تکرار یک تجربه ناموفق دیگر؛ آزار حیوانات در باغ پرندگان تهران

ظاهراً عبرت گرفتن از تجربه های پیشین معنایی ندارد و باغ پرندگان تهران با همان شکل و شمایل و در ابعادی بزرگتر ایجاد شده است. مشکلاتی که در این مقاله به آنها اشاره شده است دقیقاً مشابه ایراداتی است که به باغ پرندگان اصفهان نیز وارد است. البته گویا در باغ پرندگان تهران این مشکلات بیشتر نیز شده است و از آنجائیکه بخش هایی از باغ پرندگان بدون توری است برای جلوگیری از فرار نکردن حیوانات بال های آنها را چیده اند!!
تا زمانی که نگاه ابزاری به حیوانات داشته باشیم و بدون رعایت جوانب اخلاقی و حقوق حیوانات در صدد در آمد زایی از حیوانات باشیم این مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد، فرقی نمی کند مرغداری صنعتی باشد یا باغ وحش یا باغ پرندگان.

مطالبی در این مورد:
بهشتی که بال پرندگانش را چید
در این بهشت پر پرواز پرندگان چیده می شود!/ تصویری
مرگ ۱۵۰ کبوتر در باغ پرندگان

/ 4 نظر / 179 بازدید
مهران پوستی

نکته جالب (و در اصل تأسف بار) این که چند سال پس از افتتاح باغ پرندگان اصفهان، زاینده رود «خشکانده» شد و پرندگان مختلف و مهاجری که به طور طبیعی زیبایی بخش شهر بودند از شهر رفته اند! امسال هم که باز کردن «صدقه وار» آب زاینده رود که مانند نوشداروی پس از مرگ سهراب برای کشاورزان انجام شد، آن پرندگان هم گویا وخامت اوضاع را بهتر از ما فهمیده اند و اصلاً پیدایشان هم نشده است! اینها علاوه بر مرگ همراه با زجر آبزیانی است که هر سال پس از اتمام باز شدن «صدقه وار» آب تکرار می شود، مرگی تدریجی همراه با بوی تعفن چندین روزه حاصل از اجساد آنها در طول زاینده رود. البته اگر این بازی مرگ «قابل ادامه» باشد، شاید به کلی نسل معدود آبزیان باقیمانده زاینده رود اصلاً بر افتد و مشکل بوی تعفن مربوطه هم حل شود!

مهران پوستی

به دیگر «خدمات» اخیر شهرداری تهران، آبگیری و افتتاح دریاچه چیتگر را هم باید اضافه کرد. دریاچه ای که با میلیونها متر مکعب از آب قابل آشامیدن برای زیبایی و جهت تفریح و لطافت هوای پایتخت ایجاد شده است. دوستانی که در یزد مردم اصفهان را سرزنش می کنند، به خاطر این که چرا جریان آب در زاینده رود را به انتقال آب به یزد ترحیح می دهند، پس حالا کجا هستند؟! و مسؤولان پایتخت نشین که آنگونه با کشاورزان اصفهان به جان آمده اصفهان برخورد کردند و گفتند چرا به جای اعتراض، نماز باران نمی خوانید؟! (پایتختی که حاضر به تأمین آب آشامیدنی قم نشد و این نیاز از سرشاخه های دز تأمین می شود.) و یا بدتر از همه شورای شهر و شهرداری اصفهان که می گویند «زاینده رود به ما ربطی ندارد»! قابل توجه این که قطره ای از آب جریان یافته «موقتی» فعلی زاینده رود هم با هدف «زیبایی» و «لطافت هوا» و «تفریح» اصفهان باز نشده؛ و آنچه که اینگونه صدقه وار و به جرم «!» موقعیت طبیعی، موقتاً نصیب مردم اصفهان شده و مدتی کوتاه هم گرد و غبار بستر خشک زاینده رود نصیب ریه های آنان نمی شود، از قبل مرهمی

مهران پوستی

... بی فایده برای کشاورزان مصیبت دیده اصفهان بوده است. --------------------- با عذرخواهی از تکرار اشتباه «اصفهان» در سطر ششم نظر قبلی!

کریم ادیب

میان ماه من تا ماه گردون ،تفاوت از زمین تا آسمان است.در اصفهان برای مردم شهرک میسازند (شهید کشوری)کنارش هم بوی گند فاضلاب شهر و سر و صدای دائمی هلیکوپترها ولی در تهران وقتی برای. . .شهرک میسازند کنارش هم دریاچه جهت تلطیف هوا و منظره و تفریح تا آپارتمانها بخوبی بفروش برسد.فاصله دریاچه بتهران زیاد است.