سمندر؛ سرمایه ملی همه ایرانیان است

اهمیت فوق العاده دوزیستان...
در جهان امروز اهمیت حفظ دوزیستان به یکی از اصلی ترین دغدغه های کارشناسان و دانشمندان کشورهای توسعه یافته مبدل شده است. این در حالیست که هنوز هم دانشمندان جهان نتوانسته اند به بسیاری از رازهای درونی دوزیستان دست یابند.
این در حالیست که جمعیت دوزیستان جهان با مشکلاتی همچون تغییرات اقلیمی، از بین رفتن زیستگاهها و آلودگی های زیست محیطی دست و پنجه نرم کرده و به همین علت با کاهش چشمگیری روبرو شده اند.

دوزیستان در ایران....
دوزیستان جهان شامل سه راسته و 35 خانواده بوده که در جغرافیای محیط زیست ایران تنها دو راسته و شش خانواده از آنها به ثبت رسیده اند. این در حالیست که توجه به این دو راسته و شش خانواده نسبت به سایر گونه های موجود در ایران بسیار کم بوده و در اکثر موارد شرایط زیستی این موجودات ارزشمند به دست فراموشی سپرده می شود.
در خانواده پهناور حیات وحش ایران راسته دوزیستان دم دار شامل 9 گونه سمندر بوده که اکثر آنها در شرایطی نامعلوم یا بحرانی به سر می برند. در بین این خانواده 9 نفره، سمندر کوهستانی لرستان در سال های اخیر تهدیدهای بسیاری را تجربه کرده و همچنان جمعیت این گونه با خطرات مختلفی دست به گریبان است.

هم وطن گرامی ؛
نگذاریم ایران عزیزمان زیستمند دوست داشتنی و ارزشمند خویش را به همین راحتی از دست دهد؛ خانه محل نگه داری سمندر نبوده و نیست...بگذاریم چنین موجود ارزشمندی در زیستگاه اصلی خویش به حیاتش ادامه دهد...

یک خواهش به وسعت تمام ایران؛
بدین طریق از تمامی « وبلاگ نویسان، خبرنگاران و تمامی مردم شریف و دوست داشتنی ایران اسلامی » می خواهیم که با سودجویانی که سمندر را از زیستگاه خویش دور کرده و آن را در معرض فروش قرار داده اند، برخورد کرده و سریعا اداره محیط زیست شهرستان خویش را از این موضوع آگاه نمایند.

/ 0 نظر / 18 بازدید