سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
و بالاخره نفت سر سفره ها آمد ... نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۳٠ فروردین ۱۳۸٧


بعد از گذشت 3 روز از حادثه شکستگی لوله انتقال نفت و ریختن مقدار زیادی نفت به داخل رودخانه زاینده رود ، امروز آب لوله کشی شهر اصفهان با نفت مخلوط شد و کافیست تنها چند ثانیه شیر آب را باز نگهدارید تا بوی نفت 110 دلاری را استشمام نمائید.

* تصویر بالا صفحه نخست شماره 72 ( سه شنبه 12 اردیبهشت 1385) روزنامه اعتماد ملی را نشان می دهد .

لینک      نظرات ()      

پل خواجو و منارجنبان عوامل گسترش بیماری "ام اس" در اصفهان هستند! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٧


طبق آمارها حدود 40 هزارنفر در کشور به بیماری ام .اس (مولتیپل اسکلروزیس ) مبتلا هستند که از این تعداد حدود سه تا چهار هزار نفر در استان اصفهان زندگی می کنند و بر این اساس و بخاطر تعداد بالای مبتلایان به اصفهان لقب "پایتخت ام اس" داده اند !

طی دو سه سال گذشته که نسبت به این بیماری حساس شده ام و اخبار مربوط به این بیماری را در استان اصفهان پیگیری می کنم هر کجا که صحبت از این بیماری می شود مسئولان بهداشتی و درمانی استان می گویند : "تا کنون آزمایش مشخصی در مورد عوامل ایجاد این بیماری انجام نشده است و این بیماری نا مشخص است ". در مقابل پزشکان متخصص و طرفداران محیط زیست ادعا می کنند که میزان بالای مبتلایان به ام اس در اصفهان بی ارتباط با آلودگیهای ایجاد شده توسط صنایعی مانند ذوب آهن ، سیمان سپاهان و فولاد مبارکه نیست.

دکتر اعتمادی فر ، رئیس انجمن ام اس استان اصفهان در این خصوص به ایرنا می گوید : "هرچند که علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است ، اما شواهد نشان می‌دهد آلودگی‌های محیطی ، صنعتی ، عفونت‌های ویروسی و نیز اختلالات ژنتیکی از علل بروز این بیماری که این استان در تمامی علل‌های عنوان شده‌حرف اول رامی زند ، می‌باشد. "وی افزود : "بیماری ام اس در مناطق صنعتی ، حاشیه زاینده رود ، مبارکه ، زرین شهر، نجف آباد و اصفهان بیش از هر نقطه دیگر از جمله سردسیر گزارش شده است. "

متاسفانه مسئولان بهداشتی و درمانی استان بجای یافتن علل شیوع گسترده بیماری ام اس در اصفهان با بیان این مسئله که تا کنون دلیل ام اس نا شناخته مانده سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند ، البته در این میان عده ای پا را فراتر گذاشته و اساساً وجود این تعداد بیمار را تکذیب می کنند.

چند ماه پیش شایع شده بود که برنج یکی از مناطق اصفهان که برنج بسیار خوبی دارد و البته در مجاورت صنایع بوده و از طرفی بیشترین آمار مبتلایان در منطقه را دارد یکی از دلایل ایجاد بیماری ام اس است  این مسئله با اعتراضات گسترده کشاورزان و تجمع جلوی ادارات دولتی همراه شد و نهایتاً در این هفته روزنامه های استانی تیتر یک خود را به پاک بودن این برنج اختصاص دادند و به این ترتیب پرونده یکی دیگر از متهمان شیوع ام اس در اصفهان مختومه اعلام شد.

هر وقت انگشت اتهام به سوی آلودگی آب ، خاک ، هوا ، محصولات کشاورزی و ... می رود ، مسئولان محترم به بهانه نا شناخته بودن عوامل ایجاد این بیماری  سعی در تکذیب شواهد موجود دارند  و با توجه به این شرایط در حال حاضر پل خواجو و منارجنبان به عنوان جدی ترین مظنونان شیوع این بیماری در استان مورد توجه هستند . جا دارد مسئولان محترم با احداث مترو از زیر این بناها آنها را از بین برده و موجبات سلامت هر چه بیشتر شهروندان را فراهم نمایند.

پی نوشت:

شماره جدید مجله زندگی سالم گزارش کاملی در خصوص این بیماری در استان اصفهان منتشر کرده است.

لینک      نظرات ()      

آب اصفهان تا اطلاع ثانوی قطع شد ! نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٧


دیشب ساعت 11 یکی از دوستان SMS زد که قرار است آب اصفهان به مدت 48 ساعت قطع شود ! باور نکردم و پیش خودم گفتم یا شوخی است و یا اینکه دوست عزیزم این پیامک را روز 13 فروردین فرستاده و به لطف خدمات پیشرفته مخابراتی کشورمان الان رسیده !

تا اینکه یکی دو ساعت پیش همسایه مان زنگ زد و پشت آیفون گفت که قرار است آب تا 48 ساعت قطع شود و تا می توانید آب ذخیره کنید . من که دیگه باورم شده بود هرچی ظرف تو خونه بود رو از آب پر کردم و پریدم بیرون تا چند تا بطری آب معدنی بخرم و وقتیکه صف مردم برای خریدن آب معدنی رو دیدم باورم شد که قطع شدن آب جدی است .

بعد از اینکه خیالم از ذخیره آب راحت شد (عکس بالا) به سراغ کامپیوتر اومدم تا واقعیت ماجرا را از طریق اینترنت جستجو کنم ؛ خبرگزاری فارس نوشته که بعد از ظهر دیروز یک دستگاه ماشین راهسازی با لوله نفت خام در محدوده شهرکرد برخورد کرده و مقدار زیادی نفت خام وارد زاینده رود شده است . خبرگزاری ایسنا هم این خبر را نوشته و گفته که اقداماتی در جهت کاهش آلودگی زاینده رود انجام شده است و سایت خبری البرز نیز در مصاحبه با رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه اصفهان  دلیل قطعی آب را مخلوط شدن نفت با آب تصفیه خانه بابا شیخعلی اصفهان اعلام کرده و نوشته:  فعالیت این تصفیه خانه متوقف شده است و آب شرب شهرهای اصفهان ، فلاورجان ، خمینی شهر ،  برخوار و میمه و نجف آباد ونائین به احتمال زیاد قطع می شود.

سایت شرکت آب و فاضلاب اصفهان هم در راستای خدمات دولت الکترونیک ! تا این لحظه مطلبی را در مورد دلایل قطع آب و مدت زمان رفع مشکل ارائه نداده است.

به هر حال وقتی قرار است مدیریت جهانی داشته باشیم  قطع شدن آب و گاز و برق و تلفن مشکلی ندارد و مهم این است که دنیا را مدیریت کنیم!

مسئله بسیار ناراحت کننده این است که اگر آب در اثر صادرات به کشورهای دوست و همسایه ! مثل کویت ، عربستان ، بورکینافاسو ، کوبا و ونزوئلا  قطع می شد زیاد جای نگرانی نبود اما متاسفانه این بار زاینده رود آلوده به نفت خام شده است و اثرات زیست محیطی بسیاری را بر جا خواهد گذاشت. الان فقط باید برای رفع آلودگی زاینده رود دعا کرد...

لینک      نظرات ()      

جناب شیر،آهو سفارش بدهید !/ پاسخ انجمن حمایت از حیوانات اصفهان به دکتر ناصر کرمی نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٧

در پاسخ به نوشتار دکتر ناصر کرمی با عنوان « جناب شیر پیتزا سفارش بدهد! » درباره نگاه دوستداران محیط زیست در مورد حمایت و حفظ ماهی قرمز سفره هفت سین که در روزنامه همشهری و تارنگارشان بازتاب یافت ، چند نکته لازم به توضیح است که با احترام به آگاهی می رسد:

طبیعت گریزی سرآغاز طبیعت ستیزی

جناب شیر ، آهو سفارش بدهید !

جناب آقای دکتر ناصر کرمی

با سلام  و تشکر از فعالیت های زیست محیطی شما و همه دوستداران محیط زیست ، در پاسخ به نوشتار کوتاه شما با عنوان « جناب شیر پیتزا سفارش بدهد! » درباره نگاه دوستداران محیط زیست درمورد حمایت و حفظ ماهی قرمز سفره هفت سین که در روزنامه همشهری و تارنگارتان بازتاب یافت ، چند نکته لازم به توضیح بود که با احترام به آگاهی می رساند :

1- نوشته اید : « موضوع ماهی سفره هفت‌سین، یکی از مهم‌ترین نمایه‌های وجه سانتیمانتالیستی و رومانتیک طرفداران محیط‌زیست در ایران است.» اما توضیح نداده اید منظور شما کدام گروه از طرفداران محیط زیست با کدام دیدگاه است. چون همانطور که می دانیم طرفداران و دوستداران محیط زیست در ایران نیز همچون بسیاری دیگر از کشورهای جهان طیف وسیعی را شامل می شوند که هریک نظرات و روش های بسیار متفاوتی را در زمینه حمایت از حیوانات به کار می گیرند. اختلاف سلیقه و دیدگاه در بین این گروه ها شاید به حدی باشد که در برخی موارد منجر به اتخاذ شیوه های متفاوت در موارد یکسان می شود. برای مثال در میان حامیان حیوانات گروهی معتقد به گیاهخواری بوده و هرگونه استفاده از گوشت ، پوست ، شیر و دیگر محصولات  تولید شده از حیوانات را امری ناپسند می دانند و گروهی دیگر از حامیان حیوانات نه تنها استفاده از محصولات تولیدی حیوانات را ناپسند نمی دانند بلکه گسترش مراکز و مزارع پروش حیوانات را گامی در جهت حفظ بقای گونه های جانوری و کمک به حفظ تنوع زیستی می دانند . شاید این تکثر دیدگاه در بین حامیان حیوانات ، در میان هیچ گروهی از دوستداران محیط زیست تا این اندازه دیده نشود (مثلاً در زمینه مهار بیابان زایی و یا مبارزه با پدیده جهان گرمایی نظرات و دیدگاه های افراد کاملاً به هم نزدیک است ) پس به این ترتیب نسبت دادن رفتار برخی از این گروه ها به همه، کم لطفی به دیگران و یا شاید نادیده گرفتن دیدگاه های بنیادین دیگر گرایش هاست.

بر این اساس شاید بهتر باشد وقتی درباره موضوعات مرتبط با حمایت از حیوانات صحبت می کنیم به جای پرداختن به دیدگاه های به قول شما سانتیمانتالیستی ، نظرات حد وسط و نگاه غالب حامیان حیوانات را مد نظر قرار دهیم تا تصویر نادرست یا دور از واقعیتی از فعالیت های غالب طرفداران و حامیان حیوانات در اذهان ترسیم نگردد.

2- نکته مورد اشاره شما یعنی "مخالفت با خورده شدن آهو توسط شیر " و یا " دلسوزی برای ماهی قزل آلای خوراکی " بر آمده از همان دیدگاه های افراطی برخی از حامیان حیوانات است که معمولا از سوی سازمان های حمایت از حیوانات که بر پایه مطالعات علمی برنامه های خود را پیگیری می کنند ، مورد قبول نیست . پس به این ترتیب  انجمن حمایت از حیوانات نیز جناب شیر را در خوردن آهو محق می داند، البته اگر میل داشته باشند.

ادامه را می توانید در سایت انجمن حمایت از حیوانات اصفهان بخوانید.

 

*********

کارگاه آموزشی"درمان اختلالات اعصاب و روان با استفاده از حیوانات دست آموز" در تاریخ 12و13 اردیبهشت ماه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار میشود. از تمامی علاقه مندان دعوت میشود حداکثر تا تاریخ 5 اردیبهشت ثبت نام نمایند.

در این دوره درباره رفتارشناسی حیوانات و آشنایی با نژادهای حیوانات و بررسی اختلالات قابل درمان با این روش بحث میشود.

هزینه ثبت نام برای دانشجویان دانشگاه تهران 150000 ریال و برای سایر افراد 450000 ریال می باشد.

در پایان دوره گواهی رسمی از دانشگاه تهران اعطا میشود.

محل ثبت نام:تهران-میدان انقلاب-خیابان آزادی-دانشکده دامپزشکی ساختمان آناتومی دفتر دکتر رادمهر

تلفن تماس: 66900044 - 09359663627

لینک      نظرات ()      

خبرهایی از شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٧


امروز اولین جلسه شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان در سال جدید بود . متاسفانه شبکه ای که روی کاغذ 27 سازمان غیر دولتی را در عضویت دارد ، معمولاً در جلسات عادی آن بیشتر از 5 یا 6 تشکل حضور ندارند . با این وجود هنوز زنده است و با توجه به مشکلات موجود به فعالیت خود ادامه می دهد.

با توجه به اینکه سایت شبکه هنوز راه نیفتاده ، آخرین خبرها و برنامه های شبکه را جهت اطلاع دوستان اینجا می نویسم:

قرار است در روز 31 فرودین مانور آلودگی هوا در شهر اصفهان برگزار شود و شبکه نیز در کنار ادارات دولتی در این طرح حضور خواهد داشت . همچنین شبکه در ششمین همایش روزنامه نگاران جوان حضور خواهد داشت و تشکلهای عضو شبکه ، نشریات خود را در این همایش که از 1تا 5 اردیبهشت ماه برگزار می شود ارائه خواهند کرد .

خبر دیگر اینکه در روز 3 اردیبهشت ماه 200 نفر از اعضای سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان به پاکسازی بخشی از حاشیه  زاینده رود خواهند پرداخت.

و مهمترین و بهترین خبر آنکه "همایش اشتغال سبز" در آینده ای نزدیک توسط شبکه برگزار خواهد شد . دوستان در نظر دارند این همایش تا ابتدای تیر ماه برگزار شود ولی من چشمم آب نمی خوره ! و احتمالاً "همایش اشتغال سبز" در مرداد ماه سالجاری برگزار خواهد شد . قطعاً پس از مشخص شدن کمیته علمی و اجرایی همایش ، اطلاعات کاملتر در زمینه محورهای همایش و نحوه ارسال مقالات و حضور در همایش از طریق همین وبلاگ و سایتها و نشریات سراسری به اطلاع دوستان خواهد رسید.

لینک      نظرات ()      

بحث زیست محیطی - سیاسی ؛ خاتمی - ابتکار ، احمدی نژاد - جوادی نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧


امروز با چند نفر از دوستان زیست محیطی - دوم خردادی بحث جالبی داشتیم که مناسب دیدم آنرا در اینجا بنویسم و نظرات ارزشمند خوانندگان وبلاگ را در این مورد بدانم.

طبق معمول همیشه از گرانی و بیکاری و اوضاع کشور در جامعه بین المللی و ... صحبت کردیم و رسیدیم به مشکلات زیست محیطی . در این گفتمان زیست محیطی - سیاسی یکی از دوستان سوال جالبی را مطرح کرد و پرسید: به نظر شما اینکه می گوئیم توجه به محیط زیست در دوران آقای خاتمی بهتر از دوران کنونی بود به خاطر بینش و عملکرد آقای خاتمی بود یا عملکرد و بینش خانم ابتکار؟!

برخی از صحبتهای رد و بدل شده در پاسخ به این سوال را جمع و جور و ویرایش کردم که در ادامه خواهید خواند:

"وجه بارز خاتمی صلح طلب بودن ایشان بوده و است و در صحبتهایش از احترام به حقوق موجودات زنده و طبیعت بارها سخن گفته است ، هیچ سیاستمداری به اندازه خاتمی در دفاع از محیط زیست سخن نگفته است بطوریکه مجموعه سخنان خاتمی در مورد محیط زیست (تنها طی سالهای 76 تا 80 ) در کتابی 80 صفحه ای چاپ شده است.

اگر چه هیئت دولت مجموعه ای شامل رئیس جمهور ، وزرا، معاونان می باشد و بدلیل کثرت افراد عقاید متفاوتی در این مجموعه می تواند وجود داشته باشد ولی تجربه نشان داده که وزرا و معاونان همواره می کوشند که برای بقاء در این مجموعه خود را به افکار و خواسته های رئیس دولت نزدیک کنند. البته شاید عده ای بگویند ، رئیس جمهور در ابتدا افراد نزدیک به اندیشه خود را انتخاب می کند و نیازی به همسو شدن بدنه دولت با رئیس جمهور نیست ولی در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی دیدیم که ظاهراً برخی از وزرا و مدیران عالیرتبه به نوعی به مجموعه دولت تحمیل شده بودند که در این میان عده ای در میانه راه عوض شدند و عده ای به ناچار تا پایان در مجموعه دولت ماندند و شاید دلیل برخی ناکامی های دولت اصلاحات حضور این افراد بوده باشد.

نکته جالبی که وجود دارد اینست که در حال حاضر اکثر انتقادات صورت گرفته نسبت به سیاستهای زیست محیطی از جانب منتقدان دولت است ولی در زمان ریاست خانم ابتکار بیشترین و تندترین انتقادات نسبت به سیاستهای سازمان و شخص ایشان توسط هواداران دولت اصلاحات انجام می شد و این نشان از آن دارد که مردم سیاستهای سازمان محیط زیست را منطبق با اندیشه رئیس جمهور منتخب خود نمی دانستند.

شاید مقایسه ابتکار خاتمی با ابتکار قالیباف ملاک خوبی برای اثبات مطالب بیان شده باشد . بسیاری از شهروندان تهرانی  که در آرزوی شهری پاک بودند ابتکار را روانه شورای شهر تهران کردند ولی کارنامه شهرداری منتخب ایشان پر است از قطع شبانه درختان و از بین بردن مناطق حفاظت شده بمنظور خانه سازی و جاده سازی !

در پایان این بحث یکی از دوستان مدعی شد که اگر در دوران آقای خاتمی بجای خانم ابتکار، خانم جوادی رئیس سازمان محیط زیست بود ، نمره محیط زیست دولت اصلاحات بیشتر از امروز می بود زیرا که خانم جوادی نشان داده که بسیار شجاعانه از سیاستهای مجموعه دولت حمایت می کند بطوریکه ایشان براحتی در رسانه ها از صنایع ، سیرک و امثالهم دفاع می کند ...."

از همه ی دوستان عزیز دعوت می کنم در این بحث شرکت کنند و نظرات خود را بیان نمایند . بی شک اینگونه موضوعات در سال پایانی دولت نهم  می تواند در بررسی عملکرد ها مهم باشد .

اصلاح طلبان نیز اگر به دنبال موفقیت و بازگشت به قدرت هستند باید نگاهی نقادانه به عملکرد خود داشته باشند و چشمهایشان را بر واقعیات نبندند.

لینک      نظرات ()      

هم اندیشی وبلاگ نویسان محیط زیست ؛ خوب ، بد ، زشت نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٧

روز گذشته در وبلاگ آقای مجابی خواندم که ظاهراً هیئت مدیره انجمن صلح و محیط زیست  مقرر کرده اند که در روز دوم اردیبهشت گردهمایی وبلاگ نویسان محیط زیست برگزار شود.

پیشنهاد برگزاری نشست هم اندیشی وبلاگ نویسان زیست محیطی اولین بار سال گذشته ( بعد از تجمع دوستداران محیط زیست در اعتراض به فاجعه بختگان ) توسط دکتر ناصر کرمی مطرح شد و ایشان در مطلبی وبلاگ نویسان زیست محیطی را دعوت به همکاری و هماهنگی بیشتر جهت افزایش اثر گذاری کردند . این پیشنهاد با استقبال خوب دوستان وبلاگ نویس مواجه شد اما متاسفانه این مسئله در حد حرف باقی ماند و جامه عمل نپوشید.

همچنین خاطرمان هست در تجمع پردیسان ، دوستان دست اندرکار برای مشخص کردن زمان و حتی مکان آن از دیگر وبلاگ نویسان نظر خواهی می کردند و زمان و کیفیت برگزاری مراسم حاصل نظرات عده زیادی از دوستان بود.

دراین وبلاگ بارها از اتحاد وبلاگ نویسان زیست محیطی و برگزاری نشستهایی در این زمینه حمایت کرده ام و به روشهای مختلف از دوستان تهرانی درخواست کرده ام از آنجا که اکثر وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران زیست محیطی ساکن تهران هستند ، مقدمات برگزاری چنین برنامه ای را فراهم کنند. اینها را گفتم تا دوستانی که در جریان نیستند ، بدانند که مدافع اینگونه برنامه ها هستم.

اما اینکه هیئت مدیره سازمانی (دولتی یا غیر دولتی فرقی نمی کند ، عناوین مهم نیست . ماهیت آن مهم است) به یکباره بخواهد برای وبلاگ نویسان زیست محیطی نشست هم اندیشی ! برگزار کند ، بی آنکه از آنها در مورد زمان و کیفیت و احتمالاً محتوای مراسم نظر خواهی انجام داده باشد کمی عجیب می نماید !!

نمی دانم ، شاید نظر خواهی و جذب مشارکت دیگران در موارد قبلی مرا لوس کرده و انتظار دارم اگر قرار است عده ای نشستی داشته باشند باید همان افراد برای خود تصمیم بگیرند ! شاید هم معاشرت با سازمانهای غیر دولتی باعث شده فراموش کنم که باید همه تصمیم ها از بالا به پائین گرفته شود !

دعای غیر مرتبط:

خدایا چنان کن که کسی برای رسیدن به میزی ، محیط زیست را بهانه قرار ندهد.

خدایا چنانچه کسی با شعار محیط زیست به میزی رسید ، چنان کن که یادش نرود از محیط زیست حمایت کند.

خدایا سرمایه سازمانهای غیر دولتی و افرادی که برای حفظ محیط زیست به شکلهای مختلف تلاش می کنند اعتماد مردم و جامعه است ، خدایا سرمایه این بندگان خوبت را از شر سیاست بازان محفوظ بدار.

آرزوی مرتبط:

امیدوارم روزی دوستان وبلاگ نویس و روزنامه نگاران محیط زیست کشور همت کنند و شاهد برگزاری نشست وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران محیط زیست کشور باشیم .

امیدوارم که استقلال رای و آزاد اندیشی وبلاگ نویسان زیست محیطی کشور پایدار بماند و اعتبارشان به دست مدیرانی که امتحان خود را پس داده اند ، از بین نرود.

مطالب مرتبط:

+ گردهمایی وبلاگ نویسان ؛ آری یا نه؟ ( سام خسروی)

لینک      نظرات ()      

گردهمایی اعتراضی بر اقدام روسای پارلمانهای عربی نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٧

 

گردهمایی اعتراضی

بر اقدام روسای پارلمانهای عربی در رابطه با

ادعای مالکیت بر جزایر سه گانه ایران

5 شنبه 22 فروردین 87 ساعت 11

روبروی سفارت امارات متحده عربی در تهران

لینک      نظرات ()      

دروغ سیزده ! نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٧


از دو سه روز پیش فکر می کردم تا دروغی را بسازم و امروز در وبلاگ بگذارم ! ولی صادقانه بگویم هر چه به مغزم فشار آوردم دروغ جالب و تازه ای را پیدا نکردم ، جمله ها و داستانهای مختلفی به ذهنم رسید ولی کمی که به آن جمله ها فکر کردم ، دیدم این جمله ها ، داستانها و شعارها را قبلاً به شکلی دیگر - و بعضاً آبدارتر از آن دروغی که ساخته ام - در رسانه های جمعی شنیده و خوانده ام !!

حرفهای عجیب و غریب و شعارهای غیر واقعی و وعده های بی پشتوانه ای که از این طرف و آن طرف شنیده می شود "آستانه ی دروغ پذیری" مردم را بسیار بالا برده و مردم عزیزمان دیگر از شنیدن هیچ دروغ شاخداری تعجب نمی کنند .

وقتی که بعضی مسئولان محترم در صحبتهای خود و بر خلاف واقعیت های موجود جامعه می گویند : نرخ بیکاری تک رقمی است ، اوضاع اقتصادی مردم خوب است ، تورم وجود ندارد و ساخته ذهن خارجی هاست، ایران قدرتمندترین کشور دنیاست و .... آنوقت چه "دروغ سیزده" ای می توان گفت که برای مردم جالب باشد و از خواندن آن تعجب کنند ؟؟!!

لینک      نظرات ()      

درخواست انجمن حمایت از حیوانات اصفهان : در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت باشیم نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٧


در آستانه روز 13 فروردین (سیزده بدر) ، انجمن حمایت از حیوانات اصفهان توجه هموطنان عزیز را به رعایت نکات ذیل جلب می کند

- آلودگی محیط زیست ، گسترش شهر ها و جاده ها زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است . حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.

- از تخریب آشیانه پرندگان و مسدود کردن محل زندگی حیوانات وحشی جداً خودداری کنید.

- اگر در طبیعت حیواناتی مانند لاک پشت و جوجه تیغی را دیدید ، از شکار و آوردن آنها به خانه جداً خودداری فرمائید.

- سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع بدلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزند . در صورت نیاز به آتش حتی الامکان منقل همراه خود ببرید و در غیر اینصورت حتماً خاکستر آتش را با آب خاموش کنید. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و سیگار خود را  قبل از خاموش کردن رها نکنید.

- اگر به جنگل و یا مناطق خارج از محدوده شهری می روید یادتان باشد شما میهمان هستید و حیوانات صاحب خانه ، پس ضمن انتخاب مکان مناسبی جهت گذارندن روز ،  از نزدیک شدن به محل زندگی حیوانات وحشی خودداری کنید تا برای مهمانان و صاحب خانه ها  مشکلی پیش نیاید.

- از آلوده کردن آب ، خاک و هوا پرهیز کنید . زباله های خود را جمع کرده و همراه خود ببرید.

- در مناطق جنگلی و یا مناطقی که تابلوی عبور حیوانات اهلی یا وحشی وجود دارد ، با کمترین سرعت ممکن رانندگی نمائید و مراقب حیوانات بی پناه باشید.

- اگر به مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست می روید ، رعایت قوانین مربوط به آن الزامی است .

- در صورت مشاهده حیوان مصدوم به آن کمک کنید . در اصفهان با انجمن حمایت از حیوانات اصفهان تماس بگیرید ؛ کلیه هزینه های احتمالی انتقال و یا درمان به شما پرداخت خواهد شد.

- در صورت مشاهده شکارچی ، مراتب را به پلیس 110 و یا اداره محیط زیست استان اطلاع دهید.

لینک      نظرات ()      

انتخاب برترین وبلاگهای زیست محیطی ؛ اینجا همه برنده اند نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸٧

 

در مسابقه انتخاب بهترین وبلاگهای زیست محیطی سال شرکت کنید . البته همه ی دوستان سبزاندیش و سبز نویس برنده این انتخابات هستند و چون شرکت کنندگان در  این انتخابات فقط برای حفظ محیط زیست و سلامتی مردم و موجودات زنده تلاش می کنند و خبری از حقوق های مادام العمر و سهام کارخونه و ماشین و قدرت و ... نیست ! به همین خاطر در این انتخابات از "رد صلاحیت" و "تقلب" و "مهندسی انتخابات"  و این حرفها خبری نیست ...

 

+ نظرسنجی انتخاب برترین وبلاگ زیست‌محیطی در سال 86

 + نظرسنجی انتخاب برترین وبلاگ زیست‌محیطی تازه وارد در سال ۸۶

 + نظرسنجی انتخاب برترین مطلب زیست‌محیطی در سال ۸۶

لینک      نظرات ()      

آرامگاه کوروش بزرگ و افسوس بزرگ نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٧ فروردین ۱۳۸٧

 

در چند روز گذشته به اتفاق خانواده سفری به شهر شیراز داشتیم و در بین راه به دیدن آرامگاه کوروش بزرگ هم رفتیم . دیدن آرامگاه این مرد بزرگ اگر چه برای من جالب و خاطره انگیز بود ولی دیدن محوطه پاسارگاد و همچنین مزار کوروش بزرگ همراه با آن داربستها و بی توجهی به این میراث گرانبها حاصلی جز ناراحتی و البته عصبانیت ندارد.

واقعاً در کشوری با این ثروت نمی توان چند ده میلیون تومان پول برای رسیدگی و مرمت این آثار گرانبهای جهانی خرج کرد؟ وقتی که سالانه میلیاردها تومان صرف بناهایی با هویتی مجعول و ساختگی می شود چرا حتی پول بلیط های این مکان صرف رسیدگی به آن نمی شود؟!

افسوس و صد افسوس ... ای کاش کوروش بزرگ در سرزمین دیگری می زیست و در آنجا می مرد تا این میراث جاودان بشری بیشتر و بهتر برای جهانیان شناخته می شد .

لینک      نظرات ()      

سال نو مبارک نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۸٧

 


سالی بدون دروغ و ریا کاری ، همراه با شادی و موفقیت و روزهای بهتر برای ایران عزیز و ایرانیان آرزو دارم.

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا