سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
آلودگی محیط زیست تهدیدی برای شهر اصفهان و شهروندان اصفهانی ! نویسنده: سپهر سلیمی - یکشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٠

در جلسه روز گذشته شورای شهر اصفهان که با حضور اساتید محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد سخنان بسیار مهمی در خصوص محیط زیست اصفهان بیان شده است . هر چند که این هشدارها پیش از این بارها توسط اساتید دانشگاه ، کارشناسان و دوستداران محیط زیست اصفهان گفته شده بود ولی این بار این مطالب در جلسه رسمی شورای شهر مطرح شده است و جالب اینجاست که اعضای شورای شهر نیز مطالبی در خصوص دورنمای تاسف بار محیط زیست اصفهان مطرح کرده اند . این نشان از آن دارد که روزگار سیاهی در انتظار محیط زیست اصفهان و شهروندان اصفهانی است !
ای کاش نظرات کارشناسان و سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان زودتر از اینها شنیده می شد و ای کاش اکنون که برخی از مستولان شهری متوجه وخامت اوضاع شده اند تمام همت خود را برای بهبود شرایط به کار گیرند و قاطعانه کمر به نجات محیط زیست اصفهان ببندند. گزارش ایمنا در این خصوص : 


آلودگی سفره های زیرزمینی درحال گسترش است
دکتر نعمت الله اعتمادی فر عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: عرصه فضای سبز بختیاردشت یکی از قطعه‌های کمربند سبز شمال اصفهان به شمار می‌رود که شهرداری اصفهان درسال ۷۴ به درخواست سازمان محیط زیست وبه منظور مقابله با آلاینده‌های زیست محیطی در این محدوده ایجاد و نگهداری کرده است.
وی افزود: در این محدوده با توجه به آلودگی هوا از گونه های کاج و سرو نقره ای و سرو تبری که در برابر خشکی و شرایط نامساعد محیطی مقاوم هستند استفاده شده است.
اعتمادی فر با بیان این که آبیاری این درختان توسط منبع آب کانال انجام می شد تا مشکلی برای درختان به وجود نیاید، تصریح کرد: شهرداری در چند سال اخیر به دلیل خشکسالی در آبیاری درختان با مشکل مواجه شد که مجبور به استفاده از آب های کمکی نمود.
وی با تاکید بر خشک شدن غیر عادی درختان در این محدوده خاطرنشان کرد: پس از تشکیل کمیته علمی برای بررسی این موضوع ابتدا حدس زدیم کمبود آب علت اصلی خشکی این درختان است از این رو قسمتی از درختان که نیمه خشکیده بودند انتخاب شدند و با آبیاری اضافی نه تنها این مشکل حل نشد بلکه میزان خشکیدگی درختان نیز بیشتر شد.
وی آلودگی گازی و خاک را از دیگر فرضیه های این عامل دانست و ادامه داد: در رابطه با آلودگی گازی این فرضیه وجود دارد که تولیدات پتروشیمی در شمال اصفهان باعث ایجاد گاز شده و با قرار گرفتن در مسیر باد باعث خشک شدن درختان شده است البته این فرضیه را دقیقا نمی توان رد کرد.
اعتمادی فر در خصوص آلودگی خاک اضافه کرد: با بررسی های انجام شده نشان می‌دهد که لاگون های شماره ۲ و ۳ در پالایشگاه که محل که جمع‌آوری ضایعات و پالایش نفت است باعث نفوذ نفت به زمین شده و به زمین های زیر دست پالایشگاه آسیب رسانده است.
وی با تاکید بر این که زمین های کشاورزی بختیاردشت به مواد نفتی آغشته شده گفت: سال های گذشته گل های آفتاب گردان در محدوده پالایشگاه کاشته می شد ولی اکنون به دلیل وجود مواد نفتی در خاک کاشت این گل ها امکان پذیر نیست.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به این که در عرصه های فضای سبز ایجاد شده  در سال 74 از لحاظ  خاک و سیستم آبیاری  هیچ مشکلی نداشت،افزود: اکنون علاوه بر خاک، آب این محدوده به مواد نفتی آغشته است چرا که به دلیل خشکسالی شهرداری مجبور شده ۵۰هزار لیتر آب از چاههای این محدوده استفاده کند که متاسفانه این آب چاهها به مواد نفتی آلوده بوده است.
اعتمادی فر با بیان این که آبیاری آغشته به نفت خشکی را تهدید کرده است، تصریح کرد: کمیته علمی چاه نوآوران را در دو نوبت در سال جاری مورد آزمایش قرار دارد در نمونه اول میزان آلودگی آب به مواد نفتی ppm۱/۱۰ و در نمونه دوم ppm۶/۳۰ بود که این میزان بسیار خطرناک است.
وی خاطرنشان کرد: آزمایشات بر روی چاههای آب در این محدوده نشان می دهد آلودگی سفره های زیرزمینی در حال گسترش می باشد و خطری بزرگ و تهدیدی جدی برای کلانشهر اصفهان است.
اعتمادی فر بیان داشت: پالایشگاه در سال های گذشته آلودگی چاههای نفت را تایید کرد و به همین منظور چند چاه را پلمپ کرده است.
آلودگی خاک در اطراف پالایشگاه پخش شده است
مجید افیونی متخصص آلودگی های خاک و آب با اشاره به این که آلودگی خاک در اطراف پالایشگاه به طور وسیع اتفاق افتاده است، گفت: غبارحاصل از سوخت گازهای تولیدی به همراه نفت در طول سالیان متمادی توانسته مواد سمی و مضری به خاک برساند.
وی با بیان این که مطالعات نشان می دهد مواد نفتی تاثیرات مضری بر رشد گیاهان می گذارد، تصریح کرد: کاهش و اختلال در جذب آب و عناصر مورد نیاز، سمی شدن گیاهان، نفوذ آلاینده های نفتی به گیاهان، جذب از طریق انتقال خاک آلوده بروی برگ ها و از طریق فرو نشست آلودگی بر روی اندام هوایی گیاه از دلایل عمده تاثیرات مواد نفتی بر روی گیاهان است.
خشک شدن ۱۲ هزار اصله درخت زنگ خطر بزرگی برای شهر است
امیر حسین خوش گفتارمنش با تاکید بر این که ۲۰درصد از اراضی کره زمین آلوده به مواد شیمیایی است، خاطرنشان کرد: آلودگی خاک به مرور زمان تجزیه می شود و به آبهای زیرزمینی نفوذ می کند و از این طریق وارد زنجیره غذایی انسان ها می شود.
وی با اشاره به این که انسان ها دائما در معرض آلودگی خاک قرار دارند، اظهار داشت: در کشورهایی که پوشش گیاهی مناسب دارند یک فرد در روز ۲۰۰ میلی گرم خاک می خورد و این مقدار در کشور ایران ۳۰۰ میلی گرم است.
متخصص علوم خاک و گیاه خشک شدن ۱۲ هزار اصله درخت را زنگ خطری برای شهر عنوان کرد و ادامه داد: آلودگی شدید زیست محیطی و به دنبال آن آلودگی آب های زیر زمینی باعث سبز خشک شدن گیاهان می شود این در محدوده بختیار دشت نیز درختان این شیوه خشک شده اند.
شهروندان اصفهانی در معرض خطر هستند
جمشید رزم جو متخصص گیاهان پوششی و تنش های محیطی با اشاره به راهکارهای حل این معضل گفت: بررسی جامع منابع آب، خاک و گیاه از نظر میزان و نوع آلودگی، بررسی شیب هیدرولیکی بر اساس سفره های زیر زمینی، بررسی منشا آلودگی نفتی، تعیین میزان و نوع آلودگی گازی پس از تغییر فرایند تولید در پتروشیمی، تعیین ریسک خطر آلودگی برای جمعیت های گیاهی و انسانی و منابع آب و خاک و پیش بینی پیامدهای اجتماعی و سیاسی و گسترش روند کنونی از جمله راهکارهای رفع این معضل است.
وی تعامل با پالایشگاه را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به گسترش روند آلودگی در این قسمت اگرجلوی منشا آلودگی گرفته نشود با چالش بزرگی روبرو می شویم.
رزم جو بیان داشت: فاصله پالایشگاه با چاه نوآوران نشان می دهد شیب حرکت مواد نفتی در چاههای فلکه دانشگاه به سرعت در حال گسترش است که این موضوع سلامت شهروندان اصفهانی را در معرض خطر قرار می دهد.
اصفهان دستخوش هوای آلوده به مواد معلق است
دکتر جلالیان متخصص پیدایش و طبقه بندی خاکها با تاکید بر این مطلب که خاک این محدوده در ابتدای کاشت گیاهان هیچ محدودیتی نداشته است، اضافه کرد: با بررسی چاههای آب وجود نفت و بنزین مشاهده گردید که با آبیاری این مواد به ریشه گیاهان رسیده و باعث سبز خشک شدن گیاهان گردیده است.
وی با بیان این که اصفهان دستخوش هوای آلوده به مواد معلق است، تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد مقدار مواد معلق در هوای شهر ۵ برابر حد قابل قبول است.
اصفهان چه قدر باید تاوان صنایع آلاینده را بدهد؟
نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر این حرکت آبهای زیر زمینی تابع شیب سطح زمین است، گفت:پالایشگاه بالاتر از اصفهان قرار دارد و به همین منظور آب آلوده به تدریج از بالادست به شهر اصفهان انتقال می یابد.
مهندس داودی افزود: از ۲ سال پیش در خصوص چاههای آلوده محمود آباد تذکرات داده شده ولی به دلیل مسائل سیاسی اهمیتی به این موضوع داده نشده است.
وی با اشاره به این که اصفهان چقدر باید تاوان صنایع آلاینده را پس بدهد، تصریح کرد: اساتید دانشگاه و کارشناسان چندین سال در خصوص آلاینده ها کار علمی انجام داده اند الان وقت آن رسیده با همدلی جلوی این آلودگی ها را گرفت.
کمیته از سوی مجلس شورای اسلامی موضوع را پیگیری کند
رییس کمیسیون حمل و نقل و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان این که لازم است کمیته ای از مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری نمایند، تصریح کرد: زندگی انسانها مسئله ای نیست که به راحتی از کنار آن بگذریم چرا که ضایعه زیست محیطی بزرگی اصفهان را تهدید می کند.
مهندس قربانی با تاکید بر این که صنایع آلاینده بایستی از محدوده اصفهان جابه جا شوند، ادامه داد: با وجود این صنایع اصفهان با جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری در معرض آسیب های جدی قرار گرفته و بزرگترین آن آسیب های روحی و روانی شهروندان است.
محیط زیست در انجام وظایف خود کوتاهی می کند

بهبهانی دیگر عضو شورای شهر اظهار داشت : در حال حاضر حدود 80 درصد فعالیتهای اقتصادی کشوری  دولتی است و سازمان محیط زیست به عنوان یک ارگلان دولتی باید بهتر از این از پس وظایف محوله بر آید اما متاسفانه تا کنون فعالیت قابل توجهی از سوی این بخش مشاهده نشده است.

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا