سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
سلامت مردم در تیررس اشعه های خطرناک مخابراتی نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

خطرات نصب دکل ها و آنتن های مخابراتی در محیط شهری شهرهای بزرگ و بویژه تهران یکی از مسائلی بوده است که همواره در سالها مورد بحث مسئولان و کارشناسان قرار گرفته است . نظر عموم کارشناسان و اعضای شورای شهر تهران بر اینست که نصب دکل های مخابراتی در محیط های شهری و در مجاورت محل زندگی شهروندان عوارض زیادی بر سلامتی مردم خواهد گذاشت . نا آگاهی شهروندان و سوء استفاده برخی از شرکتهای مخابراتی در افزایش دکل ها و آنتن های مخابراتی تاثیر گذار بوده است ، ضمن اینکه علیرغم بحث های مطرح شده ولی متاسفانه تا کنون از سوی مسئولان ذیربط شاهد برخورد جدی و قاطعانه ای با این موضوه نبوده ایم و تنها هر از گاهی خبری در این مورد شنیده می شود و این خبر مانند بسیاری از خبرهای حوزه محیط زیست و بهداشت در میان اخبار سیاسی و اقتصادی به بوته فراموشی سپرده می شود .


بر همه لازم است در این خصوص حساسیت بیشتری داشته باشند و بطور مرتب و تا رسیدن به نتیجه ای مشخص پیگیر خبرهای مربوط به اثرات زیان بار دکل ها و آنتن های مخابراتی باشند. همچنین در کنار این بحث بی مناسبت نیست که در خصوص عوارض احتمالی پارازیت های ماهواره ای نیز سوال شود و بررسی شود که آیا پارازیت های ماهواره ای که گاهاً از نظر شدت قوی تر از امواج مخابراتی هستند آیا همان اثرات زیان بار را بر سلامت شهروندان خواهد داشت یا خیر ؟

حتی اگر نظرات کارشناسان در مورد عوارض آنتن های مخابراتی و پارازیت های ماهواره ای به اندازه یک هزارم در صد صحت داشته باشد بنابراین وظیفه شرعی ، اخلاقی ، انسانی و قانونی همه ماست که بیش از پیش نسبت به این مساله حساس باشیم و در فکر حل مشکل برآئیم . جدیدترین گزارش خبرگزاری مهر در این خصوص را بخوانیم :

اوایل سال گذشته شورای شهر تهران نسبت به غیر استاندارد بودن نصب دکلها و آنتن های مخابراتی انتقاد و از عوارضی که برای سلامتی شهروندان به دنبال دارد ابراز نگرانی کرد اما به گفته چمران رئیس شورای شهر هنوز در حیاط 6 متری خانه ها آنتن نصب می شود.
به گزارش خبرنگارمهر، نصب دکل های مخابراتی، دغدغه تازه ای نیست و سالها است کارشناسان شهری از تاثیرات آن بر سلامت شهروندان ابراز نگرانی می کنند. یک سال پیش بود که معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران به غیر استاندارد بودن نصب دکل ها و آنتنهای مخابراتی در منازل اشخاص و سطح شهر انتقاد کرد و گفت: متاسفانه استانداردها در نصب این آنتن ها و شعاع مجاز آنها رعایت نمی شود و اغلب این آنتن ها با اتاق خواب و منزل افراد فاصله ای کمتر از یک متر دارد.

هشدار یکساله شورا نسبت به عوارض آنتن های مخابراتی
او در جریان بررسی لایحه «ساماندهی دکل ها، آنتنها و تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهرتهران» با بیان این که در کشورهای پیشرفته حتی بر زاویه تابش این آنتن ها تاکید دارند، افزود: استفاده از تلفن همراه خوب است ولی مهمتر از آن رعایت فاصله ها و جلوگیری از بروز عوارض آن بر سلامتی افراد است.
رسول خادم، رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه شورا نیز در این جلسه خبر از تهیه و تدوین «طرح جامع و ساماندهی نصب تاسیسات مخابراتی» داده بود.
رئیس شورای شهر تهران نیز در این خصوص نکاتی را یاد آوری کرد: در تهیه طرح جامع ساماندهی نصب دکل ها و آنتن ها باید تمامی موازین تخصصی و سلامت جامعه رعایت شود. زیرا متخصصان مخابراتی، اظهار می کنند که استاندارد و تشعشع این آنتن ها 10 وات است این در حالی است که شنیده می شود در تهران آنتن هایی با تشعشع 50 وات هم نصب شده است که اغلب کنار خانه ها و داخل حیات منازل و محل های پرتردد این دکل ها قرار دارد و برای اطرافیان بسیار خطرناک است.
شورا در همان زمان بررسی لایحه « ساماندهی دکلها، آنتن ها و تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهرتهران» به دو هفته دیگر موکول می کند تا در دویست و هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران دوباره این لایحه مورد بررسی قرارگرفت و در آن رئیس شورا به لیست مخابرات در خصوص دکل ها اعتراض کرد و گفت: با تصویب لایحه ساماندهی دکل‌ها، آنتن‌ها و تأسیسات مخابراتی و ارتباطی، تمام آنتنهای غیرقانونی نصب شده جمع آوری می شود.
چمران ادامه داد: مطلع هستیم در یک حیاط 30 متری آنتن و دکل مخابراتی نصب شده و حتی از حیاط و پشت بام خانه دیگر نیز عکس گرفته بودیم اما موارد فوق در لیست شرکت مخابرات وجود ندارد.

نصب مخفیانه آنتن ها در پشت بام خانه ها
مرتضی طلایی هم با اشاره به اینکه برخی اپراتورها به صورت مخفیانه از اماکن خصوصی و پشت بام های منازل برای نصب آنتن ها(BTS) استفاده کرده و با شهروندان قرارداد منعقد می کنند گفت: این اقدام غیرقانونی است و باعث ایجاد عوارض منفی بر سلامت افراد و محیط پیرامون آنها می شود.
وی با تاکید بر اینکه شهروندان باید بدانند میزان عوارض منفی که از نصب دکل های موبایل نصیب آنها می شود در برابر درآمدی که کسب می کنند بسیار بالاتر است گفت: این موضوع نیاز به هشدار و همکاری همگانی دارد که در این زمینه از مسیر قانونی اقداماتی را انجام خواهیم داد تا اپراتورها مخفیانه در منازل شهروندان آنتن نصب نکنند.
طلایی با بیان اینکه شورای شهر تهران مذاکراتی با مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه برای ساماندهی نصب آنتن ها از طریق شهرداری انجام داده است به مهر گفت: بخشی از این طرح انجام شده و همچنان پیگیریهای لازم برای تحقق کامل آن ادامه دارد.
عضو شورای شهر تهران به جمع بندی نظرات تخصصی و کارشناسی در رابطه با پیامدهای نصب آنتنهای تلفن همراه توسط شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت: با وجودی که ناچار به استفاده از این آنتنها هستیم اما مکان نصب این آنتنها باید به گونه ای باشد که اثرات سوء آنها به حداقل برسد.
وی نبود سامانه مشارکت مناسب شهروندان با مجموعه دستگاهها و مدیریت شهری به میزان مورد انتظار را یکی از موانع اصلی در این زمینه دانست و به مهر گفت: عدم اطلاع رسانی در این باره از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
اما آیا زیان این امواج برای شهروندان را وزارت بهداشت نیز تایید می کند؟
حسینعلی شهریاری، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این تاثیر را رد و با بیان اینکه تاکنون مدارکی دال بر خطرات احتمالی آنتنهای تلفن همراه از سوی وزارت بهداشت به این کمیسیون ارائه نشده است گفت: طبق اعلام مسئولان، آنتنهای موبایل با رعایت استاندارد جهانی در کشور نصب می شوند.

خطرساز بودن آنتنهای تلفن همراه تایید نشده است
او با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وزیر ارتباطات برای رفع ابهامات در مورد خطرات ناشی از تشعشع این آنتنها دعوت به عمل آورد، گفت: طبق توضیحات ارائه شده از سوی وزیر ارتباطات مشخص شد که آنتنهای موبایل دارای استانداردهای معتبر جهانی هستند و نصب آنها در نقاط مختلف شهر و منازل مسکونی افراد خطری به همراه نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه در آن جلسه معاون سلامت وزارت بهداشت و درمان نیز حضور داشت ادامه داد: تاکنون گزارشی که خطرساز بودن آنتنهای تلفن همراه بر سلامتی افراد را تایید کند از سوی معاونت سلامت وزارت بهداشت به کمیسیون ارائه نشده است.
اما محمدرضا رزاقی رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی اعتقاد دیگری دارد و از زیان هایی که امواج این کابل ها بر زنان باردار دارند خبر داد. او با اشاره به افزایش آمار ناباروری در کشورآن را نتیجه امواج رادیویی تلویزیونی، تلفن، موبایل و در کل شعاع تابشی امواج گوناگون دانست.
او توضیح داد:امواج گوناگونی که جوانان در معرض آن قرار دارند، سلولهای جنسی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد که نقص عملکرد این سلولها موجب ناباروری می شود.


ارتباط امواج با ناباروری
محمدرضا صادقی معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن سینا هم با اشاره به تاثیر امواج الکترومغناطیس بر DNA گفت: افزایش ارتعاشات الکترومغناطیسی بر کیفیت اسپرم و تخمک موثر بوده و چنانچه فرد در میدانهای الکترومغناطیس قرار گیرد موجب آسیبDNA و ناباروری می شود.
او با اشاره به ارتباط امواج موبایل، رادیو، تلویزیون بر مشکلات ناباروری افزود: امواج الکترومغناطیس با یک شدت خاص می تواند بر تکثیر و فعالیتهای سلولی تاثیرگذار باشد.
صادقی با تشریح آزمایشهای محققان بر روی حیوانات در این زمینه اضافه کرد: در این آزمایشها تعدادی از حیوانات در معرض مستقیم ارتعاشات قرار گرفتند که نتایج به دست آمده نشان از تغییرات پارامترهای خونی آنها دارد. بر اساس این یافته ها لازم است میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر بدن انسان به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی لایحه ساماندهی دکلهای مخابراتی یک سال بعد
اما در تازه ترین واکنشها و سپری شدن یک سال از انتقاد شورا نسبت به نصب این دکلها  اعضای شورا شهر درسیصد و شصت و هفتمین جلسه هم به «بررسی لایحه ساماندهی دکلها، آنتن ها و تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر تهران» پرداختند. در این جلسه چمران گفت: با توجه به نصب بی رویه آنتن ها و دکل های مخابراتی در سطح شهر مدیریت شهری در نظر گرفت تا در نصب و ایجاد این تجهیزات مخابراتی که بعضا در مناطق و مراکز عمومی و منازل اشخاص و حتی حیاط منازل وارد عمل شده تا حداقل استانداردها رعایت شود.
او ادامه داد: متاسفانه شرکت ارتباطات شهر که بدین منظور ایجاد شده و شهرداری تهران سهامدار آن است اهرم اجرایی مناسب را در اختیار ندارد.
چمران با اعلام نارضایتی از نحوه عملکرد این شرکت، خواستار ارائه گزارش از نحوه عملکرد شرکت ارتباط شهر در شورای شهر تهران شد.
وی تاکید کرد: نصب این دکل ها و آنتن آنچنان بی رویه است که حتی در یک حیاط 6 متری آنتن نصب شده است.
معصومه آباد عضودیگر شورای اسلامی شهرتهران هم یادآور شد: برخی اشخاص و شهروندان نسبت به میزان آلودگی واثرات منفی این تجهیزات آگاهی ندارند در صورتی که به لحاظ علمی و پزشکی استاندارد هایی برای نحوه استفاده و بهره برداری از دکل ها و آنتن ها وجود دارد. چنانچه این لایحه پیشنهادی، استانداردها را مشخص کند شهروندان نسبت به نصب این تجهیزات دیگر نگران نخواهند بود.
اما مهدی عباسعلی مدیرعامل شرکت ارتباطات شهر که در جریان بررسی این  لایحه در جلسه حضور داشت درزمینه جمع آوری دکل ها گزارشی ارائه کرد و خبر از جمع آوری بیش از 35 سایت و دکل مخابراتی بر اساس شکایت های مردم داد. بیش از هزار سایت مخابراتی در تهران نصب شده است که برخی از آنها در حیاط های منازل مسکونی بوده است که شرکت های مخابراتی تاکنون اقدام به خریداری 400 ملک کرده اند و 51 سایت هم از حیاط های منازل مسکونی جمع آوری شده است.
وی تاکید کرد: در سال جاری طی اطلاعیه ای به تمام اپراتورهای مخابراتی و رادیویی ابلاغ شده است که باید نصب آنتن ها با رعایت استانداردها باشد در غیر این صورت مجوز نصب صادر نخواهد شد.
تصویب این لایحه همچنان برای بررسی های بیشتر به جلسات آینده شورا موکول شد. با وجود تاکید پزشکان بر تاثیرات زیان بار تاسیسات مخابراتی این کابل ها به راحتی کاشت یک درخت درحیاط خانه ها سبز می شوند. قرار است در این لایحه استاندارها مشخص شود اما چه زمانی این لایحه تکمیل وبه تصویب برسد و درآن هشدارهای لازم را به شهروندان و محدودیت ها را برای سازمان های مرتبط مشخص کند، معلوم نیست.

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا