سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
اعتراضات مردم و طرفداران محیط زیست تا بازگشت حیات دائمی به زنده رود ادامه دارد نویسنده: سپهر سلیمی - دوشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٠

با وجود وعده جاری شدن آب در زاینده رود ، اعتراضات طرفداران محیط زیست ، شهروندان اصفهانی و همه شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود تا رفع موانعی که باعث خشکی زاینده رود شده است ادامه خواهد داشت و این اعتراضات طی روزهای گذشته و پس از اعلام باز شدن موقتی آب شتاب بیشتری داشته است .
بنا بر گزارش اختصاصی پایگاه خبری زندگی سالم، در شرایطی که بر اساس نظر کارشناسان، عدم مدیریت صحیح منابع آبی، زاینده رود را به خشکی کشانده است و در حالیکه در اکثر روزهای پنج سال گذشته زاینده رود بطور کامل خشک بوده است، معاون عمرانی استانداری اصفهان خبر از آن داد که قرار است در روزهای آینده به منظور تأمین آبهای زیر زمینی و جلوگیری از خشک شدن درختان حاشیه رودخانه، آب زاینده رود به مدت یک هفته باز شود. وی همچنین یکی از دلایل این امر را ایجاد فضایی مفرح برای آسودگی و استراحت شهروندان اصفهانی و گردشگران اعلام کرده است. این که زودتر رودخانه را پر آب و شهر اصفهان را زیبا نظاره گر باشیم آرزوی همه کشاورزان و شهروندان اصفهانی است؛ اما در این صورتی است که در سال های گذشته و از جمله سال جاری که دامنه بحران آب بسیار شدید بوده است، مطلقاً آب به بخش کشاورزی استان اصفهان که مالک اصلی آب بوده و هست، تعلق نگرفته و یا مقدار بسیار اندکی آب به این بخش تعلق گرفته است.


اسفندیار امینی ، مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان

به گفته مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان، امسال از سال هایی بوده که به کشاورزان هیچ آبی از حق آبه زاینده رود تعلق نگرفته است و به همین دلیل کشاورزان با اعتراض و فشار بر مسئولان استان اصفهان اصرار داشتند که در تابستان آب به آن ها تحویل شود. در این راستا نمایندگان کشاورزان و مسئولان استان جلساتی داشتند و بحث های کارشناسانه ای صورت گرفت و تصمیم بر این شد که امسال همه بخشها از آب استفاده کنند و بخش کشاورزی نیز از حداقل آب بهره مند شود. بر اساس این تصمیم مقرر شد که فعلاً آب پشت سد که به صورت محدود و در مقاطع زمانی نامشخص و کوتاه بناست در رودخانه زاینده رود آن هم صرفاً برای زیبایی رودخانه جاری شود، پشت سد ذخیره و از ورود این بخش آب به زاینده رود جلوگیری شود به گونه ای که هم شهروندان ذخیره آب شرب کافی داشته باشند و هم صنعت و علاوه بر آن مختصر آبی وجود داشته باشد تا در فصل پاییز برای کشاورزی شرق اصفهان بکار گرفته شود.
اسفندیار امینی که در نشست خبری اختصاصی با شبکه اطلاع رسانی زندگی سالم به مناسبت باز شدن آب زاینده رود و اعلام خبر حیات دوباره زاینده رود در عید فطر حضور یافته بود، افزود: طبق توافقی که در روزهای اخیر و پس از اعتراضات گسترده کشاورزان صورت گرفته بنا بر این شد که آب زاینده رود بسته باشد و در آبان ماه آب باز شود. این در حالی است که شهرداری اصفهان نیز پیگیر موضوع خشکی زاینده رود بوده تا مقداری آب به داخل رودخانه جریان یافته و بتواند از آن برای مقاصد خود بهره گیرد.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان تصریح کرد: به نظر می رسد این اقدام برای زیبایی و شادابی شهر اصفهان صورت گرفته باشد ضمن این که باز شدن آب پس از اعتراضات کشاورزان و شهروندان از لحاظ روانی می تواند تأثیراتی در روحیه ی مردم داشته باشد.
وی با بیان اینکه باز شدن اخیر آب بیشتر به این دلیل بوده که چاه های آبی که توسط شهرداری اصفهان برای آبیاری فضای سبز استفاده می شده، آبگیری شود، هشدار داد: کشاورزان استان اصفهان و همچنین کانون خبرگان کشاورزی استان از این اقدام مدیریت کلان استان اصفهان ناراضی و گله مند هستند و کشاورزان و شهروندان اصفهانی بر خواسته های منطقی و موجه گذشته اصرار و پافشاری دارند.

باز شدن آب در زاینده رود نقض توافقات اخیر با کشاورزان است
امینی هشدار داد: کشاورزان و شهروندان به حقوق خود آگاهی دارند و چنانچه بنا باشد که توافقات صورت گرفته بین مردم معترض و مسئولان، از سوی مدیریت کلان استان نادیده گرفته شده و یا نقض شود بطور قطع و یقین ما با ادامه اعتراضات بخش کشاورزی مواجه هستیم که مسئولیت هر اتفاقی به عهده افرادی خواهد بود که توافقات انجام شده را نقض می کنند.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان اضافه کرد: این بار اینگونه نیست که شهرداری اصفهان یا کمیته ای در استانداری و یا شرکت آب منطقه ای مثل گذشته تشکیل جلسه داده و توافقاتی با جامعه کشاورزی استان داشته باشند. کشاورزان ثانیه به ثانیه اتفاقات در حال وقوع را نظاره گر هستند و چنانچه صرف نجات و آبگیری چاه های شهر برای فضای سبز، آب باز شود قطعاٌ مسئولان استان با اعتراض کشاورزان و شهروندان اصفهانی مواجه خواهند شد. ضمن این که مسئولان از لحاظ اخلاقی نیز بررسی کنند چگونه است که به یک کشاورز می گویند امسال که در شرق اصفهان آب نیست، تو برای این که درختت را نجات دهی برو هر تانک آبی را به هر مبلغی تهیه کن و درختت را نجات بده در عین این که صاحب آب هم هستی.
وی تصریح کرد: شهرداری اصفهان صرفاً به دلیل نجات فضای سبز اصفهان، آن هم با این همه درآمد و تمکن مالی و حاشیه های مالی که برای این دستگاه وجود دارد، نمی تواند این اقدام را انجام می دهد.
امینی گفت: من از مسئولان استان اصفهان می خواهم که بیشتر از این دیوار بی اعتمادی را بین مردم بلند نکنند چون این قطعاً پیامد هایی را به همراه دارد ضمن این که مطابق با توافقات موجود که صورت گرفته قرار بر این بوده که در آبان ماه آب باز شود. به نمایندگی از بخش کشاورزی اعلام می کنم که مسئولیت هر گونه اتفاقی به عهده افرادی(اعم از مسئولان سیاسی استان، مسئولان اجرایی و شهرداری) خواهد بود که توافقنامه مذکور را نقض کرده اند.
نماینده کشاورزان معترض به عاملان خشکی زاینده رود ادامه داد: ما از مسئولان استان می خواهیم که قبل از وقوع هر رویداد غیر منتظره، به توافقات صورت گرفته طی روزهای اخیر متعهد باشند، چون نمی شود بیش از این به کشاورز گفته شود تو هم نان نداشته باش بخور، هم آب به تو نمی دهیم، هم خسارت به تو نمی دهیم، هم روحیه ات که از بین می رود به ما ربطی ندارد. در جامعه ایران که درجه بندی 1و2و3 وجود ندارد که بگوییم جامعه کشاورز، جامعه درجه 3 است و باید فدای سایر قشرها شود. صنعت و مصارف شهری به هر میزان از آب بهره مند باشد، فضای سبز هم همینطور ولی کشاورز از حقوق خود بهره مند نباشد. این مسئله در کجای شرع مبین، قانون، اخلاقیات و انسانیت و حتی توافقات موجود اشاره شده است؟

خواسته کشاورزان و شهروندان اصفهانی معترض توقف برداشت های غیر قانونی در بالادست و بازگشت حیات دایمی به زاینده رود است
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان در پاسخ به این سؤال خبرنگار زندگی سالم که در صورتی که توافق شده آب، آبان ماه باز شود و بحران خشکی زاینده رود همچنان مانند سال های گذشته تداوم یابد و این بار نیز در آبان ماه آب در زاینده رود جاری و سال آینده مجدداً شاهد خشکی این رودخانه و رگ حیاتی استان اصفهان باشیم، کشاورزان استان همچنان پرونده عاملان خشکی زاینده رود را دنبال می کنند و پرونده خشکی زاینده رود به کجا ختم خواهد شد، گفت: درخواست کشاورزان مبنی بر جمع آوری پمپ های بالا دست و حذف هرگونه برداشت های غیر قانونی در این منطقه است و این خواسته به طور قاطع از سوی کشاورزان تا جایی ادامه خواهد یافت که تمام عوارض وارد شده به رودخانه اعم از تغییرات حریم و بستر چاه های حریمی، پمپاژ های بالادست و فروش های بی رویه متوقف، و جبران شود.
امینی تصریح کرد: این موضوع هیچ ارتباطی با این که آبان ماه سال جاری و یا در مقطع کنونی آب باز می شود نخواهد داشت. این موضوع جداگانه ای است که از نظر کشاورزان بسیار مهم تر از باز شدن آب در آبان ماه است. سال ها و قرن های آینده باید این سیر تکاملی و تداوم زندگی در جلگه زاینده رود ادامه داشته باشد و اگر درخواست کشاورزان عملیاتی نشود قطعاً بن بست های آینده به مراتب بیشتر از وضعیت کنونی خواهد بود.
وی در عین حال تأکید کرد: موضوع باز شدن آب در آبان ماه هدف امسال بوده و بایستی اگر خدای ناخواسته از مواهب الهی کاسته شود تدبیری اندیشیده شود که همه بخش ها محدودیت مصرف داشته باشند تا این سال های کم آبی را پشت سر بگذاریم؛ اما بحث هایی که در پرونده عاملان خشکی زاینده رود مطرح شده، مسائل حقوقی است و شدیداً توسط کشاورزان پیگیری شده و چنانچه مانعی در مسیر پیگیری پرونده مشاهده شود قطعاً تدابیری اندیشیده شده تا موانع برطرف شود. پرونده عاملان خشکی زاینده رود پرونده مشترک بین جامعه کشاورز و جامعه غیر کشاورز و در هر حال هر فردی که به اصفهان، زاینده رود، ابنیه های تاریخی، گاو خونی و پل های تاریخی است، بوده و این پرونده مشترک بین جوامع ایران و جوامع بین المللی است.

محمد علی دادخواه ، یکی از وکلای پرونده شاکیان خشک کنندگان زاینده رود

امروز هم که آب در زاینده رود باز شده و آب در حال جاری شدن است، این پرونده همچنان از سوی معترضین پیگیری می شود
در همین حال، وکیل پرونده عاملان خشکی زاینده رود در ادامه این نشست خبری گفت: نهایتاً بایستی موضوع پرونده عاملان خشکی زاینده رود از سوی شهروندان و دستگاه قضایی و دستگاه اجرایی استان اصفهان پیگیری شود که شاهد تکرار آن در آینده نباشیم.
محمدعلی دادخواه افزود: حتی اگر یک نفر معترض باشد، دادگستری موظف رسیدگی به این پرونده است. اگر تخلفی شده است دادگستری مکلف به رسیدگی است. ما امیدواریم در یک تعامل هماهنگ و با توجه به متن سوگنامه ای که تحت عنوان «رودی که زنده نیست» نگارش شده است، موازین حقوقی، درک شرع مقدس و نگاه عرف در پرونده عاملان خشکی زاینده رود لحاظ گردد و مبادا مسئولان و افرادی تاریخ و پیشینه زاینده رود را نادیده بگیرند.
این وکیل دادگستری تصریح کرد: در همین راستا بایستی که مسئولان از هر گونه خود محوری و خود قانون پنداری بگریزند تا وقایعی از این دست تکرار نشود. امروز که آب در زاینده رود باز شده و آب در زاینده رود در حال جاری شدن است، این پرونده همچنان از سوی معترضین به خشکی زاینده رود پیگیری شده و امیدواریم که با خردورزی که با باز شدن آب آغاز شده مردم شاهد تکرار قطع آب در زاینده رود و خشکی دوباره آن نباشند.

باز کردن آب زاینده رود تأثیر معکوس در توقف حرکت های اعتراضی کشاورزان و شهروندان داشته است
در ادامه این نشست خبری، مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان در پاسخ به این سؤال خبرنگار ما که با اعلام خبر باز شدن آب در زاینده رود و این که آب در حال ورود به شهر اصفهان است، روند پیوستن شهروندان و کشاورزان منطقه اصفهان به پرونده اعتراضی عاملان خشکی زاینده رود چگونه بوده است، گفت: در بخش کشاورزی از هنگامی که شنیده شد آب برای عید فطر در زاینده رود جاری می شود، سرعت پیوستن به حرکت اعتراض آمیز کشاورزان و پرونده عاملان خشکی زاینده رود سیر صعودی بخود گرفت.
امینی با اشاره به اینکه موضوع خشکی زاینده رود در بین کشاورزان و شهروندان اصفهانی ریشه دار است و این مسئله باز کردن آب زاینده رود یک تأثیر معکوس در توقف حرکت های اعتراضی کشاورزان و شهروندان داشته است، گفت: در جامعه شهری و به افرادی که فکر می کنند آب برای همیشه در رودخانه باز می شود باید گفت که باز شدن آب در زاینده رود یک بحث انحرافی است و چنانچه مسئولان خواسته های منطقی مردم و توافقات روزهای اخیر را نادیده بگیرند، ما شاهد ادامه اعتراضات کشاورزان و شهروندان خواهیم بود.
وی هشدار داد: باز شدن آب در زاینده رود، مقطعی و چند روزه خواهد بود؛ آبی که در حال حاظر باز شده به این علت است که آبخوان های چاه های حریم رودخانه ای آبگیری شود؛ آبی نیست که در دراز مدت در رودخانه زاینده رود جاری باشد.
نماینده معترضین در ادامه با بیان اینکه در دراز مدت بایستی مسیری پیموده شود که پرونده و موضوع خشکی زاینده رود بصورت ریشه ای حل و فصل شود، خواستار آن شد که مردم در پیوستن به این پرونده هیچ فرصتی را از دست ندهند. وی در همین حال اضافه کرد: در این پرونده مسئولان نبایستی فکر کنند که مخاطب معترضین مسئولان کنونی هستند. طی 40 سال گذشته عوارضی به رودخانه پدید آمده که عواقب آن الان به صورت حاد پدیدار گشته است و بایستی که رودخانه به حالت ابتدایی خود بازگشت کند. پرونده عاملان خشکی زاینده رود، یک پرونده ملی است و چنانچه مردم در پی آن هستند که رودخانه را برای آینده و برای همیشه حفظ کنند باید به یک ائتلاف و اتحاد جمعی و همگانی برسیم تا پرونده عاملان خشکی زاینده رود و بحران کنونی برای همیشه مختومه گردد.

تصمیم گیری درباره حقابه مردم اصفهان در استان چهارمحال و بختیاری قابل پیگیری است
در تحولی دیگر و به گزارش خبرگزاری مهر در شهرکرد، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه انتقال آب از سالهای گذشته در استان مطرح بوده است، گفت: با انتقال آب از این استان در سال جاری و سالهای آینده چهارمحال و بختیاری در آینده نزدیک به کویر تبدیل خواهد شد. امیر قلی جعفری با اشاره به اینکه این استان با انتقال آب به استانهای همجوار مخالف نیست، اظهار داشت: مخالفت این استان در بحث انتقال آب در مورد نحوه انتقال آب به استانهای همجوار است. وی یادآور شد: حرف مردم استان و مسئولان این است که آب این استان باید عادلانه توزیع شود.
وی با اشاره به اینکه انتقال آب از استان ظالمانه است، تاکید کرد: بیش از 80 درصد مردم چون اطلاع ندارند که در استان چه اتفاقی در حال رخ دادن است ساکت هستند و هیچ صحبتی در این زمینه نمی کنند. جعفری بیان داشت: کمیته صیانت از آب و خاک که یک کیمته مردمی و خود جوش است قرار است با برگزاری جلساتی در شهرهای استان به آگاه کردن مردم در این زمینه بپردازد تا خود مردم وارد عمل شوند.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان در بخش دیگری از اظهارات خود و در واکنش به اعلام خبر کویری شدن استان چهارمحال و بختیاری در صورت انتقال آب از این استان گفت: این موضوع از دو منظر حقوقی و فنی قابل بررسی است.
امینی در تشریح ابعاد حقوقی و قانونی این مسئله اظهار داشت: تمام ذخایر کشور که در مالکیت افراد نیست، ملی است. آب، نفت،گاز، زمین، معادن، مراتع و... همه ملی هستند مگر آن هایی که در مالکیت افراد در آمده باشد؛ مثلاً زمینی که دولت یک زمانی واگذار کرده و روی آن سند صادر شده یا از قدیم الایام در مالکیت افراد بوده باشد که مالکیت آن محرز باشد ملی نیست. آبی که حقابه دار آن مشخص شده باشد و در مالکیت افراد در آمده باشد ملی نیست. همینطور معادن، اراضی، زمین های داخل شهر که روی آن سند صادر شده و در مالکیت مردم هست، ملی نیست.
وی در رابطه با ابعاد حقوقی انتقال آب از زاینده رود در سرچشمه گفت: در مورد آب زاینده رود هم صرف نظر از اینکه در منطقه خاصی از کشور بارش و سرچشمه آن وجود دارد و بهره برداری آن در استان دیگری است، این موضوع ایجاد ملکیت نمی کند.
نماینده کشاورزان معترض به خشکی زاینده رود تصریح کرد: چنانچه دوستان ما در چهارمحال و بختیاری فکر کنند که در مورد حقابه های مردم اصفهان که از هزاره های گذشته در شرایط طبیعی ایجاد شده، می توانند تصمیم گیری کنند یک بحث فراقانونی است و در جای خود قابل بررسی و پیگیری است ضمن اینکه مردم اصفهان هم قطعاً اینگونه نیست که سکوت کنند و شاهد این باشند که حقابه ای که هزاران سال بوده که متعلق به آنان بوده، دیگران در مورد آن تصمیم گیری کنند؛ تفاوتی نمی کند چه مردم استان دیگر و چه دولت.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان گفت: این یک حق قانونی برای مردم است و مردم استان اصفهان نظاره گر حرکت هایی بودند که در ابتدای سال جاری شکل گرفت و دلیل این که این حرکت ها شروع شد به این دلیل بود که مسئولانی که بایستی در این مورد اقدام می کردند، تعلل کردند و مردم خود به موضوع خشک شدن زاینده رود وارد شدند.
امینی با اشاره به اینکه در حال حاضر هم مسئولان استان درصدد رفع بحران آب زاینده رود هستند و به طور حتم اگر موضوع خشکی زاینده رود از طریق آنان پیگیری نشده و یا به نوعی در رفع آن ناتوان باشند، مردم به اقدامات جدیدتر و بزرگتر دست خواهند زد که یقیناً عواقب آن غیر پیش بینی خواهد بود، افزود: پیوند عمیقی در دراز مدت بین مردم اصفهان و چهارمحال و بختیاری حاکم بوده است که الان شاید مردمی از استان چهارمحال و بختیاری که در استان اصفهان ساکن هستند تعداد آن ها بسیار بیشتر از مردم چهارمحال و بختیاری است که در دراز مدت در خود استان چهارمحال و بختیاری ساکن بوده و هستند، و چنانچه بخواهند نسبت به حقوق یکدیگر بی تفاوت باشند، بطور یقین اینگونه نیست که فقط حقوق مردم اصفهان در استان چهارمحال و بختیاری در خطر قرار گیرد، قطعاً تبعات و پیامدهای آن برای مردم چهارمحال و بختیاری و مالکیت آن ها که در استان اصفهان است، خواهد بود و تاریخ این مسئله را نشان داده که چنانچه مسائل بصورت ریشه ای دنبال نشده و به متن جامعه راه یابد، اصولاً نابسامانی و آشفتگی گریبانگیر همه خواهد شد که این به صلاح دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری نخواهد بود.
نماینده کشاورزان معترض به خشکی زاینده رود تصریح کرد: مطابق طومار مرحوم شیخ بهایی، آب رودخانه ای که از چشمه دیمه سرچشمه می گرفته همراه با زایش هایی که در طول مسیر بوجود می آمده متعلق به حقابه داران زاینده رود که در دشت های اصفهان ساکن هستند، می باشد. تونل اول زاینده رود، الحاقی آب کوهرنگ به زاینده رود که در سال 1332 افتتاح شد مطابق تصویب نامه 4322 مورخ 29/2/1333 متعلق به همین حقابه داران 33 سهم است و شکل تقسیم آن هم مشابه همان اصول مرقوم در طومار شیخ بهایی است و در ماده 5 آن تصویب نامه نیز صراحتاً مشخص کرده که سرمایه لازم برای احداث تونل اول کوهرنگ از حقابه داران اصفهانی دریافت شده است. این در حالی است که حتی مطابق تبصره یک از ماده 8 مصوبه ی 4402 در سال 1333 هیئت وزیران اگر کسی هم پول تونل الحاقی را پرداخت نمی کرده به اجبار از آن فرد دریافت می شده است. یعنی این، انتخابی نبوده که یک حقابه دار بگوید من تونل اول را نمی خواهم. الزاماً هزینه آن را از او گرفته و در غیر اینصورت برخوردهایی با افرادی که به نوعی تمکین نمی کردند صورت می گرفت.

در صورت عدم انتقال آب استان چهارمحال بختیاری دریاچه می شود
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان در بررسی ابعاد فنی انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری و اعلام خبر کویری شدن این استان خاطر نشان کرد: بطور معدل 11 میلیارد متر مکعب آب در استان چهارمحال و بختیاری بارش های سالیانه است که اگر این آب از این استان خارج نشود قطعاً ظرف دو سال کل استان تبدیل به دریاچه می شود. امکان برداشت آب و امکان مصرف آب در چهارمحال بختیاری به این میزان وجود ندارد. در واقع خداوند مراتع، ارتفاعات و کشت دیمی را به مردم استان چهارمحال و بختیاری داده که به هر میزان که با اصرار و اجبار بخواهند این ارتفاعات را به زیر کشت ببرند همان مختصر خاک قابل کشت و قابل استفاده نیز آرام آرام شسته شده و در دراز مدت مطلقاً به نفع مردم استان چهارمحال و بختیاری نخواهد بود و هم اکنون نیز که مناطق زیادی طی سه دهه گذشته آرام آرام از حالت مرتعی خارج شده و به زیر کشت رفته و در حال حاضر به صورت مکانیکی آب به آن انتقال داده شده است، خاک مناسب برای بوته زار و مرتع شسته شده و یک لایه سفید و گچی آهکی نمایان شده است که همان قابلیت قبلی نیز که وجود داشت و می توانست مرتع و کشت دیمی را در اختیار استان چهارمحال و بختیاری بگذارد، آرام آرام در حال از بین رفته است و بسیاری نیز از بین رفته است.
وی گفت: بنابراین برای توسعه سرمایه گذاری در هر منطقه بایستی ابتدا مزیت های نسبی منطقه را در نظر گرفت و در مورد مزیت های نسبی استان چهارمحال و بختیاری، استفاده از مناطق بسیار زیبای توریستی آن است.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان در ادامه افزود: من به مسئولان تصمیم گیر و مرتبط با موضوع آب زاینده رود توصیه می کنم که به گونه ای عمل کنند که این پیشینه ی تاریخی و عمیقی که بین دو ملت اصفهان و چهارمحال و بختیاری است خدشه دار نشود. هم اکنون مواهب بسیار زیادی در اصفهان وجود دارد که مورد استفاده مردم چهارمحال و بختیاری است. مسئولین بایستی بررسی کنند چه میزان از نیروهای چهارمحالی در بخش صنعت، بازار، نیروهای نظامی و انتظامی، دانشگاه ها، میادین میوه و تره بار، بخش خدماتی از قبیل عمرانی و ... مشغول به فعالیت هستند و همینطور به دلیل ترددهای روزانه بسیار زیادی که از طریق اصفهان به نفع چهارمحال و بختیاری استفاده می شود، حرکتی را آغاز نکنند که در عین این که به اصفهان ضرر می رسد نفعی هم به استان چهارمحال و بختیاری نداشته باشد و از دیگر سو این مسئله پای مردم شریف استان چهار محال و بختیاری را نیز به میان آورد.
وی اضافه کرد: بیائید بررسی کنید در گذشته باغ هایی که به زور در ارتفاعات ایجاد کرده اید در مقایسه با باغ هایی که در جلگه ها ایجاد شده چقدر تفاوت فاحشی دارد. بررسی کنید باغ هایی که در ارتفاعات ایجاد شده در هر 10 سال بیش از هفت سال آن سرمازدگی داشته است. چه اصراری است که اقداماتی انجام شود که هم سرمایه های ملی را از بین برده و هم بدبینی بین دو ملت ایجاد کنیم.
مدیر عامل کانون خبرگان کشاورزان استان اصفهان هشدار داد: مگر در کشور ما قانون حاکم نیست. دولت، قوه قضائیه و قوه مقننه کجا هستند که هر کس امروز به خود اجازه می دهد اظهار نظری کند. ما توصیه می کنیم که همه زیر پرچم قانون قرار گرفته و از اظهار نظر های فردی، غیر کارشناسی و غیر قانونی که آرام آرام تعداد آن ها می تواند گسترده و منجر به طغیان شود و در راستای کنترل آن نیز هیچ اقدامی مؤثر نخواهد بود، اجتناب کنیم.
عدم انتقال آب از استان چهارمحال بختیاری مغایر با اصل یکنواختی استفاده از آب است
وکیل پرونده عاملان خشکی زاینده رود نیز در این رابطه گفت: چرا از سال 139 قبل از میلاد تاکنون که آب از استان چهارمحال بختیاری به اصفهان و زاینده رود جاری بوده، چهارمحال و بختیاری کویر نشده است.
محمدعلی دادخواه افزود: در حقوق بین الملل، قانونی وجود دارد تحت عنوان Right to water یا حق آب که این خود به یک قانون دیگر تحت نام اصل یکنواختی استفاده از آب توجه دارد و در کنوانسیون 1976 رامسر نیز بر آن تأکید شده است. پروتکل الحاقی شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز آن را تأیید کرده است.

مطالب مرتبط :

یارانه زاینده رود هم رسید ، یک هفته آب برای تنها رودخانه دائمی فلات مرکزی ایران!

تعداد شاکیان پرونده خشک کنندگان زاینده رود از 3300 نفر گذشت

پرونده خشکی زاینده رود در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا