است که ریشه در عوامل مختلف دارد و این نوشتار جای پرداختن به آن نیست ولی اتفاقات این روزهای محیط زیست ما بیانگر اینست که باید دوستداران محیط زیست توجه بیشتری به سازمانهای غیر دولتی کنند تا بتوانیم از این طریق مطالبات خود را بهتر پیگیری کنیم.

شاید در یکی دو سال گذشته بسیاری از دوستداران محیط زیست که در NGO ای عضو بوده و فعالیت می کردند پس از آنکه در این سازمانها به آنچه که می خواستند نرسیده اند و سقف فعالیت این گروها را بسیار کوتاهتر از پتانسیل و توان خود دیده اند از این سازمانها خارج شده اند و شاید به همین دلیل بسیاری از این سازمانها نیز منحل شده اند ولی به نظر من اکنون زمان آنست که به سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی برگردیم و از تمام توان خود برای ساختن آنها استفاده کنیم و بدانیم برای رسیدن به توسعه پایدار نیازمند سازمانهای غیر دولتی فعال و مستقل هستیم.


به کسانی رای بدهیم که دغدغه ی محیط زیست داشته باشند

این روزها مانند همیشه کسی از مسئولان سراغی از محیط زیست یتیم ایران نمی گیرد. هیچکس نپرسید این صد نفر برای چه جلوی سازمان محیط زیست آمده بودند! این مسئله وقتی غم انگیز تر می شود که بدانیم این روزها ، روزهایی است که نمایندگان مجلس و کسانی که قصد کاندیداتوری دارند تقریباً وارد فاز تبلیغات شده اند و برنامه های تبلیغاتی خود را بطور غیر رسمی شروع کرده اند ولی متاسفانه با همه ی این اوصاف باز هم کسی ما را تحویل نمی گیرد و صدایمان را نمی شنود...!

نداشتن تریبون و بلندگو یکی از بزرگترین مشکلات محیط زیست است . باید به دنبال کسانی باشیم که عاشقانه و صادقانه دلسوز محیط زیست باشند و تحت هر شرایطی منافع ایران عزیز را به منافع شخصی ترجیح دهند ؛ افرادی مثل شهید شاهکو محلی...

 نقدها و تجربياتی از گردهمايی دوشنبه ... از گرگ خاکستری

لینک      نظرات ()      

درباره ی تجمع 5 شهریور ... بخش نخست نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٦


والیبالیست ها یک شبه قهرمان جهان شدند ولی محیط زیست ...

مسئولان محترم کشور پس از قهرمانی والیبالیست ها در پیامها و سخنانشان چنان پز می دهند که انگار این اتفاق نتیجه فعالیتها و تلاشهای خودشان در دوران کوتاه مسئولیتشان است ولی هر وقت صحبت از مشکلات و کمبودها می شود آنرا یادگار مدیران گذشته می دانند. این مسئله بخوبی در صحبتهای دکتر نجفی مشهود بود و ایشان تمام اتفاقات بد این روزهای محیط زیست ایران را ناشی از عملکرد بد مدیران سابق سازمان طی 50 سال گذشته می دانست. 

وقتی معاون سازمان تعریف توسعه را نمی داند

آقای نجفی در صحبتهایش (فرافکنی هایش) بارها و بارها گفت :" توسعه همراه تخریب محیط زیست است. " و وقتی به ایشان می گفتیم که توسعه باید پایدار باشد و امروزه در جهان همه به دنبال «توسعه پایدار» هستند انگار متوجه نمی شدند! و یا شاید هم اعتقادی به این مسئله ندارند.

وقتی پرسیدیم که آیا توسعه یعنی 270 کودک ناقص الخلقه ؟! آقای نجفی گفتند: " این مسئله وجود ندارد" و این مسئله را تکذیب کردند. احتمالاً با تکذیب ایشان این مسئله حل خواهد شد!

 برای حل مشکلات محیط زیست ایران امام زمان باید بیاید

این جمله را آقای نجفی گفت.....

سکوت معصومانه ی ابتکار مرموز است !

از خانم ابتکار انتظار می رود که در برابر اتفاقات و فجایع زیست محیطی مسئولانه و فعالانه برخورد کنند . به هر حال ایشان 8 سال رئیس سازمان بوده اند و در حالیکه مدیران کنونی سازمان تمام بلاهای امروز را نتیجه مجوزهای صادر شده توسط ایشان می دانند ، باید اذهان عمومی را نسبت به این مسائل روشن کنند.

همچنین ایشان یکی از اعضای شورای شهر تهران هستند و شاید بسیاری از تهرانی ها بخاطر شعارهای زیست محیطی به خانم ابتکار رای داده اند و از همه مهمتر اینکه  ایشان بخوبی می توانند از روزنامه های اصلاح طلب برای کمک به محیط زیست استفاده کنند ولی متاسفانه ایشان از هیچکدام از این تریبون ها آنچنان که باید برای محیط زیست استفاده نمی کنند ...

وقتی که خاطرات دوران مدیریت ایشان و اتفاقات و تصمیمات نادرست آن روزها را دوره می کنیم این سکوت معصومانه ، مرموزانه می نماید.

خانم دکتر بی زحمت هر وقت از چایی خوردن با آقای x، شرکت در جلسه y فارغ شدید وقتی هم برای پاسخگویی به این شبهات ( و یا شاید هم واقعیات) بگذارید .

لینک      نظرات ()      

قهرمانی جوانان والیبالیست ، تجمع جوانان دوستدار محیط زیست نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٦


تجمع دیروز اتفاقی بزرگ بود

اخبار و گزارشهای تجمع دیروز که در اعتراض به سیاستهای سازمان محیط زیست برگزار شد را در خبرگزاریها، روزنامه ها و از همه بهتر و کامل تر در وبلاگهای زیست محیطی خوانده و دیده اید و نیازی به توضیحات بیشتر نیست.

تجمع دیروز اتفاق بزرگی بوده و است ، اتفاقی که در صورت بررسی می تواند گره گشای دوستداران محیط زیست در حرکتها و اقدامات بعدی باشد و به همین خاطر همه ی دوستان عزیز را دعوت می کنم که در این زمینه بنویسند و همفکری کنند.

در تجمع دیروز جوان بودن معترضان بسیار جلب توجه می کرد. این مسئله اتفاق خوشایندی است که باید مورد توجه قرار گیرد و روی آن سرمایه گذاری کرد. خوشبختانه حفظ محیط زیست به یکی از دلمشغولی های جوانان امروز تبدیل شده و این مسئله را بخوبی می توان در بدنه ی سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی مشاهده می کرد.

قطعاً همزمانی قهرمانی جوانان والیبالیست و تجمع جوانان دوستدار محیط زیست اتفاقی بوده است ولی می تواند نشانه ی خوبی باشد از مردان و زنان فردای ایران ؛ جوانانی که برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور در یک رشته ی تیمی قهرمان می شوند و جوانانی که برای اولین بار در تاریخ کشور حفظ محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه هایشان است ...

واضح است که برای برگزاری تجمع دیروز تبلیغ خاصی صورت نگرفت همچنین به واسطه زمان بسیار کم ، امکان تبلیغ برای کسانی که اطلاع داشتند سلب شده بود به علاوه اینکه موقعیت مکان آن ونیز تعطیلات آخر هفته باعث شده بود که بسیاری از دوستان نتوانند در این برنامه حضور داشته باشند ولی با همه ی این اوصاف حضور حدود 100 نفر از دوستداران محیط زیست وطن در عصر یخبندان فعالیتهای اجتماعی باعث خوشحالیست .

در مورد تجمع دیروز باز هم خواهم نوشت...

پی نوشت:

بهنام همایونی عزیز وعده داده در وبلاگش عملکرد حکومتی سازمان محیط زیست را رمز گشایی کند و از پشت برده اتفاقات این سازمان بگویید. مشتاقانه منتظر خواندن مطالبش هستم.

عکسهای خانم مریم خزائلی را نیز ببینید. او برای حضور در این تجمع از اصفهان به پردیسان آمده بود!

گزارش تصویری پیام احتسابیان

گزارش ایسنا

گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی

 
 خواسته حاميان مستقل محيط زيست شركت كننده در اين گردهمايي

...کوتاهی در بهره برداری صحیح ، عصیان و مایه کفر الهی است ، زیرا شکر نعمت الهی عبادت است (سوره حدید آیه 70 )

بنابر اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران صراحتا " فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند" ممنوع است ، در سياستهاي كلي نظام ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري ، آمايش سرزمين مبتني بر اصولي از جمله "حفاظت محيط زيست و احياي منابع طبيعي" بعنوان يكي از خط مشي هاي كلي نظام تعيين شده ، در سند چشم‌انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ايران " پايدار سازی فرآيند توسعه با تكيه بر حفاظت از محيط‌زيست و بهره‌برداری بهينه از منابع" و " تحقق توسعه پايدار مبتنی بر دانايی در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زيست‌محيطی كشور به نحوی كه ضمن ارتقای كيفيت زندگی، حقوق نسل‌های كنونی و آينده نيز محفوظ بماند " بعنوان سياست‌های كلی نظام در رابطه با منابع طبيعی و محيط‌زيست تعريف شده و در فصل پنجم از بخش دوم قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور - كه به تصويب مجلس شوراي اسلامي و تاييد مقام معظم رهبري نيز رسيده است - بطور جدي و مبسوط بر "حفظ محيط زيست" تاكيد شده است ، اما متاسفانه شاهد هستيم اين قوانين و ضوابط بطور مكرر و در موارد بسيار نقض شده و مي شوند . اين روند بي توجهي و تجاوز به حقوق محيط زيست كه همانا حقوق عموم مردم و نسلهاي آينده است ، به ميزان نگران كننده اي افزايش يافته است و با كمال تاسف بايد گفت ديدگاه مديريتي عجولانه و ناپايدار حاكم گرديده و مصالح عمومي و حقوق آيندگان قرباني اشتباهات ، خودرايي ها و ندانم كاريهاي امروز عده اي مي شود . لذا ما دوستداران محيط زيست وطن و حاميان توسعه پايدار و سربلندي و پيشرفت حقيقي – و نه زودگذر و مقطعي – كشور ، خواهان تحقق اصل پنجاهم قانون اساسي و قوانين مربوطه فوق الذكر هستيم .

از جمله موارد نقض اين قوانين كه ما شركت كنندگان در اين گردهمايي بطور جدي مراتب اعتراض خود را به سازمان محيط زيست اعلام داشته و خواهان احقاق حقوق عمومي پايمال شده ، توقف سريع روند تخريب ، احياي پايداري زيست بوم و جبران صدمات وارد شده به منابع ملي هستيم ، در ذيل يادآوري مي گردد :

1. تخريب گسترده در پارك ملي خجير : عبور لوله گاز ، تعريض جاده و عبور اتوبان ، موارد مكرر زمين خواري ( به تاييد سازمان بازرسي كل كشور )، فعاليتهاي وزارت دفاع در محدوده پارك ملي ، آتش سوزيهاي گسترده و مشكوك

2.  تخريب گسترده در پارك ملي سرخه حصار : پرونده شهرك غيرقانوني زيتون ، تغييركاربري اراضي پارك ملي در محدوده ده تركمن ، رزمايشهاي نظامي در محدوده پارك ملي ، آتشسوزيهاي گسترده و مشكوك ، بهره برداري معدن ، عبور خط لوله نفت

3. مشكلات زيست محيطي وكاهش قابل توجه سطح آب درياچه اروميه در نتيجه سد سازيهاي ارزيابي نشده

4.  عبور جاده از پارك ملي لار و منطقه حفاظت شده البرزمركزي ( اين موضوع پيش از اين طي نامه اي به امضاي 144 تن از اساتيد و نخبگان منابع طبيعي و محيط زيست كشور بطور مفصل به استحضار رياست محترم جمهور و رييس سازمان محيط زيست رسيده است )

5. تغييركاربري و تبديل گسترده جنگلها و مراتع در منطقه حفاظت شده البرز مركزي شمالي ( از جمله منطقه كجور و ... ) و منطقه حفاظت شده البرز مركزي جنوبي ( از جمله در حوزه سد لتيان و سد كرج )

6. پارك ملي گلستان : تخريب جنگلها و مراتع كه پيامد آن سيلهاي ويرانگر بوده ، تعريض جاده و احداث اتوبان از ميان پارك ملي

7. مسائل زيست محيطي تالاب انزلي

8. مسائل زيست محيطي ميانكاله

9. مسائل زيست محيطي پارك ملي كوير

10. مسائل زيست محيطي مناطق حفاظت شده كرانه خليج فارس و درياي عمان از جمله جنگلهاي حرا و پارك ملي نايبندان

11. ادامه روند تخريب در جنگلهاي بلوط غرب و آتش سوزيهاي اخير

و ساير موارد كه بطور مكرر در رسانه هاي زيست محيطي مطرح شده و پيش از اين به استحضار مسئولين محترم رسيده است .

در اين مرحله ، حضور ما و نگارش اين بيانيه مصداق اصل " امربه معروف و نهي از منكر" بوده و پس از اين ، حق نظارت ، پيگيري خواسته ها و اقامه دعوي را بر خود محفوظ مي داريم .

لینک      نظرات ()      

تذکرات لازم در مورد تجمع روز دوشنبه نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۳ شهریور ۱۳۸٦

۱- فراخوان این گردهمایی از طرف حامیان محیط زیست بوده است و موضوع آن هم فقط و فقط اعلام نگرانی ها و دغدغه های زیست محیطی است.

۲- هدف مشخص از این گردهمایی اعتراض به موارد نقض اصل پنجاهم قانون اساسی است. اصل پنجاهم قانون اساسی می گوید:«در جمهوري اسلامي حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسلهاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشد وظيفه عمومي تلقي ميگردد. از اين رو فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است..» و مصادیق آن هم مواردی است که طی ماه های گذشته در خجیر، سرخه حصار، بختگان، بمو، لار، پارک ملی کویر، نای بندان و ... رخ داده است یا بیم وقوع آنها طی ماه های آینده می رود. طبیعتا در این میان رخداد اخیر دریاچه بختگان توجه تعداد بیشتری از حامیان محیط زیست را به خود جلب کرده است.

۳- هیچ سازمان غیردولتی یا گروهی مسئولیت سازماندهی این برنامه را به عهده ندارد و این گردهمایی یک حرکت خودجوش متاثر از نگرانی های طرفداران محیط زیست محسوب می شود. بنابراین چنانچه اعضای گروه ها یا ان.جی.او ها تمایل به حضور در این برنامه داشته باشند حضور آنها براساس هویت فردی آنها بوده (نه هویت سازمانی) و رفتارهای آنها باید در چارچوب خواسته های جمع باشد.

۴- چنانچه افرادی هستند که قصد دارند با خط مشی متفاوت از آنچه ذکر شد حضور یابند لطفا ساعت یا روز گردهمایی خود را تغییر دهند.

۵- قابل توجه دوستانی که مایل به حضور هستند: از استعمال دخانیات در گردهمایی دوشنبه جدا بپرهیزید!!!

از وبلاگ گرگ خاکستری

لینک      نظرات ()      

تسهیل در ایجاد و تشدید نظارت بر سازمانهای غیر دولتی نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٢ شهریور ۱۳۸٦


دیروز همایش مقدماتی « تعامل دولت و سازمانهای مردم نهاد و ضرورت تدوین قانون» در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد.

برگزار کننده این همایش گروه داوطلب پیگیری اصلاح قوانین و مقررات ناظر فعالیتهای سازمانهای غیر دولتی کشور بود که طی یکسال گذشته و بعد از برگزاری ششمین همایش سازمانهای غیر دولتی کشور(تهران/شهریور85) با برگزاری جلسات متعدد و رایزنی با سازمانهای غیر دولتی کشور ، وزارت کشور و نمایندگان مجلس طرح پیش نویس قانونی را آماده کرده اند و برای تصویب به نمایندگان مجلس ارائه کرده اند. خوشبختانه این طرح به امضاء 40 تن از نمایندگان مجلس رسیده و در دستور کار قرار گرفته است.

سازمانهای غیر دولتی طی سالهای گذشته از نداشتن قانون رنج برده اند و تغییر مداوم آئین نامه ها باعث شده که هر دولتی بر اساس سلیقه خود با این گروهها برخورد کند.

خوشبختانه تلاشهای گروه پیگیری طی یکسال  گذشته اثر بخش بوده است و در تغییر نگاه دولتیان تا حد زیادی موثر بوده است .

پیش نویس قانون آماده شده توسط گروه پیگیری بسیار خوب و مترقی است و در صورتیکه مورد تائید نمایندگان مجلس قرار می گیرد می تواند نقش زیادی در شکوفایی و رشد NGO ها در کشور داشته باشد.

در جلسه دیروز دکتر ایوبی معاون اجتماعی وزیر کشور خبر از تصویب آئین نامه جدیدی برای سازمانهای غیر دولتی داد و گفت که در این آئین نامه ایجاد سازمانهای غیر دولتی بسیار آسان شده است و در عوض نظارت بر این سازمانها افزایش یافته است.

کلاً همایش دیروز یکی از بهترین و موثرترین جلساتی بود که طی سالهای گذشته توسط سازمانهای غیر دولتی برگزار شده است و در روزهایی که « NGO آزاری » طرفداران زیادی دارد حضور در بین نمایندگان سازمانهای غیر دولتی کشور باعث دلگرمی و خوشحالی بود.

دوستان فعال در سازمانهای غیر دولتی می توانند به این وبلاگ بروند و ضمن آشنایی با فعالیتهای صورت گرفته توسط گروه پیگیری ، متن پیش نویس قانون پیشنهادی را مطالعه کنند و نظرات خود را برای گروه پیگیری بفرستند.

گزارش روزنامه اعتماد از این همایش.


لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا