سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
بیانیه شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان برای نجات چهارباغ نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٧

 

 

پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران (زیستا): شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان در اعتراض به عملکرد مدیریت شهری اصفهان و تخریب میراث فرهنگی و طبیعی شهر اصفهان بیانیه ای صادر کرد. در این بیانیه که از سوی شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان به نمایندگی از 32 سازمان غیر دولتی عضو این شبکه صادر شده ، تاکید شده که معماری شهر اصفهان در کنار فضای طبیعی به شهرت رسیده اند و بین آنها جدایی وجود ندارد.

 

بیانیه شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان برای نجات چهارباغ و میراث تاریخی فرهنگی اصفهان

 

نصف جهان این روزها شاهد اتفاقات ناگواریست ، آلودگی های زیست محیطی ناشی از صنایع امان زیستمندان شهر را بریده است ، زاینده رود به جوی فاضلاب تبدیل شده است  و اگر روند کنونی مدیریت منابع آبی ادامه پیدا کند در کمتر از یک دهه آینده بطور کلی نابود خواهد شد ، حریم طبیعی شهر مورد تجاوز ساختمانها قرار گرفته و بر اساس آمار ها بیماریهای ناشی از آلودگی آب و هوا در حال گسترش است .

این اخبار در کنار اخبار پراکنده از تخریب و تهدید میراث گهربار فرهنگی دل هر دوستدار محیط زیست را به درد می آورد و مسئولیت سنگینی بر دوش هر کدام قرار می دهد.

چهار باغ عباسی و سی وسه پل از ماندگارترین آثار تاریخی اصفهان هستند که نقش تاثیرگذاری بر شکل گیری هویت فرهنگی اصفهان داشته اند . متاسفانه این روزها اخبار دردناک و غیر قابل باوری از عبور تونل مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی شنیده می شود و همه اینها در حالیست که طبق مصوبات شورای عالی ترافیک کشور و بر اساس نظرات کارشناسان دستور بر عبور مترو اصفهان از زیر خیابان شهید شمس آبادی در سال 1381ونیز دستور مبنی بر دور کردن مترو از خیابان چهار باغ عباسی و سی وسه پل در سال 1385 نیز صادر گردیده است.

بی شک عبور مترو از محور چهارباغ علاوه بر خسارات جبران ناپذیر برای میراث فرهنگی و تاریخی اصفهان ، به سبب ایجاد تغییرات گسترده جمعیتی و تغییر بافت شهری سبب بر هم خوردن پایداری اکولوژیکی منطقه خواهد شد .

مدیریت طبیعت ستیز شهری طی سالهای گذشته باعث نابودی عناصر طبیعی شهر نظیر بیشه ناژوان ( ریه شهر) ، باغات اطراف شهر و مادی ها شده است و عبور مترو از چهار باغ عباسی آسیبهای جدی را به خیابان چهارباغ وارد خواهد کرد .

در شهر اصفهان نیز معماری در کنار فضاهای سبز به شهرت رسیده اند. عمارت هشت بهشت بدون توجه به بوستان هشت بهشت و یا ساختان عالی قاپو بدون فضاهای سبز چند صد ساله اش بی رنگ خواهد بود.

همچنین از آنجایی که مساله عبور مترو از بافت تاریخی اصفهان و خیابان چهار باغ چند سالی است دغدغه شهروندان اصفهانی را برانگیخته است و مسئولان مختلف شهر با فریب و دروغ و همچنین وقت کشی و عدم شفاف سازی مسایل مختلف این طرح در پی آن هستند تا توان حامیان و فعالان میراث فرهنگی و طبیعی و محیط زیست را در برابر عمل انجام شده عبور مترو از چهار باغ تضعیف نمایند، سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان با شعار (حفظ میراث فرهنگی و طبیعی وظیفه همه ماست) در کنار دیگر شهروندان اصفهانی ضمن مخالفت جدی با عبور مترو از محور چهارباغ خواستار پایبندی مسئولان پروژه قظار شهری به نظرات کارشناسان ، اجرای دستورات کارشناسان شورای عالی ترافیک کشور و احترام به دستور بازپرس شعبه 5 دادگستری اصفهان هستند.

همچنین می بایست مسئولان بلند پایه کشوری با پیگیری این مسائل علاوه بر  معرفی فریب کاران و قانون شکنان برنامه مدونی برای جبران تخریب های صورت گرفته ارائه دهند.

عذرخواهی از تاریخ و نسل های آینده را نیز به وجدان های بیدار مسئولان واگذار می کنیم.

لینک      نظرات ()      

پس از "300" این بار "مجموعه دروغ ها" را در سینما چهارباغ ببینید نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧

 

 

چند روز پیش در همین وبلاگ مطلبی در مورد آنچه که بر میراث تاریخی و فرهنگی اصفهان می رود نوشتم و آنرا با فیلم ضد ایرانی "300" مقایسه کرده بودم.

امروز متوجه شدم که مترو اصفهان به یکی دیگر از فیلمهای جدید هالیوودی نیز شباهت فراوانی دارد. کافیست عبارت "مترو اصفهان" را در یکی از موتورهای جستجو گر ، جستجو کنید و اظهار نظرهای صورت گرفته در مورد متروی اصفهان طی 2،3 سال گذشته را بخوانید آنوقت متوجه می شوید که عنوان "مجموعه دروغ ها" به راستی و درستی برازنده سناریوی مترو اصفهان است.

"مجموعه دروغ ها" همان فیلمی است که در آن گلشیفته فراهانی همبازی دی کاپریو و راسل کرو است . داستان فیلم را به درستی نمی دانم ولی این را مطمئنم که این عنوان بیشتر از آنکه مناسب این فیلم باشد مناسب اظهارات و عملکرد مسئولان مرتبط با متروی اصفهان است.

ای کاش همانطوریکه گل شیفته فراهانی بدون حجاب بر فرش قرمز حاضر شد ، می توانستیم چهره بازیگران متروی اصفهان را بدون هیچ حجابی ببینیم.

نمی دانم چه ارتباطی بین مترو اصفهان و هالیوود وجود دارد که این میزان اشتراک دارند ؟! تنها می دانم که هر دو برای رسیدن به اهداف خود بخوبی سر مردم را گرم می کنند و همچنین گردش مالی بسیار بالایی دارند !

لینک      نظرات ()      

درخواست کمک از وبلاگنویسان و خبرنگاران برای انعکاس اخبار فاجعه متروی اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧

دیروز یکی از اعضای شورای شهر اصفهان خبر داد که تونل مترو اصفهان تا نزدیکی خیابان عباس آباد رسیده است ، یعنی بعبارتی حدود 90% از خیابان چهارباغ عباسی اصفهان حفاری شده است و تا نزدیکی سی و سه پل رسیده است ! و این در حالیست که  طبق دستور بازپرس شعبه 5 دادگستری اصفهان عملیات حفر تونل در محور چهارباغ عباسی ممنوع بوده و شورای عالی ترافیک کشور نیز دستور داده بود که مترو باید از خیابان کناری (شهید شمس آبادی) عبور کند.

با اینکه اصالتاً اصفهانی نیستیم ولی اصفهان بی چهارباغ و سی و سه پل برایم غیر قابل تصور است ،  همچنین در صورت عبور مترو 120 اثر که قرار بود در یونسکو به ثبت جهانی برسد از فهرست خارج خواهد شد ...

دلیل این همه اصرار بر این عمل فرهنگ ستیزانه را نمی دانم .

متاسفانه به غیر از یک روزنامه و یکی دو هفته نامه و ماهنامه ، اکثر نشریات اصفهان محافظه کار و وابسته هستند و اخبار این فاجعه فرهنگی ، تاریخی را بخوبی پوشش نمی دهند و برای همین از دوستان عزیز وبلاگ نویس ، روزنامه نگاران و خبرنگاران عزیز استدعا دارم با انعکاس اخبار متروی اصفهان فضا را برای فرهنگ ستیزان نا امن کنند.

لینکهای مرتبط:

-          وبلاگ "نجات چهارباغ عباسی و سی و سه پل"

-          کمپین مخالفت با عبور مترو از چهارباغ عباسی امضاء کنید

-          گردهم آیی اعتراضی مردم فرهنگدوست اصفهان نسبت به عبور مترو از چهارباغ عباسی

لینک      نظرات ()      

اعتراض نسبت به عبور مترو از بافت تاریخی اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

 

برای اعتراض نسبت به عبور مترو از بافت تاریخی اصفهان که منجر به نابودی بخش وسیعی از میراث فرهنگی ، طبیعی و هنری اصفهان می شود اینجا را کلیک کنید

لینک      نظرات ()      

اجرای فیلم "300" در سینما چهار باغ اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧

 

کارگردان: شورای اسلامی شهر و شهرداری اصفهان

تهیه کننده:  پروژه قطار شهری اصفهان

دستیار اول کارگردان: سازمان میراث فرهنگی اصفهان

نویسنده : گمنام ( با اقتباس از فیلمنامه "سد سیوند" )

تصویر بردار: ندارد – چون قرار است پس از ساخت فیلم همه نقش خود را تکذیب کنند

چهره آرایی: تیمی از بزرگترین و قوی ترین چهره پردازان تاریخ سینما و سیاست دنیا

طراح دکور: همه هنرمندان ایرانی و اصفهانی که طی قرنها به ساخت آثار تاریخی محور چهارباغ و سی و سه پل مشغول بوده اند

صدا بردار: ندارد – به همان دلیلی که فیلمبردار ندارد

هزینه ساخت: نا معلوم – لطفن اصلن فضولی نکنید

با تشکر از : مدیران ، مسئولان ، نمایندگان مجلس و شورای اسلامی اصفهان که طی سالهای گذشته با سکوت خود اجازه دادند که این پروژه تا به این اندازه پیشرفت کند. از ویژگی های خاص این پروژه همراهی و مشارکت نمایندگان همه گروههای سیاسی از ابتدا تا اجرا بوده است.

خلاصه ای از فیلم: این فیلم که در کنار فیلم های : "تخریب حمام خسرو آقا" ، "تخریب کارخانه های قدیمی چهارباغ" ،"ساخت و ساز بی رویه در بافت تاریخی و حاشیه زاینده رود" و ... از بزرگترین پروژه های ضد فرهنگی و ایرانی کارگردانان آن می باشد با سناریوی ساخت مترو آغار شده است و پس از جنگ و گریزهای ساختگی که با استفاده از جدیدترین متدهای جلوه های ویژه کارگردانی شده است و در حالیکه تماشاچیان  تصور می کنند مترو از محل دیگری عبور می کند به یکباره تغییر مسیر داده و با هدف نابودی چهارباغ و سی وسه پل از زیر محور تاریخی چهارباغ عبور می کند...

پیش بینی می شود این فیلم مستند در جشنواره "فیلم های ضد ایرانی تاریخ" در کنار فیلمهای مستندی همچون : حمله اسکندر به ایران ، حمله مغولها به ایران ، حمله اعراب به ایران و تخریب آثار تاریخی دشت پاسارگاد صاحب عنوان و رتبه ویژه شود.

دیدن این فیلم به بیماران قلبی و دوستداران ایران زمین توصیه نمی شود.

آدرس سایت فیلم:www.esfahanmetro.org

لینک      نظرات ()      

پیوند شهروندان و طبیعت و یک پیشنهاد نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧

 

 

حیوانات بخشی از زیستمندان این کره خاکی هستند ، آنها نیز همچون ما حق حیات و زندگی دارند ولی متاسفانه گسترش شهرها و صنایع باعث خانه به دوشی و بی خانمانی آنها شده است . در استان اصفهان احداث جاده های کنار گذر غرب و شرق لطمات جدی و تاثیر گذاری را به حیات وحش پارک های ملی کلاه قاضی و قمشلو وارد کرده است و در کنار این جاده ها معادن و شهرکهای صنعتی مجاور این دو منطقه باعث شده که عرصه های طبیعی برای زندگی حیوانات این منطقه روز به روز محدودتر شود و شکارچیان بد اخلاق و بی انصاف با زحمت کمتری خود را به جان پناه این حیوانات برسانند.

همچنین حیواناتی که عمدتاً در مناطق شهری زندگی می کنند حال و روز بهتری از حیوانات وحشی ندارند ، روزگاری در بوستانهای حاشیه زاینده رود می شد آواز دلنشین بلبلان و قناری ها را شنید ولی با قطع تدریجی درختان و هجوم آسمان خراش ها به حاشیه زاینده رود و همچنین آلودگی آب و هوا ، دیگر نشانی از آن پرندگان نیست .

راست اینست اگر چه شهرداری اصفهان طی سالهای گذشته کوشیده است فضای سبز شهر را گسترش دهد و در این زمینه موفق نیز بوده است ولی با این حال سیمای شهر اصفهان صنعتی تر و ماشینی تر شده است . بی شک بلند مرتبه سازی و تجاوز به حریم طبیعی زاینده رود یکی از دلایل دور شدن اصفهان از سیمای طبیعی و تاریخی خود است ، همچنین آلودگی شدید آب زاینده رود توسط صنایع و ورود فاضلاب به زنده رود در کنار عدم مدیریت صحیح منابع آبی باعث شده نبض زندگی ساز شهر اصفهان کندتر از همیشه بزند.

شهر اصفهان امروز بیش از هر زمان دیگر به مظاهر طبیعت احتیاج دارد . شاید در این میان وجود محلی برای نگهداری از حیوانات بتواند ساعاتی از وقت شهروندان را در کنار حیوانات پر کند اما آیا محل سابق نگهداری از حیوانات در باغ وحش صفه با آن حیوانات افسرده و مریض احوال همراه با زخم هایی بربدن که در فضایی تنگ در میان میله های فلزی محبوس شده بودند ، برای بازدید کنندگان نشانه ای از طبیعت بود یا نشانه ای از زندگی ماشینی و صنعتی ؟!

همانگونه که نظر سنجی ها نشان داده و بارها به چشم خود دیده ایم ، محل نگهداری از حیوانات صفه نه تنها بازدید کنندگان را با طبیعت و محیط زیست همراه نمی کرد بلکه باعث طبیعت گریزی آنان می شد و خاطره ای بد از درد و رنج حیوانات برای بازدیدکنندگان به همراه داشت . حال در روزهایی که شنیده می شود قرار است حیوانات به پارک وحش منتقل شوند این سوال وجود دارد که آیا قرار است این پارک وحش نیز به سرنوشت باغ وحش تبدیل شود؟!

باغ وحش زمانی ایجاد شد که کوه صفه روزهای خلوتی را می گذراند و شهروندان برای تفریح به آنجا نمی رفتند ولی در حال حاضر پارک کوهستانی صفه یکی از شلوغ ترین پارکهای شهر است و ظاهراً بر همین اساس قرار است حیوانات این بار در پارک وحش نگهداری شوند تا این بار " تله کابین" صفه مورد توجه شهروندان قرار گیرد و متاسفانه نگاه ابزاری و منفعت طلبانه به مخلوقات بی زبان پروردگار این بار به شکلی دیگر و شاید بدتر از قبل اجرایی شود.

انجمن حمایت از حیوانات اصفهان که مبتکر و پیشنهاد دهنده طرح جمع آوری ماهی قرمز بوده ، بیش از یک سال است که قصد دارد با ساختن آشیانه هایی برای پرندگان شهری و درخواست از شهروندان برای نصب این آشیانه ها در حیاط خانه و یا بالکن آپارتمانها ، ضمن کمک به هزاران پرنده شهری جلوه ای از همزیستی شهروندان و پرندگان را ایجاد نماید که البته متاسفانه تا کنون به دلایلی در این راه توفیقی نداشته است.

چه خوب است مسئولان محترم شهرداری اصفهان در این مسیر همراه شوند . تصور کنید وقتی که در بالکن و حیاط هر خانه ای یک آشیانه برای زندگی پرندگان وجود داشته چه منظره زیبایی به وجود می آید . بی شک هر گردشگری با دیدن این مناظر خواهد گفت اصفهانی ها نه تنها برای همنوعان خود که برای همه آفریده های الهی میزبانان خوبی هستند .

هزینه این طرح بسیار کمتر از پارک وحش خواهد بود و در عین حال اثر گذاری آن در ایجاد آشتی میان شهروندان و طبیعت صد چندان خواهد بود.

 

پی نوشت: این یادداشت در روزنامه "اصفهان امروز" سه شنبه 9 مهر با عنوان "با ساخت یک آشیانه در خانه ؛ اصفهانی ها میزبان پرندگان باشند" منتشر شده است.

لینک      نظرات ()      

مهرگان شاد باد نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧

 

 

مژده ای دوستان مهرگان است / مهر با هر کسی مهربان است

مهر روز و ماه فرخ مهر / جشن فرخنده‌ی مهرگان است

گرمی و پاکی و شادی از اوست / فرّ و شیدش کران تا کرانست

در دل گرم هر ذره از مهر / یک جهان شور هستی نهان است

نور بخشد به گیتی و مینو / شوربخشِ زمین و زمان است

مایه زندگانی و هستی / این جهان چون تن و او روان است

ایزد مهر دردین زرتشت / فرّ و فرمندی جاودان است

« مهریشت » دلاویز و زیبا / شرح بخشی از این داستان است

مهرٍ فرمند را می‌ستاییم / چون دلِ گرمِ عالم در آن است

زایشِ « مشیه » و « مشیانه » / در همین روز با فرّ و شان است

جشن پایان محصول و برداشت / فر و شادی ز چهرش عیان است

صد بهاران در آن می ‌توان دید / گرچه آغاز فصل خزان است

سال عمرش نیاید به گفتار / زودتر از زمان کیان است

کاوه را او توان داد و نیرو / حامی پرچم کاویان است

شد فریدون به ضحاک پیروز / چون که او شاه مهر آرمان است

عشق و مهرند همزاد دیرین / مهر با عاشقان هم ‌زبان ست

دشمن رشک و کین و تباهی / دوستی را بهین پشتیبان است

داور مردمان در پس از مرگ / نیک کردار از آن در امان است

راه و رسم وفاداری از اوست / بی‌وفایی به جانش گران است

این نگهدار پیمان نمادش / حلقه مهر خورشید سان است

بهر هر همسری حلقه‌ مهر / برتر از گوهر شایگان است

زین سبب حلقه مهرورزی / زیبِ دستِ همه همسران است

تا دو همسر به هم مهر ورزند / در گسستن شکست و زیان است

مهر از آغاز بنیاد هستی / پیکِ دل‌ها و پیوند جان است

مهر ورزیدن و شاد بودن / خوی دیرین ایرانیان است

آفرین خدا باد بر مهر / مهر آیینِ پیر مغان است

هفت گام است در مکتب مهر / کز تعالیم مهری نشان است

برترین حد پالایش روح / قبله‌گاه همه عارفان است

مهر، ای نوربخش مسیحا / شور جانت در این کاروان است

دین عیسا ز تو مایه بگرفت / از فروغ تو پرتو فشان است

آن همه سنت و رسم و آیین / از تو در تار و پودش نهان است

مایه‌های تو جانمایه‌اش شد / جذبه و شور و حالش از آن است

خفته رازی به مهرابه‌هایت / کز بیانش سخن ناتوان است

چون و چندش نگنجد به گفتار / زان که برتر ز شرح و بیان است

نور و نیرو و شیدایی و شور / عشق و عرفان و تاب و توان است

حافظ و مولوی راه پویش / آن دو را سر بر این آستان است

سهروردی چو منصور حلاج / لاله سرخ این بوستان است

آنچه از مهرگان می ‌توان گفت / جشن بشکوهی از باستان است

عارفان مهر را می‌ستایند / چون نمودار جان جهان است

شعر از استاد توران شهریاری

مطلب مرتبط :

جشن مهرگان ، روز عشق در فرهنگ ایران

لینک      نظرات ()      

سایه وحشت بر سر چهارباغ اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧

 


صحبتهای اخیر "عباس حاج رسولی ها " رئیس شورای شهر اصفهان مبنی بر عبور مترو از چهارباغ عباسی اصفهان و صحبتهای ضد و نقیض مسئولان میراث فرهنگی استان و کشور در این باره و همچنین تجربیات اتفاقاتی که طی سالهای گذشته در حوزه میراث فرهنگی استان اصفهان و کشور رخ داده است موج عظیمی از نگرانی در مورد سرنوشت آثار تاریخی و طبیعی اصفهان در بین شهروندان اصفهانی ایجاد کرده است.

در حالیکه طی سالهای گذشته همواره عبور مترو از زیر "چهارباغ عباسی" و "سی و سه پل" از سوی مسئولان انکار می شد همزمان با شیوع شایعاتی مبنی بر حفر تونل مترو در زیر چهارباغ عباسی ، صحبتهای اخیر "عباس حاج رسولی ها "یکبار دیگر " مترو اصفهان" را به مهمترین دغدغه دوستداران میراث باستانی و طبیعی اصفهان تبدیل کرده است .

بنا به اظهارات قاطعانه ، مستدل و مستند کارشناسان خبره و مستقل  عبور مترو از زیر چهارباغ عباسی در کنار لرزش های ایجاد شده ناشی از حرکت قطار شهری باعث تخریب و نابودی بناهای تاریخی این خیابان که دارای ارزش فرهنگی ، مذهبی و علمی است می شود .

نگرانی شهروندان اصفهانی نسبت به این میراث جهانی به حدی است که تنها چند روز بعد از صحبتهای رئیس شورای شهر اصفهان ، عده ای از آنها با تجمع در مقابل دادگستری اصفهان بار دیگر اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند.

گفتنی است در حالیکه بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک ، مترو اصفهان باید از زیر خیابان شمس آبادی ( در ضلع غربی چهارباغ) عبور کند، "عباس حاج رسولی ها " رئیس شورای شهر اصفهان این مصوبه را اینگونه تفسیر کرده که : مترو باید از پیاده رو غربی چهارباغ عباسی عبور کند!

لینک های مرتبط:

+ اعتراض ایران دوستان به گذر مترو از چهارباغ اصفهان

+  تاکید کانون مدافعان حقوق بشر به حفظ میراث فرهنگی چهارباغ اصفهان

لینک      نظرات ()      

Green Day با دامن سبز ! نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٤ مهر ۱۳۸٧

 


حتمن greenday.ir را به خاطر دارید ؛ تلاش وبلاگ نویسان برای حفظ محیط زیست تا از  طریق فضای مجازی به مسئولان ، مدیران و هموطنان یادآوری کنند که باید از محیط زیست پاسداری و حفاظت کرد ...

امروز کلمه greenday را جستجو می کردم که به این مطلب جالب برخوردم؛ Green Day در مهدکودک برای اعلام محافظت از محیط زیست و مقابله با آلودگی هوا و محافظت از آب.

وبلاگ زیبای زندگی را بخوانید و تفاوت ها را مقایسه کنید . 

 

لینک      نظرات ()      

مهر آخر شعار مهرورزی ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧

 

 

امروز دوم ماه مهر بود و از آنجائیکه دیروز تعطیل رسمی بود رسماً روز اول مهر محسوب می شد . در روزهای زندگی روزهایی مثل اول مهر ، نوروز و روز تولد ، روزهای خاصی محسوب می شوند ؛ نوروز روزی است که در آن خاطرات روزهای گذشته را در ذهن مرور می کنیم و به روزهای بعد از آن فکر می کنیم و روز اول مهر روزی است که در آن خاطرات تحصیلی را مرور می کنیم و از آنجائیکه جایگاه شغلی و مسائل مرتبط با آن رابطه نزدیکی با تحصیلات و کسب مهارتهای علمی و تجربی دارد از اینرو روز اول مهر ، نوروز زندگی اجتماعی است.

اما براستی چه فردایی در انتظار کودکانی است که امروز برای اولین بار پشت نیمکتهای مدارس نشستند ؟ شاید تلاش 12 ساله آنها در اثر اشتباهات عده ای در کنکور به یکباره به باد برود . شاید هم پس از سالها درس و مشق بفهمند که راه را اشتباه آمده اند و برای اشتغال و پیشرفت محتاج رانت و پارتی هستند . شاید هم در میانه راه اسیر شرایط ناخوش اجتماعی شوند و در دام اعتیاد و داروهای روانگردان بیفتند و یا شاید به مانند بیش از نیمی از مردمان کشورمان اسیر افسردگی های پنهان و آشکار شوند ... البته شاید هم بتوانند این مراحل را به سلامت طی کنند ، آنوقت چه می شود ؟! آنوقت اگر بچه های درس خوانی باشند و همه جوره کارشان درست باشد و اسیر مشکلات نشده باشند پس از مدتی به دنبال کشوری برای مهاجرت می گردند ؛ مهاجرت نه برای رسیدن به آرزوهای بزرگ و دست نیافتنی بلکه برای یک زندگی معمولی و عادی  !

خدا کند اینهایی که گفتم برای هیچ کدام از برادران و خواهران کوچک من که امروز به مدرسه رفتند صدق نکند ، خدا کند که اینها همه خیالات باشد ، خدا کند که من هم به مانند بسیاری از هموطنانم افسرده شده باشم و این حرفها واقعیت نداشته باشد...

از آن مهر که بگذریم این مهر ماه ، آخرین مهر ماه دولت نهم است ، دولتی که با شعار مهرورزی بر سر کار آمد. بخواهیم و نخواهیم فضای جامعه به سرعت در حال انتخاباتی شدن است و انتخابات ریاست جمهوری امریکا و انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد 88 در ایران کم کم سایه خود را بر مسائل سیاسی اجتماعی ایران خواهد گسترانید . برایم جالب است که در دو هفته گذشته تعداد کسانی که برای جستجوی "سارا پالین" وارد وبلاگم شده اند از تعداد کسانی که "محیط زیست" یا "حیوانات" را جستجو کرده اند بیشتر بوده است!

ای کاش فرصت سوزی اصلاح طلبان هر چه زودتر تمام شود و تکلیف کاندیدای نهایی مشخص شود. شاید سال دیگر کسی زنگ آغاز ماه مهر را به صدا در بیاورد که متولد ماه مهر است ...آیا این مهر آخر شعار مهرورزی است ؟!

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا