سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
طرح مبارزه با نگهداری سگ ، کپی برابر اصل طرح مبارزه با ماهی قرمز است ! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠

در مورد طرح مباره با نگهداری سگ و حیوانات مضر که به تازگی از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است در روزهای گذشته نظرات متفاوتی بیان شده است و پیش بینی می شود در روزهای آینده شاهد اظهارنظرهای فراوانی در خصوص ضعف ها و نقاط قوت این طرح باشیم . در برخی فضاهای مجازی شاهد اظهارنظرهای عجولانه و بعضاً احساساتی به این طرح بوده ایم که مانع از نقد درست این طرح خواهد شد .


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

یک دوست جدید ؛ وبلاگ طبیعت زیبای ایران نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠

چند وقت پیش که به دنبال مطلبی در مورد « تالاب کمجان » می گشتم به طور اتفاقی با وبلاگ « طبیعت زیبای ایران » آشنا شدم . طبیعت زیبای ایران وبلاگ سعید زارع ، دانشجوی رشته پرستاری است که در وبلاگش می توانید گزارش ها و عکس های بسیار زیبایی از میراث طبیعی و فرهنگ ایرانمان را ببینید . عکس ها و گزارش هایی که تا به حال در هیچ رسانه ای دیده نشده و گاهی هم مورد دستبرد قرار گرفته !


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

طرفداران محیط زیست از فیسبوک می خواهند « سبز » شود نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٠

طرفداران محیط زیست در سراسر جهان با ایجاد کمپینی از سایت « فیسبوک » خواسته اند که از انرژی های تجدید پذیر استفاده کند. آنها از فیسبوک خواسته اند که از روز 22 آوریل همزمان با روز زمین پاک ، متعهد شود که سبز خواهد شد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

عکس های جمعه ، این هفته : جوجه تیغی نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٢٦ فروردین ۱۳٩٠

ده عکس روز جمعه . این هفته : جوجه تیغی

عکس های بیشتر را در سایت نجات سیاره ببینید .

لینک      نظرات ()      

عکس های زجرآور خبرگزاری مهر از وضعیت اسفبار دریاچه ارومیه نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٠

بقیه عکس ها را اینجا ببینید

لینک      نظرات ()      

نگاهی به حضور پر تعداد شهروندان و مسئولان شهر خرم آباد برای کمک به ماهی قرمز نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠

در خبرها آمده بود که طرح رها سازی ماهی قرمز برای دومین بار در شهر خرم آباد برگزار شده است . بر اساس خبرهای منتشره شهروندان خرم آبادی استقبال خوبی از این طرح داشتند همچنین مدیر کل محیط زیست استان ، شهردار ، رئیس شورای شهر اصفهان در این طرح حضور داشته اند.
بی تردید برگزاری هر طرح و برنامه ای در هر سطحی نمی تواند خالی از اشکال باشد و برگزاری این طرح نیز اشکالاتی داشته و دارد اما در مجموع برگزاری این طرح و طرحهایی نظیر این در بلند مدت می تواند موثر باشد. حضور تعداد زیادی از مردم در کنار مسئولان عالیرتبه شهر آن هم به بهانه کمک به تعدادی حیوان ، اتفاقی است که هیچوقت رخ نداده و همواره برای دوستداران حیوانات آرزو بوده است ولی ماهی قرمز این توان را دارد که این اتفاق شیرین را به وجود بیاورد. براستی غیر از این در کجای ایران می توان تعداد زیادی از شهروندان و مسئولان را به بهانه کمک به حیوانی جمع کرد؟!


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

نگاه آنها به محیط زیست و بینش ما ، نوشته ای از آندره گرز نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٠

Ecologie et politique

با دوراندیشی ، فیلسوف آندره گورز (André Gorz)، در متنی که در سال ۱۹۷۴ منتشر شد، پیش بینی کرده بود که چگونه صنعت، گروه های مالی .. کوتاه سخن سرمایه داری امر محیط زیست را از آن خود می کند.
بحث در باره محیط زیست ، مثل حرف زدن درباره حق رای و یا داشتن یک روز تعطیل در هفته است: بلافاصله تمام بورژواها و حامیان نظم خواهند گفت که شما خواهان ورشکستگی آنها، پیروزی آنارشیسم و تاریک اندیشی هستید. سپس بعد از مدتی، وقتی که فشار مسائل و نیروی مردمی غیرقابل تحمل می شود، به شما آنچیزی را میدهند که تا همین دیروز از آن سرباز می زدند و بصورتی بنیادین هیچ چیز تغییر نمی کند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

سی و سه پل تو طرحه ! الله وردی خان باید از شهرداری اصفهان استعلام می کرده نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠


در مورد ویرانگری های مترو اصفهان و فاجعه ای که در انتظار سی و سه پل است طی دو سه سال گذشته مطالب زیادی گفته شده است . از نظرات کارشناسانه اساتید دانشگاه بگیر تا مطالب حقوقی ، بیانیه ها ، گزارش ها و مطالب طنز ، اما ساعتی پیش در وبلاگ دوست عزیزم جمال علینقیان جمله ای خواندم که در عین سادگی ، درد آور بود. او در کاهگل نوشته :
" سی و سه پل توی طرحه! قراره یه جای دیگه زاینده رود که پل نیست و قرار هم نیست مترو نزدیکش رد بشه یه سی وچند پل دیگه بسازیم! با مصالح محکمتر و متناسب با معماری روز دنیا! "


ظاهراً به قول جمال راست اینست که سی و سه پل در منطقه اجرای طرحهای عمرانی! شهرداری اصفهان قرار گرفته و الله وردی خان باید قبل از ساختن سی و سه پل از شهرداری اصفهان استعلام می کرده ، اصلاً جا داره اداره حقوقی شهرداری اصفهان بر علیه الله وردی خان به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز و بدون کسب مجوز و استعلام های لازم اعلام جرم کنه ، شاید بتونه از ورثه و نوادگانش پولی ، جریمه ای ، چیزی بگیره . اصلاً باید معلوم بشه این الله وردی خان تحصیلات دانشگاهی برای ساختن پل داشته یا نه ؟! و اگر داشته تو کدوم مناقصه شرکت کرده که تونسته پل بسازه ؟ آیا اصلاً اسناد مناقصه شفاف هست و یا صرفاً بر اساس اینکه الله وردی خان یکی از سرداران و فرماندهان شاه عباس اول بوده ، تونسته از رانت استفاده کنه و پل بسازه ؟! اصلاً فرمانده لشکر جنگی را چه به پل سازی ؟!
شنیده ایم که خیلی از طرحهای عمرانی که الان اجرا میشه نقشه و طرحش ده ها سال پیش کشیده شده بوده و قرار بوده اون موقع ها اجرا بشه اما نمیدونم طرح متروی اصفهان قبل از احداث سی و سه پل ( یعنی قبل از شاه عباس اول ) بوده یا بعد از احداث سی و سه پل ؟!

لینک      نظرات ()      

350 چیست !؟ نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٠

٣۵٠ قسمت در میلیون آن چیزی است که بسیاری از دانشمندان ، کارشناسان آب و هوا  و دولت های مترقی دنیا آنرا میزان امن دی اکسید کربن موجود در جو زمین می نامند .افزایش سریع گرم شدن قطب شمال و تاثیرات آب و هوایی دانشمندان را به این نتیجه رسانده که ما در حال حاضر بالاتر از نقطه امن ٣۵٠ یعنی در منطقه ٣٨٨ قسمت در میلیون قرار داریم و باید به سرعت به منطقه امن ٣۵٠ برگردیم وگرنه اثرات غیر قابل جبرانی در انتظار زمین خواهد بود.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

عکس های جمعه . این هفته : پلاتی پوس نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٠

ده عکس روز جمعه . این هفته : پلاتی پوس

عکس های بیشتر را در سایت نجات سیاره ببینید .

برخی از عکسهای جمعه های پیش : کانگورو ، پاندا و کوالا

لینک      نظرات ()      

داستان غم انگیز محیط زیست ایران در گفت و گو با بیژن فرهنگ دره شوری نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٠

مهندس بیژن فرهنگ دره شوری مردی نام آشنا برای دوستداران و کوشندگان محیط زیست در ایران است. مردی که از نخستین روزهای ایجاد سازمان محیط زیست در کنار این سازمان بوده است و حافظه اش گنجینه ای از خاطرات 40 ساله محیط زیست ایران است .
به بهانه « جایزه نوروز » و انتخاب ایشان به عنوان مرد سال محیط زیست در سال 1389 گفت و گویی با ایشان داشتم. از او درباره تاسیس سازمان محیط زیست ، مشکلات محیط زیست ایران ، پروژه احیا ببر و شیر ، ظرفیت صنعت اکوتوریسم در ایران ، بی توجهی عمومی به محیط زیست و آینده محیط زیست ایران با توجه به ادامه وضعیت موجود سوال کردم. پاسخ دره شوری با آخرین پرسشم ساده و بسیار هشدار دهنده بود ، آنجا که از شهر مسجد سلیمان در روزگاری نه چندان دور گفت و سرنوشت غمبار امروزش را توصیف کرد و هشدار داد که اگر به وضعیت محیط زیست توجه نشود آینده ای نظیر مسجد سلیمان پیش روی ایران ماست.
گفت و گو با دره شوری ، مردی که شوریده ایران و طبیعت ایران است را بخوانید :


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

یادداشت هوشمندانه یک دوست برای مطلب " پشت بام های سفید در هندوستان " نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠

پس از انتشار مطلب « پشت بام های سفید در هندوستان برای مقابله با گرمایش جهانی » در این وبلاگ ، دوست عزیزی با ارسال ایمیل این اقدام دولت هند را از جنبه دیگری مورد بررسی قرار داده اند. متن ایمیل ایشان که نمی خواهند معرفی شوند بی هیچ توضیحی در ادامه می آید :


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

پرونده مترو اصفهان راهی دادگاه کیفری استان تهران شد نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

در حالی که حدود سه سال از ورود دستگاه حفار تونل مترو اصفهان به خیابان چهارباغ بر خلاف حکم قضایی می‌گذرد، وکیل پرونده شکایت مردمی از مترو اصفهان خبر رسیدگی به پرونده در دادگاه کیفری استان تهران داد. همچنین گفته می‌شود که پیرو این شکایت مردمی قرار مجرمیت برای رییس سازمان قطار شهری اصفهان صادر شده و وی باید به بازپرسی مراجعه کند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

کنترل و حفاظت از محیط زیست با استفاده از وب . لطفاً به این سوالات پاسخ دهید نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠

چند روز پیش ایمیلی از یکی از هموطنانمان دریافت کردم که شامل سوالاتی بود برای تکمیل پایان نامه دانشجویی اش با موضوع "کنترل و حفاظت از محیط زیست با استفاده از وب" . موضوع جالبی است و بی شک بسیاری از دوستداران محیط زیست در فضای مجازی مایل هستند در این خصوص به جواب مشخصی برسند و پی بردن به اثرات وب در کنترل محیط زیست می تواند می تواند در تصحیح روشهای موجود و یا بهره مندی از روشهای دیگر برای کمک به محیط زیست تاثیر گذار باشد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

پشت بام های سفید در هندوستان برای مقابله با گرمایش جهانی نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠

روزهای نخست حضورم در هند دیدن پشت بامهایی که با رنگ سفید ، رنگ شده بودند برایم جالب بود . گرفتاریهای روزهای اول باعث شد که زیاد به این موضوع توجهی نکنم و بعد هم برایم عادی شد تا اینکه چند روز پیش مطلبی در مورد اثرات پشت بام های سفید در مقابله با گرمایش جهانی دیدم و خود بخود دلیل سفید کردن پشت بام ها در هند را پیدا کردم .
شاید نخستین دلیل برای سفید کردن پشت بام ها در مناطق گرمیسر هند ، فرار از گرما و کمک به خنک ماندن سقف باشد و ظاهراً این مساله قدمتی طولانی دارد ولی اخیراً دولت دهلی در پروژه ای به نام « سقف های سرد » به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش گرمایش جهانی این مساله را در دستور کار خود قرار داده است. ( منبع )


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

خبر خوش سال : پروژه انتقال مدیران و کارشناسان محیط زیست از روسیه ، هند و کنیا نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩٠


سال 1390 با خبری خوب و امیدوارکننده برای محیط زیست ایران آغاز شده است . پس از اجرای  پروژه ناموفق انتقال ببر سیبری و شیر هندی ، این بار پروژه انتقال مدیران و کارشناسان محیط زیست از روسیه ، هند و کنیا اجرا خواهد شد.
معاون انسانی و ارتباطات محیط زیست درنخستین نشست خبری سال جدید که در استان اصفهان برگزار شد ضمن اعلام شکست خوردن طرح احیاء ببر مازندران گفت : با بررسی های صورت گرفته مشخص شد در شرایط فعلی و با توجه به توان کارشناسی و عملیاتی سازمان امکان احیاء ببر مازندران وجود ندارد و از آنجائیکه ماهی را از هر وقت از آب بگیری تازه است ، لذا این پروژه متوقف خواهد شد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

توصیه های لازم برای حفظ طبیعت در روز طبیعت نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠

در روز 13 فروردین « سیزده بدر » لازم است با رعایت نکاتی ساده اما ضروری ضمن بهره مندی از طبیعت زیبای کشورمان ، آسیبی به محیط زیست وارد نکنیم :
- آلودگی محیط زیست ، گسترش شهر ها و جاده ها زندگی و بقای حیوانات و موجودات زنده را با مخاطرات جدی مواجه کرده است . گیاهان و حیوانات نیز مانند ما حق زندگی دارند پس در روز طبیعت ، پاسبان طبیعت و ساکنان آن باشیم.
- سالانه هزاران هکتار جنگل و مرتع بدلیل بی احتیاطی هموطنانمان در آتش می سوزد . در صورت نیاز به آتش حتی الامکان منقل همراه خود ببرید و در غیر اینصورت حتماً خاکستر آتش را با آب خاموش کنید. همچنین از روشن کردن آتش در کنار درختان خودداری کنید و سیگار خود را  قبل از خاموش کردن رها نکنید.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در کشور هندوستان نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠

از هفته پیش هیچ کدام از فروشگاههای کوچک و بزرگ شهر به مشتریان خود کیسه پلاستیکی عرضه نمی کنند و اعلام می کنند این مساله از سوی دولت ممنوع اعلام شده است. با جستجو در اینترنت متوجه شدم که این قانونی سراسری است که به تدریج در استانهای مختلف هندوستان اجرا خواهد شد و اجرای آن در استان آندارپرادش هندوستان از هفته پیش آغاز شده است .


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

به بهانه عکس یادگاری با سر بریده حیوانات نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠

چندی پیش در فضای مجازی عکس هایی از تعدادی از دانشجویان رشته دامپزشکی یکی از مراکز آموزشی منتشر شد که با حیوانات کشته شده جهت کالبدگشایی عکس انداخته بودند. این عکس ها با واکنش های تند دوستداران حیوانات در فضای مجازی روبرو شد . پایگاه خبری تحلیلی دیده بان حقوق حیوانات به عنوان بزرگترین مرجع خبری در زمینه حقوق حیوانات با انتشار مطلبی نظر چند تن از فعالان حقوق حیوانات را در این زمینه جویا شده است .
این نوشتار را می توانید اینجا بخوانید .

لینک      نظرات ()      

از هندوستان هزار رنگ خواهم نوشت نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠

چند ماهی است که مهمان سرزمین هزار رنگ هندوستان هستم . هندوستان سرزمین زیبایی ها و شگفتی هاست ، سرزمین پارادوکس های بزرگ ، سرزمین شادترین فقرای دنیا ، سرزمین 72 ملت ، سرزمین رنگ و آواز ، سرزمین 30 میلیون خدا و ادیان مخلتف است .
در مدت زمانی که اینجا هستم می کوشم آن بخشی از مشاهداتم از سرزمین هندوستان را که مرتبط با محیط زیست و مسائل مربوط به آن است را در اینجا بنویسم . هندوستان بسیار بزرگ است و موضوعات فراوانند و سواد من اندک ، بنابراین آنچه که می نویسم تنها حاصل نگاه و فهم من از مسائل است و می تواند پر از اشکال باشد.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

هنرپیشه های بالیوود در صف حامیان محیط زیست و طرح جهانی ساعت زمین نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠

 

آبیشک باچان ستاره بالیوود

آبیشک باچان


برای حفظ محیط زیست نیاز به حضور همه اقشار و گروههای جامعه است و در این میان هنرمندان به دلیل محبوبیت در بین عوام نقش مهمی در تشویق افکار عمومی به حفظ محیط زیست دارند. به همین دلیل در کشور هندوستان ، هنرمندان صنعت سینمای این کشور « بالیوود » همواره حضور فعالی در برنامه های حفاظت از محیط زیست داشته اند و به این وسیله توجه بسیاری از مردم هندوستان را نسبت به مساله محیط زیست جلب می کنند.
پروژه جهانی ساعت زمین یکی از برنامه هایی است که همواره در سالهای گذشته و امسال با حمایت هنرمندان بالیوود همراه بوده است. این عکس ها گوشه ای از حمایت هنرمندان سینمای هندوستان از محیط زیست و بویژه طرح ساعت زمین است .


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

ژاپن ، مشکل آلودگی آب ، تشویش اذهان عمومی و ... نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٥ فروردین ۱۳٩٠

یعنی تو ژاپن به این گندگی یک مقام آگاه و معتبر دولتی پیدا نمیشه تا آلوده بودن آب کشور را شدیداً تکذیب کنه و وسط این همه بدبختی  ، مردم را از نگرانی در بیاره ، باعث از بین رفتن تشویش اذهان عمومی بشه و دست رسانه های بیگانه را از خبرسازی بر علیه ملت ژاپن کوتاه کنه؟!

لینک      نظرات ()      

همراه با 128 کشور دنیا ؛ 6 فروردین ساعت 20:30 به مدت یک ساعت لامپ اضافه خاموش نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠

در پنجمین سال برگزاری « ساعت جهانی » در روز 26 مارچ 2011 برابر با 6 فروردین از ساعت 20:30 به مدت یک ساعت همه لامپهای اضافی در بیش از 128 کشور جهان خاموش خواهد شد. این برنامه جهانی با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی ، کاستن آلودگی هوا ، تشویق به استفاده از منابع تجدید پذیر انرژی نظیر باد و خورشید و مقابله با تغییرات اقلیمی در جهان برگزار می شود.
خوشبختانه امسال برای نخستین بار برج میلاد تهران نیز به این طرح جهانی پیوسته است و همزمان با برج ایفل ، خانه اپرای سیدنی و بسیاری از بناهای شناخته شده جهانی به مدت یک ساعت چراغ های اضافه آن خاموش خواهد شد.
هر کدام از ما می توانیم با شرکت در این طرح نمادین و دعوت دیگران نقش کوچکی در حفظ خانه مان ، زمین داشته باشیم.


سایت اصلی ساعت زمین

لینک      نظرات ()      

بیژن فرهنگ دره شوری بهترین شخصیت سال 89 در زمینه محیط زیست و میراث طبیعی نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ٢ فروردین ۱۳٩٠

عکس از سایت آرش نور آقایی


بیژن فرهنگ دره شوری از سوی بنیاد میراث پاسارگاد به عنوان بهترین شخصیت سال 1389 در بخش محیط زیست و میراث طبیعی ایران برگزیده شد و « جایزه نوروز » این بنیاد را دریافت کرد.
بنیاد میراث پاسارگاد هر ساله به مناسبت نوروز از بین کارشناسان ، کوشندگان و گروههای فعال در زمینه میراث فرهنگی و محیط زیست ، بهترین ها را انتخاب می کند.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا