سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
آیا خانم ابتکار به وعده های خود عمل کرده ؟! نویسنده: سپهر سلیمی - چهارشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٦


محیط زیست نباید اسیر سیاسی کاری شود

پیش گفتار: این مطلب کمی طولانی است ولی لطفاً با دقت بخوانید!

در مورد خانم ابتکار و انتظاراتی که دوستداران محیط زیست از ایشان دارند در پستهای قبلی نوشته ام ولی نظراتی جالبی ! که در مورد مطلب قبلی {خانم ابتکار یا به قولتان عمل کنید یا استعفا دهید } گذاشته شده بود بهانه ای شد که این مطلب را بنویسم.

دوستان گرامی ؛ خانم ماندانا ،خانم ژاله ، خانم مهشید، مرد خاکی ، خانم ناصریان و خانم خزائلی ضمن تائید ، مطالبی نوشتند ولی آنچه که جالب است نظراتی بود که توسط اشخاص یا شخصی! نا شناس گذاشته شده. این نظرات و توضیحات من که در زیر آنها آمده را بخوانید:

 شنگول خان: حالا فکر ميکنی کاری هم ازش بر مياد.. يعنی اگر هم بخواد ميگذارند کاری بکنه.. جلو گيری بکنه !!! بعيد ميدانم.

شنگول خان: اين وزیرآینده محیط زیست (جمشیدي را ميگم)‌هم که تو زرد از آب در آمد.. شنيدم با يکی از اين راديوهای خارجی گفتگو کرده اينقدر از جوادی تعريف و تمجيد کرده که گوينده خط را وسط کار قطع کرده.

یک دوست:(پنگلیش نوشته): 1-عکس که گذاشتی مربوط به خانم ابتکار نیست.2- وبلاگ و اخبار شورا را دنبال نمی کنید؟ خانم ابتکار کمیته محیط زیست شورا در دو جلسه موضوع پارک خجیر و سرخه حصار برگزار کرده و به اتفاقات و جاده اعلام موضع کرده و چند مصوبه قوی داشتند دکتر کهرم در جریان هستند می توانید سوال کنید.3-اگر مطالب وبلاگ شما به اندازه این مطلب دقیق باشد آفرین بر شما!اصلاً کی به کیه!درست یا غلط فحش به ابتکار مهمه!

شنگول خان: اوا من فکر کردم اين عکس خانم ابتکاره.. پس عکس کی را گذاشتی به جای او..نکنه کارگر خانه تان باشه

در جواب « یک دوست» نوشتم:

1- عکس را از جستجوگر گوگل و برای کلمه معصومه ابتکار گرفتم. شاید اشتباه شده باشد و برای همین برداشتم.2- بیان چند تذکر در جلسه شورا اصلاً مهم نیست و رافع مسئولیت ایشان نیست. خانم ابتکار قول داده بودند که جاده عبور نکند نه اینکه قول بیان مسئله در جلسه شورا را داده باشند!!!ضمن اینکه ایشان تا بحال در برابر هیچکدام از حرفهای مسئولان سازمان که همه ی اتفاقات را به ایشان نسبت می دهند موضعگیری نکرده اند.3- بر خلاف آنچه که شما نوشته اید خانم ابتکار در حدی نیستند که فحش دادن به ایشان کار مهمی باشد و اصلاً این مطلب شبیه فحش هم نبود . فقط می خواستم هشداری باشد برای دوستداران محیط زیست ( هر چند که بهتر از من می دانند و نظراتشان در این پست این مطلب را ثابت کرد) که در آستانه انتخابات مجلس عده ای محیط زیست را « دکان » خود نکنند و سوار بر موج حفاظت از محیط زیست برای کسب رای مردم را فریب ندهند .

یک دوست:(پنگلیش نوشته): آقای سلیمی عزیز !خانم ابتکار مسئول محیط زیست ایران نیست! اشتباه نکنید تاکید می کنم شورا هیچ مسئولیتی در مورد پارکهای مورد نظر شما ندارد!آقای سلیمی انصاف داشته باش تا دیگران هم در مورد تو انصاف داشته باشند!من هم تبلیغات ابتکار را زمان انتخابات شنیدم و تراکت های او را هم دیدم اصلاً چنین قولی نداده چون اختیار این کار مال خانم جوادی است که فعلاً به هر دلیلی چون زورتون به اون نمی رسد به این بند کردید!انصاف داشته باشید!دو جلسه کمیته محیط زیست شورا فقط به پارکهای خجیر و سرخه حصار اختصاص داشته !تذکر نبوده مصوبه بوده! اخبار را ناخوانده حرف می زنید! دو سال است این دولت به دولت قبل اتهام می زند ، چرا باید جواب اتهامات بی اساس را بدهند مگر خاتمی جواب داده که بقیه جواب بدهند! شنیدم می گویید واگذار به خدا. آقای سلیمی برای خودت سر دعوای دیگران مشکل درست نکن. تهمت زدن مشکل کمی نیست. انصاف داشته باش!

توضیح: نوشته اند محیط زیست "دعوای دیگران "است و تهدید کرده اند سر دعوای دیگران برای خودم مشکل درست نکنم. بعبارت دیگر مسائل محیط زیست به هیچ کس ربطی ندارد .

ریحانه: اقای پيراسثه در روز نامه سرمايه امروز و اقای مجابی در وب لاگشان توضيحاتی داده که جالب است . منهم فکر ميکنم شما در اين مورد عجولانه قضاوت کرده ايد . تازه منهم مطمئن هستم ان عکس قبلی شما مربوط به خانم فروز رجائي فر بود نه خانم ابتکار!

توضیح: این نظر پس از آن گذاشته شد که عکس را برداشته بودم! ولی این دوست ناشناس ظاهراً قبلاً عکس را دیده بودند و با اینکه مربوط به 28 سال پیش است صاحب عکس را می شناختند!

بار دیگر در جواب « یک دوست» نوشتم :

1- در مورد اینکه خانم ابتکار در مورد عدم عبور جاده از لویزان و خجیر وعده ای داده اند یا نه بهتر است به روزنامه آینده نو مورخ 22 آذر 1385 مراجعه کنید. ضمن اینکه خانم جمشیدی نیز در مطلب قبلی خود نوشته اند که این قول را خانم ابتکار در مصاحبه سه روز قبل از انتخابات داده اند. حتی اگر به آرشیو وبلاگهای آن زمان مراجعه کنید می بینید که این خبر بازتاب زیادی در وبلاگهای زیست محیطی داشت و متاسفانه همه گول خورده بودند.2- اصلاً چرا راه دور برویم ! به شما پیشنهاد می کنم در جستجوگر گوگل ؛ ابتکار+خجیر+لویزان را جستجو کنید تا متوجه بشوید که چند نفر از دوستان وبلاگ نویس از خانم ابتکار خواسته اند که بر قولشان وفادار بمانند.3- اگر شورا مسئولیتی نداشته چرا ایشان قول داده اند؟! ضمن اینکه شهرداری و شهردار تهران آقای قالیباف اصرار بر انجام این طرحها دارد. نکند می خواهید بگویید خانم ابتکار به آقای خادم رای داده اند!؟ و از آقای قالیباف حمایت نکرده اند...4- تمام مدیران دولتهای گذشته کم و بیش در برابر انتقادات مدیران فعلی پاسخ داده اند . حتی خود آقای خاتمی در برابر مسائل نسبت داده شده (از فرهنگ تا اقتصاد و سیاست) پاسخ داده اند ولی در زمینه محیط زیست من که تا بحال جایی ندیده ام که مثلاً خانم ابتکار بگویند این طرح در زمان من نبوده.5- دوست گرامی شما در کامنت قبلی گفتید من به خانم ابتکار فحش دادم و الان می گویید تهمت می زنم. می شود بپرسم از کجای مطالب این وبلاگ اینگونه برداشت می کنید؟؟!!!6- تهمت زدن و فحش دادن مال جائیست که کسی اخلاق نداشته باشد و به دنبال مقامی یا ثروتی باشد . نوشتن من در این وبلاگ نه مقامی برایم می آورد نه ثروتی .7- اگر خودتان حرفهایتان را قبول دارید و شکی به گفته هایتان ندارید خود را معرفی کنید دوست عزیز.

دوست یک دوست : سپهر سليمی عزيز
سلام اين لينک مطلب آقای مجابی
http://smojabi.blogfa.com/ببين اصلا ابتکار هيچکاری نکرده! تو عملکرد اونو خوندی و ديدی؟چرا يه حرفی می زنی که کسی که ذره ای از ماجرا بدونه به تو بگه داری تهمت مي زنی!اصلا می دونی چيه هيچ کس غير از وبلاگ آقای سليمی به محيط زيست اهميت نميده!باريکلا زورت به خانم جوادی نمی رسه اومدی به ابتکار بند کردی؟

دوست یک دوست: باز هم سلام دلم نيومد ديگه هيچی ننويسم آقا سپهرجسارت چيز بسيار عاليه! فقط اگر آگاهی پشتش باشه! تو حرفی می زنی که حالا هر وبت رو بخونه می گه اصلا همه دروغ می گن!بعدش می دونی چی می شه؟ می گن آقای سليمی به خانم دکتر فحش داده!اينجاست که آگاهی بدرد می خوره!!!!!! اگر بدونی و بگی خيلی عاليه خيلی جالبه به تنها کسی که به صدای نهادهای غير دولتی پايبنده گير دادی و اصل ماجرا رو (سازمان حفاظت محیط زیست) چون تو رو قبول نداره ول کردی!!!!

نگین: سلام وقتتان بخير خسته نباشيد خود شما اول بحثتان اشاره كرديد كه(مي دانم برای حفظ محیط زیست با یک گل یا چند گل بهار نمی شود . می دانم برای حفظ محیط زیست باید کل جامعه و مردم درگیر شوند . می دانم برای حفظ محیط زیست مردم باید لزوم حفاظت از آن را با گوشت و پوست خون درک کنند. ) و احتمالا اين را هم مي دانيد كه تمام تصميم گيريها و اجرائيها همگي زير نظر سازمان حفاظت محيط زيست انجام مي گيرد اگر مسئله شما كشيدن جاده باشد با وجوديكه به شورا ربطي ندارد ولي ظاهرا جلساتي هم در اين رابطه برگزار كرده اند . معلوم نيست شما چه مي خواهيد انشاءلله خداوند همه ما را هدايت كند.

توضیحات: 1- اگر دقت کرده باشید عبارات قرمز رنگ در تمام نظرات به شکلهای مختلف تکرار شده !!! و به همین خاطر مطمئنم تمام نظرات را یک نفر گذاشته. این شخص با لحنهای مختلف (تهدید، دوستانه و بی طرفانه) سعی کرده بگوید که خانم ابتکار قولی مبنی بر عبور نکردن جاده نداده اند و برای حل مسئله تلاش کرده اند و از طرفی ایشان مسئول نیستند و تمام تقصیرات متوجه سازمان محیط زیست است" ! در حالیکه در واقعیت مسئله به گونه دیگریست ، یعنی؛ سازمان و منابع طبیعی استان نمی خواهد جاده عبور کند و به همین خاطر به دادگاه شکایت کرده ولی شهرداری که منتخب شورای شهر است اصرار بر عبور جاده دارد!!! 2- «شنگول خان» یک علاف وبگرد نیست ، بلکه به نظر من بسیار حساب شده در حال انجام ماموریت است! سر و کله او بعد از همگرایی بی نظیر وبلاگنویسان زیست محیطی که منجر به تجمع جلوی سازمان محیط زیست شد ، پیدا شد و با مزخرفاتی که می نویسد قصد خرابکاری دارد . به دوستان پیشنهاد می کنم نظرات وبلاگ را پس از تائید به نمایش بگذارند تا همچین آدمهایی فضایی برای خرابکاری نداشته باشند.

حرف آخر: بدترین اتفاق برای محیط زیست ایران آنست که محیط زیست اسیر سیاسی کاری بشود . حساب محیط زیست از سیاست جداست. اگر کسی طرفدار جناح خاصی است نباید عملکرد اشتباه مدیران محیط زیست آن جناح در دوران مسئولیت را تائید کند و به آن ایرادی نگیرد. با تمام علاقه و احترامی که برای آقای خاتمی و دولت ایشان قائلم ولی واقعیت اینست که نمره مدیران محیط زیست در دوران اصلاحات نمره ی خوبی نیست ، علاوه بر اتفاقاتی که در آن دوره افتاده در پای بسیاری از طرحهای مخرب امروز ، امضای مدیران دیروز دیده می شود. در اصفهان گسترش طرحهای ذوب آهن ، عبور اتوبان از پناهگاه حیات وحش قمشلو ، طرح عبور جاده از پارک ملی کلاه قاضی ، خشک شدن گاو خونی بخاطر انتقال آب به یزد یادگار آن ایام است. ضمن اینکه اعطای مجوز شکار حیوانات بی دفاع این سرزمین به شاهزادگان عرب را هیچوقت فراموش نخواهم کرد.

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها خانه‌های نا امن برای حیوانات زنده رود مرد! زنده باد فولاد و گوجه! نه به دلفیناریوم در اصفهان همیشگی است جلسه فراکسیون محیط زیست با حضور جمعی از کوشندگان و کارشناسان محیط زیست چرا نه به نوتلا؟! دومین نشست تخصصی حقوق حیوانات/ شهریور 95 چه خبر از لایحه حمایت از حیوانات؟! انتقاد سمن های محیط زیستی اصفهان از جشنواره میلیاردی موسیقی سبز تجارت سیاه حیوانات؛ خیلی دور، خیلی نزدیک مدرسه طبیعت چارباغ
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٤۱) اصفهان (٢۸۱) حقوق حیوانات (٢۱۱) ایران (۱٩٢) زاینده رود (۱۱۱) حیوانات (۱٠٩) حیات وحش (۱٠٩) فرهنگ (۱٠۱) حمایت از حیوانات (٩٤) میراث فرهنگی (٧۸) سیاست (٧٥) شکار (٥٦) سازمان حفاظت محیط زیست (٥٦) حیوان آزاری (٥٥) آب (٥٤) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) مترو (٤٠) باغ وحش (٤٠) سازمانهای غیر دولتی (۳٩) آلودگی محیط زیست (۳۸) دیده بان حقوق حیوانات (۳٦) عکس (۳٦) گفتگو (۳٦) سگ (۳٦) حیوان خانگی (۳٦) جهانی (۳٢) آموزش (۳٢) طنز (۳۱) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢۸) وبلاگ (٢٧) وبلاگستان فارسی (٢٧) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) ساعت زمین (٢٢) سیرک (٢۱) آلودگی هوا (٢۱) موج سبز (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) گرمایش جهانی (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) عکس جمعه (۱۸) گونه در خطر انقراض (۱۸) خشکسالی (۱۸) فقر (۱۸) مجلس (۱٧) درخت (۱٧) گاوخونی (۱٧) قطع درخت (۱٧) محیط بان (۱٦) بهداشت (۱٥) ذبح حیوانات (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) فرهنگ سازی (۱٤) قانون (۱۳) مردم (۱۳) تالاب (۱۳) قاچاق حیات وحش (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) کوشندگان محیط زیست (۱۱) سی و سه پل (۱۱) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) دولت (۱۱) ترجمه (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) نوروز (۱٠) هنر (۱٠) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) معصومه ابتکار (۸) مناطق حفاظت شده (۸) قوه قضائیه (۸) خروس سپید (۸) شهرداری (۸) هنرمندان (۸) مینیمال (۸) انتخابات (۸) اینترنت (٧) گیاهخواری (٧) روزنامه (٧) ماهی رزمجو (٧) دلفیناریوم (٧) فیسبوک (٧) دولت نهم (٧) یوزپلنگ (٧) شیر ایرانی (٦) خلیج فارس (٦) صدا و سیما (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) ورزش (٥) زلزله (٥) فوتبال (٥) طبیعت (٥) نابودی (٥) زباله (٥) عقیم کردن (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) پالایشگاه (٥) رئیس جمهور (٥) سد (٥) حیوان ستیزی (٥) زمین برای همه (٥) پارازیت (٤) احمدی نژاد (٤) صنایع (٤) پرشین بلاگ (٤) زیستا (٤) فرهنگ دره شوری (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) تلوبزیون (٤) اگزوتیک پت (٤) انجمن زمین برای همه (٤) یاسر انصاری (٤) شورای شهر (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) سبز (٤) سرطان (٤) ngo (٤) مرگ (٤) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) کودکان (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) مناسبت ها (۳) آفریقا (۳) همایش اشتغال سبز (۳) کارون (۳) گردشگری (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) یلدا (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) تغییرات اقلیمی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) پناهگاه (۳) منابع طبیعی (۳) شهروند (۳) greenblog (۳) پارک ملی (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) روز جهانی محیط زیست (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پاکسازی (٢) آّب (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) عکس های جمعه (٢) باغ پرندگان (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) بلای طبیعی (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) خدا (٢) المپیک (٢) مهاجرت (٢) دریاچه ارومیه (٢) اوباما (٢) انرژی (٢) اسب (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) شیراز (٢) مطبوعات (٢) اخلاق (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) خانواده (٢) فیلم (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) آکواریوم اصفهان (٢) زاینده رود کجاست (۱) مدرسه طبیعت چارباغ (۱) مدرسه طبیعت اصفهان (۱) جشنواره موسیقی سبز (۱) پوپولیسم محیط زیستی (۱) نه به دلفیناریوم (۱) سازمان حفاظت محیط زیست ش (۱) دانشجو (۱) پول (۱) پرشین بلاگ (۱) عشق (۱) دین (۱) دانشگاه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) اروپا (۱) نشریه (۱) شعار (۱) حشرات (۱) کشاورزی (۱) مهرگان (۱) مهرورزی (۱) ترافیک (۱) خشونت (۱) فلسفه (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) دلار (۱) حسادت (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) تجمع (۱) پژوهش (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) مدرسه طبیعت (۱) نوتلا (۱) کودک و محیط زیست (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) کرگدن سفید (۱) فوک خزری (۱) حیات وحش س (۱) پویش اصفهان بدون کیسه پلاستیکی (۱) چغاخور (۱) اورانگوتان (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) دکتر کهرم (۱) پاسداری از وطن (۱) امنیت زیستی (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) مرگ دلفین ها (۱) پرنده زینتی (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) سمن (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) global warming (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) آموزش و پرورش (۱) حسن روحانی (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) بمب (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) دولت الکترونیک (۱) اصلاح طلبان (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا انجمن زمین برای همه مطالب صنعتی | عمرانی | محیط زیست