سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
جنایت زیست محیطی در زاینده رود نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧

 

 

متاسفانه عکسها و توضیحات آن به اندازه کافی گویاست ! در ادامه مطلب ببینید...


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

نقدی بر برنامه های سگ ستیزانه سیما نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧

 

ای کاش دانشگاهی ملی و سراسری بود. افسوس که نیست !

چند ماه پیش دو برنامه از شبکه ی سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران با عنوان « مد شده » به نمایش در آمد که به روند به شدت رو به افزایش نگهداری حیوانات خانگی - و به ویژه سگ های آپارتمانی - در ایران با دلایل به ظاهر علمی - بهداشتی - روان شناختی تاخت.

این برنامه چندین بار از شبکه ی سوم سیما به نمایش در آمد و در یک مورد اعلام شده - که در صفحه ی حوادث روزنامه ی اعتماد ملی هم خبرش منتشر شد - به خودکشی دختری انجامید که همسایگان وحشت زده شان خواستار اخراج سگ او از چهار دیواری اختیاری خانواده ی دختر شده بودند !

هنگام برگزاری کارگاه تخصصی « درمان اختلالات اعصاب و روان با سود جستن از حیوانات دست آموز خانگی » که دو ماه پیش همراه با شماری از استادان هیئت علمی دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه تهران آن را ارائه نمودم ، از استادان دامپزشکی دانشگاه تهران شنیدم که آقایی که خودش را در آن برنامه « پزشک متخصص بیماری های عفونی » معرفی و نسبت به احتمال رخ دادن بیماری های مشترک سگ و انسان هشدارهای آن چنانی داده است ، « تعمیر کار شوفاژ در خیابان .... تهران » بوده است و با شکایت برخی استادان دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه تهران و هم چنین انجمن حمایت از حیوانات ایران و نیز نظام پزشکی جمهوری اسلامی پرونده ای در دادگستری تهران برای این « متخصص درمان شوفاژ و بهداشت آب گرم » گشوده شده است.

آیا این گونه کردار و رویکرد در آگاه سازی و اطلاع رسانی ، شایسته ی صدا و سیما که قرار بود « دانشگاهی ملی و سراسری » باشد ، هست ؟!؟

برای آگاهی بیشتر از این داستان و نیز حذف گزینشی و سلیقه ای سخنان دامپزشک شرکت کننده در این برنامه می توانید به  نشانی اینترنتی « صدای دامپزشکی ایران » مراجعه نمایید.

این در حالی ست که در فرهنگ ایران باستان - درست برخلاف فرهنگ عرب های بادیه نشین نا برخوردار از آب - سگ جایگاهی سترگ و والا داشته است. مجسمه ی سگ هخامنشی در موزه ی ایران باستان ، یادگاری از آن دوران درخشان مهر مدارانه است.

* مطلب بالا را در وبلاگ دکتر بهنام اوحدی خواندم . پیشنهاد می کنم نوشته های زیبا و خواندنی این روانپزشک دوستدار حیوانات و محیط زیست را در " آتشگاه" و "یک روان پزشک" بخوانید.

لینک      نظرات ()      

جدیدترین شعارهای زیست محیطی سال ! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٧

 

 

در حالیکه در جهان امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی استانداردهای جدیدی برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی تعریف می شود ، کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نیست و باید با توجه به شرایط موجود شعارهای زیست محیطی جدیدی بیان کرد. آخرین شعارهای امسال به این شرح است:

* اگر برق دارید در مصرف برق صرفه جویی کنید.

* اگر آب لوله کشی دارید و فشار آب به اندازه ای است که از لوله خارج شود در مصرف آب صرفه جویی کنید.

* اگر گاز دارید ، در مصرف گاز صرفه جویی کنید.

* اگر می توانید برنج بخورید ، باقیمانده برنج احتمالی را برای پرندگان شهر بریزید.

لینک      نظرات ()      

هرکس مجوز بهره برداری از کوه سیاه تالاب گاوخونی را صادر کرده غلط کرده نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧

 

 

حجه الاسلام رهبر نماینده مردم اصفهان در مجلس طی سخنانی در نماز جمعه این هفته شهرستان ورزنه ضمن انتقاد از تخریب کوه سیاه تالاب گاوخونی  گفت: هرکس مجوز بهره برداری از کوه سیاه تالاب گاوخونی را صادر کرده غلط کرده است .

در یک ماه گذشته تعدادی از اهالی و شهروندان ورزنه در اعتراض به بهره برداری از تنها کوه تالاب بین المللی گاوخونی تجمع عظیمی در محل دستگاههای بهره بردار انجام دادند و بیانیه ای 15 ماده ای در اعتراض به تخریب محیط زیست تالاب صادر کردند که در رسانه های جمعی انعکاس وسیعی یافت و در پی آن استعلامهایی از ادارات میراث فرهنگی ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، دفتر فنی استانداری ، فرمانداری اصفهان و تشکل های زیست محیطی اصفهان صورت گرفت که بالاتفاق مخالفت خود را با بهره برداری و تخریب کوه سیاه اعلام کردند ولی با بی توجهی پیمانکار و ادامه تخریب کوه سیاه موجب افزایش خشمی عمومی بر علیه تخریب کننده کوه شده است و مسئله در حال حاضر از طریق نمایندگان مردم اصفهان در مجلس در دست پیگیری قرار دارد .

کوه سیاه تنها کوه مجاور تالاب بین المللی گاوخونی است و جزو اکوسیستم تالاب محسوب می شود و تخریب آن علاوه بر آنکه به منظره تالاب گاوخونی لطمات شدیدی وارد می کند می تواند باعث ایجاد تغییرات جبران ناپذیری در اکوسیستم تالاب بین المللی گاوخونی شود و حیات آنرا بطور جدی مورد مخاطره قرار دهد.

مطالب مرتبط :

+ لاشخورها در گاوخونی !

+ تجمع بی نظیر دوستداران محیط زیست در حمایت از اکوسیستم تالاب گاوخونی

+ کوه بازالتی تالاب گاوخونی ویران می‌شود

+ بیانیه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان در حمایت از اکوسیستم تالاب گاوخونی

+ اداره کل محیط زیست اصفهان تخریب کوه سیاه گاوخونی را منتفی دانست

لینک      نظرات ()      

یک روز خوب زیست محیطی - وبلاگی نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٢٤ خرداد ۱۳۸٧

 

روز گذشته برای شرکت در دو برنامه به تهران رفته بودم ؛ همایش تجلیل از مدیران مسئول ، دبیران سرویسو خبرنگارانو وبلاگ نویسان حوزه محیطزیست رسانه های کشور  و نیز جشن تولد پرشین بلاگ.

در برنامه اول که به همت کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران برگزار شد از خانم مژگان جمشیدی ، خانم الهه موسوی و خانم مونا قاسمیان بخاطر کسب عنوان بهترین خبرنگار تقدیر به عمل آمد ، همچنین آقای محمد درویش نیز به عنوان بهترین وبلاگ نویس حوزه محیط زیست کشور انتخاب شدند.

دیدار با تلاشگران عرصه اطلاع رسانی محیط زیست برای من لذت بخش بود. (گزارش کامل این برنامه را می توانید دراینجابخوانید . )

همچنین عصر دیروز مهمان جشن وبلاگ فارسی بودم ، جشنی که با حضور بیش از 300 وبلاگ نویس و به میزبانی پرشین بلاگ برگزار شد. حضور در کنار برترین وبلاگ نویسان کشور تجربه به یاد ماندنی و خاطره انگیز بود که امیدوارم بازهم تکرار شود .

از نکات ویژه این مراسم که بسیار از آن لذت بردم رفتار متواضعانه و صمیمانه مدیران پرشین بلاگ و بویژه آقای مهدی بوترابی عزیز بود ، همچنین خانم پولاد زاده نیز زحمات بسیاری برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم کشیده بودند .

بر اساس لوحی که به من دادند ، وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست به عنوان برگزیده وبلاگهای محیط زیست انتخاب شده است . حقیقتاً و فارغ از هر تعارفی باید عرض کنم اینکه وبلاگی با موضوع محیط زیست و حیوانات در میان وبلاگهای منتخب قرار دارد برای من بسیار ارزشمند است و اینکه این وبلاگ متعلق به من یا دوست دیگری باشد تفاوت چندانی ندارد. بر اساس آن چیزی که به آن علاقه دارم و کوشیده ام در این وبلاگ در آن مسیر قرار بگیریم معتقدم با یک وبلاگ و چند وبلاگ نمی توان کاری کرد و اینکه بر حسب اتفاق این بار وبلاگ من مورد توجه قرار گرفته است ریشه در تلاش همه ی وبلاگ نویسان سبز اندیش وبلاگستان فارسی دارد و همه ی دوستان در کسب این موفقیت شریک هستند. در این میان این عزیزان بیشترین نقش را در موفقیت این وبلاگ داشته اند؛ دکتر شاهین سپنتا که همیشه استاد من بوده و هستند ، آقای محمد درویش که بهترین وبلاگ نویس زیست محیطی بوده و هستند و خانم ها مژگان جمشیدی و مریم خزائلی که همواره با حمایتهای معنوی خود مرا مورد لطف قرار داده اند.

همانطوریکه دیروز و هنگام دریافت جایزه گفتم افتخار می کنم که اعضای قدیمی خانواده بزرگ پرشین بلاگ هستم و امیدوارم که پرشین بلاگ همچنان بزرگ و پیشرو بماند.

از دوستان حاضر در این جشن می توان به این وبلاگها اشاره کرد: من و MS ، وب نوشت ، همشهری جواد ، دیرتش باد ، عموپورنگ ، خادم ، ابتکار سبز ، کلاشینکف دیجیتال ، داستانهای محمد رضا ، ساروی کیجا .

علاوه بر دوستان عزیزی که در بالا اسامی آنها ذکر شد ، دیروز ساعات خوبی را در کنار حمید رضا میرزاده (سرباز زمین ) و مهندس یاسر انصاری کجوری (دبیر کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران ) گذراندیم که جا دارد از همه این عزیزان تشکر کنم. بسیار علاقه مند بودم که بتوانم آقای مهدی اشراقی عزیز را ببینم و تصور می کردم ایشان نیز در برنامه های دیروز حاضر خواهند بود ولی متاسفانه اینگونه نشد.

 

عکس نوشته های دیروز

 

محمد درویش در هنگام دریافت جایزه

 

دیده بان شجاع محیط زیست ایران سومین جایزه اش در سال جاری را گرفت. همین روزهاست که مدیران اقتصادی دولت برای جایزه هم مالیات وضع کنند !

مهندس یاسر انصاری ، دبیر کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست

 

من و سرباز مهربان زمین .  حمید رضا سربازه  ولی من  مثل نظامیا  ایستادم !

 

سید وبلاگ نویسان فارسی . از او گلایه کردم که چرا علیرغم ایمیل ها و SMS هایی که برایش زدم با "موج سبز" همراه نشد . همچنین به او گفتم : آقای خاتمی را گول بزنید تا کاندیدای ریاست جمهوری شود !

لینک      نظرات ()      

مافیا اینجاست. لای این جنگل ها ، پای آن سد بلند نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٧

 


 

این دو سه ساله هر وقت هر کجا مشکلی پیش آمده برخی مسئولان صحبت از وجود مافیا کرده اند و مژده داده اند که بزودی افشاگری می کنند و در یک اقدام انقلابی همه ی مشکلات را حل خواهند کرد.

صحبت از مافیای نفت تا مافیای مسکن و شکر هر کدام مقاطعی ورد زبانها بوده ولی همچنان از افشاگری یا اقدام انقلابی یک هفته ای خبری نیست که نیست.

اینکه اصولاً مافیایی وجود دارد یا صحبت از مافیا برای انداختن تقصیرات بر گردن دیگران و فرار از مسئولیت است داستانی طولانی دارد که خارج از سواد من و موضوع این نوشتار است ولی تعجب من از اینست که چرا برای هر مشکلی یک مافیایی می سازند ولی برای گرفتاریها و بدبختی های محیط زیست مافیایی ساخته نشده است؟!

اینکه سدهایی بدون توجه به مصالح هفتاد میلیون نفر ساخته شود و سود حاصل از آن نصیب پیمانکار و عوامل آن می شود ،اینکه اکوسیستم تالابی بین المللی از بین می رود تا پیمانکاری کیسه خود را پر کند ، اینکه جنگل بان شجاعی را تکه تکه می کنند یا محیط بانی را از فاصله یک متری با تفنگ شکاری مورد حمله قرار می دهند ، اینکه جنگلی نابود می شود تا عده ای صاحب ویلاهای چند میلیاردی شوند و آب از آب تکان نمی خورد چه معنایی می تواند داشته باشد ؟!

برای یافتن مافیا لازم نیست راه دوری برویم کافیست یک هفته اخبار محیط زیست را دنبال کنید . مافیا اینجاست ؛ لای این جنگل ها ، پای آن سد بلند ...

یکبار دیگر به این عکس و عکس هایی نظیر آن نگاه کنید . مافیا آنجاست

پی نوشت:

* هفته نامه شهروند  امروز در شماره 48 خود پرونده ای با موضوع مافیا داشت . فرصت کردید بخوانید.

* چپاول محیط زیست یکی از سودآورترین صنایع گروههای مافیایی ایتالیا است

لینک      نظرات ()      

این روزها همه از محیط زیست می نویسند . شما چطور ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٧

 


با وجود تعطیلی پنج روزه که به گفته فرمانده پلیس راه ؛ حجم مسافرتهای انجام شده با نوروز برابر بوده است (+) و نیز امتحانات پایان ترم دانشگاهها و قطعی گاه و بیگاه برق ، وبلاگستان فارسی تا امروز که روز سوم موج سبز است استقبال خوبی از این طرح داشته است و انتظار می رود در روزهای آینده بطور کامل فراگیر شود.

سایت گرین دی هر چند دقیقه یکبار به روز می شود و آخرین مطالب زیست محیطی وبلاگستان فارسی در آن قرار می گیرد. واقعاً وسواس و تلاش مهدی اشراقی عزیز برای طراحی و کامل کردن این سایت برای من جالب و ستودنی است و طی این چند روزی که با ایشان در تماس هستم این مسئله را بخوبی متوجه شده ام.

از امروز صبح قابلیتی به سایت اضافه شده است که بر اساس آن دوستان عزیز می توانند مطالب خود را در قسمت "مطلبی نوشته ام" برای سایت بفرستند . با توجه به اینکه پیش بینی می شود در روزهای آینده مطالب بیشتری در این خصوص نوشته شود از دوستان عزیز تقاضا می شود مطلب خود را برای سایت بفرستند تا در کنار دیگر مطالب قرار گیرد.

همچنین بازتابهای موج سبز در اینجا و اینجا قابل مشاهده است .

همانطور که در پستهای قبلی توضیح دادم پرشین بلاگ حمایت بسیار خوبی از این طرح انجام داده است و علاوه بر برگزاری مسابقه اینترنتی ، تبلیغات موج سبز در صفحات این سایت قرار گرفته است و آقای مهدی بوترابی و دوستانشان ثابت کردند علاوه بر کیک زرد ، موج سبز هم حق مسلم ماست (اینجا را بخوانید)

علاوه بر این خانم پولاد زاده (مدیر محترم روابط عمومی پرشین بلاگ) مژده داده اند که پرشین بلاگ در آینده طرحهای زیست محیطی دیگری خواهد داشت که به تدریج اعلام می شود.

و نکته آخر اینکه تا این لحظه وبلاگ ایران نامه دکتر سپنتا با قرار دادن 4 مطلب و 4 کاریکاتور زیست محیطی به مناسبت موج سبز ، پیشتاز است .

لینک      نظرات ()      

چه آسان درخت می کشیم ! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٧

 

این عکس ها را از محوطه داخلی دو دانشگاه در اصفهان گرفته ام. اولی دانشگاهی دولتی است و قطب رشته های کشاورزی  و محیط زیست و دومی یکی از برترین دانشگاههای آزاد کشور در رشته های کشاورزی است.

در عکسها بقایای درختانی که به دلایلی قطع شده اند مشاهده می شود ، در یکی از عکسها درختان جایگزین کاشته اند و در عکس دیگر هنوز درختی کاشته نشده است . خوشبختانه این درختان برای استفاده از چوبشان بریده نشده اند و قطعاً دچار آفت شده اند و در اثر عدم رسیدگی از بین رفته اند اما اینکه چرا در چنین دانشگاههایی اینگونه نسبت به سرنوشت این نمادهای طبیعت و زندگی بی توجهی  شده است جای بسی تاسف دارد.

راستی چرا اینگونه نسبت به مرگ درختان بی تفاوت هستیم و به آسانی درخت می کشیم ؟! وقتی که در مراکز علمی اینگونه با درختان رفتار می کنیم دیگر چه انتظاری می توان از دیگران داشت !

پی نوشت:

دوستان عزیزی که در پرشین بلاگ وبلاگ دارند مطالب خود را در مسابقه محیط زیست پرشین بلاگ شرکت دهند. کافیست در هنگام ارسال مطلب ، گزینه ارسال به مسابقه محیط زیست را تیک بزنید.


لینک      نظرات ()      

پرشین بلاگ با موج سبز همراه شد نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٧

 

پرشین بلاگ

پرشین بلاگ بزرگترین جامعه اینترنتی ایرانیان به موج سبز پیوست. حمایت پرشین بلاگ از این موج خودجوش وبلاگها می تواند در آینده ای نه چندان دور تاثیرات بسیار خوبی را در سبز شدن فضای وبلاگستان داشته باشد .

پرشین بلاگ نشان داد که همچنان در حمایت از وبلاگستان فارسی پیشرو است و با این کار موجب تشویق دیگر سایتهای ارائه دهنده وبلاگ خواهد شد.

در روزهای گذشته وبلاگ "ایران سبز" توسط مدیران پرشین بلاگ ایجاد شده است و قرار است در آن مسائل زیست محیطی را مطرح کنند.

همچنین از فردا لوگوی سایت موج سبز در بالای وبلاگهای پرشین بلاگ قرار خواهد گرفت و در پائین صفحه ارسال مطلب  ، گزینه ای برای ارسال مطالب به موج سبز اضافه خواهد شد.

پی نوشت:

از موج سبز حمایت می کنیم / مهدی بوترابی، مدیر پرشین بلاگ

لینک      نظرات ()      

وبلاگ نویسان فارسی با موج سبز همراه شوید نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۱٠ خرداد ۱۳۸٧

 


در راستای تلاش وبلاگ نویسان زیست محیطی برای گسترش فرهنگ زیست محیطی در وبلاگستان فارسی ، سایت موج سبز با تلاش ستودنی آقای مهدی اشراقی آماده شد .

قبلاً قرار بود که وبلاگها در روز 16 خرداد (روز جهانی محیط زیست) مطلبی درباره محیط زیست بنویسند ، اما با توجه به کمبود زمان و همچنین تعطیلات چند روزه در فراخوان جدید از وبلاگهای فارسی درخواست شده که در هفته محیط زیست(16تا22 خرداد) مطلبی مرتبط با محیط زیست بنویسند.

از همه وبلاگ نویسان فارسی دعوت می شود در این طرح مشارکت و همراهی داشته باشند. همچنین درخواست می شود این طرح و همچنین سایت موج سبز را به دیگران معرفی کنید تا شاهد مشارکت خوبی در این عرصه باشیم. گذاشتن پیام در وبلاگها ، معرفی به سایتهایی نظیر بالاترین ، انعکاس در نشریات و خبرگزاریها کمک زیادی به معرفی این طرح خواهد کرد.

پس وعده‌ی ما در سبزترین روزهای سال ، 16 تا 22خرداد ماه 87؛ روزهایی که وبلاگستان را به کمک هم از همیشه سبزتر خواهیم کرد. نیازی نیست که مطلب شما تخصصی باشد ، هدف اینست که هر کس بر اساس دیدگاه خود و مخاطبان وبلاگش مطلبی مرتبط با محیط زیست بنویسد.

همه با هم 16 تا 22 خرداد مطلبی مرتبط با محیط زیست خواهیم نوشت.

 

برای مشاهده لوگو های دیگر موج سبز به اینجا بروید.

لینک      نظرات ()      

مادر اسب ایران درگذشت نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳۸٧

 

 

لوئیز فیروز بانوی اسب ایران دو روز پیش دار فانی را وداع گفت.(*)

لوئیز لیلین در سال ۱۳۳۶ با یکى از شاهزادگان ایرانى به نام نرسى فیروز ازدواج و به همراه او به ایران سفر کرد. با کمک همسر خود و با توجه به علاقه اى که به اسب و سوارى داشت مرکزى را به نام نوروزآباد در تهران جهت سوارى فرزندانش تاسیس کرد. لوئیز همواره به دنبال اسبى کوچک اندام بود که براى سوارى کودکان مناسب باشد. سرانجام جست وجو و کنجکاوى اش در این باره منجر به کشف مجدد نژادى شد که قدمتى هزاران ساله داشت. او با پشتکار فراوان توانست اسبى را مجدداً به دنیا معرفى کند که داراى ارزش فراوانى بود. اسب منحصر به فردى که به مینیاتور اسب عرب شباهت دارد و او آن را اسبچه خزر نامید.(*)

متاسفانه تا قبل از برگزاری اسبواره اسپهان خانم فیروز را نمی شناختم و نمی دانستم که ایشان چه خدمت بزرگی به میراث طبیعی این سرزمین کرده اند. او کسی بود که اسبچه خزر را به نام کشور ایران در دنیا ثبت کرد و حدود چهل سال صادقانه و عاشقانه در ایران زندگی کرد و در تمام این سالها بر روی نژاد های اسب ایران تحقیق و مطالعه کرد.

در اسبواره اصفهان خیلی دلم می خواست که دقایقی با ایشان هم کلام شوم و به نوبه خودم از زحمات ایشان قدردانی کنم ولی افسوس که فرصت محیا نشد و کوتاهی من و البته گرفتاری کاری ایشان مانع از این مهم شد. در صحبتهایی که در حاشیه اسبواره و یا با افراد داشتند می شد عشق و علاقه و پشتکار فراوان ایشان را بخوبی لمس کرد.

او عاشق ایران بود ، عاشق طبیعت ایران بود و عاشق اسبچه خزری بود و اگر این عشق نبود ، از آمریکا به روستاهای شمال ایران نمی آمد و چهل سال از وقت خود را صرف این کار نمی کرد.

افسوس که حضوراً از او تشکر نکردم ... روحش شاد

پی نوشت:

مصاحبه روزنامه شرق با بانوی اسب ایران

 

عکسهای بیشتری از ایشان را اینجا ببینید

لینک      نظرات ()      

صد سالگی نفت در مسجد سلیمان نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧

 

 

دیروز صدمین سالگرد اکتشاف  نفت در مسجد سلیمان بود . اولین چاه نفت خاورمیانه در مسجد سلیمان به بهره برداری رسید و از آن پس این طلای سیاه زندگی مردم ایران و خاورمیانه را وارد مرحله تازه ای کرد.

سن و سال من که قد نمی دهد اما کسانی که خاطره سالهای نه چندان دور مسجد سلیمان را ذهن دارند و آنرا با امروز مقایسه می کنند آهی بلند می کشند و افسوس فراوان می خورند.

مسجد سلیمان دیروز به هیچ وجه به مسجد سلیمان امروز شبیه نیست و شهری که معروف به شهر اولین هاست و بسیاری از مظاهر و نمادهای زندگی مدرن در خاورمیانه و ایران برای اولین بار در این شهر بوجود آمده است امروز به شهر آخرین تبدیل شده است و خبری از میلیاردها دلاری که از چاههای آن وارد اقتصاد کشور شده است  نیست.

این سرنوشت شهری است که در آنجا به دنیا آمده ام . امیدوارم بی وفایی دلارهای نفتی نصیب کشوری که در آن زندگی می کنم نشود و قدر سرمایه های طبیعی کشورمان را بدانیم و آنرا مدبرانه صرف مسائل زیر بنایی کنیم.

مسجد سلیمان عزیز روزت مبارک

پی نوشت:

- همایش بزرگداشت صد سالگی نفت مسجد سلیمان در کلن

لینک      نظرات ()      

وبلاگستان فارسی سبز می شود نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٧

 


دوستان سبز اندیش و همراهان وبلاگ نویس حتماً در جریان اقدامات انجام شده به منظور زیست محیطی تر کردن فضای وبلاگستان فارسی هستید، ولی بطور خلاصه عرض می کنم که پس از اعلام همکاری دوستان در این طرح ، مهدی اشراقی عزیز پیشنهاد داد که مانند روز حرکت وبلاگها سایتی اختصاصی به این منظور طراحی کند و خوشبختانه شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان هزینه خرید نام و فضا برای این سایت را پرداخت کرد و کار طراحی سایت از حدود دو هفته پیش آغاز شد.

طی چند روز گذشته پایه سایت آماده شده و قرار است لوگوهای فراخوان این حرکت نیز تا امشب آماده شود . همچنین یکی دو نفر دیگر از دوستان قول داده اند که مطالبی اختصاصی برای سایت بنویسند.

اینکه این سایت حاصل همفکری و همکاری عده ای زیادی از دوستان سبز اندیش وبلاگ نویس است بسیار لذت بخش است و امیدوارم طی یکی دو روز آینده  دوستان عزیز در طراحی سایت گرین دی همفکری ( مطلب همفکری برای سبز کردن وبلاگستان را لطفاً بخوانید) داشته باشند تا سایت بطور کامل آماده شود و مرحله نهایی دعوت از وبلاگ نویسان فارسی برای نوشتن مطلبی مرتبط با محیط زیست در روز جهانی محیط زیست انجام شود.

پی نوشت:

در 24 ساعت گذشته دو خبر زیست محیطی خنده دار  شنیده ام . خبر اول از این جهت که خوشحال کننده است خنده دارد و دومی بخاطر اینکه مسخره است همراه خود خنده ای تلخ دارد !

منتظرم تا قطعی شود و خبرها را اعلام کنم...

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا