سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
هیچ « حماری » برای متروی اصفهان چنین نقشه ای نمی کشید! نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٠

با دوستی صحبت می کردم، به او گفتم شک ندارم که کسی که نقشه مترو اصفهان را کشیده هندسه دانی بوده است که از جانور شناسی بی اطلاع بوده است.
پرسید: چرا؟!
گفتم: آخه هر چه به نقشه مترو اصفهان نگاه می کنی بیشتر متوجه می شوی که بزرگترین اصلی که در طراحی این نقشه به کار رفته است همان « قضیه حمار» است که می گوید: اگر خری را در یک رأس مثلث قائم‌الزاویه قرار دهیم و بوته یا علفی را در رأس دیگر آن، حیوان همواره کوتاه‌ترین مسیر که همان وتر است را برای رسیدن به غذا بر می‌گزیند. طراح مترو اصفهان هم بر همین اساس نزدیکترین فاصله بین دروازه دولت اصفهان و میدان آزادی اصفهان را انتخاب کرده است.
پرسید: حالا چرا می گویی این طراحان نقشه مترو از علوم جانوری بی اطلاع بوده اند؟
گفتم: آخر کدام خری وقتی در سر راهش خطری باشد حاضر است جان خودش و دیگران را به خطر بیندازد و برای رسیدن به علف کوتاهترین مسیر را انتخاب کند؟!! وقتی خطر بزرگی مثل آسیب زدن به محور تاریخی چهارباغ و سی و سه پل وجود دارد باید بی خیال قضیه حمار شد و برای جلوگیری از خطر، راه طولانی ولی مطمئن را به مسیر کوتاه ولی نامطمئن ترجیح داد.

مطالب مرتبط:
پرونده متروی اصفهان در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

برگشتم از سفر ! نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٠

دو هفته ای در سفر بودم و در این مدت چند شهر هندوستان را گشتم. اتفاقاً از شانس من دو تا از بهترین باغ وحش های هندوستان در این دو شهر بودند و بسیاری از حیواناتی که تاکنون ندیده بودم را از نزدیک دیدم.
در این مدت و در بی خبری نسبتاً مطلق از فضای خبری و اینترنت، اتفاقات بد کم نبوده است. شاید حجم این خبرهای بد مثل همیشه بوده است ولی وقتی بعد از یک مدت با این خبرها روبرو می شوی تازه متوجه می شوی که شوربختانه چگونه ما به شنیدن خبرهای بد عادت کرده ایم. با اینکه قدیمی شده ولی برای اطلاع دوستانی که بی خبر بوده اند این خبرها را در یکی دو روز آینده در اینجا بازنشر خواهم کرد. فعلاً تا خواندن آن خبرهای بد، شما را در لذت دیدن این صحنه زیبا که عکس آن را در شهر حیدرآباد گرفته ام شریک می کنم.

لینک      نظرات ()      

مدرسه‌ی چهارباغ با فعالیت مترو پیش از سی‌وسه پل تخریب می‌شود نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۱٤ شهریور ۱۳٩٠

یک کارشناس حوزه‌ی میراث فرهنگی معتقد است: ایجاد ترک در دهانه‌ی سی‌وسه پل فقط به زمان حال و حفاری تونل مترو مربوط نیست و از گذشته نیز مشکلاتی در این زمینه وجود داشته است.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

نکته ای از اعتراضات زیست محیطی مردم برای دریاچه ارومیه در غیاب NGO ها نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠

در روزهای گذشته و پس از آنکه مجلس شورای اسلامی به دو فوریت طرح آبرسانی به دریاچه ارومیه رای نداد شاهد ایجاد حساسیت عمومی نسبت به سرنوشت دریاچه ارومیه در سراسر ایران و بویژه استانهای آذربایجان غربی و شرقی بوده ایم. اعتراضاتی که علیرغم سانسور در برخی رسانه های داخلی ولی همچنان ادامه دارد و نشانه های این اعتراضات مردمی را می توان در سخنان و توجه نمایندگان مجلس آن منطقه و امام جمعه شهر ارومیه نسبت به سرنوست دریاچه ارومیه در روزهای گذشته جستجو کرد .
در خصوص اعتراضات به سرنوشت دریاچه ارومیه که شاید آن را بتوان گسترده ترین اعتراضات مردمی نسبت به مقوله ای زیست محیطی نامید سه نکته جلب توجه می کند:
نخست آنکه در این اعترضات بر خلاف اعترضات مدنی که عمدتاً به قبل از سال 84 برمی گردد رد پایی از NGO ها (سازمانهای غیردولتی مردمی ) بطور مشخص و سازمان یافته دیده نمی شود و یا نقش آنها آنقدر کم است که اصلاً دیده نمی شوند. نکته دوم آنکه نقطه شروع این اعتراضات زمانی بود که مجلس دو فوریت طرحی را رد کرد که بنا به نظر اکثر کارشناسان محیط زیست، طرحی غیرکارشناسانه و غیر زیست محیطی بوده است و نه تنها دردی از دردهای محیط زیست منطقه را دوا نمی کرد بلکه ضربه ای دیگر به اکوسیستم منطقه می زد و نکته سوم آنکه وضعیت فعلی ارومیه نتیجه سه دهه سوء مدیریت و بی توجهی بوده است و به یکباره ایجاد نشده است.
اما چگونه است که اکنون پس از سالها بی توجهی مردم و مسئولین نسبت به دریاچه ارومیه ، به یکباره رد شدن طرحی غیر زیست محیطی از سوی مجلس آغازی بر اعتراضات گستره مردمی نسبت به این موضوع می شود ؟!
اینجاست که جای خالی NGOها بیش از هر زمان دیگری احساس می شود. سازمانهایی که از اواسط دولت سازندگی پا به عرصه وجود گذاشته بودند و در دولت اصلاحات با تجربه شده بودند و زمان و بودجه های زیادی صرف توانمند سازی و آموزش آنها شده بود به یکباره در دولت مهرورزی مورد بی مهری قرار گرفتند و موانعی بر سر گسترش فعالیتهای آنها قرار گرفت. با تغییراتی که در بدنه دولت صورت گرفت و همچنین تغییراتی که در سازمان ملی جوانان انجام شد روند فعالیت بسیاری از این سازمانها بسیار کند شد، عده ای منحل شده و آنها که ماندند نیز به دلیل شرایط جدیدی که ایجاد شده بود کم کار و منفعل شدند. انحلال شبکه های منطقه ای سازمانهای غیردولتی زیست محیطی، انحلال خانه های سازمانهای غیردولتی در سراسر کشور و برخوردهای  سلیقه ای با فعالین سازمانهای غیردولتی از دیگر عوامل به کما رفتن سازمانهای غیردولتی در سالهای گذشته بوده است.
شاید تفکری که NGO ها را دست و پاگیر، مخالف توسعه (البته توسعه ناپایدار) و منتقد سیاستهای غیر زیست محیطی خود می دانست هیچگاه تصور نمی کرد بعد از به کما بردن سازمانهای غیردولتی شاهد گسترده ترین اعتراضات زیست محیطی در کشور باشد. در این میان نه تنها آن تفکر ضد NGO ای به خواسته خود نرسید، شوربختانه ضررهای دیگری نیز متوجه کشور و محیط زیست شده است. سازمانهای غیردولتی همواره دارای نیروی کارشناسی قوی ای بوده اند که بدون هیچ چشمداشت و مرزبندی سیاسی و گروهی تنها بر اساس عشق به وطن و احساس مسئولیت اجتماعی آن را در اختیار دولت ها قرار داده اند، ضمن اینکه همواره در جهت آموزش شهروندان تلاش کرده اند و فرهنگ سازی را در راس برنامه های آنها بوده است و دیگر آنکه همواره چشم بیدار جامعه بوده اند و مشکلات و کاستی ها را رصد کرده و تذکر داده اند. ضعیف شدن و رکود اینها در سالهای گذشته هزینه ای را بر دوش جامعه تحمیل کرده است ضمن اینکه در نبودن NGO ها شاهد این هستیم که در این زمان گروههای سیاسی اعم از شناسنامه دار و بی شناسنامه سکاندار اعتراضات مردمی شده اند و این روزهای به جای آنکه بیانیه سازمانهای مردمی، غیرسیاسی و زیست محیطی را در خصوص مشکلات دریاچه ارومیه بخوانیم شاهد صدور بیانیه های مختلف از سوی گروههای سیاسی هستیم که تجربه و دانش زیست محیطی ندارند. آنها که از NGO ها فراری بودند این بار هم پیاز را خوردند هم شلاق را و هنوز هم مشکل حل نشده است .
ای کاش این بار پیش از بحرانی شدن مشکلی و تا دیر نشده برای احیا سازمانهای غیر دولتی اعم از زیست محیطی و غیر زیست محیطی کاری بکنیم. در غیاب NGO ها و در مراسم سوگواری دریاچه ارومیه گروههای سیاسی به میدان آمدند، معلوم نیست اگر NGO ها بطور کامل بمیرند چه کسانی برای سوگواری آنها به میدان خواهند آمد !

+ این نوشته بار نخست در خبرگزاری محیط زیست ایران منتشر شده است.

لینک      نظرات ()      

نامه سرگشاده جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان به نمایندگان مجلس نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست شاخه اصفهان با ارسال نامه ای سرگشاده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به آسیب هایی که در اثر خشکی زاینده رود به محیط زیست، میراث فرهنگی، گردشگری و امرار و معاش کشاورزان اصفهانی وارد شده است خواستار نگاه علمی و واقع بینانه و با در نظر گرفتن مدیریت یکپارچه بر حوضه های آبخیز و در نظر گرفتن کل اکوسیستم  در خصوص مسائل زاینده رود شده است.
در بخشی از این نامه آمده است: نادیده گرفتن حق آبه کشاورزان و بستر رودخانه زاینده رودکه در قانون توزیع عادلانه اب در سال 1361 به تصویب مجلس و موردتأیید شورای نگهبان قرار گرفته است ، همچنین نادیده گرفتن حق آب تالاب گاوخونی که بر خلاف تعهد بین المللی کشور ایران در کنوانسیون رامسر است ، چه توجیه قانونی و اجتماعی برای مجلس و دولت محترم دارد ؟مصرف بیش از نیاز 9% بالا دست حوضه رودخانه که سرانه آبش چندین برابر 91% باقیمانده است چه توجیهی از لحاظ الگوی مصرف واجرای عدالت دارد ؟

متن کامل این نامه در ادامه آمده است:


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

تا کنون بیش از 5000 نفر به جمع شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود پیوسته اند نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠

طبق آخرین خبرها و بر اساس گفته وکلای پرونده و افراد پیگیر، تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود  از مرز 5000 نفر گذشت و روند افزایش تعداد شاکیان این پرونده همچنان ادامه دارد.

شهروندان اصفهانی و مدافعان محیط زیست در سراسر جهان که مایل به همراهی در این شکایت حقوقی هستند می توانند با ارسال نام ، نام خانوادگی ، نشانی و تلفن به ایمیل zayandehroud1390@gmail.com نام خود را به جمع دیگر شاکیان بیفزایند .

پی نوشت:
پرونده خشکی زاینده رود در این وبلاگ
اعتراضات مردم و طرفداران محیط زیست تا بازگشت حیات دائمی به زنده رود ادامه دارد

لینک      نظرات ()      

همه تناقضات مهندس! مدیر عامل مترو:عبور مترو می تواند به سی و سه پل آسیب بزند نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠

امروز در روزنامه روزگار گفتگویی با عبدالجواد زعفرانی منتشر شده است که در آن با تکرار ادعای مدیر عامل نوسازی و بهسازی شهردای اصفهان، ترکهای سی و سه پل را خبرسازی برای صدای امریکا و رسانه های خارجی اعلام کرده است. زعفرانی همچنین در بخشی از مصاحبه اعلام کرده که عبور قطار از تونل مترو می تواند به سی و سه پل آسیب بزند و وعده داره برای مقابله با این خطر بزرگ تمهیداتی اندیشیده شود. در ادامه به برخی از اظهارات و تناقضات زعفرانی اشاره شده است. گفتنی است پاراگراف هایی که با علامت + مشخص شده است، ایراداتی است که نگارنده به اظهارات مهندس زعفرانی داشته ام.


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

از روز جهانی وبلاگ تا روز بلاگستان فارسی نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠

امروز 31 آگوست روز جهانی وبلاگ است ، این روز را به همه وبلاگ نویسان جهان تبریک میگم. همچنین 16 شهریور هم به مناسبتی روز بلاگستان فارسی است. از همه دوستان دعوت می کنم برای آگاهی بیشتر به این سایت مراجعه کنند. امیدوارم بتوانم آن روز مطلبی در همین ارتباط بنویسم.

لینک      نظرات ()      

عضو شورای شهر اصفهان: مترو مضراتی برای سی‌و سه پل داشته است نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠

عضو شورای شهر اصفهان با بیان اینکه مترو مضراتی برای سی‌و سه پل داشته است، در خصوص ترک های ایجاد شده بر روی سی و سه پل گفت : برای پیدا کردن علت اصلی ترک‌های سی و سه پل نیاز به متخصصین صادقی داریم که دنبال منافع افراد یا گروهی از جمله مسئولان مترو ، شهرداری و میراث فرهنگی نباشند.
به گزارش زندگی سالم ، محمود محمدی عضو کمسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر اصفهان گفت: بعید می‌دانم که خشکی زاینده‌رود علت ترک برداشتن سی‌و سه پل باشد زیرا اگر این موضوع را قبول کنیم باید شاهد این ترک‌ها در پل جوبی یا پل خواجو هم باشیم.
محمود محمدی ادامه داد: خشکی زاینده‌رود در سال 79 و 80 هم مشاهده شده است و موضوع جدیدی نیست که بتوان در ترک برداشتن سی‌وسه پل موثر خواند.
وی افزود: احتمال دارد که به خاطر نوع مواد و مصالحی که در پل به کار گرفته شده شاهد ترک‌هایی در سطح عرضی و طولی پل باشیم که اگر پس از مرمت این ترک‌ها ادامه یابد باید علت را جستجو کرد.
این کارشناس شهرسازی و استاد دانشگاه هنر اصفهان تصریح کرد: با توجه به اینکه در گذشته زیر آسفالت کف سی‌و سه پل یک دال بتنی به منظور گذر ماشین از روی پل کار گذاشته شده، برخی احتمال می‌دهند که به نوعی ترک‌های موجود ناشی از آسیب‌های این دال بتنی باشد.

مطالب مرتبط :
ارتباط « ترک سی و سه پل » با «مساله فلسطین» کشف شد
پرونده مترو اصفهان در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

تعداد شاکیان پرونده زاینده رود از مرز 3800 نفر گذشت نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠

طبق آخرین خبرها تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود تا پایان امروز از مرز 3800 نفر گذشت و روند افزایش تعداد شاکیان این پرونده همچنان ادامه دارد.

شهروندان اصفهانی و مدافعان محیط زیست در سراسر جهان که مایل به همراهی در این شکایت حقوقی هستند می توانند با ارسال نام ، نام خانوادگی ، نشانی و تلفن به ایمیل zayandehroud1390@gmail.com نام خود را به جمع دیگر شاکیان بیفزایند .

پی نوشت:
پرونده خشکی زاینده رود در این وبلاگ
اعتراضات مردم و طرفداران محیط زیست تا بازگشت حیات دائمی به زنده رود ادامه دارد

لینک      نظرات ()      

ارتباط « ترک سی و سه پل » با «مساله فلسطین» کشف شد نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠

صفحه داخلی روزنامه نسل فردا ، روزنامه مستقل

واقعاً گفتن هر حرفی آسان نیست و هر کسی هر حرفی را نمی تواند بزند. ربط دادن برخی مسائل به هم هنرمی خواهد و این هنر را باید در شهر هنرپرور اصفهان جستجو کرد!
در حالیکه روز گذشته در رسانه های مستقل کشور خبرهایی مبنی بر آسیب وارد شده به سی و سه پل در اثر عبور تونل متروی اصفهان از نزدیکی سی و سه پل منتشر شده بود طبق پیش بینی ها و رسم معمول ، خبرگزاری و روزنامه شهرداری اصفهان به تکذیب خبرهای منتشر شده پرداخته اند. تکذیب خبرهای مربوط به مترو رسم جدیدی نیست و پیش از این خبرهای مربوط به عبور مترو از خیابان چهار باغ عباسی، عبور از نزدیکی سی و سه پل و انحراف تونل مترو در نزدیکی سی و سه پل به شکل های مختلفی تکذیب شده بود که البته هر کدام از این خبرها پس از مدتی و زمانی که کار از کار گذشت و راهی برای بازگشت نبود مورد تائید همان رسانه ها قرار گرفت .


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

« محمود افغان» نیز با اصفهان چنین نکرد ... نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠

خبر کوتاه است. شوربختانه پیش بینی ها و نگرانی های کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی به واقعیت تبدیل شد :

پیامد عبور مترو اصفهان از خیابان چهارباغ ، سی‌و‌سه پل ترک برداشت

حرفی برای گفتن نیست . تنها نگاهی به آرشیو پرونده مترو اصفهان در این وبلاگ نشان می دهد در 5 سال گذشته بارها و بارها نسبت به عواقب عبور تونل مترو از نزدیکی سی و سه پل بسیار هشدار داده شده است. از کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی گفتن بوده و از مسئولان و مدیران انکار ...
در روزهای گذشته بسیار از مسئله خشکی زاینده رود و عوامل و مسائلی که زاینده رود و گاوخونی را به کام مرگ کشانده نوشته ام و امروز سی و سه پل ... به هر کجای این شهر بنگری نشانی از ویرانی به چشم میخورد .
در تاریخ آمده که «محمود افغان» در تجاوز به شهر اصفهان بسیاری را کشت ولی او نیز نتوانست یا شاید دلش نیامد با میراث فرهنگی و میراث طبیعی این شهر چنین بکند .

مطالب مرتبط:
زخمی تازه بر پیکر سی و سه پل اصفهان ! / گزارش و گزارش تصویری شاهین سپنتا
پرونده مترو اصفهان در این وبلاگ
پرونده اصفهان در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

طرح جداسازی سگ های نر و ماده ! نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠

دیدن تصاویر کشتار سگهای خیابانی همیشه دردناک و عذاب آور است . نحوه کشتن سگهای خیابانی در طی سالهای گذشته بارها مورد اعتراض سازمانهای مدافع حقوق حیوانات و دوستداران حیوانات در سراسر کشور قرار گرفته است و برای حل این مشکل پیشنهادات متعددی هم بیان شده است.
در کنار همه پیشنهادات گفته شده باید عرض کنم آسان ترین ، منصفانه ترین و بهترین راه برای حل مشکل سگهای خیابانی ، جداسازی سگ های نر و ماده است .
حالا که به راحتی در همه جا ، زن ها از مرد ها ، دختر ها از پسرها جدا می شوند چه اشکال دارد برای نجات هزاران حیوان بی پناهی که سالانه کشته می شوند نرها را از ماده ها جدا کنیم ؟!
چطور زورمان به آدم ها می رسد ولی به سگ ها نه ! اگر آن را می توانیم پس حتماً از پس این کار هم بر خواهیم آمد!

لینک      نظرات ()      

انتقال و برداشت بی رویه آب ، زاینده رود را به کام مرگ تدریجی کشانده است نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠

بر اساس گزارشی که اخیراً مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر اصفهان منتشر کرده است، انتقال و برداشت بی رویه آب، زاینده رود را به کام مرگی تدریجی و خاموش کشانده است .


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

امروز آلودگی های محیط زیست جان مردم را با تهدید جدی روبرو می کنند نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠

مژگان جمشیدی

مژگان جمشیدی روز گذشته در پنجمین همایش تجلیل از خبرنگاران محیط زیست و منابع طبیعی در بخشی از سخنانش واقعیتی تلخ را بیان کرد ، حقیقتی که باید بارها و بارها خوانده شود و مورد توجه همه و بویژه مسئولان و مدیران عالی کشور قرار گیرد . خبر را بخوانید :
مژگان جمشیدی در بخشی از سخنان خود با اشاره به رشد فزاینده تخریب و آلودگی زیستگاهها و از بین رفتن محیط زیست شهری گفت: عوارض تخریب و آلودگی محیط زیست این روزها دیگر فراتر از  نابودی حیات وحش و زیستگاهها است و دامن ما انسانها را هم گرفته است. برای دیدن عوارض تخریب و آلودگی محیط زیست دیگر لازم نیست به بندر امام خمینی و ماهشهر برویم تا 280 کودک ناقص الخلقه ای که تنها در مدت 6 ماه به دلیل بالا بودن میزان جیوه در آب و آبزیان متولد شدند را ببنییم .لازم نیست بدن های تاول زده 2000 روستایی را در همسایگی پالایشگاه بندرعباس که بی  شباهت به قربانیان بمباران های شیمیایی جنگ تحمیلی نیستند و دندان های سیاه شده و دستان لک آورده ساکنان جنوب تهران در همسایگی پالایشگاه تهران را ببینیم . فقط کافی است سری به غسالخانه بهشت زهرای تهران بزنیم تا ببنیم زندگی شهرنشینی و استرش های ناشی از مسائل اقتصادی و آلودگی های صوتی و امواج الکترو مغناطیسی و آلودگی هوا و آب چطور جوانان 20 ساله و 30 ساله مان همچون یاسر و یاسرها را بدون هیچ دلیلی و تنها با بهانه ایست قلبی روانه تخت مرده شوی خانه ها می کند.

در همین مورد و در همین وبلاگ :
چرا به خبر مرگمان بی توجهیم؟!

لینک      نظرات ()      

عکس جمعه : جدال سوسک های گوزنی نر نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠

کودکان استان چیانگ ری در شمال تایلند در حال دیدن جدال سوسکهای گوزنی نر

پوشه عکس های جمعه در این وبلاگ

منبع عکس

لینک      نظرات ()      

نهالی به یاد یاسر انصاری کجوری نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠

نوشته بودم یاسر انصاری در میان ما نیست اما یادش و آرزوهای سبزش تا همیشه با ماست و با ما زندگی می کند. این یک شعار نیست ، یک واقعیت است . روح بزرگ یاسر همچنان می تواند زاینده دل هایی برای مهربانی با طبیعت باشد .
روز گذشته یکی از دوستان نادیده و سبزمان که از طریق این وبلاگ با زنده یاد یاسر انصاری آشنا شده بود ، به یاد این مرد و به پاس همه ی خوبی هایش در حیاط خانه شان نهالی کاشت و عکس آن را برایم فرستاد. بی شک روزی این نهال همچون اندیشه های سبز یاسر به درختی مثمر تبدیل خواهد شد و زاینده خواهد بود.
این دوست عزیز به همراه عکس ، دو بیتی زیر را از بین سروده هایش برایم فرستاده بود:
امشب دوباره در هوا بوی بهاران میرسد
بهر دل آشفته ام پیغام یاران میرسد
تا صبح فردا انتظار ممکن نباشد دوستان
کی بر بیابان دلم آیات باران میرسد

لینک      نظرات ()      

هشدار کارشناسان : ایران به زودی در مرز تنش آبی قرار می گیرد نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠

در سال 1335، سهم هر ایرانی سالانه 4 هزار متر مکعب بود که در حال حاضر به یک هزار و 723 متر مکعب کاهش یافته است و اگر به یک هزار و 710 متر مکعب برسد به مرز تنش آبی می‌رسیم و این در حالی است که با وضع موجود به زودی و در کمتر از شش ماه دیگر به مرز تنش آبی خواهیم رسید.
به گزارش پایگاه خبری زندگی سالم، موضوع آب از جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور برخوردار است به گونه‌ای که جنگ‌هایی که در سطح آفریقا و خاورمیانه و حتی برخی از استان‌های کشور شاهد هستیم بر سر مسئله آب است.
سامانه اطلاع رسانی زندگی سالم در گفتگویی با دکتر اسماعیل کهرم ، دکتر پرویز کردوانی و مهندس محمد درویش به وضعیت هشدار دهنده پیش روی کشورمان در خصوص منابع آبی پرداخته است . این گزارش را در اینجا بخوانید .

مطالب مرتبط :

اعتراضات مردم و طرفداران محیط زیست تا بازگشت حیات دائمی به زنده رود ادامه دارد

پرونده خشکی زاینده رود در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

در سوگ زنده رود ، شعری از سعید بیابانکی نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠

در سوگ زنده رود ، شعری از آقای سعید بیابانکی

این شعر را در ادامه مطلب بخوانید


ادامه مطلب ...
لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا