سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
یه جوالدروز به دوستان زیست محیطی نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٦


تقریباً یک هفته ای از اعلام خبر سیرک پردیسان و متعاقب اون حمایت جوادی از این عمل غیر زیست محیطی می گذره و بجز مطالبی که دوستان وبلاگ نویس زیست محیطی نوشتن اتفاق دیگه ای نیفتاده!!

تشکلهای غیر دولتی زیست محیطی کشور، شبکه تشکلهای غیر دولتی زیست محیطی و مدیران و اعضای اینها در سکوت عجیبی بسر می برند! انگار که نه انگار سازمانی که باید حامی محیط زیست باشد برخلاف وظایف سازمانی اش مروج حیوان آزاری شده!

شبکه زیست محیطی کشور که تا 3 سال پیش همایشهای بزرگ سالانه رو برگزار می کرد چرا امروز یک بیانیه یک خطی نمیدن ؟ دوستانی که برای شرکت در این همایشها سر و دست میشکستن کجان؟ تشکلهایی که تا 3 سال پیش برای گرفتن کمکهای مادی و پروژه های رنگارنگ در صف بودند کجایند؟! عزیزانی که در جلسات مدعی بودند که تشکلشون یکی از ستونهای حفظ محیط زیست کشوره و اگه اونا نباشن محیط زیست نیست ، الان کجان؟!

درسته که الان بخاطر سیاستهای اعمال شده NGO ها مشکلات زیادی دارند و حسابی گرفتارند ولی از بین 600 تشکلی که تا 3-2 سال پیش داشتیم و هر کدام مدعی بودند که 100 تا 3000-2000 نفر عضو دارند ! الان حداقل باید مدیرانشون نسبت به بلاهای زیست محیطی واکنش نشون بدهند و کاری بکنند. باور کنیم الآن وقته فعالیت و حضور در صحنه است . اون روزهایی که همه جا هوامونو داشتن و نازمون رو می خریدن و کمکهای فراوان و سمیناهارهای ! مختلف داشتیم ، فعالیت کردن هنر نبوده !

همچنین از دوستان زیست محیطی تهران نشین که امکان ارتباط بیشتری با نمایندگان مجلس ، سازمان بازرسی و بطور کلی افراد با نفوذ را دارند انتظار میره که بهتر و فعالانه تر در صحنه باشند.

ایمان داشته باشیم به قدرت خود و بدانیم اگر بخواهیم و تلاش کنیم می توانیم در عرصه حفاظت از محیط زیست یتیم کشورمان تاثیرگذار تر باشیم...

دوستان سبز ؛ لطفاً کمی پررنگ تر !

 

لینک دوستان:

وبلاگ مهندسی محیط زیست مطالب علمی مرتبط با محیط زیست را با زبانی ساده و جذاب مینویسه. حتماً سر بزنید !


لینک      نظرات ()      

تاملی بر فجایع زیست محیطی و عوامل آن نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٦


در ماههای گذشته شاهد اتفاقات ناگوار زیادی برای محیط زیست یتیم کشورمان بوده ایم و تقریباً هفته ای نبوده که در آن فاجعه ای زیست محیطی رخ ندهد ! متاسفانه حجم مصائب گریبانگیر محیط زیست کشورمان آنقدر زیاد است که بسیاری از دوستداران محیط زیست به شنیدن خبرهایی از قبیل تعرض به مناطق حفاظت شده ، آلوده سازی صنایع بزرگ ، بیماریهای ناشی از توسعه ناپایدار و امثالهم عادت کرده اند ! نگاهی گذرا به وبلاگهای زیست محیطی شاهدی بر این ادعاست ؛ تا یکی دو سال پیش بسیاری از فجایع این روزهای محیط زیست بهانه ای می شد برای اعتراض و نوشتن ولی در حال حاضر از کنار بسیاری از اخبار عبور می کنیم و حتی یک لینک ساده هم داده نمی شود.

هر کدام از اتفاقاتی که امروزه برایمان تکراری شده و از کنار آنها می گذریم ، اگر در بسیاری از دیگر کشورهای جهان  رخ دهد می تواند مدیران و وزرای بسیاری را اخراج یا مجبور به استعفا کند و روزهای زیادی در صدر خبرهای آن کشور بماند .

اگر به تاثیرات مشکلات محیط زیست ما بر سرنوشت آدمیان نگاهی بیندازیم و آنرا در مقیاسی جهانی بنگریم به نظر من محیط زیست ما بسیار خبرسازتر از اخبار سیاسی ، فوتبال و یا هالیوود می تواند باشد !

متاسفانه اخبار ناگوار محیط زیستی آنقدر بزرگ و تکاندهنده است  که ناخودآگاه پس از شنیدن آنها اعصابی خرد و روانی پریشان برایمان می ماند و کمتر به دنبال عوامل ایجاد آنها می گردیم .عواملی که معمولاً به چشم نمی آیند و مسبب همیشگی بلاهای زیست محیطی هستند . به زبان ریاضی آنکه ؛ فجایعی که بسیار بزرگ و حل ناپذیر نشان می دهد در حکم معادلاتی چند مجهولی هستند که از توابعی بسیار ساده و آسان تشکیل شده اند  و برای بدست آوردن « ریشه ها » باید آنها را ساده کرد.

نگاهی دوباره به فاجعه بختگان ، مصاحبه خانم جوادی در سیما، سیرک پردیسان و دیگر اخبار زیست محیطی بیندازید ، «ریشه های » بسیار خوبی برایمان آشکار می کند که عبارتند از :

* بعضی از مدیران محیط زیست اعتقادی به حفظ محیط زیست ندارند و بعبارت ساده تر دلشان برای محیط زیست نمی سوزد!

* بعضی از مدیران محیط زیست دانشی درباره محیط زیست ندارند!

* بعضی از مدیران محیط زیست تصور می کنند سطح اطلاعات زیست محیطی مردم بسیار پائین است و |ببخشید| آنها را ا ح م ق تصور می کنند!

* بعضی از مدیران محیط زیست از سوی مدیران قویتر تحت فشار هستند!

* مردم اهمیتی به محیط زیست نمی دهند و بالطبع مدیران هم توجهی به این مسئله ندارند!

* مردم اهمیت می دهند ولی مدیران توجهی به مردم ندارند!

* عدم پاسخگویی مدیران سابق و فرافکنی مدیران شاغل در حوزه محیط زیست!

* اوضاع محیط زیست بسیار خوب است و محیط زیستی ها بیخودی شلوغ می کنند!

 *بعضی از مدیران کشور، محیط زیست را پدیده ای فانتزی می دانند و طرفداران محیط زیست را آدمهایی بیکار و بعضاً اجنبی می دانند که به دنبال حفظ چند درخت و گربه هستند!

* بعضی از مدیران کشور معتقدند نیرویی وجود دارد که مردم و کشور را در برابر بلاهای ناشی از تخریب محیط زیست حفظ خواهد کرد!

* بعضی از مدیران کشور معتقدند فعلاً باید مشکلات جهان را حل کرد و مجالی برای پرداختن به محیط زیست نیست!

* بعضی از مدیران نگاهی تک بعدی به توسعه دارند و به فکر حفظ میز خود در دوران کوتاه مدیریت هستند!

* اتفاقات پیش آمده عادی است و با توجه به رشد جمعیت چاره ای جز این نیست!

* این اتفاقات بدلیل ضعف فعالان محیط زیست ، سازمانهای غیر دولتی ، رسانه ها و ... در رویارویی و مقابله با مشکلات ایجاد شده!

از دل این «ریشه ها» کودکانی ناقص الخلقه زاده می شوند، سرطان گسترش می یابد، میراث طبیعی ما نابود می شود، مخلوقات الهی شکار و شکنجه می شوند و ...

طی دهه های گذشته بسیاری از دلایل بیان شده کم و بیش وجود داشته و چگونگی جمع شدن این عوامل در پدیده ای و تفکرات متولیان در بزرگی حادثه های ایجاد شده تاثیر گذار بوده ! بعبارتی هر معادله ای فرمول خاص خود را دارد و بستگی دارد که از چه « ریشه » هایی تشکیل شده باشد.
لینک      نظرات ()      

  نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٦


بیانیه اعتراض آمیز انجمن حمایت از حیوانات اصفهان در خصوص برگزاری سیرک در اکوپارک طبیعت پردیسان

  آیا برگزاری مراسم حیوان آزاری و آزار مخلوقات الهی وجاهت شرعی و اخلاقی دارد ؟!

این روزها صفحات محیط زیست نشریات و خبرگزاریها پر است از اخبار بلاهایی که بر سر محیط زیست وطنمان می رود.

تخریب مناطق حفاظت شده ، احداث صنایع مخرب و آلوده کننده ، تخریب جنگلها ، آلودگی رودخانه ها ، مرگ دسته جمعی حیوانات ، ادامه روند اعطای مجوز شکار به شکارکشها توسط سازمان محیط زیست ، شهادت خاموش محیط بانان فداکار بدست قاتلان محیط زیست ، افزایش بیماریهای ناشی از آلودگی محیط زیست و هزاران خبر تاسف انگیز دیگر ، بیانگر وضعیت بحرانی محیط  زیست ماست.

و اینک در اقدامی بی نظیر شاهد آن هستیم که در اکوپارک طبیعت پردیسان مجوز نمایش حیوان آزاری توسط سازمان محیط زیست اهدا می شود. گویا برگزارکنندگان این سیرک برای حیوان آزاری و کسب در آمد از طریق 20 کانتینر حیوان، مکانی را امن تر از پارک پردیسان پیدا نکرده اند!

وقتی که در چند قدمی مدیران عالیرتبه محیط زیست ایران ، حیوانات بی دفاع اینگونه مورد ظلم و سواستفاده قرار می گیرند چگونه می توان انتظار داشت که هزاران کیلومتر دورتر ، حیوانی شکار نشود ؟؟!

برگزاری مجلس حیوان آزاری در پارک طبیعت پردیسان و در نزدیکی سازمان محیط زیست کشور چراغ سبزی است برای تضییع بیش از بیش حقوق حیوانات و تجاوز و کشتار آنها .

سرکار خانم جوادی ؛ آیا برگزاری مراسمی اینچنین و آزار مخلوقات الهی وجاهت شرعی و اخلاقی دارد ؟! امیدواریم در پاسخ نگوئید که مجوز این سیرک در دولتهای قبلی اعطا شده است !

انجمن حمایت از حیوانات اصفهان ضمن تقبیح این اقدام نابخردانه و غیر زیست محیطی ، خواستار لغو مجوز برگزاری این سیرک می باشد .

لینک      نظرات ()      

دو کاریکاتور زیست محیطی نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۳ آبان ۱۳۸٦این دو کاریکاتور پر معنا را از گزارش "چشم انداز زیست محیطی جهان " که اخیراً منتشر شده گذاشته ام . البته برای بهتر دیدن طرح بالایی می توانید اینجا (+) را کلیک کنید.

این روزها انجمن ما (حمایت از حیوانات اصفهان) بواسطه مهرورزی ها ، بی جا و مکان است و برای پیدا کردن محلی برای تشکیل جلسات و حضور در کابینه 70 میلیونی ! به این در و آن در می زنیم .

دو قسمت از چهار قسمت تمام شد ، امیدوارم این پائیز و زمستان نیز هر چه زودتر بگذرد و باز بهار بیاید و عطر یاس فضا را پر کند ...

لینک      نظرات ()      

احمدی نژاد فهم مخالفانش را کمتر از"بزغاله" دانست ! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٦


سايت محافظه كار "فردا" متن منتشر نشده سخنان احمدي‌نژاد در سفر به بيرجند را منتشر كرد: فهم مخالفان من كمتر از بزغاله است.

به گزارش سايت محافظه كار «فردا»، محمود احمدی نژاد در جریان سفر اخیر خود به استان خراسان جنوبی (شانزدهم آبان) در جمع مردم بیرجند، در سخنانی که بخشی از آن توسط خبرگزاری های رسمی منتشر نشد، به شدت به "کسانی که شیوه مردمی دولت و رئیس جمهور را تمسخر می کنند"، انتقاد کرد.

بنابراین گزارش احمدی نژاد در بخشی از این سخنان، فهم این افراد را کمتر از "بزغاله" توصیف کرد!

این برای اولین بار است که دکتر احمدی نژاد با چنین لحن و ادبیاتی، منتقدان سفرهای استانی را مورد خطاب قرار می دهد.

قابل توجه خوانندگان محترم وبلاگ دوستداران محیط زیست و حیوانات : از آنجائیکه نام این وبلاگ "دوستداران حیوانات و محیط زیست" است ؛ در راستای حمایت از دولت اعلام می گردد که در این وبلاگ دوستدار هرگونه حیوانی هستیم بجز بزهای محترم ! لذا کلیه مطالبی که در مورد بز بوده از آرشیو وبلاگ پاک خواهد شد . همچنین هرگونه "بز آزاری" مورد حمایت قاطع این وبلاگ خواهد بود!

لینکهای مرتبط:

+ بیانیه رسمی بزبز قندی

+ پرونده بالاترین در ارتباط با این موضوع

لینک      نظرات ()      

آخرين خبرها از مرگ ومير دلفين‌ها نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٦

عضو تيم دلفين‌شناسيIUCN:

بيشتر دلفين‌هاي تلف شده در ايران از گونه Stenella Coeruleoalba بوده‌اند

رييس مركز تحقيقات آبزيان پرو گفت: بيشتر دلفين‌هاي تلف شده در جنوب ايران از گونه Stenella Coeruleoalba دلفين‌هاي striped بوده‌اند.

دكتر كوئن ون وائربيك، دكتراي جانورشناسي از دانشگاه آمستردام و عضو تيم دلفين‌شناسي IUCN در پيگيريهايي كه ايسنا درخصوص علل مرگ‌ومير 73 دلفين سواحل بندر جاسك به عمل آورده است، طي گفت‌وگويي اختصاصي با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران افزود: Striped Dolphin‌ها يا دلفين‌هاي راه‌راه ساكن آب‌هاي استوايي و گرم و جهاني هستند و به طور كلي اين گونه دلفين‌ها فراوانند، اما برخي از زير مجموعه‌هاي آنها با مشكل جدي از لحاظ جمعيت مواجه هستند و مهمترين گونه‌هاي در معرض خطر اين نوع دلفين‌ها ساكن شمال غرب اقيانوس آرام و درياي مديترانه هستند.

به گزارش سرويس محيط زيست ايسنا، بر اساس بانك اطلاعات اتحاديه جهاني حفاظت از حيات وحش (IUCN)، شكار زياد اين نوع دلفين‌ها در ژاپن باعث كاهش تعداد زياد در اين منطقه از اقيانوس آرام شده است. همچنين مشكلات ديگري نيز دلفين‌هاي راه‌راه را در مديترانه تهديد مي‌كند. براي مثال آلودگي و كاهش شكار براي اين دلفين‌ها يكي از فاكتورهاي مرگ و مير اين جانوران آبزي بوده است. براي مثال بين سالهاي 1990 تا 1992 ميلادي بيش از يكهزار دلفين راه‌راه در منطقه مديترانه تلف شدند.خارج از اين دو منطقه تا كنون مرگ و مير چنداني از اين نوع دلفين‌ها مشاهده نشده است.

مهمترين تهديدات براي اين جانوران، شكار آنها، غذا، تجارت داخلي يا خارجي، مرگ و مير تصادفي، مسائل مربوط به صيادي و تورهاي ماهيگيري، آلودگي آب و تغييرات در ديناميك‌هاي گونه‌هاي بومي بوده است.

مهمترين كشورهاي زيستگاه اين دلفين‌ها شامل آرژانتين، استراليا، بلژيك، برزيل، كانادا، چين، قبرس، كاستاريكا، فرانسه، يونان، هند، اندونزي، ايرلند، ايتاليا، ژاپن، مالديو، مكزيك، روسيه، پرتغال، عمان، پاناما، سريلانكا، انگليس، آمريكا، آفريقاي جنوبي، اسپانيا و چندين كشور ديگر هستند

گروه دلفين‌شناسان بين‌المللي به ايران مي‌آيند

رييس گروه متخصصان آبزيانIUCNدرگفت‌وگوباايسنا:

خودكشي دسته‌جمعي درگونه دلفين‌هاي تلف‌شده ايران بسيار نادر است

رييس گروه متخصصان دلفين‌شناس اتحاديه جهاني حفاظت از حيات وحش (IUCN) گفت: در سراسر جهان، بزرگترين تهديد دلفين‌ها در چند دهه اخير كه موجب مرگ و مير آنها شده است، لوازم و تجهيزات صيادي است.

«رندال ريوز» در پيگيريهايي كه ايسنا درخصوص علل مرگ‌ومير 73 دلفين سواحل بندر جاسك به عمل آورده است، طي گفت‌وگويي اختصاصي با خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران افزود: در سالهاي اخير، دانشمندان دريافته‌اند كه مشكلات عمده ديگري نيز شامل تاثيرات صيادي بيش از حد و آسيب‌هاي زيستگاهي روي صيدهاي دلفين، آشفتگي و آسيب به دلفين‌ها با قايقراني، فعاليت‌هاي كشتي‌راني و احتمالا حوادث ناشي از ساير فعاليت‌هاي انسان در اقيانوس‌ها مانند اكتشافات نفت و گاز و تمرينات نظامي در مرگ و مير دلفين‌ها مؤثر است.

وي با اشاره به اين كه خودكشي‌هاي دسته جمعي دلفين‌ها غالبا به عنوان رويدادي طبيعي بروز مي‌كند كه منجر به مرگ و مير طبيعي جانوران نيز مي‌شود، افزود: گونه‌هايي كه طي چند ماه اخير در ايران خودكشي دسته‌جمعي داشته‌اند شامل دلفين‌هاي Striped, Stenella coernlleoalba و دلفين‌هاي معمولي بيني‌بلند (Dolphins capensis) هستند كه ما انتظار خودكشي‌هاي دسته‌جمعي طبيعي از اين گونه را نداريم كه اين امر بسيار نادر است.

رييس گروه متخصصان دلفين‌شناس اتحاديه جهاني حفاظت از حيات وحش (IUCN) در خصوص علت اصلي خودكشي دسته‌جمعي دلفين‌ها به ايسنا گفت: اين موضوعي است كه هنوز دانشمندان در مورد آن ترديد دارند. به نظر مي‌رسد كه حداقل در برخي نمونه‌ها، حيوانات، شكار را تا مناطقي دنبال مي‌كنند كه به دليل عمق توپوگرافي، براي رديابي دلفين‌ها ناآشنا و خطرناك هستند و با تغييرات جزر و مدي دلفين‌ها به گل مي‌نشينند. اما هنوز يك علت اصلي مشخص مورد توافق نبوده و اين سوال بايد بر اساس نمونه‌هاي موردي پاسخ داده شود.

وي در خصوص تورهاي صيادي در مرگ و مير دلفين‌ها افزود: تورهاي صيد تن ماهي از مدت‌ها پيش بعنوان عامل مرگ و مير بسياري از دلفين‌ها در مناطق شرق استوايي اقيانوس آرام شناخته شده‌اند، جايي كه صيادان از دلفين‌ها بعنوان يك سرنخ يا نشانه براي صيادي و محاصره كردن ماهي‌هاي تن استفاده مي‌كنند.

رييس گروه متخصصان دلفين‌شناس اتحاديه جهاني حفاظت از حيات وحش (IUCN) در خصوص دلفين‌هاي راه‌راه (Striped) كه اخيرا در سواحل بندرجاسك به ايسنا گفت: دلفين‌هاي راه‌راه به ميزان گسترده‌اي در اقيانوس‌هاي جهان پراكنده هستند و در حال حاضر به لحاظ جهاني در تهديد قرار ندارند، اما تحقيقات محققان نشان داده است كه اين گونه دلفين بندرت در طرف ديگر خليج عمان مشاهده شده و بر اساس اطلاعات موجود، مشاهده اين گونه در شمال اقيانوس هند شايع نيست، اما توجه به اين نكته حائز اهميت است كه در آن منطقه بر روي دلفين‌هاي نزديك سواحل تحقيقات بسيار اندكي صورت گرفته است.

وي تصريح كرد: حدود 35 گونه دلفين در جهان وجود دارد اما اين شامل خانواده «پورپويزها» (6 گونه) و گونه‌هاي اندكي كه جزو «وال‌ها» هستند ـ اگرچه به سادگي آنها را دلفين مي‌نامند ـ نمي‌شود. بنابراين بايد گفت كه 40-50 گونه دلفين و «پورپويز» در جهان وجود دارد.

رييس گروه متخصصان دلفين‌شناس اتحاديه جهاني حفاظت از حيات وحش (IUCN) خاطرنشان كرد: ما ترتيبي داده‌ايم تا دو كارشناس دلفين‌شناس به تيم تحقيقاتي سازمان منطقه‌اي براي حفاظت از محيط زيست خليج‌فارس (راپمي) ملحق شوند و به همراه سازمان حفاظت محيط زيست ايران مرگ و مير دسته جمعي اخير دلفين‌ها را بررسي و مطالعه كنند.

لینک      نظرات ()      

وقتی دود از کله آدم بلند میشه !!! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٦

الآن بیشتر از 4 ماهه که امور اجتماعی استانداری اصفهان بطور غیر قانونی پول موجود در حساب بانکی شورای هماهنگی سازمانهای غیر دولتی اصفهان (خانه تشکلها) را بلوکه کرده و این شورا بخاطر بی پولی نتونسته مکانی رو اجاره کنه و به همین دلیل حدود 30-20 تا NGO آواره شدن و به دلیل نداشتن مکان جلساتشون تعطیل شده و برنامه هاشون به حالت نیمه تعطیل در اومده.

قبل از اون ، حدود 2 سال پیش و همزمان با تعویض مدیران سازمان ملی جوانان اصفهان ، مدیر جدید سازمان مانع استفاده سازمانهای غیر دولتی از مکان شورا شد و تقریباً 130 NGO جوان در اون موقع آواره شدن و البته قبل تر از اون یعنی حدود 4 سال پیش و همزمان با آغاز فعالیت شورای شهر دوم اصفهان بسیاری از سازمانهای غیر دولتی که در فرهنگسراها تشکیل جلسه می دادند و فعالیت می کردند به دلایل واهی اخراج شدن ...

الان اون تشکلهای جوان و پوست کلفتی که موندن مجبورن در پارکها یا منازل شخصی جلسه بگذارند حتی یکی از تشکلهای اصفهان پس از کلی دوندگی تونسته با مدیریت یکی از ایستگاههای آتش نشانی صحبت کنه تا جلساتشون را در محل ایستگاه آتش نشانی برقرار کنند... !!!

درد و دل زیاده ، ولی این رو هم بگم که : پولی رو که دولت آقای خاتمی در زمان نفت 7 دلاری در اختیار خانه تشکلهای اصفهان گذاشت ، دولت آقای احمدی نژاد در زمان نفت 97 دلاری پس گرفت!

بهونه نوشتن دوباره این حرفها این بود که چند دقیقه پیش و حین وبگردی ، خبر جالبی توجهم رو جلب کرد:

انجمن شهید ادواردو آنیلی اصفهان تشکیل شد

البته برای اصفهانیها این نمیتونه خبر جالبی باشه چون کمتراز دوسال پیش رئیس دانشگاه اصفهان گفته بود که میخواد در دانشگاه «NGO سینه زنی» ایجاد کنه !

میدونم هر کسی آزاده در چارچوب قانون هر سازمان غیر دولتی رو ایجاد کنه و یا عضو اون بشه ، اما سوال اینجاست که چرا به این شدت میان گروههای مختلف تبعیض قائل میشن و چرا مسئولان کشور به دنبال تک صدایی و یکدست کردن سازمانهای غیر دولتی هستن؟ در کشور صدها هزار گروه و هیئت مذهبی داریم و علاوه برکمکهای دولتی ، مردم سالانه میلیاردها تومان به این گروهها کمک می کنن ولی متاسفانه سازمانهایی که با موضوع محیط زیست ، آسیبهای اجتماعی ، ایران شناسی ، زنان و ... فعالیت می کنند بسیار بسیار کم هستند و دستشان خالیست .

لینک      نظرات ()      

جوادی وکیل مدافع صنایع است یا رئیس سازمان محیط زیست ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٩ آبان ۱۳۸٦


برنامه امشب گفتگوی 45 دقیقه شبکه خبر اختصاص داشت به موضوع تالابها و آقای دکتر مخدوم و خانم جوادی رئیس سازمان محیط زیست مهمان آن بودند.

البته ظاهراً دوستان رسانه ملی برای اینکه خانم جوادی در این برنامه زنده حاضر شود ، نیرنگ کرده بودند و به ایشان گفته بودند که برای ارائه گزارش عملکرد به تلویزیون بیاید و به همین خاطر جوادی در ابتدای صحبت از این مسئله گلایه کرد و گفت که نمی دانسته باید در رابطه با تالابها با آقای دکتر مخدوم مناظره کند.

در ابتدای بحث آقای دکتر مخدوم گفت : مسبب بخشی از مشکلات تالابها سازمان محیط زیست است و بخشی دیگر از مشکلات تالابها توسط وزارتخانه ها ، ارگانها و صنایع دیگر ایجاد شده و به خشک شدن بختگان در اثر احداث سد سیوند اشاره کرد و گفت که وزارت نیرو عامل خشک شدن بختگان است. در این لحظه خانم جوادی از آقای مخدوم تاریخ آغاز بکار احداث سد سیوند را سوال کرد و سپس در پاسخ به سوال خود گفت که احداث این سد به سالهای قبل بر می گردد و ربطی به وزیر فعلی ندارد!

جوادی در ادامه گفت که خشک شدن بختگان بدلیل خشکسالی بوده است و وزارت نیرو در این زمینه بی تقصیر است . این در حالیست که دلاور نجفی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ، زمان وقوع فاجعه بختگان و مرگ فلامینگوها در مصاحبه با ایسنا صراحتاً گفته بود که بستن آب توسط وزارت نیرو سبب خشکی بختگان شده است ( توضیح: البته ایشان در اجتماع دوستداران محیط زیست در مقابل سازمان محیط زیست زیر حرفشون زدن و گفتن که خشکسالی باعث خشک شدن بختگان شده!) همچنین برخلاف ادعاهای جوادی و نجفی ، گزارشگر برنامه در گزارش خود به این موضع اشاره کرد که امسال 30 میلی متر افزایش بارش داشته ایم !

گزارشگر برنامه در گزارش خود ازعواملی نام برد که باعث ایجاد مشکل برای تالابهای صوفیکم ، میانکاله ، ارومیه ، انزلی و شادگان شده است و وضعیت آنها را بحرانی اعلام کرد . خانم جوادی در صحبتهای خود تقریباً هیچکدام از مطالب بیان شده را نپذیرفتند و گفتند دولت نهم علیرغم آنکه شعار نمی دهد !! و تبلیغات نمی کند !! ولی بسیار حامی محیط زیست است !! و از برکات سفرهای استانی آنست که هماهنگی زیادی بین وزارتخانه ها ایجاد شده و کارهای کارشناسی زیادی صورت می گیرد!!

جوادی در مورد پتروشیمی گلستان گفت :" بالاخره استان نیاز داره به یک توسعه " و ما تلاش کردیم که بهترین مکان را برای ایجاد پتروشیمی در نظر بگیریم.

دکتر مخدوم نیز در انتهای این گفتگو گفت : متاسفانه به غیر از معاون امور انسانی سازمان محیط زیست بقیه معاونان توانایی لازم برای انجام وظایف محوله را ندارند و سازمان باید از افراد توانا و عاشق محیط زیست بهره بگیرد.

حقیقت ناخوشایندی که در این مناظره نمایان بود آن بود که : رئیس سازمان محیط زیست کشور بجای آنکه از فرصت ایجاد شده توسط صدا و سیما برای تحت فشار قرار دادن صنایع و ارگانهایی که همیشه و همه حال محیط زیست را تحت فشار قرار داده اند استفاده کند ، در مقام مدافع صنایعی از جمله سد سازی و پتروشیمی ظاهر شد و مشکلات تالابها را گردن خشکسالی انداخت . همچنین ایشان اصرار عجیبی در حمایت از همکاران خود در دولت نهم داشتند ! ظاهراً فقط مهم اینست که دولتمردان از هر اشتباهی تبرئه شوند و آنچه که بر سر محیط زیست این سرزمین می آید اهمیتی ندارد !!!

لینک      نظرات ()      

دلفین های با غیرت ، آدمهای بی غیرت نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٥ آبان ۱۳۸٦

1) هفتاد و دو دلفین دیگر در سواحل جاسک خود کشی کردند. ماه قبل نیز هفتاد و نه دلفین خودکشی کرده بودند. در خبرها آمده بود که وقتی چند دلفین را به آب برگشت داده بودند باز هم آنها به ساحل آمده اند و خودکشی کرده اند!!

2) دلفین ها از باهوش ترین حیوانات هستند و نسبت به آلودگی آب به خوبی از خود واکنش نشان می دهند.

3) حیوانات از توانایی های خارق العاده ای برخوردار هستند ، مثلاً بسیاری از آنها می توانند پدیده زمین لرزه را دقایقی قبل از آن پیش بینی کنند.

دلفین ها با کشتن خود چه می خواهند به ما بگویند؟!!

شک ندارم که این دلفین های با هوش با کشتن خود برای ما پیامی دارند ؛ آنها خود را می کشند تا به ما هشدار بدهند خلیج فارس آلوده است.

اگر ریزعلی خواجوی با به آتش کشیدن پیراهن خود توانست جان مسافران قطاری را نجات بدهد ، این دلفین ها با کشتن خود به ما هشدار می دهند. آفرین بر غیرت این دلفین های با غیرت و فداکار و وای بر انسانهای بی غیرتی که برای نجات زمین هیچ کاری انجام نمی دهند...

ای کاش غیرت این دلفین ها در وجود ما انسانها بود ، بی شک اگر زمین ما 152 فدایی داشت ، وضعمان خیلی بهتر بود.

ایمان داشته باشیم به طبیعت و پیام این دلفین ها را بشنویم.

لینک      نظرات ()      

چه بر سر زنده رود آمده ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۳ آبان ۱۳۸٦
اینجا لنجزار نبوده ، اینجا مرداب نبوده ، اینجا جایی بوده که روزگاری در آن زنده رود جاری بوده است...

ببینید مواد شیمیایی و فاضلاب چه بر سر زاینده رود ایران آورده ؟!! این روزها بجای آب در زاینده رود گیاهان آبی دیده می شود و بوی آزار دهنده ای فضا را پر کرده است ...

لینک      نظرات ()      

Green Blog نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢ آبان ۱۳۸٦


بی شک اکثر خوانندگان وبلاگهای زیست محیطی سایت Green Blog را می شناسند و با آن آشنایی دارند. نمایش آخرین مطالب وبلاگهای مرتبط با محیط زیست در یک صفحه ابتکار جالبی بود که توسط این سایت و مدیر آن مهدی عزیز اجرایی شد و خوشبختانه محیط خوبی را برای همگرایی وبلاگهای زیست محیطی بوجود آورده.نوار ابزار و انجمن گفتگوی محیط زیست از دیگر خدمات قابل تقدیر این سایت است .

این چند خط بهانه ای بود برای تشکری با تاخیر از Green Blog .

خبر:

+ سازمان محيط زيست بعد از گذشت يك سال هنوز به مجلس گزارش عملكرد نداده.(میتونن 6 ماه دیگه صبر کنن تا دوره مجلس تموم بشه ، یا 2 سال صبر کنن دوره دولت تموم بشه !)

+ جوادی و همسرش خبرگزاری فارس را بایکوت کرده اند. (این هم از مضرات افشاگری!)

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا