15 سال دیگر درچنین روزی ...

15 سال دیگر درچنین روزی ...

اگر روند تخریب زیست بوم و کاهش تنوع زیستی اینگونه پیدا کند

 

15 سال دیگر درچنین روزی ...

 

وقتی پای صحبتهای مسئولان و مدیران کشور می نشینیم آینده ایران عزیزمان را بسیار خوب و مترقی در کلیه زمینه های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی ، اجتماعی و ... توصیف می کنند .

 

چند سالیست که منتظر "آینده"هستم  ! و نمی دانم  این "آینده" کی و چه وقت از راه خواهد رسید؟ ولی این نکته را خوب می دانم که امروز ، فردای ما را می سازد و هر آنچه امروز بکاریم ، فردا درو خواهیم کرد .

 

در روزهای پایانی سال گذشته که تیترهای زیست محیطی سال را جمع می کردم با خود می اندیشیدم که از آنچه در سال 1385 کاشته ایم در آینده چه برداشت خواهیم کرد ؟! و برای همین بود که پرسیدم : محیط زیست ما تا کی توان تحمل این سختی ها را دارد ؟

 

از این پس قصد دارم با توجه به روند کنونی تخریب زیست بوم و کاهش تنوع زیستی در مطالبی کوتاه فردای محیط زیست کشور را در قالب مطالبی با عنوان " 15 سال دیگر در چنین روزی ..." پیش بینی کنم . در این مطالب بیشتر بعد هشدار دهنده آن مد نظرم است  و مسلماً از دید علمی و کارشناسانه دارای نواقص زیادی خواهد بود.

 

 

 

 

18 فروردین 1401 ، همزمان با روز سلامتی عنوان شد :

 

بیش از 20% جمعیت کشور سرطان دارند

 

وزیر بهداشت و درمان در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که متاسفانه بیش از 20% از جمعیت کشور  مبتلا به انواع سرطان هستند و ایران دومین کشور جهان از این نظر می باشد .

 

وی از بین رفتن جنگلها و فضای سبز ، آلودگی شدید آب ، خاک و هوای کشور به عناصر شیمیایی مضر و سنگین تولید شده توسط صنایع آلاینده در سالهای گذشته را از مهمترین دلایل افزایش میزان مبتلایان به سرطان عنوان کرد و گفت که : متاسفانه در گذشته نگاه درستی به بحث توسعه نشده است و امروز شاهد اثرات توسعه ناپایدار در کشور هستیم . وی گفت:  برای مثال در سال گذشته میزان هزینه هایی که مبتلایان به سرطان در استان اصفهان بر دولت وارد کرده اند برابر با سود 3 ساله ی کارخانه های ذوب آهن و سیمان سپاهان در این استان بوده است.

/ 7 نظر / 29 بازدید
وحيد نوروزي

سلام....زمانی که پست سرخه حصار را مینوشتم جرقه ای به ذهنم خطور کرد.بعد از کار قشنگ فرداد دولتشاهی در انتخاب برترین وبلاگهای زیست محیطی که کمترین نتیجه اش اعلام موجودیت وبلاگهای ارزشمند مرتبط با محیط زیست و تهیه آرشیو این وبلاگها بود تصمیم گرفتم پیشنهاد فراخوان "نخستین هم اندیشی مدیران وبلاگهای محیط زیستی" راطرح نمایم.به نظرم چنانکه وبلاگ نویسهای زیست محیطی در فضایی گرم و صمیمی.......... لطفا ادامه مطلب را در وبلاگ اینجانب ببینید و چنانکه موافق باشید به این پست لینک دهید و یا جهت حضور در این هم اندیشی اعلام آماد گی فرمایید.

مژگان جمشیدی

مطمئن باش دوست عزیز این آمار امروز است نه سال ۱۴۰۰ !‌ اون موقع شده ۵۰ درصد

فربد

بهتر بود ۱۵ سال می کردين ۳ سال.... خدا اووون روزا نياره کمربند ها را سفت ببندیم که هنوز دیر نشده هرچند که ساعتامون خرابند .

بهمن

درود بر شما- پاينده و پيروز باشيد.

محمد

موفق باشيد .

چرخ باطل این چنین است انسان فکر میکند کنترل طبیعت را میتواند در دست بگیرد بطور نسبی بله اما کامل لازم نیست مثال. چرا ما در سیستم بیولوژیکی خود کنترل ارادی خیلی از ارگانهایمان را نداریم چرا ایا مشود داشته باشیم ایا در روند تکامل بیولوژیکی داستیم بله داشتیم بعد از تکلمل درص بلای سیستم ارگان ارگان به اتوماتیسم رسیده البته درصدی که کم است هنوز به اختیار برای تکامل بعدی وصل است که با تمرین میشود انرا به دست اورد اما ایا لازم است نه خوب طبیعت هم همینطور است هر موجودی کاری در سیستم انجام میدهد از بین رفت ان برای اقتصاد کزای ما رحمت ما زیاد میکند باید انسان را جایگزین کنیم ایا انسان وزیفه اش فتوسنتز است و یا ویا ویا ای از بین بردن جنگل طبیعی بعد برای دل خوشی جای گزین کرد ان با جنگل تجاری اقتصاد را رتقاع میدهد .

پونه

از صمیم قلبم بابت هر چه بیشتر شدن بیماری در بین انسانها خوشحالم و امید دارم تا با انقراض هر چه سریعتر این گونۀ مشکل زا ، حیات وحش به زندگی آرام خود باز رسد.