سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
یک هفته تا موج سبز سوم وبلاگ نویسی مانده نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٧

 

 

حدود یک هفته تا 9 آذر و شروع موج سوم وبلاگ نویسی با موضوع گرمایش جهانی مانده . دوستان وبلاگ نویس خود را با این موج همراه کنیم و از آنها بخواهیم تبلیغ آنرا در سایت و وبلاگ خود قرار دهند .

 

پس 9 تا 15 آذر همه با هم از گرمایش جهانی و اثرات آن خواهیم نوشت.

سایت موج سبز

لینک      نظرات ()      

نامه به شهردار اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧

 

آقای سقائیان نژاد ، شهردار اصفهان

در روزهای گذشته یک بار دیگر شاهد قطع درختان در خیابان چهارباغ بالا بوده ایم ، البته برای کسانی که روزگاری شاهد قلع و قمع درختان بیشه ناژوان و قطع بیش از 200 درخت در همین خیابان چهارباغ بالا بوده اند ، قطع این درختان زیاد تعجب آور نیست و تنها بهانه ای شد برای نوشتن این نامه .

مترو اصفهان قلب میراث اصفهان را نشانه گرفته است ، اخبار ضد و نقیض و غیر شفاف در مورد وضعیت مترو اصفهان در خیابان چهارباغ عباسی موجبات تاثر بیش از پیش شهروندان اصفهانی را فراهم آورده است . جالب است وقتی برای مترو اصفهان حکم قضایی صادر شده است و شورای عالی ترافیک دستور بر عبور مترو از فاصله بین خیابانهای شمس آبادی و چهارباغ داده ، چگونه و بر چه اساسی عده ای می گویند مترو از زیر خیابان چهارباغ عباسی رد می شود ! براستی مگر قانون وجود ندارد و قانون نباید محترم  باشد.

تاسیسات گمانه زنی تا 40 متری سی و سه پل آمده . آیا قرار است سی و سه پل در مجاورت مترو اصفهان نابود شود ؟ مگر سی و سه پل و چهارباغ با شکوه و آثار فراوان تاریخی آن بخشی از میراث جهانی نیست و مگر نه آنکه این میراث به همه نسل ها تعلق دارد ؟ ببینید در این سالها چه بر سر  اصفهان آمده . ساختمانهای بلند مرتبه هر روز در کنار زاینده رود می روید و مناظر طبیعی آن ارزانی مجتمع سازان می شود ، زاینده رود به آلوده رود تبدیل شده و آلاینده های صنعتی بیش از هر زمان دیگری اکوسیستم آنرا مورد تهدید قرار می دهد . حتماً اظهارات کارشناسان را در مورد آینده زاینده رود شنیده اید . آیا برای زنده ماندن زاینده رود فکری کرده اید ؟ آیا می دانید اصفهان بی زاینده رود چگونه خواهد بود ؟

دوران ریاست و مدیریت کوتاه است و حتی اگر در این دوران پاسخگوی افکار عمومی نباشیم روزی دادگاه تاریخ برای ما حکمی غیر قابل تغییر صادر خواهد کرد. این نامه را از اینرو نوشتم که امر به معروف و نهی از منکری باشد و به عنوان یک شهروند انجام وظیفه کرده باشم ، امیدوارم روزی جامعه مدنی و شهروندان ما به قدری پرتوان باشند که شاهد رفتاری برخلاف مصالح عمومی نباشیم .

و پایان کلام آنکه این نیز بگذرد ...

سپهر سلیمی

شهروند

 

لینک      نظرات ()      

من و محیط زیست و MTV نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٧

 

 

شبکه جهانی MTV  به همراه شبکه جهانی TVE و پشتیبانی نهادهایی نظیر سازمان ملل و اتحادیه اروپا اقدام به تهیه سری فیلم هایی با موضوع محیط زیست و بویژه گرمایش جهانی کرده است . برنامه های مستند تهیه شده توسط این شبکه یک نفر از جوانان فعال در زمینه محیط زیست در هر کشور را معرفی می کند .

این برنامه ها با نام Element در 162 کشور جهان پخش خواهد شد وبیش از 500 میلیون بیننده شبکه MTV می توانند این برنامه را ببینند.

اواخر بهار امسال خانم امیلی مک داول تهیه کننده و کارگردان همکار شبکه ام تی وی از من دعوت کردند که برای تهیه فیلم اطلاعاتی را درمورد فعالیتهایی که داشته ام برایشان بفرستم و نهایتاً پس از تماسهای بسیار حدود 2 ماه پیش فیلمبرداری انجام شد . این فیلم از سری فیلم های Element  است و از شبکه جهانی MTV و( TVE (Television Trust for the Environment در حال پخش است .

تجربه جالب و افتخاری بود که نصیب من شد . در اینجا لازم است از همکاری و همراهی دوستانم در تهیه این فیلم تشکر کنم : Emily MCdowel که بسیار صمیمی و با حوصله بود ، رضا تهرانی که لطف بزرگی به من داشت ، مریم خزائلی که اگر همراهی او نبود شاید این حرکت هیچگاه انجام نمی شد و از ابتدا تا انتها نقش پررنگی داشت، آرش و سعید که بسیار دوست داشتنی ، حرفه ای و خستگی ناپذیر بودند، دکتر سپنتا که همچون همیشه با من همفکری داشتند و نهایتاً راحیل که در روزهای تدوین فیلم در لندن همراه من و امیلی بود.


+ اطلاعات بیشتر در مورد سری فیلمهای Element را در(+) و (+) و(+) بخوانید.

+ سایت سری فیلم های Element  (+)

لینک      نظرات ()      

آخرین خبرهای جهان در مورد گرمایش جهانی طی 3 ماه گذشته نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧

 

 

آخرین خبرهای اقدامات دولتها برای مقابله با تغییرات اقلیمی و همچنین اخبار بلاها و فجایع ناشی از گرمایش جهانی در جهان طی 3 ماه گذشته را همراه و همکار عزیزمان آقای رضا عظیمی ترجمه و تنظیم کرده اند و برای پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران (زیستا) فرستاده اند ، این دو مطلب (+)  (+) اخبار بسیاری از کشورهای جهان را در مورد گرمایش جهانی بصورت مختصر و مفید بیان می کند .

 

موج سبز سوم (گرمایش جهانی)

همه با هم 9 تا 15 آذر از گرمایش جهانی ، اثرات آن و راههای مقابله با آن خواهیم نوشت

سایت موج سبز

لینک      نظرات ()      

اگر به این عکس اعتقاد داشتند "شهروند امروز" را توقیف نمی کردند نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧

 

هفته نامه "شهروند امروز" توقیف شد .

مطمئنم اگر کسانی که حکم به توقیف این نشریه دادند به این درس طبیعت که در این عکس آمده ایمان داشتند هرگز شهروند و شهروند ها را توقیف نمی کردند.

افسوس ...

لینک      نظرات ()      

دیدگاههای زیست محیطی باراک اوباما نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧

 


 زیستا: اتحادیه رأی دهندگان حفظ محیط زیست از نامزدهایی که دارای "دستور کار سبز" هستند در انتخابات ملّی، ایالتی و محلی حمایت می کند و با آنان که دارای سیاست هایی در جهت نابودی محیط زیست باشند ، مخالفت می ورزد. بر اساس گزارشی که در تارنمای این اتحادیه منتشر شده است، این تشکل توانسته است از سال 1996 تا کنون 23 تن از 37 "نامزد ضد محیط زیست" را در انتخابات شکست دهد. 

  این اتحادیه، همراه "باشگاه سی یرا،جنبش دوستداران زمین، مدافعان حیات وحش"و از باراک اوباما نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 حمایت کرد.

سابقه شرکت اوباما در رأی گیری ها که به اعتقاد این گروه بطور مستمر حاکی از طرفداری وی  از محیط زیست و جانبداری وی از استفاده از انرژی پاک است، سبب جلب چنین حمایتی شد. ساندرتّی گفت، از این  که موضوع محیط زیست در فهرست مسائل مهم  جان مک کین نامزد فرضی حزب جمهوریخواه نیز قرار گرفته  دلگرم شده است امّا وی در عین حال افزود که سه رأی از هر چهار رأی مک کین طی دوران عضویت در هیئت مقننه بر ضد حفاظت از محیط زیست بوده است. اوباما قول کاهش ۸۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای را داده است. اوباما او هم تمایل دارد، مانند مک کین، ایالات متحده را در پیمان‌های بین‌المللی مانند "پروتکل کیوتو" متعهد کند. اوباما برعکس رقیبش مک کین از همین حالا به فکر حفاظت از محیط زیست است و دوچرخه‌سواری می‌کند.

افزایش قیمت نفت خام برای ایالات متحده مشکلی جدی شده است. در ماه آوریل سال جاری باراک اوباما در یک کنفرانس مطبوعاتی در یک پمپ بنزین در ایندیاناپولیس تاکید کرد که استقلال ایالات متحده در زمینه‌ی تامین انرژی بسیار اهمیت دارد. نامزد حزب دموکرات وعده داد که از اقداماتی که برای صرفه‌جویی انرژی انجام می‌شوند، پشتیبانی کند و مصرف نفت در ایالات متحده را تا سال ۲۰۵۰ به میزان ۳۵درصد کاهش دهد.

مدتهاست که باراک اوباما از انرژی‌های آلترناتیو حمایت می‌کند. او گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات، ۱۵۰ میلیارد دلار برای انرژی‌های آلترناتیو مانند سوخت گیاهی  و خودروهای دوگانه‌سوز (Hybridantrieb) هزینه خواهد کرد.

اوباما در نطقی که در چهارم اوت ایراد کرد گفت وی به حفاری بعنوان راه حلّی برای مسئله انرژی اعتقادی ندارد، امّا گفت "مایلم در صورتیکه واقعاً تصویب یک طرح جامع " در کنگره "لازم باشد آن را مورد بررسی قرار دهم.

لینک      نظرات ()      

بحران تغییرات اقلیمی در اصفهان: نزدیکی بی‌سابقه اختلاف حداقل و حداکثر دما نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧

 


رییس سازمان هواشناسی کشور در جلسه شورای اداری استان اصفهان با اشاره به اینکه خشکسالی، مرگ تدریجی طبیعت است، گفت: سال گذشته سال حوادث غیرمترقبه بود.

وی افزود: از جمله آثار خشکسالی نیز نوسانات زیاد در دمای روزانه است که بارش را افزایش می‌دهد و در حال حاضر پدیده‌ای که در اصفهان با آن مواجه هستیم نزدیک بودن حداکثر و حداقل اختلاف دما در شبانه‌روز است که طی 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است و این یکی از معضلات این منطقه بشمار می‌رود.

رییس سازمان هواشناسی کشور در ادامه تصریح کرد: با حرکت به سمت قرن بیست و یکم، مدیران آب بایستی سیاست‌های سازنده‌ای را در زمینه رفع مشکلات منابع آب ناشی از آلودگی ، تغییر اقلیم ، طغیان ، بیماری های آب و تخریب اکوسیستم آب های تازه اعمال کند. در این راستا نتایج بیانگر اثرات جهانی تغییر اقلیم و نفوذ آن بر روی کشور ایران و استان اصفهان است و در نهایت با استفاده از روش باروری ابرها راهکارهای لازم جهت مدیریت این مشکل و کاهش خسارات ارائه شده است که امید است با بارشهای پائیزه، خشکسالی در اصفهان رو به کاهش رود.

وی با بیان اینکه متاسفانه تمامی مسوولان تنها به فکر عکس‌العمل سریع هستند، گفت: چند سالی است که در مورد بلایای طبیعی جلساتی برگزار می‌شود، ولی سیستم‌های اداری کشور تنها به عکس‌العمل سریع می‌اندیشند و فکر پیش‌بینی و پیش‌آگاهی نیستند.

منبع: ایسنا

لینک      نظرات ()      

موج سبز سوم ؛ همه از گرمایش جهانی و اثرات آن خواهیم نوشت نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٧

 


 

پس از تجربه موفق موج سبز اول و موج سبز دوم بر اساس نظر دوستان قرار شد موجهای سبز بصورت فصلی برگزار شود و با توجه به اینکه موضوع پدیده گرمایش جهانی و اثرات آن بیشترین رای را کسب کرده بود با همراهی و نظر موافق دوستان عزیز وبلاگ نویس زیست محیطی قرار است موج سبز سوم با موضوع گرمایش جهانی و اثرات آن و از 9 تا 15 آذر ماه باشد.

در موجهای سبز قبلی حدود 296 مطلب در وبلاگستان فارسی منتشر شد و 43 سایت اخبار آنرا منعکس کردند و البته نشریات و روزنامه نگاران عزیز کشور نیز حمایت قابل قبولی از این حرکت سبز وبلاگی داشتند ، همچنین سایت پرشین بلاگ نیز در همه مراحل از موج سبز حمایت کرد .

امید است موج سبز سوم ، سبز تر و اثرگذار تر از پیش باشد و وبلاگهای بیشتری صدای زمین را بشنوند و از گرمایش جهانی بنویسند...

پس 9 تا 15 آذر همه با هم از گرمایش جهانی و اثرات آن خواهیم نوشت.

مطالب مرتبط:

-          سایت موج سبز ، فراخوان کوتاه و گویای مهندس درویش را در صفحه اول سایت بخوانید.

-          صفحه گرمایش جهانی پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران

 

 

-          سپاس از مهدی اشراقی عزیز برای انجام تغییرات سایت موج سبز و همراهی همیشگی

لینک      نظرات ()      

اجماع عمومی ؛ تونل مترو چهارباغ اصفهان باید هرچه سریع‌تر پر شود نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧

 

 

پس از اعتراضات گسترده شهروندان اصفهانی نسبت به حفر غیر قانونی تونل مترو از خیابان چهار باغ عباسی و بافت تاریخی اصفهان که با پوشش مطلوب رسانه ها همراه بود ، طی روزهای گذشته شاهد اظهارات مسئولان میراث فرهنگی و برخی اعضای شورای شهر مبنی بر عدم عبور مترو از چهار باغ عباسی و لزوم پر شدن تونل بوده ایم .

امیدوارم هر چه زودتر این صحبتها عملی شود و  شاهد رفع نگرانی ها در این خصوص باشیم . همچنین امیدوارم این صحبتها حرف آخر مسئولان میراث فرهنگی باشد و تبصره و تفسیری بر آن افزوده نشود !

لینکهای مرتبط:

رییس میراث فرهنگی اصفهان : تونل مترو از خیابان چهار باغ عباسی باید هرچه سریع‌تر پر شود .

معاون میراث فرهنگی کشور: باید مسیر اصلاحی مترو ایجاد و تونل چهارباغ پر شود!

معاون میراث فرهنگی اصفهان: مترو اصفهان از چهارباغ عبور نمی‌کند.

عضو شورای شهر اصفهان: تونل مترو چهارباغ باید پر شود.

لینک      نظرات ()      

به مناسبت روز کورش بزرگ / از کجا بدانم که هستم ؟ نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٧ آبان ۱۳۸٧

 

 

دانشمندان ، شاعران و مفاخر روزگاران پیشین کشورم توسط کشورهای همسایه  غصب می شوند ، خزر و خلیج فارس ارزان فروخته می شود ، آثار تاریخی هر روز در گوشه ای از این سرزمین خراب می شود ، موسیقی ملی و سنتی راهی به رسانه ملی ندارد ، میراث طبیعی در سراشیبی انقراض قرار دارد ، جشن ها و آئین های باستانی به فراموشی سپرده می شود ، دین را به خرافات آلوده اند ، دانشمندان و اندیشمندان کشورم در صف ویزای اروپا ، امریکا و استرالیا هستند ...

لینک      نظرات ()      

روز کورش بزرگ شاد باد نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧

 

 

روز کورش بزرگ شاد باد

خبرهای این روز را در سایت کمیته نجات پاسارگاد بخوانید

 

لینک      نظرات ()      

آفرین نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢ آبان ۱۳۸٧

 

آفرین بر آفریدگار که بهترین آفریننده است .

لینک      نظرات ()      

انتقاد شدید عضو شورای شهر اصفهان از شهرداری؛ متروی اصفهان یک طرح صرفاً سیاسی است نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧

 

 

دکتر غلامرضا شیران ، عضو شورای شهر اصفهان در مصاحبه با ماهنامه زندگی سالم ضمن انتقاد شدید به عملکرد شهرداری اصفهان و برخی از اعضای شورای شهر با صراحت کلام به تشریح برخی از اقدامات شهرداری اصفهان پرداخته اند. مصاحبه کامل ایشان را می توانید در شماره آبان ماه نشریه زندگی سالم (و یا اینجا) بخوانید. گفتنی است غلامرضا شیران که از لیست حامیان دولت به شورای شهر سوم راه یافته ، دکتری ترافیک داشته و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان است . بخش هایی از این مصاحبه :

شهرداری باید به محیط زیست اهمیت بدهد

ما باید برنامه‌های مدیریت شهری اعم از شهرداری و شورا را فعال‌تر کنیم برای آسایش مردم - برنامه‌ریزی برای استفاده بهتر و عادلانه شهروندان از مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی- ارتقاء فرهنگ شهروندان از طریق آموزش حقوق و تکالیف شهروندی- اهمیت دادن به مسائل ایمنی و زیست محیطی، حمل و نقل و ترافیک - تأمین نیازهای نسل حاضر و حفظ و حراست از دارایی‌ها و محیط زیست شهری برای نسل آینده . ما اعتقاد نداریم که شهر برای الان هست. باید تلاش کرد که برای نسل‌های بعد هم برنامه‌های ما پایدار باشد [ توسعه پایدار ] - تلاش برای ایمن و مقاوم‌سازی شهر و سازه‌های آن در برابر زلزله و بافت‌های فرسوده- گسترش پارک‌ها و فضای سبز.

خیلی ها با پارتی بازی وارد شهرداری می شوند

عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه زندگی سالم افزود: اگر کسی با پارتی‌بازی سر کار بیاید که متأسفانه خیلی‌هایشان را در شهرداری داریم و یک رسم بسیار بدی شده؛ به طوری که نیروهای مجرب، کارآزموده، متخصص و سابقه دار در شهرداری کنار گذاشته می‌شوند و نیرهای رابطه‌ای به کار گرفته می‌شوند، ما در مقابل این‌ها چه توقعی می‌توانیم داشته باشیم که بگوییم با مردم خوش برخورد باشید و برخی از آن‌ها در کمال پررویی جلوی این حرف ما می‌ایستند. آنجا که می‌گوییم در مقابل همکاران و در ارتباط با مردم تواضع و فروتنی داشته باشیم، ما در منشور می گوییم یک کارمند باید رئوف و متواضع باشد و برخوردش اسلامی باشد. ( افزایش اثربخشی و کارایی پرسنل و مسئولین مدیریت شهری به منظور خدمات‌رسانی حداکثر به مردم ) ما می‌خواهیم حداکثر خدمت را به مردم بکنیم و این نیاز به این است که منشور خود ما و گفته‌های آن توسط خود ما محترم شمرده شود. ما خودمان این منشور را نوشتیم ولی بسیاری از موارد این منشور توسط خود اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان زیر پا گذاشته می‌شود.

شورای شهر باید منتقد شهرداران باشد

دکتر شیران در ادامه با بیان اینکه خدمت کردن صادقانه به مردم در گروی کنار گذاشتن احساسات دوستانه کاری اعضای شورا با شهرداری است افزود: اعضای شورا وقتی می‌توانند از کارهای شهرداری انتقاد کنند که فقط ارتباط شغلی داشته باشند و من واقف به بسیاری از نابسامانی‌ها در خصوص ارتباطات فامیلی و دوستی هستم و امیدوارم این ارتباط‌ها به حداقل برسند.

متروی اصفهان یک طرح صرفاً سیاسی است

در ادامه این نشست خبری دکتر شیران به مشکل ترافیک شهر اصفهان و راهکارهای حل آن پرداخت و گفت: برای حل مشکل ترافیک در منشور شورای اسلامی اصولی تعریف شده مثل مدیریت پیشرفته ترافیک – استفاده از فناوری‌های روز ( سامانه‌های هوشمند ترافیک و ... ) تا بتوان با تکیه بر این اصول و اجرای آن مشکل ترافیک اصفهان حل شود و به اعتقاد من، متأسفانه شهرداری اصفهان همچنان با توسل به کارهای فیزیکی سخت و بتونی سعی در حل مشکلات ترافیکی دارد.

این دکترای ترافیک در ادامه به راهکارهای حل این مشکل اشاره و تصریح کرد: شهر اصفهان باید به دو محدوده درون شهر و اطراف شهر تقسیم شود تا در هر قسمت بر حسب محدوده، مدیریت خاص اعمال شود و از مدیران باتجربه، خبره و متخصص استفاده کرد. باید مدیران ما در بحث ترافیک شهری آگاهی فنی داشته باشند نه اینکه به لحاظ تخصصی علاقه‌ای به کار نداشته باشند، باید در بکارگیری مدیران حمل و نقل و ترافیک شهری دقت شود و باید مشورت کرد و در بکارگیری این نیروها با خود من که متخصص و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان است هماهنگ نمی‌شود و حتی لجبازی می‌شود و نتیجه کار این می‌شود که همه از هم گسیخته می‌شود و این نابسامانی‌ها را به خاطر کم‌اهمیتی اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان می‌بینم و اینکه در نیت‌های شهرداران تجدید نظر نمی‌کنند.

عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه زندگی سالم ادامه داد: برای مثال بحث مترو؛ مترو یک مقوله ترافیکی 25 ساله است. اگر به آن در زمان خودش اهمیت داده می شد در زمان لازم به بهره‌برداری می‌رسید. متروی اصفهان یک طرح صرفاً سیاسی است و این که پیش نمی رود سیاسی‌کاری است. دوستان ما در اجرای طرح‌های شهر اصفهان دوست دارند کارهایی بکنند که مردم ببینند، کارهای روبنایی، تا در دید مردم باشند و با آن کارها، رأی جمع کنند. امیدوارم طرح‌های مهم مثل مترو هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد و مدیریت ترافیک مرکز شهر عملی شود و شهردار، مشاوران و کارمندان متخصص را به آنجا برساند که به نفع شهر گام بردارند و شورای شهر دست از حمایت بی چون و چرای خودشان بردارند، اگر قرار بود در بحث ترافیک بهینه کار شود حرف‌های متخصصان را اجرایی می‌کردند. تا زمانی که مشکلات اصلی مردم مثل حمل و نقل و ترافیک، مشکل اصلی شهرداری و شورای شهر نباشد این مشکلات پابرجاست. من به جرأت می‌توانم بگویم که دغدغه‌های مردم در بحث ترافیک، حمل و نقل، اتوبوسرانی، فضای سبز و هوای پاک دغدغه‌های مسئولین شهر ما نیست. چون از این مشکلات درک درستی ندارند، این مشکلات پابرجاست.

نگرانی نسبت به وجود کارگاه‌های فنی، خدماتی مزاحم در محدوده شهر ها

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به معضل مهم و جدی شهر اصفهان در خصوص کارگاه‌های فنی، خدماتی مزاحم و حادثه ساز هم بی توجه نگذشت و گفت: برخی مواقع ما در طرح‌های عمرانی، ضعف فرهنگی داریم؛ یعنی آنقدر درگیر خود طرح می‌شویم که به جوانب دقت نمی‌کنیم و به شعار ایمنی بعد کار توجهی نمی‌شود. باید تدابیری برای کیفیت نظارت بر طرح‌ها اندیشیده شود تا ایمنی کار هم مد نظر گرفته شود. بحث مدیریت خطر و فرهنگ آن در شهر اصفهان خیلی ضعیف است. بنده هم به عنوان یکی از اعضای شورای شهر خیلی موفق نبوده‌ام که دیگر اعضاء و شهرداری را متقاعد کنم که قبل از کلنگ‌زنی طرح‌های عمرانی میلیاردی، در بحث انحراف ترافیک، ایمنی ساختمان‌ها و خط‌کشی‌های موقت، پاکسازی منطقه، عابران پیاده، دسترسی دوچرخه‌سواران، موتورسواران و خودروها پیش‌بینی‌های لازم شود. ضعف بزرگی وجود دارد که مردم در اجرای برخی طرح‌های عمرانی عبور و مرورشان با مشکل روبرو می‌شود ولی چه کنم که شهر ما با بی‌انضباطی بزرگ شده و تغییر و تحول دادن در این کارها سخت و نیاز به زمان دارد. من به سهم خودم در این یک سال و نیم گفتم، نوشتم، تبدیل به طرحش کردم ولی موافقتی در این برنامه‌ها نبوده است.

شهرداری نسبت به حفظ سلامت شهروندان بی‌توجه است

وی در ادامه به استناد بند 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، شهرداری اصفهان را موظف دانست که برای حفظ سلامت شهروندان، در رفع خطر از دیوارهای شکسته و حادثه‌ساز گام بردارد و چاله‌ها را بپوشاند. اما به این نکته اشاره کرد که شهرداران بیشتر همّ و غمشان چه در دروه‌‌های قبل و الان در جلوه دادن به کارهای روبنایی است، که بگویند ما اینجا هستیم تا مردم ببینند. چاله‌ای که همه نمی توانند ببینند، شهرداری هم اهمیت نمی‌دهد و این ضعف است. این درک و معرفت باید در مدیران شهری ما باشد تا به فکر پر کردن چاله‌ها باشند. امیدواریم چاله‌های مدیریت شهری هم پر شود.

شهرداری اصفهان تبدیل به یک حزب سیاسی شده است

دکتر شیران اضافه کرد: اگر شهرداری به وظایف خود عمل کند، همه مشکلاتش حل می‌شود. مجموعه شهرداری اصفهان در حالت کنونی توجهی به وظایف اصلی خودشان ندارند و مدیرانشان بعضاً سیاسی هستند و تمام تلاششان این است که اقدامات خاصی انجام دهند. به نظر من به اصل خدمت کمتر توجه می‌کنند. من آرزو می‌کنم که شهردار شهرمان یک شهردار خدماتی باشد، شهرداری که خدمت به شهر مأموریت اصلی‌اش باشد؛ نه یک مدیر و حزب سیاسی. تا وقتی که شهرداری صد درصد خدماتی نشود و خدمت سرلوحه کارش نباشد تمام شعارهایش بیهوده است و امیدوارم اعضای شورای شهر این مهم را توجه کنند که کار سیاسی از کار خدماتی جدا است. سیاسی کاری در شهرداری جایگاهی ندارد، شهرداری و شورای اسلامی شهر اصفهان مکلف است که به همه شهروندانش با هر عقیده، مرام و مذهبی خدمات صد درصدی بدهد و حواسش فقط به خدمت کردن و ضوابط خدمت باشد.

عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه زندگی سالم ادامه داد: شهرداری در سد معابر برخی مواقع سهل‌انگاری می‌کند و در قطع درختان و از بین بردن فضای سبز هم توجیهشان این است که این طرح‌ها از قبل تعریف شده است. شهرداری مشکلات مردم را به درستی اولویت بندی نکرده است. نداشتن رادیو شهری مشکل ما نیست، رادیوی شهری تبلیغاتی و سیاسی است. روزنامه اصفهان زیبا، روزنامه شهرداری فقط اقدامات مثبت شهرداری را می‌نویسد ولی حقایق شهرداری را عنوان نمی‌کند. چرا که صد درصد در تسخیر شهرداری است. شهرداری به ساخت و ساز اهمیت می‌دهد و مردم هم همینطور. دیگر به فکر احداث بازار میوه و تره بار و ... نیستند.

شهرداری به استقبال ساخت و ساز می‌رود اما آلودگی صوتی و هوایی را نمی‌بیند. مشکل آلودگی هوای اصفهان بیشتر از تهران است و امسال هم برای کنترل آلودگی هوا و صوتی 300 میلیون تومان بودجه تصویب کردیم ولی هنوز اجرایی نشده است.

 

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا