سپهر سلیمی
وبلاگ سپهر سلیمی
آرشیو وبلاگ
      دوستداران حیوانات و محیط زیست (حیوانات، محیط زیست، میراث طبیعی و فرهنگی)
اصفهانی ها دولت را عامل خشکی شهرشان می دانند نویسنده: سپهر سلیمی - شنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩۱

 

رضا صالحی پژوه: سال 84 وقتی مشخص شد اصفهانی ها بیشترین رای در کشور را به محمود احمدی نژاد داده اند ،کسی تصور نمی کرد تصمیمات دولتی که بخش زیادی از قدرتش را مدیون مردم این دیار است ، اقلیم چندین هزار ساله این شهر را نشانه برود. اما حالا این اتفاق افتاده و تصمیمات لحظه ای رئیس دولت نارضایتی اصفهانی ها را به دنبال داشته است. تصمیماتی که هرچند آن سال ها آنچنان سر زبان ها نبود و خشکسالی دلیل خشکی رود پر جوش و خروش این شهر بیان می شد، ولی حالا اوضاع فرق کرده ، کارشناسان و متخصصان بارش های سال گذشته و پاییز امسال را برای جاری شدن دوباره زاینده رود کافی می دانند و عدم این جریان برایشان تعجب برانگیز است.


نمایندگان مجلس هم به این روند اعتراض دارند، اعتراضی که هرچند روز یک بار در رسانه ها عنوان می شود، ولی دولت که چندیست ثابت کرده که گوشی برای شنیدن این دست از اعتراض ها ندارد، این اعتراض ها را هم بی اساس می داند و هنوز خشکسالی را علت اصلی خشکی زاینده رود بیان می کند، اما به اعتقاد بسیاری از اصفهانی ها بی مِهری دولت به مردم اصفهان زمانی مُهر اصالت خورد که محمود احمدی نژاد در دور اول سفر استانی خود به چهار محال و بختیاری در جمع مردم شهرکرد گفت: "هرقدر و هر جور که نیاز هست برای صنعت و کشاورزی از آب زاینده رود برداشت کنید! اولویت با شما و بعد استان‌های دیگر!" وی همچنین در این سفر، خود را مدیر آب این استان معرفی کرد و اظهار داشت: مشکلات آبی استان چهار محال و بختیاری را به خود من بگویید.

نمایندگان از سخنان احمدی نژاد ناراحتند
هرچند آن روز ها این اظهارات تعجب نمایندگان اصفهان را برانگیخت و رئیس مجمع نمایندگان آن دوران این استان را به واکنش وا داشت، ولی دولت تصمیم گرفت در این زمینه واکنشی از خود نشان ندهد.  چندی بعد محمد تقی رهبر رئیس مجمع نمایندگان استان و امام جمعه موقت اصفهان در خطبه های نماز جمعه اظهار کرد: سابقه خشکی غیر طبیعی زاینده رود به دور اول سفر رئیس‌جمهور به شهرکرد بر می‌گردد که در جلسه‌ای به استاندار استان چهار محال و بختیاری اجازه داد هرگونه که می‌خواهند، از آب رودخانه استفاده کنند.  وی ادامه داد:ما نمایندگان اصفهان در مجلس هفتم برای مقابله با این تصمیم تلاش کردیم و به مسئولان نامه نوشتیم که گفتند موضوع کان لم یکن تلقی شود. ولی چهارمحالی‌ها از آن مصوبه ملغی شده استفاده کردند. موضوعی که بعد ها نمایندگان مردم اصفهان در مجلس عنوان داشتند هیچ تحقیق قبلی در مورد این تصمیم لحظه ای صورت نگرفته و حتی کارگروهی هم برای آن تشکیل نشده و وقتی احمدی نژاد جمعیت زیاد مردم در میدان و پلاکارد های درون دستشان که درخواستشان را روی آن نوشته بودند را دید، با پیش زمینه ای که از سوی نمایندگان مردم استان چهارمحال و بختیاری برای وی ایجاد شده بود ، دستور برداشت های بی رویه آب در بالا دست را صادر کرد، در صورتیکه همان روز مدیر عامل انجمن حمایت از کشاورزان اصفهان اعلام کرد :
"کشاورزان اصفهان بر اساس تومار شیخ بهایی و اسناد مربوط به پرداخت حقوق کوهرنگی از این آب سهمی به عنوان حق آبه دارند که با این تصمیم این حق آبه که حق الناس است ، نادیده گرفته شده."وی کم آبی را فراگیر دانست و از دولت خواست با رعایت عدالت به گونه ای تصمیم بگیرد که کم آبی برای همه باشد و از سراب تا پایاب این وضعیت را درک کنند، نه اینکه بالا دستی ها هیچ محدودیتی نداشته باشند و پایین دستی ها هیچ موهبتی. با این اظهارات، دولت قول بررسی ویژه وضعیت رودخانه زاینده رود را داد و دوباره سنگ بزرگی را برداشت .
 این بار دولت از انتقال آب شمال و جنوب کشور به مرکز ایران خبر داد تا دوباره تعجب کارشناسان را به دنبال داشته باشد. برخی این طرح را غیر عملی دانستند و گفتند دولت تنها خواسته جلوی اعتراضات صنفی کشاورزان را بگیرد و برخی دیگر هزینه این کار را بیشتر از هزینه استحصال آب های هرزرو در رشته کوه های شمالی و غربی ایران بیان کردند.

خشکسالی ، تهدیدی بر میراث کهن
از سوی دیگر این خشکی رودخانه تنها کشاورزان را تهدید نمی کند و علاوه بر آنها میراث تاریخی و فرهنگی ایران را نیز در معرض خطر قرار داده است. تهدیدی که از سی و سه پل و پل خواجو آغاز شده و به زودی به بقیه آثار هم خواهد رسید. موضوعی که طاقت مسئولان شهری را طاق کرد و آنان را واداشت تا از رئیس قوه قضائیه مدد بگیرند. هرچند عباس حاج رسولیها ، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از این مددخواهی از قوه قضائیه به عنوان شکایت از دولت یاد نکرد، ولی ابراز امیدواری کرد قوه قضائیه عادلانه با این موضع برخورد کند و حق کشاورزان که یک حق شخصی بوده و حق الناس است را به کشاورزان این منطقه باز گرداند.
به گفته وی براساس تومار شیخ بهایی حق آبه سهم بران از آب زاینده رود به‌ویژه اصفهانی‌ها مشخص است و دولت و وزارت نیرو نباید بدون در نظر گرفتن این حق‌ها برای آب این رود سهمیه تعیین کنند. حالا این اعتراض ها دامنه دار شده و مانند یک زخم کهنه دوباره دارد سر باز می کند، تا جایی که نمایندگان این دوره مجلس صراحتا تصمیمات دولت در زمینه زاینده رود را مشکوک تلقی کرده اند.

احمدی نژاد دیدگاه مثبتی برای مشکل ندارد
محسن صرامی ، رئیس کنونی مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره به دیدار مشترک مجمع نمایندگان استان اصفهان با رئیس جمهور اظهار کرد: آنچه که از این جلسه گویا بود نشان داد رئیس جمهور دیدگاه مثبتی برای حل مشکلات استان اصفهان ندارد و رایحه امیدی از ایشان برای حل مشکلات استان مشاهده نمی‌شود.وی گفت: مجمع نمایندگان معتقد است مشکل آب استان اصفهان مشکل مدیریتی است، ولی رئیس جمهور اعتقادی به این مطلب ندارد، رئیس جمهور به حل مشکل آب اصفهان نگاه درآمدی دارد.
صرامی با اشاره به اینکه نحوه تصمیم گیری غلط دولت دهم و شخص رئیس جمهور عامل مشکل آب استان است، افزود: رئیس جمهور راهکار حل مشکلات آب استان را تغییر روش آبیاری می‌داند، اجرای این راهکار به عمر دولت دهم وصال نمی‌دهد و قابل اجرا هم نیست. صرامی در خصوص موضوع آب اصفهان گفت: نمایندگان به رئیس جمهور اعلام کردند همچنان آب رودخانه زاینده‌رود قطع است و حق‌آبه داران و کشاورزان و باغداران استان مثل گذشته همچنان مشکل آب دارند. وی تصریح کرد: خشکسالی سال‌های اخیر و خشکیده شدن حدود 75 درصد از باغات و اراضی کشاورزی شرق و شمال استان خود حاکی از وجود مشکلاتی است، حال جای تعجب است رئیس جمهور چگونه می‌گوید این مشکلات وجود ندارد.
رئیس مجمع نمایندگان استان تصریح کرد: رئیس جمهور در این دیدار با هدف جلب نظر نمایندگان اظهار علاقه‌مندی خود را به مردم استان اصفهان اعلام کرد و به جای قبول سخنان حق‌آبه داران و کشاورزان استان در خصوص تقسیم آب رودخانه زاینده‌رود، مثل همیشه سخن از عدالت زد. وی افزود: در گذشته کشاورزان استان به علت تولید بالای محصولات کشاورزی زکات می‌دادند،  ولی امروز به علت عدم اجرای عدالت در تقسیم و مدیریت آب باید زکات بگیرند.
از سوی دیگر استاندار اصفهان این اظهارات را خارج از انصاف می داند و معتقد است موضوع انتقال آب از بهشت آباد به مرکز ایران از سال ها پیش مطرح بوده، ولی هیچ یک از دولت ها نسبت به آن اهتمام نداشتند تا اینکه اجرای پروژه بهشت آباد در دولت های نهم و دهم آغاز شد. علیرضا ذاکر اصفهانی با بیان اینکه برخی در انتقاد از دولت جنبه انصاف را رعایت نمی کنند ، خواستار توجه بیشتر رسانه ها به فعالیت های اجرایی و عمرانی صورت گرفته در چند سال اخیر شد.
از سویی دولت دارد روز های پایانی خود را سپری می کند و رئیسش در پاسخ به اعتراض اصفهانی ها به این وضعیت، از آنان می خواهد دعا کنند تا باران ببارد. این در حالیست که دولت کوله باری از قول ها و وعده های عملی نشده در زمینه آب زاینده رود را با خود به دوش می کشد. موضوعاتی مانند جبران خسارت کشاورزان و پرداخت غرامت به آنها، انتقال آب شمال و جنوب به مرکز کشور، کمک به تغییر شیوه آبیاری از سنتی به مدرن و .... و سئوال بزرگ اینکه "آیا بار دیگر چشم اصفهانی ها به زاینده رود روشن خواهد شد؟"

پرونده مطالب زاینده رود در این وبلاگ

لینک      نظرات ()      

آخرین نوشته ها شروع پانزدهمین سال فعالیت وبلاگ دوستداران حیوانات و محیط زیست تبرئه انسان, تهمت به حیوان! ثبت یزد در میراث جهانی یونسکو و امید به بازگشت به مسیر توسعه پایدار حراج امنیت! کاشت برنج در روزهای هشدار بی آبی تروجان های آبی، مصیبت تازه زاینده رود! امید بی صدایان وبلاگم همین جاست، صحیح و سالم بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟! تجاوز به زاینده رود / گزارش تصویری
کلمات کلیدی وبلاگ محیط زیست (٦٠٩) اصفهان (٢٤٢) ایران (۱۸٩) حقوق حیوانات (۱٧٧) حیوانات (۱٠٧) زاینده رود (۱٠٢) فرهنگ (٩٦) حیات وحش (۸٧) حمایت از حیوانات (۸٦) میراث فرهنگی (٧٧) سیاست (٧۱) شکار (٥٤) حیوان آزاری (٥۱) سازمان حفاظت محیط زیست (٤۸) خشکی زاینده رود (٤۸) هندوستان (٤٧) ماهی قرمز (٤٧) آب (٤٤) مترو (٤٠) آلودگی محیط زیست (۳٧) عکس (۳٦) حیوان خانگی (۳٥) دیده بان حقوق حیوانات (۳٤) سگ (۳۳) سازمانهای غیر دولتی (۳٢) باغ وحش (۳٢) طنز (۳۱) آموزش (۳٠) جهانی (۳٠) وبلاگستان فارسی (٢۸) وبلاگ (٢٧) گفتگو (٢٦) سلامت (٢٥) انجمن حمایت از حیوانات (٢٢) شبکه سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی استان اصفهان (٢٠) وبلاگهای زیست محیطی (٢٠) تخریب (٢٠) موج سبز (٢٠) ساعت زمین (٢٠) عکس جمعه (۱۸) حیوانات شهری (۱۸) آلودگی هوا (۱۸) فقر (۱۸) گاوخونی (۱٧) گرمایش جهانی (۱٧) سیرک (۱٧) قطع درخت (۱٧) گونه در خطر انقراض (۱٧) خشکسالی (۱٦) درخت (۱٦) بهداشت (۱٥) جمعیت (۱٥) پرندگان (۱٤) محیط بان (۱٤) فرهنگ سازی (۱۳) ذبح حیوانات (۱۳) بنیاد جهانی میراث پاسارگاد (۱۳) نگهداری حیوانات (۱٢) تالاب (۱٢) مجلس (۱٢) مردم (۱٢) رسانه (۱۱) اقتصاد (۱۱) دروغ (۱۱) وبلاگ نویسان زیست محیطی (۱۱) سی و سه پل (۱۱) کوشندگان محیط زیست (۱٠) ترجمه (۱٠) نوروز (۱٠) دولت (۱٠) هنر (۱٠) قانون (٩) گربه (٩) حفاظت از محیط زیست (٩) خروس سپید (۸) مینیمال (۸) انتخابات (٧) اینترنت (٧) شهرداری (٧) هنرمندان (٧) ماهی رزمجو (٧) فیسبوک (٧) مناطق حفاظت شده (٧) قوه قضائیه (٧) دولت نهم (٧) شیر ایرانی (٦) یوزپلنگ (٦) صدا و سیما (٦) خلیج فارس (٦) نشان خرس قهوه ای (٦) گیاهخواری (٦) روزنامه (٦) سیزده بدر (٦) دامپزشکی (٦) اعتراض (٦) انسان (٦) شعر (٦) زلزله (٥) فوتبال (٥) نابودی (٥) طبیعت (٥) سد (٥) عقیم کردن (٥) قاچاق حیات وحش (٥) سمندر (٥) بهمنگان (٥) معصومه ابتکار (٥) پالایشگاه (٥) حیوان ستیزی (٥) احمدی نژاد (٤) زیستا (٤) پارازیت (٤) پرشین بلاگ (٤) رئیس جمهور (٤) پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست (٤) فرهنگ دره شوری (٤) یاسر انصاری (٤) اگزوتیک پت (٤) فاجعه (٤) کوروش بزرگ (٤) امریکا (٤) گردشگری (٤) شورای شهر (٤) سبز (٤) مرگ (٤) ورزش (٤) سرطان (٤) یلدا (۳) خاتمی (۳) عقاب (۳) زن (۳) ایدز (۳) تاریخ (۳) نفت (۳) کارون (۳) خرافات (۳) جنگل (۳) توسعه پایدار (۳) خوزستان (۳) همایش اشتغال سبز (۳) مناسبت ها (۳) روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات (۳) wwf (۳) میراث طبیعی (۳) ماهی آکواریومی (۳) کاریکاتور زیست محیطی (۳) روز زمین (۳) صلح سبز (۳) تغییرات اقلیمی (۳) تلوبزیون (۳) greenblog (۳) شهروند (۳) منابع طبیعی (۳) صنایع (۳) اکوسیستم (۳) پاسخ (٢) آّب (٢) لاک پشت (٢) صرفه جویی (٢) مهدی بوترابی (٢) پارک ملی (٢) انرژی هسته ای (٢) حزب سبز (٢) پناهگاه (٢) بلای طبیعی (٢) عکس های جمعه (٢) دلفیناریوم (٢) آزمایش روی حیوانات (٢) انرژی سبز (٢) مخالف آزمایش روی حیوانات (٢) مناطق طبیعی (٢) جایزه نوروز (٢) حیوانات خاص (٢) تجارت حیوانات (٢) پاکسازی (٢) کودکان (٢) خرس (٢) تنوع زیستی (٢) مهاجرت (٢) زباله (٢) المپیک (٢) دریاچه ارومیه (٢) انرژی (٢) اوباما (٢) کتاب (٢) جشن (٢) شادی (٢) من (٢) خانواده (٢) مطبوعات (٢) خدا (٢) اخلاق (٢) کشاورزی (٢) تهران (٢) آینده (٢) اعتیاد (٢) شعار (۱) حشرات (۱) مهرگان (۱) امنیت (۱) مهرورزی (۱) خشونت (۱) کروبی (۱) ادبیات (۱) اصلاحات (۱) دانشجو (۱) پرشین بلاگ (۱) فیلم (۱) عشق (۱) دانشگاه (۱) نشریه (۱) مسابقه (۱) علم (۱) فلسفه (۱) اروپا (۱) تجمع (۱) خیانت (۱) پاسارگاد (۱) پژوهش (۱) هفت سین (۱) دموکراسی (۱) جنگلهای ابر (۱) جنگ (۱) اخلاقی (۱) جوان (۱) اسب (۱) بزرگداشت (۱) عرب (۱) نذر (۱) مانور آلودگی هوا (۱) آثار تاریخی (۱) دلار (۱) حسادت (۱) طبیعت س (۱) اتلاف آب (۱) تروجانهای آبی (۱) امداد رسانی به حیوانات (۱) چغاخور (۱) مرگ دلفین ها (۱) آندره گرز (۱) تلاش جهانی برای محیط زیست (۱) پاسداری از وطن (۱) پرنده زینتی (۱) امنیت زیستی (۱) باغ پرندگان (۱) دکتر کهرم (۱) میر حسین (۱) معماری سبز (۱) change (۱) پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (۱) مسائل اجتماعی (۱) مواد مخدر (۱) ام اس (۱) mtv (۱) آینده نو (۱) تخل (۱) global warming (۱) شگفتی های آفرینش (۱) ژورنالیست (۱) صنعت سبز (۱) آزبست (۱) مجموعه دروغ ها (۱) روز جهانی وبلاگ (۱) حفظ محیط زیست (۱) قطع برق (۱) گل آقا (۱) اصلاح طلبان (۱) دولت الکترونیک (۱) مافیا (۱) اسبچه خزر (۱) لوئیس فیروز (۱) فاضلاب (۱) حیوان (۱) بمب (۱) نادانی (۱) تنظیم خانواده (۱) روز جهانی محیط زیست (۱)
دوستان من + + فرم اهداء عضو + action on earth-element AN INCONVENIENT TRUTH Animal Science catalogue of life CATICEF Green Iran IUCN List of All Endangered Species Organic Agriculture Second ثـــانیــه TVE (Television Trust for the Environment). UNDP UNEP آبزي دان آبشار و كوه اتحادیه رفع آلودگی های هسته ای آتش‌نوشت اداره کل دامپزشکی اصفهان ارتباط صنعت ارمغان اشک های طبیعت آشیانه سبز میانکاله اعضاي هيأت علمي مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع اقتصاد منابع طبیعی و محیط زیست اقیانوس آبی اکوگیک الفبای آب آلماگل اله تی تی گیلان آلودگی نوری آلودگی های هسته ای آلودگی هوا آموزش برپايي آکواريوم آمیزقلمدون انجمن اسب ایران انجمن پاسداران محيط طبيعی ايران انجمن حاميان سفر ايمن انجمن حمایت از حیوانات اسکاتلند انجمن حمایت از حیوانات امریکا انجمن حمایت از حیوانات انگلستان انجمن حمایت از حیوانات تگزاس انجمن حمایت از حیوانات تهران انجمن حمایت از حیوانات مالزی انجمن حمایت از حیوانات ویرجینیا انجمن حمايت از گربه ها انجمن دوچرخه سواران کوهستان رشت انجمن دوست داران محیط زیست انجمن سرزمین ما انجمن شوکای کرمانشاه انجمن علمی بیابان انجمن متخصصین علوم دام ایران انجمن نسیم سراب آناهیتا کنگاور انجمن يوزپلنگ آسيايي آنچه نمي دانيم نيز با ارزش است انستيتو آب و هوا اهواز سبز آوای سبز آوای فاخته آوای محیط زیست آونگ خاطره های ما ایران سبز ايران نامه ایرانیان گواه ایرانیان وبلاگ نویس در مالزی ایستاده زیر باران با طبیعت بالابان بام ایران بانک اطلاعات بخشی از زندگی براي طبيعت بلاگ نيوز بنیاد آزادی، رشد و آبادانی ایران-باران به کجا پناه ببریم بهار زمستانی بیولوژی و بیوتکنولوژی کشاورزی پرانتز پرشين تونز پرندگان ایران پریمک پژوهش در تاریخ ایران پلنگ زخمی پيام سبز پیچ گوشتی پیدا پنهان تابناک تاکستان تحقیق_تکنولوژی_توسعه_محیط زیست تقليل لايه ازن تلاش ايرانيان گياهخوار تلاش براي حيوانات مشهد تنوع زيستي توسعه پایدار جامعه جهاني حمايت از حيوانات جایی برای همه جبهه سبز همدان جستجوگر محیط زیست جمعیت حمایت از منابع طبیعی و محیط زیست جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست اصفهان جمعیت طبیعت یاران جمعیت کویر سبز جنبش ایرانیان مخالف سیرک حیوانات جنگل جنگلبان شهید ناصر پیروی جنگلهای کرانه خليج فارس چشم انداز چشم به چشم چشمهای همیشه بیدارزمین _محیط زیست حامی گرگ های ایران حفظ محيط زيست اساس توسعه پايدار حمايت از حقوق حیوانات حمايت از حيوانات بي خانمان حمایت از حیوانات و محیط زیست حمایت از حیوانات/نیلوفر حیوانات آموزه های خلقت حيوانات ايران حيوانات هم همانند انسان حق زندگي دارند خاک خوب خانه مطبوعات و خبرنگاران اصفهان خانه وبلاگ درویش خانواده سبز خبرخوان سبز خبرگزاری ایسنا خبرگزاری ایلنا خبرگزاری کشاورزی خبرنامه ی مالزی خبرهای اکسیژن خبری تحلیلی نو اندیش خدای من خرده گیری دانشجوی دامپزشکی دانشجویان محیط زیست تهران شمال دانشجويان محيط زيست کرج دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان در انتظار باران درخواست انتشار یادگارهای ماندگار دردسرهای یک دامپزشک درک زیباییهای حیات دفترچه ی ممنوع دکتر غلامعلی بسکی دکتر هومن دلتنگی های مادر زمین دنکیشوت معمار دنيای زير آب دنیای زیر آب دوچرخه سواری برای صلح دور روزگاران دوستداران حیوانات و طبیعت دوستداران حیوانات و محیط زیست در اعتماد ملی دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دوستداران حيوانات و محیط زیست در ايسنا دیده بان حیوانات ایران دیده بان کوهستان ديده بان محيط زيست ايران دیده بان میانکاله دیر تش باد راپورتهای یومیه رادیکال سبز رادیو وبلاگستان رستاخیز سبز رفتن رسيدن است رفقای شیلاتی روایت روزنامه اصفهان امروز روزنامه اعتماد روزنامه اعتماد ملی روزنامه تايمز روزنامه تفاهم روزنامه خبر ورزشی روزنامه سرمایه روزنامه شرق روزنامه کارگزاران روزنامه هم میهن روزنامه همبستگی زادگاهم ایران است، فرزند ایرانم زمین انسان ها زمین سیاره زنده زمین ما زمین ما زن نوشت زیتون زيست بان زیست محیطی کوچک زیستن حق همیشگی حیوانات است زیگ زاگ های ذهنی یک خبرنگار سایت انجمن های تخصصی محیط زیست سایت ایرانیان گیاهخوار سایت بانو انوشه انصاری سايت تخصصی ماهيان آکواريومی سایت خبری بهار سایت خبری تحلیلی زیست بوم سایت مرجع متخصصین ایران سبز کوه بختیاری سبز نوشته های من سبزگامان سرباز زمین سردبیر: خودم سرو آزاد سکوت سلامت نیوز سلول سوپرپوزیشن سید محمد خاتمی شهر خرم آباد شهر سالم شهرزاد ایرانی شهرمن M.I.S صد سال تنهايی صداهای جهانی صدای آسمان صدای دامپزشکی ایران صفحه محيط زيست نشنال جيوگرافيك صلح سبز بین الملل صلح،حقوق بشر،محیط زیست صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست طبیعت ایران طبیعت بختیاری طبیعت زیبای ایران طبيعت سبز بجنورد طبیعت سیستان طبیعت و حیات وحش طبیعت و حیوانات طبیعت وحشی طبیعت،فرهنگ، زندگی،دانش، آینده طراحی با طبيعت عرصه سوم علائم گرم شدن کره زمین علیه تخریب محیط زیست فاکوليت فریاد خروشان فصل سبز فوتوبلاگ در انتظار باران قناری كانون ديده بانان زمين كشاورزی ارگانیک كنوانسيون تغيير آب و هوا کابل پرس کاغذ کاربن کانون دامپزشک سفید کانون دوستداران حیوانات کانون زیست شناسی کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست ایران کانون مطالعات استراتژيک آب و محیط زيست کاه گل کلاغ (زرین دخت عالی) کلام من۷۸۶ کلینیک دامپزشکی پرشین کهن دیار کیمیای سبز گازهای گلخانه ای گالري طبيعت سبز گاه نوشت های باران گربه ايراني گردش در طبيعت ايران گردش در طبيعت ايران گرگ تنها گرگ خاکستري گروه پیگیری اصلاح قوانین و مقررات NGOs گرین بلاگ-مهدی گریوان گلچین زیست گهواره سبز گوناگون از زيست شناسي گونه های در خطر انفراض گوهر سبز گیاهان دارویی آکش گیاهخواری،حمایت از حیوانات لحظه هایی که می گذرند لیست وبلاگهای زیست محیطی مادرم زمین ماندانا مجله زندگی سالم محيط بان محیط بان محیط بان بدون مرز محیط برای زندگی محیط زیست محیط زیست البرز محيط زيست بافق محیط زیست دانشگاه اهواز محيط زيست در جام حم محيط زيست در همشهری محیط زیست دماوند محیط زیست زمین محيط زيست سرزمين من محیط زیست همدان محیط زیست و اخلاق محیط زیست-دوزيستان ايران مخالف شکار و شکارچی مدیریت کشاورزی مرتع و مرتعداري در ايران مرد خاکي مطالعات زیستی معجزه ای به نام زمین من و MS من و گربه ها من و ویلی منابع طبيعي منم محیط بان مهار بيابان زايي مهندس اکبر همدانيــــان مهندسی محيط زيست موج سبز موسسه حفاظت محیط زیست آمریکا میراث ماندگار گچساران و باشت- سبزگامان میهن سبز نشريه الکترونيکي داروگ نصفهان نگذار به بادبادکها شلیک کنند نور شب نوشته های سبز همستر ايران همنهاد همین جا روی زمین هواداران پرشين بلاگ اصفهان هوبره واگويه هاي نانوشته وب نوشت وبگاه کویرهای ایران وبلاگ جمعی از طلاب وبلاگ دکتر ناصر کرمی وبلاگ فهیمه خضر حیدری وبلاگ گروه حیات وحش ایران وبلاگ مهدی بوترابی وسایل نقلیه سبز یاوران محیط زیست سیمره دره شهر یخاب یک روان پزشک انجمن حمایت از کشاورزان شهرستان اصفهان بوم سا گرافیست کوچولو جانوربان شهروحش طبیعت زنده،نبض زندگی وت پارس اشک یلدا