سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
حساب‌كشی صريح خاتمی از دولت نهم نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٦

نمی خواهم در این وبلاگ مطلبی سیاسی بنویسم ولی احساس می کنم آنقدر اوضاع نابسامان است و شعارهای عوام فریبانه و صحبتهای غیر واقعی به خورد مردم می دهند که لازم است هر از گاهی برخی از واقعیات بیان شود ، حتی اگر فقط یک نفر بخواند و آگاه شود باز هم خوب است :

 

با دفاع دقيق و آماری از عملكرد دوران اصلاحات انجام شد:

حساب‌كشی صريح خاتمی از دولت نهم

متوسط درآمد نفتی ایران در آن دوره؛ بیست و یكی دو میلیارد دلار در سال یعنی حدود 160 یا 170 میلیارد تومان در هشت سال بود. با این درآمد 15 میلیارد تومان هم ذخیرة ارزی در حساب برای دولتی گذاشتم كه هم‌اكنون سركار است و بعد از آن قیمت‌ نفت تقریبا سه برابر شده است اما در این میان بخش خصوصی چقدر رشد كرده است؟

نوروز: رییس جمهور سابق كشورمان گفت: معتقدم در همه مواردی كه در آن خطاب به ملت و گذشته شده و یا مطالب نادرستی كه به مردم بیان می‌شود، باید در ازای ارایه آن ، میزگرد گذاشته و مناظره یا بحث شود تا مردم غافل نمانند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی كه در جمع مدیرمسوول، دبیران و روزنامه‌نگاران روزنامه سرمایه صحبت می‌كرد با اشاره به ضرورت توجه به علم و تفاوت‌های بین علوم اجتماعی و علوم دقیقه گفت:«یكی از مشخصات دنیای امروز اعتبار دادن به علم است و البته یك مشكل در این میان وجود داردو آن هم این است كه بخواهیم علم را جای دین قرار دهیم و یا بالعكس؛ بلكه باید توجه داشت كه علم و دین هركدام جای خودشان هستند و دین واقعی هم دینی است كه مخالف با علم نیست.»

رییس بنیاد باران همچنین اظهار كرد:«در زندگی روزمره نیز این كه علم میدان‌دار باشد و كار كارشناسی در امور انجام بگیرد این مساله پذیرفته شده است، تجربه هم نشان می‌دهد كسانی كه به علم در زندگی خود اعتبار بدهند، موفق‌تر خواهند بود وما نمی‌توانیم در مقابل این مساله بایستیم. بنابراگر بخواهیم اقتصاد خوبی داشته باشیم باید به علم و كاركارشناسی با معیارهای علمی توجه كنیم و به خاطر این كه الگوی ما در كشور با الگوی برخی كشورها ممكن است متفاوت باشد، ما نباید با علم مخالفت كنیم، كه در این مساله نیز آمار خیلی مهم است.

خاتمی تصریح كرد:«یكی از مشكلاتی كه ما داریم، آمار است ؛‌ سیاسی شدن مسایل سبب می‌شود كه جامعه از علمی شدن دوری كند و آمار درستی وجود نداشته باشد.» ؛ «اگر خدای ناكرده مشكلی پیدا كردیم برای رفع آن در معیارهای آمارگیری و آمار دست‌كاری كردیم، ممكن است برای یك مدت برخی از مسایل پوشیده بماند و یا برخی از اشكالات را انكار كنیم. اما واقعیت این است كه این مساله مشكلات را حل نمی‌كند.»

وی با اشاره به مساله ای مثل تورم خاطرنشان كرد:«اگر در جامعه تورم وجود دارد و بالاتر از ان احساس فردفرد جامعه هم این است كه تورم وجود دارد و مردم عادی هم تورم را در هنگام خرید خود احساس می‌كنند. حالا شما آمار بدهید كه تورم وجود ندارد و یا تغیری در معیارهای علمی بدهیم که نتیجه دلخواه ما را بدهد؛ اما آن واقعیت از بین نمی‌رود.»

سید محمد خاتمی افزود:«متاسفانه اگر این جامعه احساس كند كه به او دروغ گفته شده است، ولو ا ین كه این دروغ با حسن‌نیت و نیت خیر بیان شده باشد، این اعتماد متقابل نه تنها میان عالمان و نخبگان با كسانی كه مدیریت جامعه را برعهده دارند، از بین می‌رود بلكه اگر اعتماد میان مردم و مدیریت هم از بین برود، این مشكل بزرگی است كه باید برای آن فكری اندیشیده شود.»

هیچ دولتی نمی‌تواند ادعا كند كه ظرف دو یا سه سال می تواند مشكلات را حل ‌كند

وی همچنین با بیان اینكه در تولید علم، صنعت و اشتغال مشکلاتی وجود دارد و همه ما می‌دانیم كه این نواقص و مشكلات یك شبه قابل حل نیست، گفت: «هیچ دولتی هم نمی‌تواند ادعا كند كه ظرف دو یا سه سال این مشكلات را حل می‌كند، گرچه متاسفانه این ادعا هم مطرح شده است ولی آنچه مهم است اینکه جهتی را برگزینیم که به حل مشکلات منجر شود.»

خاتمی گفت: « بنده از اول كه آمدم گفتم، ساختار اقتصادی ما بیمار است، این بیماری هم امسال، سال گذشته، پنج سال و 10 سال پیش به وجود نیامده است. یك بیماری ریشه‌داری است. در كنار این‌ها مسایل سیاسی و اجتماعی هم وجود دارد و برخورد با آن‌ها مشكل است. بنابراین باید با تدبیر، همدلی و همگامی، گام به گام جلو رفت و این مسایل را حل كرد.»

رییس بنیاد باران در ادامه افزود: «یكی از آرزوهایی كه به دل من ماند هدفمند كردن یارانه‌ها در كشور است كه از ابتدا هم مدنظر من بود و تا حدودی هم در این مسیر گام برداشتیم و جهت‌گیری ما نیز به این سمت بود، ولی نتوانستیم و نشد؛ حالا عدم تحقق‌این مساله چقدر به دلیل نقص من به عنوان مدیر كشور مربوط بوده و چقدر به شرایط اجتماعی كه دیكته می‌كرده است ؛امری است که جای بحث آن اینجا نیست ولی مهم این است که جهت گیری به سوی حل مساله باشد و باید ببینیم اکنون این جهت را طی می کنیم یا نه؟

به گزارش روابط عمومی بنیاد باران ، خاتمی ادامه داد: «متاسفانه رسم شده است كه مسایل واقعی پوشیده نگه داشته شوند و مسایل به صورت دیگری گفته شوند و دایما فرار به جلو صورت بگیرد. همچنین هر چیزی كه نسبت به گذشته است، محكوم و بد جلوه داده می‌شود ؛ ادعای حل مساله می شود در حالیکه می بینیم که مشکل همچنان باقی است بلکه بیشتر و بزرگتر می شود.»

وی هشدار داد: «این مساله اعتماد متقابل بین ملت و نظام را از بین می‌برد و همه باید كوشش كنیم. وگرنه چه كسی می‌خواهد دولتی در این نظام وجود داشته باشد كه موفق نباشد، مگر این‌كه آن فرد خائن باشد، همه ما دلمان می‌خواهد كه كمك كنیم.

رییس‌جمهوری سابق كشور افزود: «ولی این‌طور هم نباشد، که ما هرگونه كه می‌خواهیم صحبت كنیم و هر نسبتی كه می‌خواهیم بدهیم.»

خاتمی در ادامه سخنانش برنامه چهارم توسعه را مورد توجه قرار داد و گفت: «بنده نمی‌گویم بهترین برنامه‌ای كه در دنیا تدوین شده، برنامه چهارم توسعه است. ولی معتقدم علمی‌ترین، كارشناسی‌ترین و كارآمدترین برنامه‌ای كه بعد از انقلاب تدوین شده، برنامه چهارم توسعه است كه در آن از تجربیات برنامه‌های گذشته و نظریات كارشناسانه بهره‌برداری شده و سعی شده است كه نظریات كارشناسی در سطح بالاتری در نظر گرفته شود.»

رییس جمهور سابق كشورمان مواردی از برنامه چهارم را نظیر، رشد اقتصادی 8 %، تورم یك رقمی، وضعیت اشتغال و بیكاری، سرمایه‌گذاری و ... را مورد اشاره قرار داده و گفت: «مگر می‌شود بیكاری را بدون زمینه‌سازی برای ایجاد اشتغال از بین برد و مگر بدون شركت دادن بخش خصوصی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و جذب تكنولوژی و امكانات خارجی می‌توان به اشتغال پایدار و مورد اطمینان رسید. ما كه سحر و جادو نمی‌كنیم. بالاخره این كار باید انجام بگیرد. این مسایل باید گفته شود و جامعه بداند كه ما چقدر درآمد داشتیم و این درآمد را چگونه مصرف كردیم.

وی در مورد اجرای عدالت نیز گفت:«اگر درآمد سرانه ارتقا پیدا كرد آنگاه توزیع عادلانه در جامعه صورت گرفت ،عدالت معنا پیدا می‌كند؛ در غیر این صورت اگر ارتقا پیدا نكند چه چیز را می خواهیم عادلانه توزیع كنیم؟ بنابراین بایدزمینه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال فراهم شده و سهم بخش خصوصی مشخص شود.»

وی سپس درآمد نفتی در دولت اصلاحات را مورد توجه قرار داد و گفت: «متوسط درآمد نفتی ایران در آن دوره؛ بیست و یكی دو میلیارد دلار در سال یعنی حدود 160 یا 170 میلیارد تومان در هشت سال بود. با این درآمد 15 میلیارد تومان هم ذخیره ارزی در حساب برای دولتی گذاشتم كه هم‌اكنون سركار است و بعد از آن قیمت‌ نفت تقریبا سه برابر شده است اما در این میان بخش خصوصی چقدر رشد كرده است؟

خاتمی تاکید کرد:برای اولین بار حدود هشت یا 9 میلیارد دلار برای بخش خصوصی ازحساب ذخیره ارزی توافق شدوپنج یا شش میلیارد دلار از پول نفت به بخش خصوصی تزریق شدكه فكر می‌كنم مواردی كه هم‌اكنون در بخش خصوصی كشور در حال به ثمر رسیدن است مربوط به سرمایه‌گذاری‌های همان وقت است. حالا شما بروید ببینید ظرف دو-سه سال گذشته چقدر از حساب ذخیره ارزی صرف امور جاری كشور شده است؟و چقدر در جای خود یعنی در خدمت سرمایه گذاری بخش خصوصی مصرف شده است؟!»

رییس بنیاد باران افزود: «در عین حال معتقدم كه همان زمان هم صددرصد موفق نبودیم و سهمی را كه باید به بخش خصوصی می‌پرداختیم، نپرداختیم و امروز كه باید چندین برابر در حساب ذخیره‌ ارزی، ذخیره داشته باشیم و چندین برابر گذشته به بخش خصوصی كمك كنیم و رونق در اقتصاد ایجاد كنیم؛ می‌بینیم كه باز هم دولت بزرگ‌ترین رقیب بخش خصوصی است.»

سیدمحمد خاتمی در ادامه با اشاره به اصلاح نظام مالیاتی در دولت اصلاحات گفت: «ما ابتدا باید بخش خصوصی را حمایت كنیم. یك روی قانون مالیات‌ها این بود كه بخش خصوصی تقویت شود ما میزان مالیات را به نفع تولید در بخش خصوصی كاهش دادیم و این مساله جزو افتخارات ماهست. امروز رسانه‌های فراگیر این مسایل را مطرح نمی‌كنند و كسی هم نیست كه در این رسانه‌ها به تبیین این موارد بپردازد؛بلکه این رسانه ها و محافل بر عکس در جهت تخریب و وارونه نشان دادن امور حرکت می کنند.»

اتهام زدن و مسائل را وارونه جلوه دادن نه به نفع اسلام و انقلاب است ؛ نه دردی از مردم و نظام درمان می کند

رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها افزود: «بنده معتقدم در همه مواردی كه در آن خطاب به ملت و گذشته شده و یا مطالب نادرستی كه به مردم بیان می‌شود، باید در ازای ارایه این مطالب نادرست میزگرد گذاشته و مناظره یا بحث شود تا مردم غافل نمانند.اتهام زدن و مسائل را وارونه جلوه دادن نه به نفع "اسلام و انقلاب" است،نه دردی از" مردم و نظام" درمان می‌کند! نه دولت از این طریق تقویت می‌شود؛بلکه باید به گونه‌ دیگری دولت را تقویت كنیم.»

سید محمد خاتمی خاطرنشان كرد كه «دولت باید قبول كند كه از علم، واقعیت‌ها و كارشناسان بهره بگیرد.» وی با اشاره به امكانات دولت نهم افزود: «بنده معتقدم امكانات فراوانی وجود دارد؛ هر چند كه ما زمان را به سرعت از دست می‌دهیم، چرا كه امسال سال سوم برنامه چهارم است.»

در همین زمینه سیدمحمد خاتمی حركت دولت اصلاحات را در جهت تطبیق با برنامه سوم توسعه كشور مثال زد و تصریح كرد: «ما در برخی‌ جاها از برنامه سوم جلو ، در برخی جاها 90 تا 95 درصد با برنامه سوم همگام و البته در بعضی موارد نیز عقب بودیم.

رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:در مجموع حاصل برنامه سوم، مثبت بود و اگر ملاك كارآمدی این مساله قرار دهیم و به درستی اطلاع رسانی کنیم میزان خدمت دولتها معلوم می شود؛البته دولت ایده‌آل دولتی است كه نه تنها صددرصد به اهداف برسد بلكه از اهداف برنامه هم جلو بیفتد. همان گونه كه در بخش‌های مختلف نظیر صنعت و كشاورزی، جلو زدیم و در بعضی بخشی‌ها هم گاه عقب بودیم.»

وی افزود: «اتفاقات برنامه چهارم با توجه به نقص‌هایی كه در كار ما وجود داشت یا برآوردهای نادرستی كه در برنامه سوم داشتیم، تكامل پیدا كرد و باید دید واقعا می‌توانیم در پایان چند برنامه‌ای كه داریم به اولین قدرت منطقه تبدیل شویم یا خیر؟ بالاخره همه باید جوابگو باشیم. ما وظیفه داریم كه به مردم خدمت كرده و آن‌ها را رشد داده و جامعه را به جلو ببریم.»

لینک      نظرات ()      

مواد معطل‌ماندهء برنامهء چهارم در خصوص محیط زیست نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٦


بيش از 5/2 سال از آغاز برنامهء چهارم توسعه مي‌گذرد اما بسياري از مواد و بندهاي اين برنامه معطل مانده يا اين‌كه درصد پيشرفت آن‌ها، در حد اندكي است.

در حالي كه اصولا اهداف برنامه‌هاي توسعه در كشورهاي در حال توسعه كم‌تر تا تحقق كامل پيش مي‌روند و معمولا اهداف كمي آن 40 تا 70 درصد تحقق مي‌يابد اما برخي از كارشناسان در ارزيابي روند اين برنامه‌ها، بيش‌تر به درست بودن جهت‌گيري دولت‌ها در راستاي اهداف برنامه استناد مي‌كنند. بر اين اساس آنان اعتقاد دارند كه اگر دولت نهم، ‌در جهت‌گيري‌هاي خود همسو با اهداف برنامهء چهارم حركت مي‌كرد انتقاد چنداني به ميزان تحقق اهداف سالانهء برنامه وارد نبود.

برنامهء چهارم از آن رو از اهميت ويژه‌اي در ميان چهار برنامهء چشم‌انداز 20 ساله برخوردار است كه پايه‌هاي سه برنامهء پنجم، ششم و هفتم توسعه كه طي سال‌هاي 1388 تا 1404 شمسي تدوين و اجرا مي‌شوند را شكل مي‌دهد.

تدوين سندها، لوايح، آيين‌نامه و دستورالعمل‌هاي مختلف ملي و استاني در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي، دفاعي، قضايي و ... در برنامهء چهارم توسعه پيش‌بيني شده‌اند كه اغلب آن‌ها بايد در سال اول برنامه تهيه و جهت تصويب به مجلس يا هيات وزيران ارجاع مي‌شد اما اكنون مي‌توان گفت كه كم‌تر از 10 درصد اين سندها، لوايح و آيين‌نامه‌ها، تهيه شده يا به مرحلهء‌اجرا رسيده‌اند اين در حالي است كه دولت نهم تدوين برنامهء پنجم را با تشكيل گروه 27 نفره آغاز كرده است. قاعدتا اين افراد در گام اول بايد ساختار برنامهء پنجم را تدوين و سپس پايه‌هاي تحقق چشم‌انداز را مجددا تدوين كنند. در اين وضعيت اگر دولت نهم به برنامهء چهارم اهتمام چنداني نورزد و بخواهد برنامهء پنجم را معيار قرار دهد،‌در خوشبيانه‌ترين حالت، پنج سال از زمان مقرر براي رسيدن به اهداف چشم‌انداز را از دست داده‌ايم. 

هم‌اكنون‌بالغ بر 99 ماده يا بند برنامه چهارم توسعه كه اغلب بايد در سال اول برنامه اجرا مي‌شدند، معطل مانده يا اين‌كه درصد اجراي آن‌ها محدود است. برخي از مواد قانون برنامه چهارم كه معطل مانده يا به‌طور كامل اجرا نشده و در ارتباط با محیط زیست ، آمایش سرزمین و ارتقاي سلامت و بهبود كيفيت زندگي می باشد عبارتند از:

فصل پنجم :حفظ محيط‌زيست

ماده 59: تدوين و تصويب دستورالعمل‌هاي محاسبه ارزش‌ها و هزينه‌هاي موارد داراي اولويت از قبيل: جنگل، آب، خاك، انرژي‌، تنوع‌زيستي و آلودگي‌هاي محيطي

ماده 61 بند الف: آغاز طرح خوداظهاري براي پالايش منابع آلوده‌كننده

ماده 61- بند ب: تهيه و تصويب ضوابط ورود ساخت فرمولاسيون و مصرف كودهاي شيميايي و سموم دفع آفات نباتي از جهت زيست‌محيطي توسط دستگاه‌هاي ذي‌ربط

ماده 61- بند ج: ارايه برنامه مديريت پسماندهاي كشور

ماده 63: تدوين طرح جامع ساماندهي سواحل كشور تا پايان سال‌ اول برنامه

ماده 64: تدوين آيين‌نامه مربوط به دستيابي به توسعه پايدار به منظور حفظ محيط‌زيست و ... توسط سازمان حفاظت از محيط‌زيست

ماده 65: تدوين اصول توسعه پايدار بوم‌شناختي توسط دولت

ماده 67: تدوين برنامه زيست بومي

ماده 68- بند الف: تدوين طرح حفاظت، احيا، بازسازي ذخاير و رفع آلودگي و شيوه‌هاي بهره‌برداري پايدار تا پايان سال اول

ماده 68- بند ب: تاسيس صندوق ملي محيط‌زيست، با رعايت اصول 72 و 85

فصل ششم:ماده 72: تدوين و اجراي سند ملي آمايش سرزميني

سند ملي سندي راهبردي است كه جهت‌گيري‌هاي اصلي بخش استان يا طرح‌هاي ويژه را در چارچوب تحقق چشم‌انداز 20ساله توسعه، تبيين و حسب مورد به تصويب شوراي اسلامي يا هيات وزيران مي‌رساند.

ماده 73: تهيه طرح لايحه تقسيمات كشوري ظرف سال اول برنامه كه در بردارنده شاخص‌هاي ناظر بر بازنگري واحدهاي تقسيماتي موجود براي ايجاد تقسيماتي جديد و با جهت‌گيري عدم تمركز و تفويض اختيار به مديران محلي و تقويت نقش استانداران به عنوان عالي دولت

ماده 74 – بند ب: به هنگام كردن سند ملي آمايش سرزمين با تحولات جهاني، منطقه‌اي و ... به گونه‌اي كه برنامه پنجم توسعه، در سازگاري سند ملي آمايش سرزمين تنظيم شود.

ماده 76: تدوين برنامه‌هاي ويژه (فرابخشي) در راستاي ايجاد هماهنگي بين فعاليت‌هاي آن دسته از اهداف و مضامين برنامه چهارم كه تحقق آن‌ها مستلزم مشاركت چند بخش و استان است.

ماده 77: تدوين آيين‌نامه منطقه‌بندي از ديدگاه آمايش سرزميني

ماده 78 تا 80: تدوين آيين‌نامه‌ها و نسبت‌هاي مربوط به درآمدهاي هر استان كه صرف خود استان مي‌شود

ماده 81: تدوين تصويب سند ملي استان ظرف مدت شش ماه از تصويب قانون برنامه در هيات وزيران

فصل هفتم:ارتقاي سلامت و بهبود كيفيت زندگي

ماده 84 - بند الف: تشكيل شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي با ادغام شوراي غذا و تغذيه و شوراي‌عالي سلامت

ماده 84- بند د: تهيه و اجراي برنامه‌هاي ايمني غذا و كاهش ضايعات مواد غذايي از توليد به مصرف.

ماده 85: تدوين لايحه حفظ و ارتقاي سلامت آحاد جامعه و كاهش مخاطرات تهديدكننده سلامتي طي مدت شش ماه پس از تصويب قانون برنامه

ماده 88- بند الف: تدوين نظام نظارت و ارزشيابي استانداردها و شاخص‌هاي بهبود كيفيت خدمات و اصلاح رتبه‌بندي بيمارستان‌ها

ماده 88 – بند ه‍: طراحي و استقرار نظام جامع اطلاعات سلامت شهروندان ايراني

ماده 89: طرح نظام ارايه حداقل استاندارد خدمات بهداشتي درماني كشور

ماده 90: تدوين آيين‌نامه متعادل نمودن سهم مردم در تامين منابع بهداشت و درمان ظرف شش ماه پس از تصويب قانون برنامه

ماده 91: تدوين آيين‌نامه مربوط به اثربخشي نظام خدمات سلامت و تقويت نظام بيمه خدمات درماني ظرف مدت سه ماه از تصويب قانون برنامه چهارم

 
منبع : روزنامه سرمایه ( دیگر مواد معطل‌ماندهء برنامهء چهارم را می توانید در مطلبی که محمود فراهانی در روزنامه سرمایه نوشته بخوانید)

لینک      نظرات ()      

اسبواره اسپهان ، فرصتی بی نظیر برای اسب دوستان نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٦


قرار است نخستین اسبواره اسپهان 1 تا 4 آبان در شهر اصفهان برگزار شود. از جمله برنامه های این جشنواره می توان به : نمایش اسب های شرکت کننده ( ویژه اسبهای خزر ، ترکمن ، عرب ایرانی و دره شوری) ، حراج اسب ، مسابقه پرش با اسب ، برگزاری مسابقه چوگان و برگزاری نشستهای تخصصی و علمی اشاره کرد.

محل برگزاری این اسبواره باشگاه سوارکاری مرداس جنب دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان است و علاقه مندان میتونن برای تهیه بلیط و کسب اطلاعات بیشتر به سایت این جشنواره مراجعه کنند.

به احتمال زیاد گزارش و عکسهای این برنامه را در وبلاگم خواهم گذاشت.

لینک      نظرات ()      

Problems of Our Country's animals نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٦

مقدمه: تقریباً از روزی که وبلاگم را در طرح "روز حرکت وبلاگها" ثبت نام کردم به دنبال موضوعی بودم برای نوشتن! نمی دونستم و البته هنوز هم نمیدونم که آیا شرکت کنندگان باید به زبان اصلی بنویسن یا زبان انگلیسی ؟!

ولی به هر حال تصمیم گرفتم مطلب « مشکلات حیوانات سرزمین ما» را که چند ماه قبل نوشته بودم را به انگلیسی ترجمه کنم ! و در وبلاگ بگذارم.

 


Problems of Our Country's animals

Even though, our country was a forerunner in respecting and supporting animals' rights today these creatures are the first victims of non accountable and cruelty behaviors.

1- No strong rules in order to support animals' rights. 

2- Lack of information about different ways of safe keeping animals.

3- Destroyed natural habitats that are results of developing not lasting industries and creating new cities.

4- Exciting some superstitious beliefs about animals between illiterate people.

5- Inattention and no control on pet selling centers.

6- Lack of specialized health care centers.

7- No strategic moves in order to prevent contagious diseases by the government.

8- Inattentioning to advices of Islam that refers to animals' rights which unfortunately most of the people are not aware of them.

9- Extended water, air and soil pollutions.

11- Exciting hundreds of thousands of poaching hunters while the responsible parts of the government do not cut the Gordian knot.

12-Lack of well qualified zoos to help people, especially the children get more familiar with animals' rights.

It is better to call zoos as prisons that animals are being hurt and injured while they are keeping there.

13- Lack of presenting and providing academic and scientific lectures especially in schools and universities.

14- Inattention to animals' rights even when the focus is on the environmental topics.

15- Lack of general knowledge about animals.

16- No facilities and experts in order to facing and threatening injured animals.

17- Low morality behaviors while working with animals are working with in laboratories.

Points which are mentioned above are just a few parts of the problems that the animals of our country are facing with.

 

 مشکلات حيوانات سرزمين ما

جاي بسي تاسف است در سرزميني که از پيشگامان حمايت و احترام به حيوانات در جهان بوده اند امروزه شاهد برخوردهاي نادرست و بيرحمانه نسبت به اين مخلوقات زيباي پروردگار هستيم.

گوشه اي از مشکلات حيوانات ايران عبارتند از :

* نبودن قوانين حمايت کننده از حيوانات

* ضعف اطلاعات عمومي نسبت به روشهاي نگهداري و بيماري هاي حيوانات

* از بين رفتن زيستگاههاي طبيعي در اثر گسترش شهرها و صنايع

* وجود عقايد خرافي و غير واقعي در مورد حيوانات در بين عوام

* عدم کنترل و نظارت بر مراکز فروش حيوانات خانگي

* کمبود مراکز درماني حيوانات و نيز نبودن فرهنگ مراجعه به دامپزشک

* عدم کنترل و پيشگيري بيماريهاي مسري توسط مراجع بهداشتي مسئول در کشور

* مهجور ماندن توصیه های دینی که درباره حقوق حیوانات شده ، متاسفانه عموم مردم نسبت به آن بی اطلاع هستند.

* آلودگي آب ، خاک و هوا

* عدم اعتقاد و توجه مديران بر لزوم حمايت و حفاظت از حيوانات

* وجود چند صدهزار شکارچي غير مجاز و عدم برخورد قاطع با متخلفان از سوي مراجع ذيربط

* نداشتن باغ وحش هاي درجه يک بمنظور آشنايي و نزديکي مردم و بخصوص کودکان با حيوانات

* وجود شکنجه گاههايي به نام باغ وحش ! که علاوه بر اينکه موجبات آزار و اذيت حيوانات را فراهم مي آورد ، مروج حيوان آزاري مي باشد

* فقدان مطالب فرهنگي و حمايتي در متون درسي و آموزشي

* نگاه حداقلي و کم توجهي به حيوانات ، حتي درمباحث زيست محيطي

* کمبود منابع علمي و اطلاعاتي در مورد حيوانات

* عدم وجود ارتباط لازم بين مراکزي که در زمينه حيوانات فعاليت مي کنند با خارج از کشور

* عدم وجود و ضعف اخلاق در ارتباط با حیوانات آزمایشگاهی

* نداشتن امکانات و تخصص لازم بمنظور مهار و درمان توسط کارکنان مراکزي که با حيوانات پناهجو ، آسيب ديده و وحشي در ارتباط هستند.

...... اينها تنها گوشه اي از مصائب و مشکلات حيوانات سرزمين ما ، ایران است.

لینک      نظرات ()      

کارگروهی برای رعایت استانداردهای اخلاق پژوهش در حیوانات نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٦

امروز به میزبانی معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان جلسه ای در مورد « رعایت استانداردهای اخلاق پژوهش در مدل حیوانی » برگزار شد. در این جلسه نمایندگانی از دانشکده های مختلف دانشگاه علوم پزشکی ، گروه معارف ، گروه روانشناسی و پژوهشکده رویان حضور داشتند و من هم به نمایندگی از انجمن حمایت از حیوانات اصفهان اصفهان رفته بودم.

قرار است این گروه در برنامه کار خود دو هدف را دنبال کند؛ اول : مشخص کردن یکسری مقررات و استانداردها در خصوص رعایت هر چه بیشتر حقوق حیوانات آزمایشگاهی و دوم آنکه: گروهی برای نظارت بر آزمایشهایی که روی حیوانات در دانشگاه انجام می شود مشخص شود تا کمترین آسیب به حیوانات وارد شود. همچنین در پایان نتایج این برنامه در اختیار دیگر دانشگاههای کشور قرار خواهد گرفت تا آنها نیز ضمن آشنایی با این موضوع ، ملزم به رعایت حقوق حیوانات شوند.

این کلیات آن چیزی بود که قرار است انشا ا... انجام شود ، امیدوارم که این طرح متوقف نشود و در نهایت ثمرات خوبی برای حمایت از حقوق حیوانات مظلوم آزمایشگاهی داشته باشد.

از دوستان عزیز برای همراهی در این طرح طلب کمک دارم . به امید نتایج خوب ...


عکسهای زیبایی از گربه سانان را در نشنال جئوگرافیک ببینید و لذت ببرید

لینک      نظرات ()      

14 مهرماه ، روز دامپزشکی مبارک نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٦


14مهرماه ، روز دامپزشکی بر همه ی دامپزشکان عزیز مبارک

لینک      نظرات ()      

همه برای صلح دعا کنیم نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٩ مهر ۱۳۸٦


بخش زیادی از خاطرات کودکی ام را جنگ و حوادث مربوط به آن اشغال کرده . صحنه ای رو که جنگنده های عراقی آسمان شهر اهواز را سیاه کرده بودند و من در حیاط خانه ، آنها را بالای سرم می دیدم هیچوقت فراموش نخواهم کرد ؛ آژیر قرمز ، صدای انفجار ، شکستن شیشه های خونه ، وحشت ، وحشت و وحشت و پس از رفتن هواپیماها ، گریه و شیون همسایه ها که به خیابون ریخته بودن ، آخه اونها نمی دونستن کسی از بستگانشون در شهر مرده یا نه ...

اون روز بچه بودم و نمی فهمیدم فاصله من تا مرگ به اندازه چکاندن یک ماشه توسط خلبان یکی از اون جنگنده هاست ! اما این روزها از این می ترسم که مبادا هنوز در عالم بچگی مانده باشم و جنگی در راه باشد و من نبینم ...

در روزهایی که مردم بیشتر دعا می کنند بیایید دعا کنیم برای صلح ، که از هر خوبی خوبتر است .

خداوند این کشور را از جنگ و دشمن محفوظ دارد.

لینک      نظرات ()      

یک آرزوی زیست محیطی – سیاسی برای خلیج فارس نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٥ مهر ۱۳۸٦


این روزها بحرانهای زیست محیطی در خلیج فارس پای ثابت اخبار است و هر روز اخبار ناگواری به گوش می رسد . گسترش آلودگیهای نفتی ، احداث پالایشگاهها و تاسیسات نفتی و نیز جزایر مصنوعی و ... بسیاری موارد دیگر اکوسیستم این منطقه را با تهدیدات جدی روبرو کرده است. از بین رفتن مرجانها ، انقراض بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری ، مشکلات بوجود آمده برای ساکنین حاشیه خلیج فارس و اخیراً مرگ 70 دلفین تنها برخی از فجایع رخ داده در این منطقه است .

دیروز وقتی صحبتهای آقای احمدی نژاد در سازمان ملل را گوش می دادم برای لحظاتی نسبت به مردم لبنان حسادت کردم ؛ از اینکه می دیدم رئیس جمهور ایران اینگونه از منافع کشور دیگری حمایت می کند ! ( البته منکر حمایت از مردم مظلوم لبنان نیستم ولی متاسفانه طی سالهای گذشته هر وقت کشوری با مشکلی مواجه می شده به سمت ایران آمده و بعد که خرش از پل گذشت سراغی از ما نگرفته . مثل بوسنی و هرزگوین ، چچن و یا همین افغانستان ) .

ای کاش بجای امارات و قطر و بحرین و ... ، کشورهای لبنان و فلسطین و بولیوی ونیکاراگوئه در حاشیه خلیج فارس قرار داشتند تا مسئولان کشور ما برای سلامت مردم و حفاظت از موجودات زنده این کشورها کمی بیشتر به خلیج فارس عزیز توجه می کردند.

  اینجا را هم بخوانید: توصیف حداد عادل از NGO ها ؛ تاکتیک دشمن علیه حکومت دینی !

لینک      نظرات ()      

اصفهان میزبان بیابان! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢ مهر ۱۳۸٦


روزهای پایانی تابستان سال گذشته هوای آسمان اصفهان در بعدازظهرها غبار آلود بود و این پدیده ای است که طی سالهای گذشته افزایش داشته است. دکتر حمیدرضا کریم زاده، مدیر گروه مرتع و آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان طی سال های اخیر مطالعاتی در زمینه رشد بیابان و ذرات معلق حاصل از آن در منطقه شرق اصفهان داشته اند و با روی باز نتایج تحقیقات خود را برای « ماهنامه زندگی سالم»توضیح دادند.

دکتر کریم زاده گفت: مطالعات نشان می دهد منطقه سگزی که در حال حاضر کانون فرسایش خاک شده و ایجاد بحران می کند روزگاری پوشش چمنی داشته و آب بالا دست آن پس از آن که مورد استفاده کشاورزان قرار می گرفت در سگزی که در گودترین نقطه منطقه واقع شده جمع می شود. و ایجاد چمنزار می کرده. در فصول خشک آب، املاح خشک را به سطح می آورده ولی چون چمنزار بود، نمک و املاح در سطح خاک دیده نمی شدند ولی در سال های گذشته با حفر چاه های عمیق و افزایش جمعیت که باعث برداشت زیاد آب و کاهش سطح آبهای زیر زمینی شد، پوشش گیاهی از بین رفته و بیابان چهره خود را نمایان کرده است.

وی افزود: نتایج آزمایشات نشان داده اندازه ذرات گرد و غبار این منطقه اکثراً کمتر از 63 میکرون دارای EC 10 تا بیشتر از 55 و میزان گچ بعضی از ذرات بالغ بر 70% بوده است. همچنین میزان جابجایی خاک در منطقه سگزی بطور متوسط 1600 گرم در یک متر مربع طی یک روز بوده است که قابل توجه می باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: جهت وزش باد در اصفهان عمدتاً از جنوب غربی است ولی در ماه های خرداد، مرداد و شهریور جهت وزش باد از شرق و شمال شرقی است که باعث می شود گرد و غبار ایجاد شده در شرق اصفهان که حاوی عناصر سمی، شوری، عوامل بیماری زا و عناصر سنگین است وارد مرکز شهر اصفهان شود و به همین دلیل است که در این ماهها هوای شهر به ویژه در ساعات 15 تا 17، تیر و همراه گرد و خاک است. وی همچنین در مورد میزان نفوذ و گسترش این ذرات گفت: ذرات گرد و غبار می توانند تا فاصله 800 کیلومتر جابجا شوند.

دکتر کریم زاده در گفتگو با «زندگی سالم» افزود: در بررسی که توسط اشعه X و میکروسکوپ الکترونی انجام دادیم، متوجه شدیم یک کانی رسی به نام «پالیگووسکایت» که حالت الیافی و سوزنی شکل دارد و درشتی آن در حد میکرون است به میزان بسیار زیادی در ذرات گرد و غبار وجود دارد که به راحتی در نسوج بدن نفوذ می کند و عامل ایجاد آسم و حساسیت های مختلف است.

وی وجود معادن گچ، شن و کوره های آجر پزی در منطقه که به طور غیر اصولی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی اقدام به این کار می کنند را عامل گسترش و ایجاد بیابان در شرق اصفهان می داند.

دکتر کریم زاده گفت: باید برداشت گچ و شن از معادن منطقه متوقف شود و برای صنایع به دنبال مکان دیگری بود. همچنین می توان با کاشت درختچه های طاق و قره داغ، خاک را حفظ کرد و از پساب تصفیه شده تصفیه خانه شمال غرب اصفهان برای حفظ رطوبت خاک منطقه استفاده کرد تا از تخریب خاکی که برای ساختن یک سانتی متر مکعب آن 300 سال زمان لازم است جلوگیری کرد.

وی بیابان زایی و هجوم بیابان به شهر اصفهان را بحرانی جدی برای محیط زیست استان می داند که می تواند باعث کاهش تولید غذا، کاهش حاصلخیزی خاک، افزایش هزینه های اجتماعی مانند مهاجرت روستائیان، افت کمی و کیفی ذخایر آب و در نهایت قحطی و خشکسالی شود و وقوع سیل در شهرستان کاشان را نمونه ای از اتفاقاتی می داند که در صورت بی توجهی به تغییرات اقلیمی و محیط زیستن در آینده شاهد تکرار آن خواهیم بود.

چاپ شده در شماره 10 ماهنامه زندگی سالم

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا