سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
واگذاری حتی یک سانتیمتر از پارک ملی کلاه قاضی تخلف آشکار از قوانین است نویسنده: سپهر سلیمی - پنجشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٠

مناطق حفاظت شده نمونه‌هایی از طبیعت دست نخورده و پناهگاه انواع گیاهان و جانوارانی است که در شرایط کنونی و با توجه به دست اندازی انسان بر جای جای طبیعت پشتوانه حیات حیوانات به شمار می‌آید.
متاسفانه با افزایش جمعیت و تغییر شیوه‌های زندگی در جهان موجودیت مناطق حفاظت شده به ویژه پارک‌های ملی نیز در حال تغییر است. توسعه صنعتی و گسترش شهرنشینی دو عامل مهم تخریب و برهم زدن امنیت طبیعت در تمام جهان محسوب می‌شود که موجودیت مناطق طبیعی را تهدید می‌کند.
به گزارش خبرگزاری  ایسنا‌منطقه اصفهان، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی یکی از مناطق منحصر به فرد کشور می‌باشد که مجاورت آن با تعدادی شهر و روستا از جمله شهر جدید بهارستان خالی از خطر نیست و در روند حفاظت از این زیستگاه تاثیر گذار است.
 چندی پیش کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت با واگذاری بخش‌هایی از اراضی این پارک ملی و پناهگاه حیات وحش برای توسعه شهر جدید بهارستان موافقت کرد.


اداره کل حفاظت محیط زیست در تصمیم گیری‌های کلان کشوری دخیل نیست
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست در تصمیم‌گیری‌های کلان کشوری دخیل نیست، گفت: واگذاری 260 هکتار از اراضی حاشیه‌ای پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی به منظور توسعه شهر جدید بهارستان توسط کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت به تصویب رسیده است.
احمدرضا لاهیجان زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان پس از دریافت این مصوبه اقدامات گسترده‌ای را برای اصلاح آن آغاز کرده است، افزود: مراحل اصلاح این مصوبه طی شده است و موافقت وزیر راه و مسکن نیز به دلیل سفرهای استانی به هفته آینده موکول شده است.

طبق توافقات قبلی 260 هکتار از اراضی کلاه قاضی واگذار می‌شود
وی با اشاره به اینکه شرکت عمران بهارستان دوازده سال پیش برای بیش از یک هزار و 200 هکتار از اراضی این منطقه سند تهیه کرده است، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست با ارایه شکایت به سازمان بازرسی کشور، تشکیل جلسه با حضور معاون اول رییس جمهور و تصویب شورای عالی خواستار باز پس‌گیری این اراضی شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه اصلاح مصوبه واگذاری بخشی از اراضی پارک ملی کلاه قاضی با ابطال قطعی اسناد مالکیت و بازپس گیری این اراضی صورت می‌گیرد، اظهارکرد: 260 هکتار از مناطق حاشیه‌ای پارک ملی کلاه قاضی در اصلاح مرز این پارک و شهر بهارستان طی توافقات قبلی رییس این سازمان و وزرای مربوطه به توسعه شهر جدید بهارستان اختصاص می‌یابد.
لاهیجان زاده با اشاره به اینکه قسمت‌هایی از این پارک ملی به دلیل مجاورت با معادن شن و ماسه، عبور خط لوله گاز و باند فرودگاه ارزش زیست‌گاهی ندارد، بیان کرد: طی توافقات صورت گرفته در سالهای گذشته واگذاری 260 هکتار از اراضی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی درحالی صورت می‌گیرد که به ازای آن 700 هزار هکتار از مناطق استان اصفهان به مناطق حفاظت شده تبدیل شوند.
وی با اشاره به اینکه واگذاری اخیر برخلاف میزان مورد توافق سال‌های گذشته بوده است، ادامه داد: واگذاری اراضی پارک‌های ملی بدون مصوبه شورای عالی غیر قانونی است، اما این واگذاری به تصویب شورای عالی رسیده است.

اداره کل حفاظت محیط زیست با توسعه شهر بهارستان مخالف است
مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: واگذاری 870 هکتار از این اراضی درحالی مطرح شده است که در گذشته تنها با واگذاری 260 هکتار از اراضی پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی موافقت شده بود که موجب اعتراض اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان شد.
لاهیجان‌زاده با بیان اینکه این اداره به هیچ وجه موافق توسعه شهر بهارستان به ویژه به سمت شرق نیست، خاطرنشان کرد: توسعه شهری به سمت مناطق حفاظت شده توصیه نمی‌شود و حریم میان سکونتگاه‌های انسانی و محیطی حفاظت شده باید رعایت شود.

عدم توافق برای واگذاری بخشی از این پارک به کنار گذر شرقی اصفهان
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به عدم توافق برای واگذاری بخشی از این پارک به کنار گذر شرقی اصفهان تصریح کرد: این اداره کل تلاش می‌کند تا با مسیر این کنار گذر و عبور آن از قلعه شور از تعدی به پارک ملی کلاه قاضی جلوگیری کند.
لاهیجان زاده با بیان اینکه مسایل مرتبط با حوزه محیط زیست فردی نیست و علاوه بر مقابله سازمان محیط زیست باتقاضاهای تمام نشدنی ارگان‌ها مردم نیز باید بیشتر حساس باشند، اذعان کرد: برای حفظ محیط زیست علاوه بر اهرم‌های قانونی تمام افراد جامعه باید نسبت به دخل و تصرف در  زیستگاه‌های بکر باقی مانده حساس باشند، چراکه پارک‌های ملی متعلق به تمام مردم ایران است.

مدیران سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخگو باشند
استاد دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: موضوع واگذاری بخشی از محدودة پارک ملی کلاه قاضی به شهر بهارستان در زمان وشرایطی مطرح گردیده و متاسفانه توسط مسؤولان ذی‌ربط نیز تایید شده که واگذاری عرصة مناطق حفاظت شده به ویژه پارکهای ملی به غیر، در قوانین موجود به صراحت ممنوع اعلام گردیده است.
محمود سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا ،با اشاره به اینکه حتی برای استقرار فعالیتهای انسانی در مجاورت این مناطق نیز حریم تعیین شده است، افزود: چگونه بخشی از پارک ملی کلاه قاضی به شهر بهارستان واگذار شده است؟ این پرسشی است که مدیران سازمان حفاظت محیط زیست باید پاسخگو باشند .
این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه در ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست مصوب 1354 که در سال 1371 نیز اصلاح گردیده و لازم الاجرا می‌باشد به صراحت اعلام شده مناطقی با عنوان پارک ملی، منطقه حفاظت شده و مانند آن که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد قابل واگذاری به غیر نمی‌باشد، بیان کرد: در این قانون ورود به پارک ملی و هر گونه دخالت در سیمای طبیعی آن ممنوع گردیده است.

پارک ملی کلاه قاضی شکارگاه نیست
سلطانی با بیان اینکه پارک ملی کلاه قاضی نه تنها شکارگاه نیست، بلکه حتی ورود غیر، شکار و یا دخل و تصرف در آن نیز ممنوع است، گفت: در قوانین موجود واگذاری پارک‌های ملی و دیگر مناطق حفاظت شده به غیر ممنوع است.
وی بابیان اینکه پارک ملی کلاه قاضی برخلاف اظهارات برخی افراد از جمله گفتگوی تلفنی روز 19 مهرماه سال جاری آقای فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس با رادیو جوان ، یک شکارگاه نیست، ادامه داد: نه تنها در پارک ملی کلاه قاضی، بلکه در دیگر مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست شکار ممنوع است.
این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه پارک ملی کلاه قاضی یک منطقه طبیعی است که به لحاظ شرایط زیستی ویژه از جمله زیست جمعیت قابل توجهی کل، بز وحشی ، آهو و دیگر جانوران وحشی که در شمار سرمایه‌های زیستی کشور می‌باشد، اذعان کرد: این پارک ملی از اوایل دهة 1330 تاکنون تحت حفاظت قرار داشته و زحمات و هزینه‌های زیادی صرف حفظ شرایط طبیعی آن شده و سعی شده از تجاوز و دخالت‌های انسانی دور نگاه داشته شود .
سلطانی با اشاره به اینکه این منطقه یکی از 25 منطقه طبیعی در کشور است که عنوان پارک ملی دارد، تصریح کرد:کلاه قاضی با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی خود یعنی مجاورت با شهر اصفهان و مناطق صنعتی و خدماتی از اهمیت خاصی برخوردار است .

ایجاد یک منطقه طبیعی در شرایط کنونی غیرممکن است
وی خاطر نشان کرد: تجاوز، تصرف و تخریب یک منطقه طبیعی نیاز به امکانات و هزینه چندانی ندارد در صورتی که ایجاد یک منطقه طبیعی در شرایط کنونی غیرممکن بوده و بازسازی یا حفظ آن نیز نیازمند امکانات و زمان بسیار زیاد با ضریب موفقیت بسیار کم است.
استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه پارک ملی کلاه قاضی نمونه‌ای از طبیعت دست نخورده استان اصفهان و کشور است، ادامه داد: متاسفانه طی دهه‌های اخیر هر از چندگاهی به بهانة اجرای طرح‌های به اصطلاح توسعه مورد توجه و طمع افراد، گروهها و سازمان‌های متعددی قرار گرفته و هر بار نیز سازمان حفاظت محیط زیست انرژی زیادی را صرف حفظ موجودیت این منطقه و دفع این هجوم‌ها کرده است .

موجودیت سازمان حفاظت محیط زیست زیر سؤوال می‌رود
سلطانی با بیان اینکه طرح موضوع واگذاری قسمتی از این منطقه ( به هر میزان و به هر منظور ) و موافقت سازمان حفاظت محیط زیست با اصل این موضوع، بیش از پارک ملی کلاه قاضی‌ موجودیت خود سازمان حفاظت محیط زیست را زیر سؤوال می‌برد، اضافه کرد: با توجه به قوانین موجود و صراحت آن مبنی بر ممنوعیت واگذاری عرصه‌های طبیعی حفاظت شده به غیر، موضوع این واگذاری در عین مغایرت با قانون چه اعتباری می‌تواند داشته باشد !؟
وی گفت: البته ممکن است سازمان حفاظت محیط زیست ادعا کند که طی چند سال اخیر، بخشهایی از مناطق آزاد و مستعد کشور به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده و بر وسعت این مناطق افزوده شده است که البته توجیه درستی نیست و پشتوانة قانونی ندارد.
این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: در قانون پیش‌بینی نشده و نباید هم می‌شد که در ازای افزایش سطح مناطق حفاظت شده، قسمتهایی از این مناطق را می‌توان واگذار کرد و اقدامی که در خصوص پارک ملی کلاه قاضی صورت گرفته تخطی آشکار از قوانین موجود است .

اصلاح مصوبه، کم یا زیاد کردن میزان واگذاری فاقد وجاهت قانونی است
سلطانی با اشاره به اعلام اصلاح بخشی از این مصوبه از قول برخی مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و یا نمایندگان اصفهان در پاسخ به واکنش عمومی نسبت به این تخلف آشکار اظهارکرد: شایان ذکر است که وقتی اصل موضوع در مغایرت تام با قوانین موجود قرار دارد، اصلاح موافقت نامه و احتمالا کم یا زیاد کردن میزان عرصة مورد نظر برای واگذاری فاقد وجاهت قانونی است.
وی افزود: این نکته هم نباید فراموش شود که مکان‌یابی شهر بهارستان در محل کنونی از همان آغاز زنگ خطری بود برای موجودیت پارک ملی کلاه قاضی که با تخلیة انبوه نخاله‌های ساختمانی این شهر در پارک ملی آغاز شد ولی متاسفانه توجه چندانی به این موضوع نشد و هشدار کارشناسان جدی گرفته نشد.
به گزارش ایسنا، اطلاعات موجود از وجود بیش از یک هزار پارک ملی خبر می‌دهد اما واقعیت این است که تعدادی از این پارک‌ها در برابر هجوم تغییرات ناشی از زندگی ماشینی اهمیت خود را به کلی از دست داده و تنها در اسناد و گزارش‌ها نام یا عنوانی از آنها برجای مانده است، بدین سبب از این پارک‌ها بنام پارک‌های کاغذی یاد می‌شود.
ما نیز پیش از اینکه کلاه قاضی‌های کشور با هجوم بی امان و ناآگاهانه به طبیعت تبدیل به پارک‌های کاغذی شوند  باید با تلاش موضوع حفاظت از طبیعت به ویژه پارک‌های ملی را جدی گرفته و بر اهمیت آن تاکید کنیم.

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا