سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
تجمع بی نظیر دوستداران محیط زیست در حمایت از اکوسیستم تالاب گاوخونی نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٧


 

در پی بهره برداری و تخریب کوه سیاه که تنها کوه مجاور تالاب گاوخونی می باشد و بخشی از اکوسیستم آن می باشد روز گذشته بیش از هزار نفر از مردم محلی دوستداران محیط زیست ورزنه و تالاب گاوخونی در محل دستگاههای تخریب کننده کوه سیاه تالاب گاوخونی اجتماع کرده و پس از تشکیل زنجیره انسانی حول وسایل تخریب کننده با در دست داشتن پرچم و پلاکارد اعتراض خود را به بهره بردار و مسئولین صادر کننده مجوز بهره برداری اعلام داشتند .

زاینده رود شاهرگ حیاتی اصفهان با شاخ آبه‌های پرثمرش مایه حیات را در پیخ و خم رگ‌های اندام شهر و روستا جاری می‌سازد و با ترنم نغمه‌ای شادی‌بخش و رقص دلکش از دامنه‌های برف‌پوش زردکوه تا کوهپایه‌های «آید و غمیش»، برنج‌زارهای چشم‌نواز «لنجان»، باغها و بیشه‌زارهای فرحبخش «ماربین»، شالیزرهای ثمربخش «جی»، کشتزارهای سرسبز «براآن»، و دشتهای گسترده «رویدشت» به صد جلوه می‌گذرد تا در آغوش نیزارهای «تالاب گاوخونی» آرام گیرد.

تالاب گاوخونی و حوضه پیرامون آن یکی از اولین مناطق سکونت بشری در حوضه داخلی ایران است که به خاطر دوری از شهر اصفهان و پیرامون آن به صورتی بکر و دست نخورده باقی مانده‌ و از تخریبهای تاریخی که دیگر مناطق حوضه زاینده‌رود را دگرگون ساخته به دور مانده است. این دور ماندگی موجب شده است که منطقه به صورت گنجینه‌ای حفاظت شده از چشم اندازهای طبیعی و آثار تمدن مردم منطقه در جلوه‌های طبیعت کویری (آب‌نمای تالاب، علفزارها و جنگلهای کویری، چشم‌انداز بی انتها از افق چشم نواز، تپه‌های شنی به طول بیش از 70 کیلومتر و عرض متفاوت و در مجموع اکوسیستم مناطق کویری تا کنون باقی مانده باشد .

تالاب گاوخونی یکی از اکوسیستم‌های طبیعی استان اصفهان است که پایاب زاینده‌رود و در فاصله 130 کیلومتری شرق شهرستان اصفهان واقع گردیده است. این تالاب به عنوان اکوسیستم آبی طبیعی واقع در یک منطقه خشک می‌تواند و باید در توسعه پایدار منطقه نقش مهمی داشته باشد که تاکنون و چنان که باید با آن پرداخته نشده است وتوسعه پایدار بنا به تعریفی که از سوی مجامع جهانی برای آن داده شده نوعی توسعه اجتماعی و اقتصادی است که ضمن تأمین نیاز‌های نسل کنونی، حقوق نسلهای آینده نیز برای استفاده از منابع تضمین گردد.

تالابها اکوسیستم‌های طبیعی هستند که نقش‌های متعدد و متنوعی دارند. مهمترین ویژگی تالابها، وابستگی آنها به منابع آب جاری و نیز آسیب‌پذیر بودن آنها در برابر ناملایمات زیست محیطی (آلودگی و تخریب) است. از این رو این تالابها نیازمند حفاظت و توجه بویژه می‌باشند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

لاشخورها در گاوخونی ! نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٧

 

 

عکسهایی را که در بالا می بینید ، عکس بیابان نیست ، عکس کوه یا تپه ای معمولی هم نیست ، حتی عکس منطقه ای شکار ممنوع هم نیست . قرار نیست در اینجا برای مردم مسکن مهر بسازند ،از ساخت سالن برای برگزاری ازدواج آسان هم خبری نیست ، نیازی هم به اتوبان ندارد ، لوله گازی هم در کار نیست.

اینجا تالاب بین المللی گاوخونی است . در عکس پائین اگر دقت کنید پرنده های مهاجر قابل مشاهده هستند. تمام خرابکاریهایی را که مشاهده می کنید فقط نتیجه تلاش چند ساعته این ماشین های وحشی در "کوه سیاه" تالاب بین المللی گاوخونی است. "کوه سیاه" جزئی از اکوسیستم تالاب گاوخونی است که به ثبت کنوانسیون رامسر نیز رسیده است و اکنون برای استخراج خاک آن مورد دستبرد قرار گرفته و در آستانه نابودی قرار دارد.

تالاب گاو خونی بر اثر کم آبی و نیز طرحهای آبی غیر اصولی اجرا شده در مسیر زاینده رود طی سالهای گذشته با مخاطرات فراوانی روبرو بوده است ولی علیرغم همه ی مشکلات همچنان زنده است ولی ظاهراً عده ای تصور کرده اند که گاوخونی زودتر از آنچه که باید بمیرد ، مرده است و اینگونه است که همچون لاشخور خود را بر پیکر کم جان گاوخونی رسانده اند . معلوم نیست کدام نادانی با تخریب این منطقه موافقت کرده است و از کیسه طبیعت ایران به جیب پیمانکار آن زر بخشیده است.

لاشخور هم لاشخورهای قدیم ! حداقل می گذاشتید گاو خونی بطور کامل بمیرد بعد بر سر سفره آن می نشستید.

پی نوشت:

این عکسها را صبح امروز دوستی برایم فرستاده . طاقت نیاوردم درباره آن چیزی ننویسم . قطعاً این قضیه را به همراه دوستانم پیگیری خواهیم کرد تا انشا ا... به نتیجه ای مطلوب برسد.

لینک      نظرات ()      

تبریک به خانواده دکتر مهدی سمسار نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٧


سومین جایزه مطبوعاتی "امید" یادبود دکتر مهدی سمسار به پاس آگاهی رسانی در زمینه محیط زیست و بحرانهای ناشی از آن و تلاش در جهت رفع آسیبهای آن از جامعه امروز و نسلهای آینده به خبرنگاری از حوزه محیط زیست اهدا شد.

در مراسم اهدای جایزه ، شیرین سمسار - فرزند مرحوم مهدی سمسار – چه زیبا گفته که: "این امید است که می تواند شمعهای خاموش شده صلح، دوستی، ایمان و معنویت را روشن نگه دارد."

توجه خانواده دکتر سمسار به موضوعی که هنوز یک صفحه اختصاصی در هیچ نشریه ای ندارد  نشان از آزاد اندیشی و آینده نگری این خانواده محترم دارد . متاسفانه بسیاری از جوایزی که سالانه در موضوعات مختلف به افراد اهدا می شود اسیر مدگرایی و بعضاً مصلحت اندیشی اهدا کنندگان شده است و در این میان جایزه امید رنگ و بوی دیگری دارد .

بینش و تفکر خانواده دکتر مهدی سمسار را می ستایم و به آنها تبریک می گویم. بی شک دیده بان محیط زیست ایران که برنده جایزه امسال این بنیاد شده است برای دوستداران محیط زیست بسیار عزیز ، دوست داشتنی و قابل تحسین است و همین باعث شده که ارزش انتخاب خانواده دکتر سمسار کمی از نظر ها دور بماند.

لینک      نظرات ()      

پس از آلوده شدن آب آشامیدنی اصفهان با نفت ، سه ترکیب خطرناک هرگز اندازه‌گیری نشد نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٧

 

مدیر گروه رشته "مهندسی بهداشت محیط" دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:‌ در حال حاضر هیچ کس نمی‌تواند با جرأت و شهامت ادعا کند، آشامیدن آب شبکه‌ لوله‌کشی شهر اصفهان هیچ مشکلی ندارد.

"دکتر بیژن بینا"، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تصریح کرد:‌ آن چه مسلم است، ترکیبات نفتی بوی بسیاری دارد و حتی یک قطره آن هم می‌تواند مواد را معطر کند، اما غلظت نفت و ترکیبات آن در آب اصفهان در حال حاضر بسیار کم است و به نظر نمی‌آید در مدت زمان کوتاه بتواند سلامتی مردم اصفهان را به خطر بیندازد.

وی افزود: تا مدت‌ها بوی نفت در آب استشمام خواهد شد، اما به علت رقیق شدن مواد موجود در آب به مردم می‌توان گفت که این وضع هر روز بهتر می‌شود.

مدیر گروه رشته مهندسی بهداشت محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در پاسخ به این سوال که تکلیف مردم در استفاده از آب موجود در شبکه‌ آب شهری چیست،‌ اظهار کرد: این آب برای شست‌وشو مشکلی ندارد، اما من شخصا ترجیح می‌دهم از آب بطری به منظور آشامیدن استفاده کنم.

بینا عنوان کرد:‌ در پخت‌وپزها نیز به علت فرار بودن عمده‌ ترکیبات نفتی، استفاده از آب لوله‌کشی بلامانع است.

وی با بیان این که تصفیه‌خانه‌ها در سطح جهان به منظور تصفیه هر نوع ترکیبی ساخته نمی‌شوند و نهایتا گل‌ولای، مواد معلق و میکروب‌ها را تصفیه می‌کنند، گفت: در سطح جهان نیز استفاده از آب بطری که یک نمونه آب معدنی است به مردم توصیه می‌شود.

مدیر گروه رشته مهندسی بهداشت محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با تاکید بر این که آلودگی‌هایی مهم هستند که به علت تجمع مواد در اندام‌های انسان در 30 سال آینده خود را نشان می‌دهند و مشکلات مختلف برای جامعه انسانی ایجاد می‌کنند، تصریح کرد: به مردم و به خصوص افرادی که دارای نوزادان شیرخوار و کودکان کم سن و سال هستند، توصیه می‌کنم همچنان از آب بطری استفاده کنند.

وی افزود:‌ مردم اصفهان بجای آنکه نگران آلودگی مقطعی نفت باشند،‌ باید نگران آلودگی ناشی از ورود سموم شیمیایی از طریق زهکشی آب‌های کشاورزی به رودخانه زاینده‌رود باشند که هر روزه و به‌طور مداوم اتفاق می‌افتد؛ سمومی‌ که با تجمع در اندام‌های انسان در سال‌های دور خود را نشان می‌دهند.

دکتر بینا در ادامه اظهار کرد: مساله مشهود در این اتفاق آن بود که ما چه از نظر سخت‌افزاری و چه از نظر نرم‌افزاری، آمادگی چنین اتفاقاتی را نداریم و در این زمینه واقعا مشکل داریم.

مدیر گروه رشته مهندسی بهداشت محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در ادامه گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد:‌ در این جریان گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فاقد دستگاه‌های لازم برای اندازه‌گیری ترکیبات خاص و خطرناک نفت در آب بود و سه ترکیب خطرناک بنزین، تولوئن و زایلین هرگز در این مدت اندازه‌گیری نشد.

وی افزود:‌ حتی هیچ یک از دستگاه‌های دیگر استان هم لوازم اندازه‌گیری این ترکیبات را نداشتند و حداقل من در این زمینه گزارشی ندیدم.

مدیر گروه رشته مهندسی بهداشت محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به گستردگی آلودگی نفتی و آلوده شدن خاک، درختان و سنگلاخ‌های حاشیه رودخانه زاینده‌رود،‌ از سازمان‌های مردم‌نهاد و نهادهای فعال در زمینه محیط زیست در اصفهان خواست، بجای آنکه مرتب به مردم بگویند از آب استفاده نکنند، با بسیج عمومی به پاکسازی منطقه کمک کنند.

وی افزود:‌ اگرچه خاک آلوده به نفت، با عملیات خاک‌برداری از حاشیه رودخانه دور شده است و درختان آلوده نیز قطع شده‌اند، اما ضرورت پاکسازی سنگلاخ‌های حاشیه رودخانه و آلودگی‌های احتمالی بجا مانده امری مشهود است.

دکتر بینا تصریح کرد:‌ نگرانی ما در ابتدا بارش باران و شست‌وشوی خاک حاوی نفت و آلوگی بیشتر رودخانه‌ها بود که بخش اعظم آن مرتفع شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، آب شبکه لوله‌کشی و رودخانه زاینده‌رود در برخی نقاط سطح شهر اصفهان همچنان بوی نفت می‌دهد؛ این در حالی است که دکتر حیدری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مصاحبه با خبرنگاران بوی نفت آب را تلقین مردم عنوان کرده بود.

در همین رابطه:

استاندار اصفهان در بازدید از نمایشگاه مطبوعات اصفهان در پاسخ به این پرسش که چرا مسئولان آبی را که بوی نفت می دهد ، سالم اعلام می کنند ، گفت: آب اصفهان پاک است ! یک لیوان آب بیاورید تا من بخورم .

در همان نمایشگاه سادات موسوی ، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس تکذیب آلوده بودن آب از سوی مسئولان استان را حرفهای پس از وحشت اعلام کرد و گفت : این حرفها مال کسی است که یک دفعه از خواب می پرد و وحشت زده است و برای اینکه اثبات کند که آرام است و وحشت زده نیست باید این حرفها را بزند ...


لینک      نظرات ()      

خاموشی لامپ اضافی عبادت است نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧

"خاموشی لامپ اضافی عبادت است " . این جمله را آیه اله مکارم شیرازی در دیدار با مدیران و کارمندان شرکت توانیر گفته اند.

شنیدن سخنانی مانند این که در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور است از زبان مقامات سیاسی و مذهبی کشور می تواند امیدوار کننده باشد . در جامعه ای مثل ایران با تنوع بسیار زیاد قومیتی و ریشه های پنهان و آشکار مذهبی ، تبلیغ برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی نباید منحصر به عده ای محدود و خاص باشد.

متاسفانه طی سالهای گذشته دیده شده که بعضی افراد و سازمانهای دولتی و غیر دولتی زیست محیطی خود را متولی بی چون و چرای محیط زیست می دانند و برای تبلیغ محیط زیست دل خوش به برنامه های تکراری در میان قشر محدودی از افراد جامعه هستند. البته این صحبتها به معنای بی ارزش کردن تلاشهای صادقانه و عاشقانه این گروهها نیست و کوشش های این سازمانها با توجه به شرایط موجود قابل تقدیر است ولی باید به این باور برسیم که برای فرهنگ سازی در جهت حفظ محیط زیست و منابع طبیعی باید از بسیاری از ظرفیت های مغفول مانده در جامعه استفاده کنیم.

متاسفانه علیرغم همه ی خطراتی که محیط زیست ما را تهدید می کند و با وجود بی توجهی بسیاری از مدیران و مسئولان کشور ، جامعه مدنی و دوستداران محیط زیست از همه ی ظرفیت های موجود برای کمک به محیط زیست استفاده نکرده اند . باید به دنبال روشهای جدید برای گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست در بین جامعه 70 میلیونی کشورمان باشیم.

پی نوشت:

* پنجشنبه و جمعه هفته گذشته در" نخستین کارگاه آموزشی درمان اختلالات اعصاب و روان با استفاده از حیوانات" که به همت کانون فرهنگی دامپزشک سفید و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شده بود ، شرکت کرده بودم.

برنامه جالب و مفیدی بود و جا دارد از دوستانم در انجمن دامپزشک سفید تشکر کنم . در آینده مطالبی در این زمینه خواهم نوشت . همچنین دوستان اصفهانی گوش به زنگ باشند چون آقای دکتر بهنام اوحدی قول مساعد داده اند که  نظیر این کارگاه را با همکاری انجمن حمایت از حیوانات اصفهان برگزار نمایند.

"پیش گفتاری بر درمان اختلالات اعصاب و روان با سود جستن از حیوانات دست آموز " را می توانید اینجا بخوانید.

* آقا مهدی اشراقی عزیز در حال طراحی سایتی برای روز 16 خرداد هستند ، انشالا به زودی آماده میشه و تبلیغات برای ایجاد نهضت سبز وبلاگی به کمک همه ی دوستان عزیز انجام خواهد شد.

.

لینک      نظرات ()      

وبلاگستان فارسی سبز شود ... طراحی سایت نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٧


برای اطلاع دوستان : در راستای طرح "سبز کردن وبلاگستان فارسی" و پیشنهادات و نظراتی که توسط دوستان در این زمینه مطرح شده بود آقای مهدی اشراقی عزیز ( مدیر گرین بلاگ) اعلام آمادگی کردند که برای دعوت از وبلاگ نویسان فارسی به نوشتن مطلبی زیست محیطی در روز جهانی محیط زیست ، سایت جدیدی را ایجاد و طراحی  کنند . همچنین قرار شده آقای محمد درویش متنی را جهت دعوت وبلاگ نویسان بنویسند تا در صفحه اصلی این سایت قرار گیرد.

آقای اشراقی در ایمیلی که برای من ارسال کردند نوشتند : با توجه به اینکه قرار است سایت جدید طراحی شود و از لحاظ فنی می توان بخشهای جدیدی در آن قرار داد ، پیشنهادات و ایده ها در خصوص سایت جدید مطرح شود تا در سایت اعمال شود.

پیشنهاداتی که برایشان نوشتم :

سایت "روز حرکت وبلاگها" الگوی خوبیه ؛ یعنی افرادی که اعلام آمادگی کردند که در روز جهانی محیط زیست بنویسن ، وبلاگشون رو در سایت ثبت کنند .

همچنین میشه بخشی رو برای وبلاگهایی گذاشت که تعهد می کنند هر ماه حداقل  یکبار از محیط زیست بنویسند.

یکی دیگه از بخشهای این سایت میتونه معرفی "وبلاگهای دوستدار محیط زیست " باشه . یعنی وبلاگهایی که نویسندگان آنها تعهد می کنند که در تمامی مطالب خود توسعه پایدار و حفظ محیط زیست را فدای هیچ مسئله ای نکنند . برای این کار میشه پارامترهایی رو تعریف کرد و وبلاگهایی که متعهد شوند این اصول را رعایت می کنند به عنوان " وبلاگ  دوستدار محیط زیست" یا اسمی با این مضمون شناخته شوند و نشانه ای طراحی شود تا این وبلاگها در کنار صفحه خود بگذارند تا به نوعی حفظ محیط زیست در میان وبلاگنویسان به عنوان یک ارزش شناخته شود.

به علاوه میشه بخش " موارد نقض اصل پنجاهم قانون اساسی" را در این سایت قرار داد تا افراد عادی و یا مسئولان با نگاهی گذرا به این صفحه متوجه موارد متعدد نقض قانون اساسی بشوند...

 

از دوستان عزیز دعوت می شود پیشنهادات خود در خصوص طراحی سایت را هر چه زودتر برای ایشان به آدرس greenblogs@gmail.com ایمیل کنند.

لینک      نظرات ()      

عزم وبلاگ نویسان زیست محیطی برای سبز کردن وبلاگستان فارسی نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٧


استقبال بسیار خوب دوستان وبلاگ نویس زیست محیطی از پیشنهاد "سبز کردن وبلاگستان فارسی" در حالیکه کمتر از 72 ساعت از انتشار آن  می گذرد نشانه روشنی از عزم و اراده دوستان عزیز در جهت گسترش مطالب و آموزه های زیست محیطی در فضای وبلاگستان فارسی است .

از مجموع نظراتی که دوستان عزیز برای مطلب قبلی این وبلاگ و همچنین مطالب وبلاگهای "در انتظار باران" ، "آوای محیط زیست " و "موسسه اندیشه سبز زمین " نوشته اند اینگونه بر می آید که همه دوستان نه تنها موافقند بلکه بر لزوم سبز کردن فضای وبلاگستان کاملاً آگاه هستند .

بی شک حتی اگر همه ی وبلاگهای فارسی هر روز از محیط زیست بنویسند با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در کشور و میزان اثر گذاری آن ، مشکلات زیست محیطی کشور ما پایان نخواهد داشت ! ولی با این حال لازم است که دوستداران محیط زیست نهایت تلاش خود را برای سبز کردن محیط وبلاگستان بکار گیرند تا حرکتی هر چند کوچک انجام شده باشد.

با توجه به اینکه تا روز جهانی محیط زیست (16 خرداد) زمان زیادی نمانده و برای اینکه این حرکت جنبه عملی به خود بگیرد با اجازه دوستان حاصل نظرات بیان شده به همراه راهکارهای پیشنهادی را در ادامه خواهم نوشت تا در این مسیر یک گام به جلو برداشته باشیم:

جامه سبز بر تن وبلاگستان فارسی

اهداف کلی:

- حساس کردن وبلاگ نویسان فارسی نسبت به مسائل زیست محیطی

- گسترش مطالب زیست محیطی در وبلاگستان فارسی

- افزایش مخاطبان ( ثابت و اتفاقی) وبلاگهای زیست محیطی

راهکارها :

1- دعوت از وبلاگ نویسان فارسی برای نوشتن مطلبی زیست محیطی در روز 16 خرداد (روز جهانی محیط زیست /5 june)

برای این منظور پیشنهاد می کنم صفحه ای در گرین بلاگ به این منظور اختصاص یابد و در این صفحه مطلب کوتاهی در مورد اینکه چرا باید به محیط زیست توجه کنیم و چرا باید از محیط زیست بنویسیم درج شود تا برای دعوت از وبلاگ نویسان به آن لینک دهیم . همچنین در این صفحه می تواند لوگو های این طرح قرار بگیرد.

2- افزایش سطح علمی مطالب وبلاگهای زیست محیطی

تبادل مطالب علمی ، اطلاعات و آمارهای جدید می تواند در این مورد مفید باشد .

3- دعوت از سایتهای پر بیننده برای افزودن بخش جداگانه ای با موضوع محیط زیست

4- در خواست از وبلاگهای پر بیننده برای نوشتن یا لینک دادن به مطالب زیست محیطی بطور مرتب

5- در خواست از وبلاگهای پر بیننده برای لینک کردن سایت گرین بلاگ و چندین وبلاگ زیست محیطی

6- در خواست از سایتهای ارائه دهنده خدمات وبلاگ برای قرار دادن تبلیغات و شعارهای زیست محیطی در مناسبتهای زیست محیطی

7- ایجاد وبلاگ یا صفحه ای برای نوشتن موارد نقض اصل پنجاهم قانون اساسی

+ در موارد 2 تا 6 هر کدام از دوستان بصورت جداگانه می توانند اقدام کنند، قطعاً در این میان روابط بین افراد می تواند تاثیر گذار باشد . همچنین بهتر است همدیگر را از اقدامات انجام شده آگاه کنیم.

+ در مورد 7 می توان وبلاگی را به این منظور آماده کرد و یا مجدداً صفحه ای را در گرین بلاگ ایجاد کرد.

توضیح: 

از آنجائیکه گرین بلاگ به نوعی خانه وبلاگهای زیست محیطی محسوب می شود پیشنهاد استفاده از صفحات آنرا برای موارد 1 و 7 داده ام و آنچه که نوشتم بر اساس لطف همیشگی و اعلام همکاری مهدی عزیز ( مدیر سایت) می باشد . البته قبل از نوشتن این مطلب در مورد جزئیات با ایشان تماسی نداشتم و اگر به دلایل فنی امکان اجرای آن نباشد می توان از روشهای جایگزین مثل ایجاد وبلاگ جدید یا اختصاص صفحه ای در یکی از وبلاگها بهره برد.

منتظر نظرات نهایی دوستان هستم تا بتوانیم با لطف خدا و همراهی همدیگر هر چه سریعتر موج سبز را در وبلاگستان فارسی ایجاد کنیم

 

****

فعالان مدنی اصفهان در نامه ای به احمدی نژاد خواستار بازگرداندن نام خیابان دکتر فاطمی اصفهان شدند . (اینجا) یا (اینجا)

لینک      نظرات ()      

فراخوان هم اندیشی ؛ وبلاگستان فارسی سبز شود نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٧


چند هفته ایست که در جستجوی راهکاری برای افزایش و گسترش مطالب زیست محیطی در فضای وبلاگستان فارسی هستم . شکر خدا وبلاگهای زیست محیطی طی دو سال گذشته رشد بسیار خوبی داشته اند و عامل این شکوفایی همانطور که همه می دانیم حمایتهای معنوی آقای محمد درویش و سپس بوجود آمدن فضایی بسیار خوب گرین بلاگ به همت مهدی عزیز بود ، البته در این میان انتشار مطالب وبلاگها در روزنامه ها توسط خانم جمشیدی و دیگر روزنامه نگاران عزیز را نمی توان نادیده گرفت.

ولی با همه ی رشدی که طی سالهای گذشته شاهد آن بوده ایم ، اولاً هنوز وبلاگهای زیست محیطی مخاطبان کمی دارند و ثانیاً  بسیاری از وبلاگهای پربیننده فارسی توجه خاصی به محیط زیست ندارند . فکر می کنم وبلاگهای زیست محیطی باید برای حل این دو مشکل اقداماتی  را انجام دهند و گرنه در آینده تبدیل به ساکنان جزیره ای خواهیم شد و ارتباطمان با مخاطبان عام وبلاگستان فارسی قطع خواهد شد. متاسفانه این بلا بر سر بسیاری از سازمانهای غیر دولتی و حتی گروههای سیاسی و روشنفکری کشورمان آمده است .

متاسفانه به غیر از یکی دو وبلاگ پر بیننده زیست محیطی ، بقیه وبلاگهای زیست محیطی مخاطبان زیادی ندارند و مثلاً وبلاگی با موضوع "عکس هندی" ده ، بیست برابر یک وبلاگ زیست محیطی بازدید کننده دارد . همچنین در فهرست پیوندهای  وبلاگهای پر مخاطب فارسی ، اسمی از وبلاگهای زیست محیطی به چشم نمی خورد.

از همه ی دوستان سبز اندیش دعوت می کنم برای افزایش مخاطبان وبلاگهای زیست محیطی و همچنین توجه وبلاگستان فارسی به محیط زیست نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمایند. یقین دارم در صورت همفکری و همراهی شما دوستان عزیز می توان جامه سبز بر تن وبلاگستان فارسی پوشاند.

امسال سال سختی برای محیط زیست ما خواهد بود ، فارغ از عواملی که بطور مرتب محیط زیست ما را تهدید می کند ؛ خشکسالی و کم آبی بلایی است که متاسفانه در سال جاری با آن مواجه خواهیم بود . باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم و در حالیکه مردم اثرات قهر طبیعت بر زندگی خود را بطور محسوسی درک می کنند آنها را با تهدیداتی که متوجه محیط زیست ماست آشنا کنیم . امسال گوشهای زیادی برای شنیدن اثرات سدسازی غیر اصولی ، آلوده کردن آبها ، از بین بردن جنگلها ، گرمایش جهانی و ... وجود خواهد داشت .

برای شروع کار من چند پیشنهادی که فکر می کنم می تواند به سبز کردن وبلاگستان فارسی کمک کند می نویسم و امیدوارم دوستان در این مسیر همراهی خوبی داشته باشند.

پیشنهادات:

- در فراخوانی گسترده از همه ی وبلاگهای فارسی بخواهیم در روزجهانی محیط زیست(  5 JUNE )درباره موضوعی زیست محیطی بنویسند.

- هر وبلاگ زیست محیطی ، تیتر آخرین مطلب خود را در 10 وبلاگ غیر زیست محیطی بصورت کامنت بنویسد و دعوت کند که به وبلاگش سر بزنند.

- ازوبلاگهای پر مخاطب بخواهیم که چندین وبلاگ زیست محیطی و همچنین گرین بلاگ را در لیست پیوندهای خود قرار دهند.

- از سایتهایی مثل بالاترین و بازنگار بخواهیم که بخشی مجزایی را برای وبلاگهای زیست محیطی اختصاص دهند.

پی نوشت:

در این راه گرین بلاگ همچون همیشه می تواند کمک بسیار خوبی باشد و همچنین باید سعی در جلب حمایت سایتهای ارائه دهنده خدمات وبلاگ از جمله پرشین بلاگ و بلاگفا داشته باشیم.

لینک      نظرات ()      

انتقاد شدید رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از سیاستهای زیست محیطی دولت نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧

همزمان با روز زمین پاک با محمد جعفر سادات موسوی که برای بازدید به نمایشگاه مطبوعات اصفهان آمده بود گفتگوی کوتاهی داشتم .موسوی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس است ؛ فراکسیونی که در بدو تاسیس امیدواری های بسیاری را در دل دوستداران محیط زیست ایجاد کرد ولی نتوانست انتظارات را پاسخ دهد. هر چند مصاحبه با سادات موسوی بسیار کوتاه بود ولی او در این مصاحبه به اندازه تمام نمایندگان مجلس از سیاستهای زیست محیطی دولت انتقاد کرد . شاید آب نفتی آشامیدنی شهر اصفهان او را مصمم کرده بود که صریح تر از گذشته سخن بگوید:  

سادات موسوی در خصوص اقدامات انجام شده در فراکسیون محیط زیست گفت: "طی سه سال گذشته تذکرات متعددی به وزارتخانه ها و سازمانها داده ایم و برای نمونه حدود یکسال و نیم است که از وزیر بهداشت و درمان در خصوص قانون پسماندها سوال کرده ام و علیرغم اینکه 4 سال است که این قانون تصویب شده  هنوز وزارت بهداشت در خصوص پسماندهای پزشکی و بیمارستانی با سازمان محیط زیست به توافق نرسیده است و این وظیفه رئیس جمهور است که اختلاف بین معاون و وزیر خود را حل کند که رئیس دولت تا کنون در این زمینه اقدامی انجام نداده است و متاسفانه هنوز وضعیت پسماندهای بیمارستانی نامشخص است."

وی در مورد عملکرد سازمان محیط زیست گفت:" بودن این سازمان بهتر از نبودن آن است ولی مشکل اینجاست که سازمان محیط زیست سپر بلای رئیس جمهور است و از طرفی خود سازمان نیز در هاله امنیت رئیس جمهور قرار دارد و باید آئین نامه مجلس اصلاح شود تا معاونان رئیس جمهور در مقابل عملکرد خود پاسخگو باشند."

سادات موسوی در خصوص عملکرد سازمان محیط زیست در دولت نهم گفت :" این سازمان می توانست خیلی بهتر از این باشد و آنچه که من از برخورد رئیس سازمان محیط زیست در دولت و مجموعه دولت می بینم ، مقهوریت رئیس سازمان محیط زیست در مواجهه با سیاستهای شخص رئیس جمهور است و برای نمونه مصوبات دولت در مازندران در خصوص احداث جاده با مخالفتهای سازمانها و ارگانهای مختلفی از جمله سازمان جنگلها و منابع طبیعی روبرو بوده است ولی سازمان محیط زیست هیچگونه تحرکی در این زمینه ندارد و یا در مورد جاده نور به تهران که اکثر کارشناسان اعلام کردند که بر کیفیت آب تهران تاثیر دارد و در بهترین حال پنج ماه از سال امکان استفاده دارد  نیز اینگونه است . متاسفانه این مصوبات بدون نظر کارشناسی در سفرهای استانی تصویب می شود و بعضاً اثرات منفی این اقدامات در استانهای همجوار مورد توجه قرار نمی گیرد".

وی در مورد طرح «باغ ویلا» گفت : "این طرح نه تنها مشکل مسکن را حل نمی کند بلکه باعث افزایش قیمت زمین در مناطق احداث این باغ ویلاها خواهد شد . "

نماینده مردم مبارکه  در مورد جزایر مصنوعی خلیج فارس گفت:" مکاتباتی با دبیرکل سازمان ملل داشتیم ولی متاسفانه وزارت امور خارجه در این خصوص اقدامی انجام نداد و با فراکسیون محیط زیست نیز همکاری نداشت."

سادات موسوی  افزود:" متاسفانه در دولت نهم اعتقاد به کار کارشناسی در خصوص محیط زیست کمتر است و یک جو حاکم  و روحیه ای در هیئت دولت وجود دارد که تا وقتی که اینگونه باشد نه تنها محیط زیست بلکه بسیاری از سازمانها موقعیت و جایگاه خود را پیدا نمی کنند".

وی در خصوص مقایسه دولت نهم با دولت هشتم در خصوص محیط زیست گفت: "در دولت نهم قطعاً پسرفت داشته ایم و شاهد بی توجهی به محیط زیست و کمرنگ شدن اقتدار سازمان بوده ایم و این مسئله محسوس است . در شیوه های برخورد با مسائل زیست محیطی خانم ابتکار جدی تر ، موفق تر و دلسوزتر بوده اند و البته شاید هم بتوان گفت در دولت هشتم گوش شنوایی بیشتری برای شنیدن مقوله های محیط زیست وجود داشته است ولی متاسفانه خانم جوادی کمتر از موقعیت خود به عنوان رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور استفاده می کند."

* این مطلب همزمان در روزنامه کارگزاران نیز منتشر شده است.

لینک      نظرات ()      

سوال ریاضی نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧

الف: اگه از یک لوله 28 اینچ به مدت 18 ساعت یک مایعی خارج شود حجم کل مایع خروجی چقدر خواهد شد ؟!

از اساتید دانشگاه ، پروفسورهای داخلی و خارجی و عزیزان المپیادی استدعا داریم  این مسئله بسیار دشوار را حل کنند.

تو این چند روزه کلی آدم نشستن و حساب کردن و هر کدوم یک عددی رو بدست آوردن ! البته فکر کنم این از اون محاسباتیه که باید با ماشین حسابهای پیشرفته انجام داد و تازه این ماشین حسابها هم چند ماهی طول می کشه تا بتونن محاسبات رو انجام بدن و برای همین است که این عدد هر روز داره بزرگتر میشه !!!

ب: اگر هر لیتر از این مایع حدود 450 تومان قیمت داشته باشه ، ارزش مایع خروجی چند تومان خواهد شد؟

لینک      نظرات ()      

نماینده اصفهان: وزارت نفت و نیرو باید از مردم بخاطر آلوده شدن آب عذرخواهی کنند نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٧

 

حسن کامران نماینده اصفهان در خصوص نگرانی مردم در رابطه با آلودگی اخیر آب اصفهان، گفت: یکی از دلایل بروز این مسئله، بی عرضگی وزارتین نفت و نیرو است و از دستگاه قضایی می خواهیم نسبت به این اهمال کاری برخورد کند و اگر این اتفاق در خارج از کشور رخ داده بود، وزیر را برکنار می کردند، لازم است دو وزیر نفت و نیرو از مردم عذرخواهی کنند .  وی در ادامه گفت آلودگی آب تا حد زیادی برطرف شده ولی هنوز جود دارد و با توجه به این که 5000 متر مکعب آلودگی نفتی وارد خاک و آب شده است، رفع اساسی این مشکل همت جدی مسئولین امر را می طلبد

اینکه این صحبت را کجا اعلام کردند ، در اینجا و این وبلاگ بخوانید .

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا