سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
اعتراض به بداخلاقی؛ از ونک سمیرم تا پارک ملت جام جم ! نویسنده: سپهر سلیمی - سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳٩٠

 

در برنامه این هفته « پارک ملت » که از شبکه یک سیما پخش شد آقای دکتر رضا جوالچی به نمایندگی از انجمن حمایت از حیوانات حاضر شده و به بیان مسائل مرتبط با کشتار خرس ها پرداختند. در صحبت های ایشان نکاتی وجود داشت که پس از پایان برنامه تعدادی از دوستان از سراسر کشور با ارسال ایمیل و نظر برای اینجانب خواستار تذکر به آقای جوالچی و ارائه توضیحات از ایشان شده بودند.
صبح امروز ایمیلی برای ایشان فرستادم و ضمن بیان نکات مستند و مستدل خواهان ارائه توضیحات از ایشان شدم. شوربختانه در نامه ای که ایشان در پاسخ نامه بنده فرستادند نه تنها حاضر به پذیرش واقعیات نشدند، بلکه به فرافکنی پرداخته و در نهایت نیز خواهان آن شده اند که به ایشان دست مریزاد بگویم.
با توجه به برخورد عجیب و خارج از عرف ایشان، پاسخگویی شخصی به نامه ایشان را بی فایده می دانم و متن نامه های رد و بدل شده و پاسخ بنده به ایشان را صرفاً جهت اطلاع خوانندگان محترم و قضاوت توسط افکار عمومی منتشر می کنم:


 

نامه اول به آقای رضا جوالچی:

به نام خدا
جناب آقای رضا جوالچی
با سلام و تبریک روز جهانی حیوانات
  در روزهای گذشته ماجرای غم انگیز کشتن خرس های قهوه ای همه دوستداران و حامیان حیوانات در سراسر کشور را ناراحت و خشمگین کرده است. هر چند حجم اعتراضات مردمی انجام شده نسبت به این عمل غیر انسانی و غیر اخلاقی نشان از آن دارد که عده زیادی از هموطنانمان بیش از آنکه فقط دغدغه حمایت از حیوانات داشته باشند، رعایت مسائل انسانی و اخلاقی برایشان اهمیت دارد و به همین دلیل، رفتاری این چنین نامتمدنانه با حیوانات باعث رنجش و تکدر خاطر آنها شده است.
  در اعتراض به کشتن خرس ها اعتراضات فراوانی از سوی افراد و گروههای حامی حیوانات منتشر شده است و انجمن حمایت از حیوانات نیز به عنوان یکی از گروههای زیست محیطی حامی حیوانات اعتراضات و پیگیریهایی در این خصوص داشته است. یکشنبه شب وقتی از طریق اینترنت متوجه شدم که قرار است جنابعالی با حضور در برنامه «پارک ملت» به صحبت در خصوص این مساله بپردازید ضمن خوشحالی فراوان بابت تابوشکنی در رسانه ملی و حضور فردی به نمایندگی از حامیان حیوانات، از این عمل رسانه ملی بسیار متعحب شدم.
  پس از شروع برنامه آنچه که مرا بیش از دعوت رسانه ملی از جنابعالی به تعجب انداخت، مطالبی بود که در خصوص ماجرای خرس ها بیان کردید. نخستین مساله در مورد انتشار خبر ماجرای خرس ها در رسانه ها بود که جنابعالی مدعی شده بودید که این خبر نخستین بار توسط انجمن حمایت از حیوانات منتشر شده است! این در حالیست که بر اساس اسناد و شواهد موجود این خبر برای نخستین بار توسط پایگاه خبری تحلیلی « دیده بان حقوق حیوانات ایران» منتشر شده بود و پس از آن و به فاصله اندکی سایت خبری «تابناک» اقدام به انتشار آن خبر نمود و از آن پس به سرعت در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب فراوان داشت.
  نکته دوم در خصوص مطالبی بود که درباره ابعاد اجتماعی، زیست محیطی و بطور کلی مسائل مرتبط با حقوق حیوانات بیان نمودید. در این مورد تعجب من بیش از دو مورد قبل برانگیخته شد و با کمال تعجب شاهد بودم که اکثر مطالبی که بیان فرمودید عیناً و گاهاً کلمه به کلمه مطابق مطالبی است که بنده حدود یک هفته قبل در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته بودم و چند روز بعد از آن نیز بر پایه همان گفتگو، مطلبی با عنوان « چه کسی خرس های قهوه ای را کشت؟ » در سایت دیده بان حقوق حیوانات ایران نوشته بودم!
  ترتیب مطالب بیان شده توسط جنابعالی که اکثراً مطابق ترتیب مطالب بیان شده در آن نوشته ها بود، شباهت کلمه به کلمه مطالب و موضوعات و همچنین عدم اشاره حضرتعالی به این مطالب در گفتگوهای پرشماری که پیش از این با رسانه ها داشتید نشان از آن دارد که اکثر مطالب بیان شده توسط جنابعالی کپی برابر اصل آن مطالب اشاره شده است.
  پس از پایان برنامه تا به این ساعت دوستان زیادی با ارسال ایمیل و یا از طریق درج نظر در ذیل مطالب وبلاگ و سایت دیده بان حقوق حیوانات ضمن خبررسانی در این خصوص خواهان اعتراض بنده به رفتار جنابعالی شده اند. در این میان دوست طنازی برایم نوشته بود: فکر کنم اگر در آن مطلب حرف بی ربط و یا ناسزایی هم نوشته بودی باز هم آقای جوالچی آنرا عیناً در رسانه ملی می خواند و یا دوست دیگری از تنزل اخلاقیات گفته بود و یا فرد دیگری نوشته بود که کامنت هایی که در این خصوص در سایت و فیسبوک انجمن می گذارد پاک می شود.
  آقای رضا جوالچی، همانطور که در آن مطلب هم اشاره شده است و اگر مجری محترم برنامه وقت کافی در اختیار شما می گذاشت، شما نیز به آن مطلب اشاره می کردید! یکی از دلایلی که موجب بروز حوادثی نظیر کشتار خرس ها شده است، ضعف مسائل اخلاقی و احترام نگذاشتن به حقوق دیگران است. این عدم احترام به حقوق موجودات زنده گاهی در رابطه انسان و حیوان خودنمایی می کند و آن ماجرای خرس ها بوجود می آید و گاهی در رابطه انسان با انسان صدق می کند. در هر صورت بداخلاقی، بد اخلاقی است و ریشه همه ی بدی ها در بد اخلاقی و عدم احترام به دیگران است و همین مساله باعث شد که دوستانی از رفتار شما در آن برنامه گلایه کنند و ایضاً از بنده بخواهند اعتراض خود را نسبت به این مساله نشان دهم.
  در هنگام پخش برنامه تصور میکردم که استرس و هیجانات ناشی از حضور در برنامه زنده  تلویزیونی مانع از تمرکز اعصاب جنابعالی و اشاره به منبع مطالب بیان شده دارد و تا این ساعت منتظر توضیحات جنابعالی در سایت و صفحه فیسبوک انجمن بودم ولی شوربختانه این مهم انجام نشد و لذا از طریق این نامه و برای اعتراض به این عمل غیر اخلاقی و در احترام به دوستانی که پیگیر این ماجرا بوده و هستند خواستار ارائه توضیحات از سوی جنابعالی در سایت و صفحه فیسبوک انجمن هستم.

راستی همراهتان باد
12 مهر ماه 1390
سپهر سلیمی

پیوست:
1-    گفتگوی اشاره شده با خبرگزاری مهر و نکاتی که  گاهاً عیناً توسط جنابعالی در برنامه پارک ملت عنوان شده است ( با رنگ قرمز ) :
سپهر سلیمی، دوستدار محیط زیست و فعال حقوق حیوانات نیز معتقد است از این اتفاق نباید به سادگی گذشت و رسانه ها باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند و باید توجه داشته باشیم که اگر این اتفاق برای انسانی می افتاد، اقوام، دوستان و آشنایان آن شخص می توانستند  علیه خاطیان اعلام جرم  و دادخواهی کنند ولی برای حیوانات چنین امکانی وجود ندارد و این وظیفه بر عهده حامیان محیط زیست و فعالان حقوق حیوانات و همه افراد و رسانه های مردمی است که نسبت به این حادثه حساسیت نشان دهند و خواهان مجازات خاطیان شوند.
باید حیوان آزاری به یک ضد ارزش تبدیل شود
وی ادامه داد: ضمن اینکه اگر بخواهیم به این ماجرا از دیدگاه صرفاً اکولوژیک نگاه کنیم و موجودات زنده را همچون زنجیری ببنیم که حیات آنها در گروه حیات دیگری است در اینصورت باید بگوییم در شرایطی که بسیاری از پستانداران بزرگ کشورمان و از جمله همین خرس قهوه ای در شرایط خوبی قرار ندارند بنابراین شاید ارزش زیستی یک خرس قهوه ای از انسانی که حدود هفت میلیارد نفر از آن در روی کره زمین وجود دارد بیشتر باشد.
سلیمی در ادامه یادآور شد: برای بررسی این مساله و جلوگیری از تکرار موارد مشابه باید به واکاوی زمینه های بروز چنین اتفاقاتی پرداخت . این مساله از جهات بسیاری قابل بررسی و کنکاش است که در روزهای گذشته نیز به آنها پرداخته شده است.
این دوستدار محیط زیست و فعال حقوق حیوانات گفت: حیوان آزاری باید به یک ضد ارزش تبدیل شود و این مساله اتفاق نمی افتد مگر با کار فرهنگی و میدان دادن به سازمان‌های مردم نهاد  برای گسترش آموزش در بین مردم که این مساله را باید از حیوانات شهری نظیر سگ و گربه و پرندگان شهری شروع کرد .به دفعات زیادی شاهد آزار و اذیت حیوانات شهری هستیم و تا وقتی این صحنه ها تکرار شود باید انتظار چنین فجایعی را نیز داشت.
سلیمی ادامه داد: ذبح حیواناتی نظیر گوسفند هم  در محیط های مسکونی علاوه بر اینکه خطرات بهداشتی برای سلامت جامعه دارد باعث می شود دیدن صحنه کشتن و پاره کردن شکم حیوانات برای ببیندگان عادی شود  اساسا باید ذبح حیوانات در محیط های مسکونی که تحت نظارت اداره دامپزشکی نیست و کارشناسان بهداشتی و شرعی بر نحوه ذبح شرعی و سلامت لاشه حیوان نظارت نمی کنند،  متوقف شود.
بی سوادی شکارچیان و کمرنگ شدن  مسائل اخلاقی
وی همچنین ادامه داد: مثلاً مورد مشابهی از این وقایع می توان به کشتار سگهای ولگرد توسط اسلحه در محیط های شهری و مسکونی اشاره کرد که اثرات به جا مانده از این کشتار دست کمی از حوادثی نظیر کشتن خرس ها ندارد، در صورتیکه برای مهار سگهای ولگرد راههای بهتر و موثرتری از کشتن توسط سلاح گرم وجود دارد  اما متاسفانه باز هم شاهد کشتن  این حیوانات  به این شکل هستیم که  بطور مستقیم و غیر مستقیم فرهنگ حیوان آزاری را ترویج می کند.
این دوستدار محیط زیست یادآور شد: از دیگر نکات مورد توجه در این خصوص باید به مساله آموزش شکارچیان اشاره کرد، در همین فیلم کشتار خرس ها شاهد هستیم که یکی از شکارچیان می گوید که ممکن است اینها خرس قطبی باشند! این یعنی اوج بی اطلاعی این شکارچیان از حیات وحش چنانچه در سالهای نه چندان دور شکارچیان هم اطلاعات بیشتری نسبت به حیات وحش داشتند و هم پایبندی بیشتری به اخلاق داشتند به طوریکه بسیاری از شکارچیان از فاصله دور قادر به تشخیص حیوانات ماده و یا آبستن بودند و در بسیاری از موارد از شکار آنها خودداری می کردند .
وی افزود: متاسفانه همزمان با بی سوادی شکارچیان شاهد کمرنگ شدن مسائل اخلاقی نیز هستیم و بر این اساس لازم است که کلیه شکارچیان و یا کسانی که مجوز حمل اسلحه شکاری دارند تحت آموزش های زیست محیطی قرار بگیرند . این آموزش ها قرار نیست چنان وقت گیر و پیچیده و یا هزینه بر باشد.در صورتی که چنین الزامی از سوی نهاد مسئول برای شکارچیان وضع شود سازمانهای غیردولتی زیست محیطی این توانایی را دارند که در سراسر کشور به طور رایگان ساعتی را صرف آموزش اصول اولیه حیات وحش به شکارچیان هر منطقه بکنند و قطعا همین نکته ساده می تواند جلو بسیاری از شکارها و یا تکرار موارد این چنینی را بگیرد.
سلیمی همچنین گفت: نکته دیگر فضای کلی جامعه و رابطه انسان ها و حیوانات است چنانچه هر چقدر در جامعه ارتباط بین انسان و حیوان بیشتر باشد، کمتر شاهد بروز چنین اتفاقاتی خواهیم بود و این مساله   از نگهداری حیوانات خانگی تا وجود پارک وحش ها و سفرهای گردش در محیط های طبیعی حیات وحش  را شامل می شود . ارتباط بیشتر با حیوانات باعث ایجاد دوستی انسان و حیوان می شود و کاهش ارتباط باعث زوال روحیه حیوان دوستی و طبیعت گرایی و در نهایت بروز حیوان آزاری می شود.
حمایت از حیوانات نیازمند تدوین قانون است
وی همچنین در خصوص برخورد قضایی مناسب با متخلفان و قانون شکنان تاکید کرد و ادامه داد: برای مثال در مورد این مساله خاص و با روحیه بی رحمانه شکارچیان سه خرس که به خوبی در این فیلم قابل درک است کسی نمی تواند با اطمینان بگوید اگر جریمه مادی و تبعات اجتماعی کشتن سه نفر انسان به اندازه جریمه و  تبعات کشتن این سه خرس بود، این شکارچیان دست به قتل انسان نمی زدند! آنچه  در این فیلم مشخص است شکارچیان یا بهتر بگویم شکارکش ها برای کسب شهرت اقدام به فیلمبرداری از این صحنه ها کرده اند و اگر با اینها برخورد مناسب صورت نگیرد نه تنها از کرده خود پشیمان نخواهند شد بلکه در روزهای گذشته تبلیغ مضاعفی برای تسکین عقده های روانی این افراد صورت گرفته است.
 این دوستدار محیط زیست و فعال حقوق حیوانات در ادامه همچنین یادآور شد: این مورد و مواردی نظیر این به خوبی ثابت می کند که در کشور بزرگ ایران با تنوع زیستی فراوان و وجود گونه های جانوری ویژه که بعضاً در معرض خطر انقراض هستند بیش از هر زمان دیگر نیازمند تدوین قانونی برای حمایت از حیوانات هستیم و به طور کلی اصل حفاظت از محیط زیست در اصل پنجاهم قانون اساسی آمده است و حیات وحش و حیوانات نیز بخشی از محیط زیست کشورمان هستند .بر همین اساس لازم است همانطوری که برای بخش های دیگری از محیط زیست همچون پسماندها قانون جامعی تهیه و تدوین شده برای حفاظت از حیوانات و گونه های جانوری نیز قانونی تدوین شود و در این مسیر می توان از ظرفیت سازمانهای غیردولتی زیست محیطی و گروههای حامی حقوق حیوانات نیز بهره برد.
2-    آدرس اینترنتی گفتگو با خبرگزاری مهر
3-    آدرس اینترنتی مطلب « چه کسی خرس های قهوه ای را کشت ؟»

پاسخ آقای رضا جوالچی:

جناب آقای سلیمی عزیز
 با سلام و احترام و تبریک متقابل بمناسب روز جهانی حمایت از حیوانات
 در مورد انتشار خبر کشتار خرسها در سمیرم، این فیلم و خبر در تاریخ دوم سپتامبر (10 شهریور 2011) توسط ایمیل از یکی از مردم سمیرم به انجمن حمایت از حیوانات رسید (این ایمیل موجود است). بعد از اطمینان از صحت و تاریخ و منطقه وقوع این حادثه (با مکاتبه با همان شخص) این فیلم و خبر برای سازمان حفاظت از محیط زیست و دادگستری کل و اصفهان ارسال گردید بعد از اطلاع از اعزام گروهی از دادستانی و مراجعه به منزل نامبرده و دستگیری متهم این خبر بر روی سایت و صفحه فیس بوک انجمن قرار گرفت و رایزنی با رسانه های داخلی و خارجی برای پخش توسط انجمن آغاز شد (میتوانید برای اطلاع خودتان از اولین رسانه خارجی که اقدام به انتشار این خبر نمود سوال کنید) ... انتشار این خبرها از طریق هر یک از رسانه ها با رایزنی، تماس تلفنی، کمک گرفتن از مرتبطین بسیاری صورت گرفته است ... این دقیقا مطلبی بود که اتفاق افتاده و من آنرا عنوان کردم ... بعد از رسانه ای نمودن این جنایت، گرفتن وکیل و پیگیری حقوقی و همچنین درج جزئیات پرونده و معرفی جانی توسط انجمن انجام گرفت ... با این وجود انتشار این واقعیات تلخ افتخاری نیست که برای ما اولین بودن و یا دومین بودن اعتباری کسب کند. اشاره به پخش این خبر توسط انجمن صرفا با این هدف انجام گرفت که مسئولین محلی و محیط زیست و همچنین سیستم قضایی متاسفانه علی رغم اطلاع از موضوع هیچگونه اقدامی نکرده بودند.
 و اما در مورد دوم:
من متاسفانه این افتخار را نداشتم که مطلب زیبا و با محتوای حضرتعالی را قبلا ببینم و برای اولین بار در ایمیل ارسالی شما مشاهده کردم. این مطالب درد حیوانات این کشور بوده و بارها و بارها توسط من، دکتر آل داود و سایر حیواندوستان از بدو تاسیس انجمن در مطالب روزنامه ها و همچنین مصاحبه ها بیان شده است. همچنین در طی صدها تماس تلفنی و مراجعات حضوری به دفتر انجمن بعد از پخش این فیلم توسط علاقمندان به حیوانات بعنوان درد دل و مشکلات موجود برای حیوانات اظهار شده است.
با این وجود اگر میدانستم که لزوم حمایت از حیوانات بواسطه عدم قدرت آنها در حفاظت از خود و یا لزوم کار فرهنگی بعنوان یک کار ریشه ای و یا مذموم بودن کشتار و ذبح حیوانات در خیابان و همچنین بی اطلاعی این شخص از نوعی حیوانی که اشاره کرده است صرفا از تراوشات ذهن شماست قطعا از بیان آنها اجتناب میکردم و یا از شما بعنوان مرجع این سخنان یاد میکردم و قطعا از این موضوع ابایی نداشتم.
بعنوان مثال شما در ایمیل ارسالیتان اعتراض به کشته شدن سگها توسط شهرداری در سطح شهر را قرمز کرده و کپی فرمایشان خود دانسته اید در صورتیکه همانطور که قطعا مستحضر هستید انجمن حمایت از حیوانات سالهاست که به این مسئله معترض بوده و این اعتراضها و پیگیریها در نهایت منجر به صدور دستورالعمل ساماندهی حیوانات شهری گردید و حتی اینجانب در مصاحبه ای در روزنامه شرق حدود دو یا سه ماه پیش مفصلا در این باره صحبت کرده بودم (لینک آن در سایت انجمن موجود است) ... و یا لزوم تصویب قانون برای حمایت از حیوانات نیز از مباحث قرمز شده است که انجمن از بدو تاسیس بصورت مداوم در این باره صحبت کرده و همچنین در سالهای اولیه تاسیس مجموعه قوانینی را تهیه و برای طرح به نمایندگان مجلس ارائه نمود ... همچنین عدم قدرت حیوانات در دفاع و وظیفه ما در این مورد هم بارها و بارها توسط اینجانب در جاهای مختلف و با ذکر جمله معروف گاندی بیان شده است.
 جناب آقای سلیمی
همانطور که قبلا نوشتم مطالب مطرح شده در این گفتگو درد حیوانات و محیط زیست این کشور است که از هر کسی بخواهید دقایقی به مشکلات حیوانات اشاره کند قطعا به آنها خواهد پرداخت ... مطمئنا اگر کسی جز من هم در این برنامه حضور داشت به همین مطالب اشاره میکرد.
و حرف آخر اینکه:
با دیدن نام محترم شما در لیست ایمیلهای دریافتی ام امیدوار بودم که بعنوان یک حامی حیوانات مرقومه شما حاوی دست مریزادی باشد به اقدامات انجمن مبنی بر پوشش وسیع این ماجرا، اقدامات حقوقی انجمن و همچنین مطرح کردن این موضوعات بعد از سی و چند سال از گذشت انقلاب در تلویزیون و بیان دردهایی که تاکنون در این رسانه مطرح نشده و احتمالا هیچگاه هم مطرح نخواهد شد.  
 
 برایتان بهترینها را آرزو میکنم
با احترام
رضا جوالچی

پاسخ من به پاسخ نامه آقای رضا جوالچی

جناب آقای جوالچی
با سلام
اعتراف می کنم باز هم تعجب کردم، این بار از نحوه پاسخگویی شما !
همانطور که در جای جای نامه اشاره کرده بودم، تاکید من و دیگرانی که مرا را وادار به نوشتن نامه کرده بودند تنها بر رعایت مسائل اخلاقی و صداقت با مخاطبان بوده است و هدفی جز این نبوده و نیست  زیرا که ریشه همه ی بدی ها در بی اخلاقی و عدم رعایت حقوق دیگران است.
در مورد مساله نخست: انتشار این خبر برای نخستین بار در 20 شهریور 90 توسط پایگاه دیده بان حقوق حیوانات انجام شده است و شواهد موجود نیز گواهی بر این مساله می دهد. این خبر روز بعد از آن یعنی در 21 شهریور در سایت انجمن حمایت از حیوانات قرار گرفته است. قطعاً انتشار یا عدم انتشار این خبر برای فرد یا گروهی اعتبار و یا افتخار خاصی ایجاد نمی کند، اعتراض بنده به عدم صداقت و بیان اطلاعات غلط بوده است.
در مورد مساله دوم: همانطور که قبلاً نیز عرض کردم شباهت کلمه به کلمه و ترتیب مطالب بیان شده در مورد این موضوع خاص با آن چیزی که در مطالب منتشر شده آمده است غیر قابل کتمان است. این شباهت به حدی بوده است که دیگران نیز به خوبی متوجه شده اند و حجم اعتراضات صورت گرفته و ایمیل ها و کامنت های رسیده به خوبی موید این نکته است. ضمن اینکه گفتگوی های پیشین جنابعالی در خصوص ماجرای خرس ها در اینترنت قابل دسترسی است و هر شخص آگاهی به خوبی می تواند در این خصوص قضاوت کند. آقای جوالچی گرامی در روزگاری که فیلم شکار دو شکارچی در روستایی از روستاهای ایران سر از رسانه های جهانی در می آورد، رفتاری اینچنین در رسانه ملی و در حضور میلیون ها مخاطب هیچگاه از اذهان عمومی دور نخواهد ماند و دیر یا زود مشخص خواهد شد. حتی اگر نظرات درج شده در سایت و فیسبوک انجمن بلافاصله پاک شود.
حمایت از حیوانات سابقه ای طولانی در تاریخ ایران دارد و در سالهای گذشته افراد و گروههای فراوانی بی هیچ ادعا و خبرسازی به تلاش در این حوزه پرداخته اند، بی شک منتسب کردن این تلاشها به یک انجمن یا یک و دو فرد خاص عملی غیر اخلاقی و به دور از انصاف و ادب است.  روا نیست در سرزمینی که بیش از 110 محیط بان برای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی آن بی هیچ ادعا و منتی جان خود را فدا کرده اند‍ عده ای برای فعالیتی داوطلبانه و آن هم به آن شکلی که عرض شد چشم انتظار دست مریزاد باشند. بی شک بر پیشانی فهرست حامیان حیوانات ایران در سالهای گذشته پیش از آن نامها که شما برشمردید باید نام شاهکومحلی ها، دره شوری ها و ... را ثبت کرد. در این خصوص گفتنی ها بسیار است ...
در پایان قضاوت را به خوانندگان محترم واگذار می کنم و معتقدم زمان بهترین قاضی برای قضاوت عملکرد افراد و گروهها است. ذکر این نکته نیز لازم است که امروز برابر با 4 اکتبر روز جهانی حیوانات است و روز جهانی حمایت از حقوق حیوانات 10 سپتامبر می باشد. زیاده عرضی نیست.

راستی همراهتان باد
سپهر سلیمی

پیوست:
خبر منتشر شده توسط دیده بان حقوق حیوانات در تاریخ 20 شهریور

خبر منتشر شده توسط سایت تابناک در تاریخ 20 شهریور

خبر منتشر شده توسط سایت انجمن حمایت از حیوانات در تاریخ 21 شهریور

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا