سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
احتمال ساخت جهان نمای دوم در اصفهان! آیا حماقتی دیگر تکرار می شود؟! نویسنده: سپهر سلیمی - جمعه ۳ آذر ۱۳٩۱

 

از اصفهان خبر می رسد که ساختمانی جدید در بافت تاریخی اصفهان و در حاشیه میدان نقش جهان در حال تولد است. عدم انتشار خبر دقیق از سوی رئیس شورای شهر اصفهان، سابقه بد مدیران شهری در مواردی نظیر عبور مخفیانه مترو از بافت تاریخی اصفهان و همچنین ارتفاع بیش از حد ستون ها ساختمان جدید، این ظن را در بین دوستداران میراث فرهنگی اصفهان بوجود آورده است که ممکن است تجربه ی تلخ ساختمان جهان نما تکرار شود و این بار نیز ساختمانی جدید در بافت تاریخی اصفهان سر به آسمان بساید و حریم تاریخی میدان نقش جهان را نقض کند و باز داستانی دوباره در مورد خطر خروج میدان نقش جهان از فهرست آثار جهانی.
همه اینها در حالیست که اصفهان این روزها بدون زاینده رود روزهای تلخی را می گذراند و خشکی زاینده رود رخت عزا بر تن این شهر نشانده است. ضمن اینکه  بعد از عبور خط اول متروی اصفهان از بافت تاریخی اصفهان که بر خلاف نظر کارشناسان و حکم قضایی بود، همچنان سرنوشت مکان عبور خط دوم متروی اصفهان در هاله ای از ابهام قرار دارد و دوستداران اصفهان نگران آن هستند که مبادا مجریان امر، خط دوم متروی اصفهان را از بخش دیگری از بافت تاریخی اصفهان و زیر میدان نقش جهان عبور دهند، اتفاقی که می تواند ضمن بروز خطرات فیزیکی برای بناهای میدان نقش جهان و ساختمانهای تاریخی مجاور آن (نظیر چهلستون)، باعث خروج این میدان از فهرست آثار تاریخی نیز شود.


گزارش محمد قاسمی از احتمال ساخت جهان نمای دیگر در اصفهان که در خبرگزاری مهر منتشر شده است:

احتمال ساخت جهان نمای دوم در اصفهان/ مشکل دوباره ارتفاع ساختمان

ماجرای جهان نمای اصفهان از آنجا شروع شد که پس از ساخت این برج که خط دید میدان نقش جهان را تحت تاثیر قرار داد، یونسکو نیز به ساخت این ساختمان اعتراض کرد و در نهایت این برج پس از کش و قوس های بسیار تعدیل شد، حال نیز احتمال ساخت برج دومی در اصفهان وجود دارد.
شهرداری اصفهان به دنبال احیاء دولت‌خانه صفوی پیگیر ساخت ساختمان جدیدی در خیابان باغ گلدسته ابتدای خیابان هشت بهشت است که از ساختمان پیشین خود جابجا شود.
اما نکته‌ای که اکنون این سوال را برای همه ایجاد کرده این است که چرا شهرداری اصفهان در خصوص ارتفاع این ساختمان و .... اطلاع رسانی آنگونه‌ای را که باید باشد ندارد.
رئیس شورای شهر اصفهان در خصوص انتقال شهرداری اصفهان به ساختمانی جدید گفت: این موضوع طرحی ویژه نیست و در راستای احیاء طرح دولت خانه صفوی قرار است ساختمان فعلی شهرداری تبدیل به موزه شود.
عباس حاج رسولی‌ها ادامه داد: برای همین موضوع باید مکانی جدید طراحی می‌شد که انجام و ساختمان شورا نیز در کنار آن طراحی شده است.

اطلاعی از مساحت و تعداد طبقات ساختمان جدید شهرداری ندارم
وی در پاسخ به این سوال که ساختمان جدید شهرداری اصفهان در چند طبقه و چه مساحتی ساخته می‌شود، اظهار داشت: هیچ اطلاعی در این خصوص ندارم و ساخت ساختمان جدید شهرداری همانند ساخت یک فرهنگسرا و ... است که ما از جزئیات آن اطلاعی نداریم.
حاج‌رسولی‌ها در پاسخ به این سوال که مگر می‌شود ساختمانی که بخشی از آن متعلق به شورای شهر است، شما از ساخت آن اطلاعی نداشته باشید اظهار داشت: در خصوص این موضوع نیاز سنجی شورا انجام شده است.

طراحی ساختمان جدید شهرداری در شورای شهر اصفهان مطرح شد
در همین خصوص یکی از اعضاء شورای شهر اصفهان با اشاره به طرح دولتخانه صفوی و قدمت تاریخی ساختمان موجود شهرداری اصفهان گفت: ضرورت داشت که ساختمان جدیدی برای شهرداری اصفهان طراحی شود که در کنار آن شورای شهر نیز قرار گیرد.
علیرضا نصر اصفهانی ادامه داد: امکانات موجود، شورای شهر بعدی اصفهان را که تعداد آن 21 نفر است را با مشکل مواجه می‌کند.
وی تصریح کرد: طراحی ساختمان جدید شهرداری به گونه‌ای است که امکان هر گونه تغییرات با پارتیشن بندی در آن وجود داشته باشد.
این عضو شورای شهر اصفهان در ادامه سخنان خود یادآور شد: کلیات ساختمان جدید شهرداری نزدیک به سه ماه پیش در شورای شهر مطرح و اعضاء شورا نیز در این خصوص نظرات خود را مطرح کردند.
نصر اصفهانی در ادامه یادآور شد: نیاز شهرداری به لحاظ فیزیکی در این ساختمان لحاظ شده است.

ساخت و ساز ساختمان جدید به علت مسائل میراثی متوقف شد
وی در ادامه گفت: در یک برهه زمانی به خاطر بحث ارتفاع عملیات ساخت و ساز متوقف شد و گویا پس از انجام بررسی اکنون این مشکل حل شده است.
نصر اصفهانی اظهار داشت: گویا ارتفاع یکی از طبقات این ساختمان موضوع بحث بود و در خصوص تعداد طبقات نیز با اشاره به اینکه این مسائل در جلسه فوق الاشاره مطرح شد گفت: متاسفانه در حال حاضر ارتفاع ساختمان (تعداد طبقات و مساحت کل) را در یاد ندارم.
این عضو شورای شهر اصفهان در بخش پایانی سخنان خود احداث ساختمان جدید شهرداری اصفهان را یک نیاز ضروری خواند.
علاقمند به تکرار داستان جهان نما و مترو نیستمدر این خصوص سرپرست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان نیز گفت: در خصوص ساختمان جدید شهرداری اصفهان تا کنون چندین جلسه با شهرداری اصفهان داشته‌ایم و علاقه ندریم که سرنوشت این ساختمان نیز همانند جهان نما شود.
محسن مصلحی اظهار داشت: البته ارتفاع این ساختمان به بلندی جهان نما نیست.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساختمان جدید شهرداری اصفهان در حریم دولت خانه صفوی و دو بنای تاریخی مسجد جامع عباسی و کاخ هشت بهشت قرار گرفته باید این حریم را رعایت کند.

شهرداری قول داده حریم بناهای تاریخی رارعایت کند
سرپرست سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان افزود: در این خصوص شهرداری قول داده این موضوعات حریم و ارتفاع را رعایت کند و این مسائل را انجام دهد و در غیر این صورت مناقشات قبلی را شاهد خواهیم بود و سازمان میراث فرهنگی کوتاه نمی‌آید.
امیدوارم مسائل با هم فکری و تفاهم حل شود
مصلحی ادامه داد: آنچه قابل ملاحظه است این است که مسائل با همفکری و تفاهم تمام شود نه اینکه شهرداری مسیر خود را برود و از این طرف میراث فرهنگی نیز که رسالت حراست از میراث فرهنگی را بر عهده دارد مسیر خود را طی کند.
وی اظهار داشت: در شهرهایی که محور گردشگری و میراث فرهنگی هستند ساختمان‌های دولتی باید تابع قانون باشند و امید است که به تذکرات و مباحث کمیته‌های کارشناسی توجه شود تا بتوان کار را با تفاهم به سرانجام رسانید و در نهایت این موضوع منجر به خسارت نشود.
مصلحی یادآور شد: نباید فراموش کنیم که هزینه این ساخت و سازها از جیب مردم هزینه می‌شود و شایسته نیست که به گونه‌ای هزینه کرد که این پول‌ها حیف و میل شود.
سرپرست سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان در بخش پایانی سخنان خود یادآور شد: شهرداری برای ارتفاع ساختمان جدید از سازمان میراث فرهنگی مهلت خواسته تا اصلاحات لازم را انجام دهد و در صورتی که این اصلاحات انجام نشود دوباره شاهد داستان مترو و جهان نما خواهیم بود و مطمئن باشید در این خصوص کسی کوتاه نمی‌آید.
ارتفاع ستون‌ها بیش از حد مجاز استهمچنین در خصوص ساختمان جدید شهرداری اصفهان معاون میراث فرهنگی استان اصفهان نیز اظهار داشت: موضوع به کمیسیون ماده پنج اعلام و عملیات ساخت ساز شهرداری متوقف شده است.
ناصر طاهری با اشاره به اینکه هنوز شهرداری هیچ طرحی را ارائه نکرده، اظهار داشت: ما موضوع را به این کمیسیون ارجاع داده تا این موضوع در آنجا بررسی و پیگیری‌های لازم انجام شود.
وی با اشاره به اینکه شهرداری نیز باید تابع مصوبه و قانون باشد و امید است که آنها نیز در همین جهت حرکت کنند یادآور شد: در حال حاضر ارتفاع ستون‌هایی که آنها زده‌اند بیش از حد مجاز است ولی چون ما نمی‌دانیم که طرح آنها چیست نمی‌توان نتیجه گیری کرد.
این موضوع در حالی است که شهردار اصفهان در جلسه‌نشست مدیران رسانه‌ای استان اصفهان در پاسخ به انتقاد خبرنگار مهر پیرامون این ساختمان اظهار داشت: هر ساختمانی که ساخته می شود باید مجوز داشته باشد و این موضوع علامتهای سوالی را در ذهن ایجاد می‌کند.
در هر صورت انتظار می‌رود تا موضوع ساختمان جدید شهرداری اصفهان به معضلی جدید برای بناهای تاریخی تبدیل نشود و ساختمانی باشد که حافظ میراث اصفهان است.
ولی از دیگر نکاتی که در ساخت و ساز این ساختمان جدید باید به آن توجه کرد این است که در عملیات ساخت این ساختمان یکی راست گرد یکی از خیابانهای اصلی اصفهان که بسیار پرتردد به شمار می‌رود با مصالح ساختمانی بسته شده که انتظار می‌رفت در این خصوص شهرداری تدبیر لازم را داشته باشد.

وقتی تیغ شهردار اصفهان هم نمی‌برد
بر اساس تبصره یک بند ۲ ماده ۵۵ یکی از وظایف شهرداری‌ "رفع مزاحمت های ساختمانی و جلوگیری از سد معبر" است که باید آن را با جدیت دنبال کند اما متاسفانه این امر موضوعی است که در چند ماه اخیر مغفول مانده و حداقل در خوشبینانه ترین حالت شهرداری اصفهان از اولیل سال جاری اصرار زیادی بر سد معبر داشته است.
سید مرتضی سقائیان نژاد در شهریور سال جاری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: سد معبر توسط شهرداری را قبول دارم و این نکته را صبح امروز به متولیان امر و پیمانکار مربوطه تذکر دادم.
سقائیان نژاد در ادامه تصریح کرد: در شهرداری و در درون شهرداری اگر قرار است ساخت و سازی باشد باید پروانه ساخت داشته باشند.
در هر صورت انتظار می‌رود تا پیمانکار طرح مذکور در خصوص رفع سد معبر این ساختمان نیز اقدام لازم را به عمل آورد چرا که می‌توان این ستون‌ها و .... را به محل دیگری منتقل کرد.

لینک های مرتبط:

ریزش مجدد تونل متروی اصفهان! سایه وحشت بر سر میراث فرهنگی اصفهان

عضو شورای شهر اصفهان: مترو مضراتی برای سی‌و سه پل داشته است

محمد درویش: مرگ سرزمین زنده رود آغاز شده است!

عدم معرفی محور تاریخی طبیعی اصفهان برای ثبت جهانی از سوی سازمان میراث فرهنگی

زاینده رود اسیر تفکرات غلط مدیریتی، مصرف گرایانه و سیاست‌های غلط رشد جمعیت

آنجلینا جولی و مدونا به دعوت اصغر فرهادی و محمد درویش به اصفهان خواهند آمد

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا