سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
آیا پالایشگاه نفس اصفهان را می گیرد ؟ نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸


در حالیکه هوای شهر اصفهان سال گذشته گوی سبقت را در آلودگی از تهران ربود و تعداد روزهای هوای نا سالم در شهر اصفهان بیشتر از روزهای هوای ناسالم در شهر تهران شد در روزهای پایانی سال گذشته ایجاد پالایشگاه جدیدی در کنار پالایشگاه شهر اصفهان ، اذهان کارشناسان و دوستداران محیط زیست را متوجه خود کرد.

با وجود آنکه مدیران پالایشگاه اصفهان معتقدند بحث ایجاد پالایشگاه جدید منتفی است و تاسیسات جدید قرار است به عنوان مکمل پالایشگاه و حتی در جهت کاهش مشکلات زیست محیطی شهر اصفهان ایجاد شود مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست اصفهان  مخالفت صد در صدی سازمان متبوعش را با ایجاد و یا توسعه پالایشگاه اصفهان ابراز کرده و می گوید بر فرض اینکه این یک طرح توسعه ای باشد هیچ دلیلی ندارد که در حریم شهر اصفهان و در منطقه ای که آلودگی هوا به سبب وجود پالایشگاه و نیروگاه شهید منتظری به حد اشباع رسیده انجام شود. لاهیجان زاده معتقد است می توان با انتقال مواد اولیه توسط لوله های نفتی به استانهای مجاور و یا مناطق دور دست ، آسیب کمتری را به محیط زیست آسیب دیده شهر اصفهان وارد کرد.

مدیر کل محیط زیست در جلسه مطبوعاتی خود به خبرنگاران گفت : طرحی که اخیرا در پالایشگاه اصفهان در دست اجراست ایجاد یک پالایشگاه جدید و توسعه محسوب می شود و حفاظت محیط زیست با اجرای آن مخالف است. لاهیجان زاده تصریح کرد: اقداماتی که اخیرا در پالایشگاه اصفهان آغاز شده در سطح گسترده ای در حدود ۲۲۰هکتار در حال انجام است که با هدف کاهش مازوت و تولید محصولات و فراورده های با کیفیت است اما با توجه به اشباع بودن منطقه، محیط زیست مخالفت خود را با اقدامات اخیر پالایشگاه اعلام و شکایتی نیز در این خصوص به مراجع قضایی استان ارائه کرده است.

وی گفت: پالایشگاه مجوز اصلاح و بهینه سازی کوره های قدیمی موجود را دارد و این در حالی است که اقدام به ایجاد تاسیسات جدیدی در جوار پالایشگاه نموده که این کار غیرقانونی است و طرح جدید پالایشگاه باید در منطقه ای خارج از شعاع ۵۰کیلومتری اصفهان اجرا شود. لاهیجان زاده اضافه کرد: ما از پالایشگاه خواسته ایم طرح خودرا در منطقه ای دیگری اجرا کندو هزینه انتقال این طرح به منطقه ای خارج از محدوده پالایشگاه ۱۰۰میلیارد تومان بیشتر نمی شود و این در مقابل اعتبار حدود سه میلیارد یورویی کل طرح زیاد نیست، زیرا ما پیش بینی مسائل ۵۰سال آینده را می کنیم.

وی در ادامه میزان آلوده زایی نیروگاههای شهید منتظری و اصفهان را به مراتب بیشتر از پالایشگاه دانست و گفت: این نیرو گاهها با استفاده از سوخت مازوت در برخی از فصول سال روز انه بین ۱۵هزار تن انواع آلودگی را در شمال غرب و جنوب غرب اصفهان منتشر می کنند.

طرح توسعه پالایشگاه اصفهان واکنش شدید مدیران شهر اصفهان را نیز در بر داشت بطوریکه رئیس شورای شهر ضمن مخالفت با توسعه پالایشگاه اصفهان به خبرنگاران گفت : آلودگی هوای این شهر را نگران کننده و غیرقابل تحمل دانست و توسعه صنایع در این شهر را خطرناک بیان کرد و گفت: توسعه پالایشگاه اصفهان به صلاح اصفهان نبوده و اجرای آن بدون مجوزهای قانونی غیرممکن است. مهندس عباس حاج رسولیها مهمترین دغدغه اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان را آلودگیهای زیست محیطی بیان و از بی توجهی مسئولان ذیربط نسبت به اجرای طرح توسعه پالایشگاه اصفهان انتقاد کرد و افزود: مدیرکل مسکن و شهرسازی استان برای ساخت واحدهای مسکونی در این شهر سختگیریهای زیادی می¬کند ولی متاسفانه برای اجرای چنین طرحی که باعث شیوع انواع بیماریها و مرگ و میرهای زودرس می شود هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهد .

در همین حال شبکه سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی استان اصفهان با صدور بیانیه ای به مخالفت صریح و آشکار با این طرح غیر زیست محیطی پرداخت . در این بیانیه آمده :

1-      قرارگیری پالایشگاه اصفهان در داخل محدوده شعاع 50کیلومتری اصفهان به این معنی است که توسعه این واحد، قانون شکنی آشکار بوده و در‌نتیجه جلوگیری از  اجرای آن را از هرگونه توضیح و استدلال بی‌نیاز می‌نماید.با این‌وجود، به‌منظور روشن شدن افکار عمومی توضیحات لازم درباره جنبه‌های گوناگون این تصمیم ارایه می‌شود.

2-      استفاده مصلحتی از عنوان بهینه سازی برای طرح توسعه پالایشگاه اصفهان به منظور منحرف ساختن افکار عمومی از ماهیت واقعی طرح پالایشگاه که توسعه با چندبرابر ظرفیت موجود می باشد صورت می گیرد و  اصل و ماهیت طرح را تغییر نمی دهد.

3-      پالایشگاه اصفهان نه تنها در داخل محدوده شعاع 50کیلومتری اصفهان،که در مجاورت این شهر قرار دارد و این نزدیکی مشکلات زیست‌محیطی ناشی از فعالیت و توسعه آن را افزایش می‌دهد.

4-       طبق قانون مجریان کلیه پروژه‌های عمرانی مشمول انجام ارزیابی زیست‌محیطی،که پالایشگاهها نیز یکی از آنها می‌باشند،موظف به ارایه گزارش ارزیابی اثرات زیست‌محیطی در مرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی می‌باشند.این در حالی است که تصمیم به توسعه این پالایشگاه و  تلاشها برای تامین اعتبار چند صد میلیون یورویی آن  بدون ارایه این گزارش صورت می‌گیرد. بدیهی است گزارشهای ارزیابی اثراتی که پس از اجرای پروژه‌های توسعه توسط برخی مجریان ارایه می گردد هیچگونه ارزش علمی ،قانونی و اجرایی ندارد.

5-      با توجه به عواقب وخیم و پرهزینه توسعه پالایشگاه، اداره‌کل ‌حفاظت‌محیط‌زیست ‌استان ‌اصفهان  و مرکز بهداشت استان مخالفت شدید خود را با آن اعلام کرده‌اند.

6-      پالایشگاه اصفهان و مکان درنظرگرفته شده برای توسعه آن در شمال‌غرب شهر اصفهان و جنوب غرب شاهین شهر و درجهت وزش باد غالب قرار گرفته و در نتیجه هوای این شهرها تحت تاثیر آلاینده‌های آن قرار خواهد گرفت.

7-      آلاینده‌های موجود در شهر اصفهان هم‌اکنون نیز از ظرفیت تحمل محیط فراتر رفته و آثار  زیانبار آن مشخص گردیده است. گواه این امر نیز آمار بالای بیماریهای مختلف از جمله        ام.اس،سرطان وبیمارهای قلبی و عروقی است که علاوه بر خسارات انسانی و اجتماعی، هزینه‌های اقتصادی زیادی را به جامعه و دولت تحمیل می‌کند.

8-      در سالهای اخیر طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اصفهان به تصویب رسیده و اجرای آن نیازمند صرف زمان زیاد و اعتبارات هنگفت می‌باشد به‌طوری‌که تنها اجرای بخشی از پروژه‌های پایش آن با استقراض از بانک جهانی و بدهکار شدن کشور در حال انجام است. بدیهی است در این طرح همه پیش بینی ها و تمهیدات درجهت کاهش و رفع آلاینده ها است و نه درجهت افزایش آن.بنابراین توسعه پالایشگاه در جهت مخالف طرح جامع کاهش آلودگی هوا و به معنی دهن کجی به برنامه های خود دولت و بر باد دادن سرمایه های ملی است.

9-      تهدید امنیت منابع آبی یکی دیگر از پیامدهای بسیار جدی توسعه پالایشگاه است. درحالی که اکثر نقاط استان اصفهان با کم آبی مواجه هستند و خشکسالی ها امنیت اقتصادی،اجتماعی و حتی سیاسی استان را با تهدید مواجه کرده است و پیامدهای منفی ربشه دار  ناشی از آن همه  شئون حیات مردم را تحت تاثیر قرار می دهد، توسعه پالایشگاه آن هم در ابعاد وسیعی که توسط بعضی مسئولان اعلام شده،نیاز آبی زیادی را در پی خواهد داشت و موجب      دامن زدن به بحران آب  در منطقه خواهد شد.بعلاوه افزایش آلودگیهای منابع آب از اثرات دیگر توسعه پالایشگاه خواهد بود.در چنین وضعیتی نیت و هدف کسانی که درصدد توسعه پالایشگاه اصفهان هستند جای شک و تردید بسیار دارد.

10-   ماهیت فعالیت پالایشگاه، موجب رها شدن مقادیر زیادی از انواع آلاینده های مولد بارانهای اسیدی به هوا شده و درنتیجه تهدیدی جدی برای آثار تاریخی منحصربه فرد اصفهان به شمار می آید.

11-    چندسالی است که بهانه اشتغال تبدیل به ابزار فشار و اهرمی در دست سفسطه گرانی شده که قصد دارند با استفاده از رانتهای گوناگون و نادیده گرفتن منافع جمعی اقدام به تامین منافع شخصی و گروهی نمایند. پروژه هایی مانند پالایشگاه اصفهان با عواقب وخیمی که برای سلامت مردم به دنبال خواهد داشت،نقش عمده خود در زمینه اشتغال را برای مشاغل پزشکی،پرستاری، داروسازی و کفن و دفن ایفا خواهدکرد.آیا تولید و اشتغال را برای جامعه می خواهیم یا قرار است جامعه را قربانی تولید کنیم؟! بدیهی است که با اندک توجهی به مشاغل سازگار با ویژگیهای شهر اصفهان می توان دهها برابر اشتغال عنوان شده برای توسعه پالایشگاه، اشتغال ایجاد کرد.

12-   توسعه کلانشهرها یکی از معضلاتی است که دولتمردان در دوره های مختلف و بویژه در سالهای اخیر درصدد مقابله با آن بوده اند چراکه موجب رشد تصاعدی مشکلات و افزایش نجومی هزینه های اداره شهرها می شود. تجربه،مشاهدات و آمار همه موید تاثیر پروژه های صنعتی بزرگ در رشد سرطانی شهرهای بزرگ و افزایش مهاجرت به آنهاست.بنابراین توسعه پالایشگاه اصفهان با برنامه های دولت برای کنترل مهاجرت به کلانشهرها  نیز مغایرت دارد.

13-   سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی اصفهان به عنوان نمایندگان واقعی جامعه و نهادهایی که دغدغه پایداری توسعه و سلامت جامعه و محیط را دارند تاکنون در نامه ها،بیانیه ها و قطعنامه های متعدد ضرورت توقف روند توسعه افسارگسیخته در منطقه مرکزی اصفهان را تبیین نموده و خواستار مدیریت مبتنی بر دانایی،کل نگر و آینده نگر بر منابع استان شده اند. توسعه پالایشگاه اصفهان به معنی بی اهمیت بودن نظرات مردم نزد تصمیم گیران و پشتوانه نداشتن شعارهای مردم گرای آنان است.

 

نظر به موارد عنوان شده، سازمانهای مردم نهاد  اصفهان با خواسته های خود را به شرح زیر اعلام    می دارند.

الف- با توجه به اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در زمینه حفاظت محیط زیست و اصول 19 و 20 این قانون که همگان را دربرابر قانون یکسان اعلام می دارند، برخورد جدی و قاطع با اشخاص حقیقی و حقوقی که در راستای طرح موجود توسعه پالایشگاه اصفهان گام بردارند- در هر مقام و موقعیتی که باشند-  لازم‌الاجرا  می‌باشد.

ب- انتظار می رود استانداری محترم اصفهان به عنوان مرجع هماهنگ کننده برنامه ها و طرحهای  توسعه در استان با توجه به فشارهای از حد گذشته بر محدوده شعاع  50کیلومتری اصفهان و تهدیدهای موجود و فزاینده برای سلامت مردم اصفهان هر چه سریعتر لغو طرح توسعه پالایشگاه اصفهان را پیگیری و اعلام نماید.

ب- از سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان مرجع متولی قانون ممنوعیت توسعه صنعت در داخل شعاع 50 کیلومتری اصفهان انتظار می رود در اجرای وظیفه خود با قاطعیت و جدیت عمل نموده و تسلیم فشارهای احتمالی نشود.

ج- از آنجا که اثرات منفی توسعه پالایشگاه به محیط زیست ختم نمی شود، لازم است کلیه دستگاههای دولتی که به نحوی زمینه فعالیتشان از این طرح تاثیر می پذیرد(از جمله سازمان آب   منطقه ای،مرکز بهداشت استان، سازمان جهاد کشاورزی،سازمان میراث فرهنگی،سازمان صنایع و معادن،شهرداریهای مستقر در مجاورت پالایشگاه) به کم کاری یا سکوت خود در این زمینه پایان داده و سازمان حفاظت محیط زیست را در مقابله با این تصمیم نابخردانه یاری رسانند.

د-  سازمانهای مردم نهاد، عملکرد مسئولان در این زمینه را به عنوان آزمونی برای  صحت ادعاهایشان درباره اهمیت به مصالح مردم و تعلق خاطرشان به پایداری توسعه کشور  به دقت زیر نظر خواهند گرفت.

 

لینک      نظرات ()      

آرزوی انتخاباتی زاینده رود خشک ... نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸


زنده رود نصف جهان این روزها خشک است . خشک بودن زاینده رود در فصل بهار و در حالیکه بارشهای بهاری مناسبی را شاهد بوده ایم کمی عجیب می نماید.

برای بررسی دلایل خشکی زاینده رود باید با مطالعه و پژوهش های مختلف صحبت کرد اما آنچه که مسلم اینست که در سرچشمه زنده رود اصفهان خبرهایی هست . نمی توان منکر خشکسالیهای اخیر شد اما باید اذعان کرد استفاده از آب زاینده رود برای صنایع بزرگ و البته آلوده کننده استان اصفهان در بی جان کردن زاینده رود بی اثر نبوده اند. از همه ی این مسائل مهمتر شاید بتوان بحث انتقال آب زاینده رود به استانهای کرمان و یزد را از دلایل اصلی کم آبی زنده رود مطرح کرد.

خشکی زنده رود علاوه بر ایجاد خسارات فراوان به اکوسیستم منطقه می تواند باعث نابودی پل های تاریخی بی نظیر شهر اصفهان شود و تالاب گاوخونی را به کام مرگ بکشاند ، ضمن اینکه اصفهان بی زاینده رود ، نصف جهان نیست .

این روزها و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری هر صنف و گروهی در دل آرزویی دارند و امید دارند رئیس جمهور بعدی آنها را به آرزوهایشان نزدیک کند . شاید اگر زاینده رود حق رای داشت به کسی رای می داد که آب زاینده رود را به زادگاهش نکشاند و قول آبش را به جایی ندهد .

 

لینک      نظرات ()      

خلیج پارسی یا المپیک اسلامی نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸


در پی گروه کشی  فدراسیون همبستگی کشورهای اسلامی  در مورد نام خلیج پارس ، بنیاد جهانی پاسارگاد با صدور بیانیه ای خواستار واکنش مسئولان دولتی و شهروندان ایرانی نسبت به این مساله شده است . در این بیانیه آمده :

مردم گرامی ایران در سراسر جهان

همانطور که می دانید، مدتی است اعلام شده که بزودی «بازی‌های کشورهای اسلامی» ـ که نوعی «المپیک اسلامی» محسوب می شود ـ در تهران انجام گرفته و ایران میزبان ورزشکاران کشورهای اسلامی خواهد بود.

بنا بر گزارش های رسیده از ایران، روز گذشته، و در این ارتباط، آقای بشیر طرابلس، رییس، و آقای محمد صلاح قذردر، دببرکل فدراسیون همبستگی «کشورهای اسلامی» (آی.اس.اس.اف) که به اتفاق همراهان خود، به منظور بررسی مقدمات اجرای این مسابقات به تهران رفته، در دیدار خود با معاون رئیس جمهور و  رییس سازمان تربیت بدنی کشور، پیامی را از جانب کشورهای عربی تسلیم این مقامات کرده که طی آن به  مقامات ورزشی ایران اطلاع داده است: «کشورهای عربی مشترکاً خواستار آن شده اند که در همه ی بروشورها، تصاویر و نقشه‏ها و پوسترها و همچنین مدال‏های این بازی‌ها نام خلیج پارس بصورت «خلیج» و  یا «خلیج عربی» ذکر شود.»

آقای بشیر طرابلس، در مقابل اعتراض مقامات ورزشی ایرانی با لحنی تهدیدآمیز به آنها گفته است که در صورت گرفتن تصمیم برای به ‌کارگیری نام خلیج‏ پارس، کشورهای عربی در بازی‌های تهران شرکت نخواهند کرد و به این ترتیب انجام این مسابقات بین الملل اسلامی منتفی خواهد بود.

بنظر می رسد که این «گرو کشی» علنی کشورهای عربی (که اکثریت کشورهای اسلامی را تشکیل می دهند) مقامات حکومت اسلامی را بکلی غافلگیر کرده و به همین دلیل، پس از جلسه ی روز گذشته و ابلاغ این پیام تحقیر آمیز، هیچ یک از مقامات حکومت اسلامی تا کنون کمترین اشاره ای به خواست فدراسیون کشورهای اسلامی نداشته و در این مورد سکوت کرده اند.

البته، و خوشبختانه، خبرهای رسیده از ایران حاکی است که خواست تحکم آمیز فدراسیون کشورهای مزبور ورزشکاران ما را به شدت رنجیده و آن ها مصمم شده اند در هیچ مسابقه ای با این شرط شرکت نکنند.

بهر حال، اکنون پرسش آن است که واکنش دولت ایران چه خواهد بود. آیا تن به این خفت بزرگ داده و نام خلیج پارس را قربانی حفظ روابط خود  با «کشورهای اسلامی» خواهد کرد و یا خواهد کوشید این خواست غیر قانونی و غیر منطقی را پاسخی درخور دهد؟

باید توجه داشت که دولت های عربی کاملا  از اشتیاق مقامات جمهوری اسلامی برای داشتن جایی در میان خود آگاهند و برای مقاصد خود در مورد تصاحب میراث های فرهنگی، تاریخی و طبیعی ایران به خصوص خلیج فارس، از در جدیدی وارد شده و دست به گروکشی و باج خواهی زده و حکومت ایران را بر سر دو راهی مهمی قرار داده اند و تصمیم ها و رفتارهای این حکومت در آینده نشان خواهد داد که مدیران کشور تا کجا آماده اند منافع و دارایی های مردم  ایران را قربانی خواست های خود کنند.

کمیته ی بین المللی نجات پاسارگاد، وظیفه ی خود می داند که در این لحظات حساس توجه مردم شریف ایران را به این مسئله ی سرنوشت ساز جلب کرده و خاطرنشان سازد که اینک بزنگاه مهمی در فرا راه کشورمان قرار دارد که در آن مالکیت، حیثیت و هویت تاریخی کشور و مردمان آن در خطر قرار گرفته است و لازم است نسبت به آن صدای اعتراض خود را بلند کرد.

دولت ایران اکنون باید نشان دهد که در این گروکشی تا کجا پیش می رود و ملت ایران نیز باید عزم خود را در حفظ میراث ها و دارایی های خود بیش از موارد دیگر آشکار سازد.

در همین رابطه :

پیشنهاد بی شرمانه اعراب ؛ خلیج مجعول یا خلیج بنویسید تا به ایران بیاییم!

 

لینک      نظرات ()      

درخواست ارائه توضیحات در خصوص کشتار حیوانات در دانشکده دندانپزشکی اصفهان نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸


در پی گزارشات رسیده به انجمن حمایت از حیوانات اصفهان در خصوص نگهداری و کشتار غیر اصولی حیوانات در مرکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی اصفهان ، این انجمن با صدور نامه ای به ریاست دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خواستار ارائه توضیحات در خصوص وضعیت حیوانات آزمایشگاهی شد . در این نامه همچنین درخواست شده اجازه بازدید نمایندگان انجمن و اصحاب رسانه از آن مرکز تحقیقاتی فراهم شود.

متن این نامه به این شرح است :

 

به نام خداوند جان و خرد

جناب آقای دکتر عباسعلی خادمی

رئیس محترم دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 با سلام و احترام

بر پایه برخی گزارش ها ، حیوانات اهلی از جمله سگ و گربه در مرکز تحقیقاتی آن دانشکده مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه استفاده از حیوانات در انجام تحقیقات آزمایشگاهی و پزشکی موضوع تازه ای نیست اما متاسفانه تصاویر موجود از مرکز تحقیقاتی مذکور گواهی می دهد که حیوانات در شرایط نامناسبی نگهداری می شوند و به نظر می رسد که بدون توجه به موازین اخلاقی و اصول مورد تاکید دین مبین اسلام  نسبت به رعایت حقوق جانداران ، بدون توجه به اصول و موازین کار بروی حیوانات آزمایشگاهی ،حقوق حیوانات بی گناه در آن دانشکده  نادیده گرفته می شود و همه روزه در آن دانشکده فاجعه ای انسانی روی می دهد. 

بر این اساس و با توجه به نگرانی های به وجود آمده برای دوستداران حیوانات و محیط زیست ، پاسخگویی نسبت به موارد ذیل می تواند باعث رفع نگرانی های موجود شود و از وارد آمدن هرگونه خدشه به ارزش گذاری مقالات تحقیقاتی ارائه شده از سوی پژوهشگران آن دانشکده در مجامع علمی بین المللی در صورت انتشار گزارش هایی از وضعیت نا مطلوب حیوانات به هنگام اجرای پروژه های تحقیقاتی ، پیشگیری شود:

آیا آئین نامه خاصی جهت حفظ حقوق حیوانات و کاهش درد و رنج حیوانات در مرکز تحقیقاتی آن دانشکده مورد استناد و مراجعه پژوهشگران قرار می گیرد؟

- برای خرید یا صید، جابجایی و مقید کردن حیوانات مورد استفاده در آن مرکز از چه روش هایی استفاده می شود ؟

آیا نسبت به محل نگهداری و تغذیه مناسب حیوانات موجود در آن مرکز حساسیتی وجود دارد ؟

- با توجه به اینکه وجود دامپزشکان متخصص در چنین مراکزی می تواند باعث کاهش مشکلات حیوانات در زمان نگهداری و آزمایش شود آیا نیروی متخصصی در آن مرکز وجود دارد؟

در خصوص روش های اجرای تحقیقات برای کاهش درد و رنج حیوانات چه مسائلی در نظر گرفته شده است ؟

تا چه میزان برای کاهش استفاده از حیوانات و استفاده از روش های جایگزین در آن مرکز تلاش شده است ؟

همچنین خواهشمند است تمهیداتی جهت بازدید نمایندگان سازمان های مردم نهاد مدافع محیط زیست و خبرنگاران رسانه ها از این مرکز تحقیقاتی در نظر گرفته شود.

 

خبر مرتبط :

 تصاویری از کشتار حیوانات در مرکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی اصفهان

 

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها خانه‌های نا امن برای حیوانات زنده رود مرد! زنده باد فولاد و گوجه! نه به دلفیناریوم در اصفهان همیشگی است جلسه فراکسیون محیط زیست با حضور جمعی از کوشندگان و کارشناسان محیط زیست چرا نه به نوتلا؟! دومین نشست تخصصی حقوق حیوانات/ شهریور 95 چه خبر از لایحه حمایت از حیوانات؟! انتقاد سمن های محیط زیستی اصفهان از جشنواره میلیاردی موسیقی سبز تجارت سیاه حیوانات؛ خیلی دور، خیلی نزدیک مدرسه طبیعت چارباغ
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٤۱) اصفهان (٢۸۱) حقوق حیوانات (٢۱۱) ایران (۱٩٢) زاینده رود (۱۱۱) حیوانات (۱٠٩) حیات وحش (۱٠٩) فرهنگ (۱٠۱) حمایت از حیوانات (٩٤) میراث فرهنگی (٧۸) سیاست (٧٥) شکار (٥٦) سازمان حفاظت محیط زیست (٥٦) حیوان آزاری (٥٥) آب (٥٤) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) مترو (٤٠) باغ وحش (٤٠) سازمانهای غیر دولتی (۳٩) آلودگی محیط زیست (۳۸) دیده بان حقوق حیوانات (۳٦) عکس (۳٦) گفتگو (۳٦) سگ (۳٦) حیوان خانگی (۳٦) جهانی (۳٢) آموزش (۳٢) طنز (۳۱) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢۸) وبلاگ (٢٧) وبلاگستان فارسی (٢٧) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) ساعت زمین (٢٢) سیرک (٢۱) آلودگی هوا (٢۱) موج سبز (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) گرمایش جهانی (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) عکس جمعه (۱۸) گونه در خطر انقراض (۱۸) خشکسالی (۱۸) فقر (۱۸) مجلس (۱٧) درخت (۱٧) گاوخونی (۱٧) قطع درخت (۱٧) محیط بان (۱٦) بهداشت (۱٥) ذبح حیوانات (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) فرهنگ سازی (۱٤) قانون (۱۳) مردم (۱۳) تالاب (۱۳) قاچاق حیات وحش (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) کوشندگان محیط زیست (۱۱) سی و سه پل (۱۱) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) دولت (۱۱) ترجمه (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) نوروز (۱٠) هنر (۱٠) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) معصومه ابتکار (۸) مناطق حفاظت شده (۸) قوه قضائیه (۸) خروس سپید (۸) شهرداری (۸) هنرمندان (۸) مینیمال (۸) انتخابات (۸) اینترنت (٧) گیاهخواری (٧) روزنامه (٧) ماهی رزمجو (٧) دلفیناریوم (٧) فیسبوک (٧) دولت نهم (٧) یوزپلنگ (٧) شیر ایرانی (٦) خلیج فارس (٦) صدا و سیما (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) ورزش (٥) زلزله (٥) فوتبال (٥) طبیعت (٥) نابودی (٥) زباله (٥) عقیم کردن (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) پالایشگاه (٥) رئیس جمهور (٥) سد (٥) حیوان ستیزی (٥) زمین برای همه (٥) پارازیت (٤) احمدی نژاد (٤) صنایع (٤) پرشین بلاگ (٤) زیستا (٤) فرهنگ دره شوری (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) تلوبزیون (٤) اگزوتیک پت (٤) انجمن زمین برای همه (٤) یاسر انصاری (٤) شورای شهر (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) سبز (٤) سرطان (٤) ngo (٤) مرگ (٤) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) کودکان (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) مناسبت ها (۳) آفریقا (۳) همایش اشتغال سبز (۳) کارون (۳) گردشگری (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) یلدا (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) تغییرات اقلیمی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) پناهگاه (۳) منابع طبیعی (۳) شهروند (۳) greenblog (۳) پارک ملی (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) روز جهانی محیط زیست (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پاکسازی (٢) آّب (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) عکس های جمعه (٢) باغ پرندگان (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) بلای طبیعی (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) خدا (٢) المپیک (٢) مهاجرت (٢) دریاچه ارومیه (٢) اوباما (٢) انرژی (٢) اسب (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) شیراز (٢) مطبوعات (٢) اخلاق (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) خانواده (٢) فیلم (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) آکواریوم اصفهان (٢) زاینده رود کجاست (۱) مدرسه طبیعت چارباغ (۱) مدرسه طبیعت اصفهان (۱) جشنواره موسیقی سبز (۱) پوپولیسم محیط زیستی (۱) نه به دلفیناریوم (۱) سازمان حفاظت محیط زیست ش (۱) دانشجو (۱) پول (۱) پرشین بلاگ (۱) عشق (۱) دین (۱) دانشگاه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) اروپا (۱) نشریه (۱) شعار (۱) حشرات (۱) کشاورزی (۱) مهرگان (۱) مهرورزی (۱) ترافیک (۱) خشونت (۱) فلسفه (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) دلار (۱) حسادت (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) تجمع (۱) پژوهش (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) مدرسه طبیعت (۱) نوتلا (۱) کودک و محیط زیست (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) کرگدن سفید (۱) فوک خزری (۱) حیات وحش س (۱) پویش اصفهان بدون کیسه پلاستیکی (۱) چغاخور (۱) اورانگوتان (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) دکتر کهرم (۱) پاسداری از وطن (۱) امنیت زیستی (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) مرگ دلفین ها (۱) پرنده زینتی (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) سمن (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) global warming (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) آموزش و پرورش (۱) حسن روحانی (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) بمب (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) دولت الکترونیک (۱) اصلاح طلبان (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا انجمن زمین برای همه مطالب صنعتی | عمرانی | محیط زیست