حیوان آزاری از نگاهی دیگر

 

در میان کشورها و فرهنگ ها شاید در هیچ کجای دنیا مانند ایران باستان و در میان ادیان آسمانی هیچ دینی مانند اسلام توصیه به خوش رفتاری با حیوانات ندارد. با این حال این پدیده همچنان در جامعه احساس می شود .

اینکه چرا این پدیده در جامعه وجود دارد و عده ای نیز به ترویج آن می پردازند را باید از زوایای گوناگونی نگریست ولی نکته ای به نظرم رسید که تا بحال جایی ندیده بودم ، شاید بشود این نکته را نیز جزو دلایل پنهان ولی تاثیر گذار حیوان آزاری در کشور به حساب آورد؛

متاسفانه تفکری این روزها در میان ما ایرانیان  وجود دارد که می گوید : ما بر حق هستیم ،  می گوید کسی جز من و همفکران من حق حیات و پیشرفت ندارد ، می گوید فقط ما خوبیم و هر کس با ما نیست دشمن است . این تفکر را بخوبی در میان گروه های سیاسی ، علمی و حتی سازمانهای غیردولتی می توان مشاهده کرد . همیشه گروهی در هر جمعیتی خود را برتر می بینند و از آن جمعیت جدا می شوند و جالب اینجاست که در میان همان گروه نیز انشعابات فراوان ایجاد می شود و این داستان همچنان ادامه پیدا می کند. حال اگر یکی از این انشعابات در اداره ای ، دستگاهی و یا دولتی به قدرت برسند فقط و فقط خودش را محق می بیند و دیگران را به چشم غریبه و فاقد هرگونه حق و حقوقی نگاه می کند .

این داستان در ابعاد بزرگتر در مورد برخورد ما با حیوانات نیز وجود دارد ، فراموش کرده ایم که ریشه ما یکی است. اگر نگاهی به دیگر کشورهای جهان بیندازیم متوجه خواهیم شد که میان حیوان آزاری و میزان دموکراسی رابطه معنا داری وجود دارد بعبارتی جوامعی که طاقت تحمل حرف و عقاید مخالف را دارند همزیستی بهتری با حیوانات دارند .

پی نوشت :

+ آقای ضرغامی با شما هستم ، نوشتاری از خانم مینو صابری درباره پایان دادن به حیوان آزاری در رسانه ملی

+ "زیست محیطی کوچک" ، یک وبلاگ زیست محیطی جدید

/ 4 نظر / 7 بازدید
سلول

سلام . متاسفانه ما در برخی زمینه ها سیر قهقرائی داشته ایم . از این جمله است فرهنگ احترام به طبیعت و حیات در تمام اشکال آن . در سنوات اخیر چنین به مردم القا شده و می شود (مخصوصا از جانب رسانه های رسمی ما) که توجه به نیاز سایر موجودات یک کار لوکس،فانتزی،غربی ! و از سر بیدردی و شکم سیری است!! نتیجه اینکه حتی سیر کردن یک حیوان گرسنه یا نگهداری از یک حیوان بی پناه عملی مذموم تلقی می شود ... به هر حال وقتی تفکر زعمای قوم چنین باشد ، دیگر از پس نمازها نباید انتظار زیادی داشت .

یکی !

"در میان ادیان آسمانی هیچ دینی مانند اسلام توصیه به خوش رفتاری با حیوانات ندارد " پس عید قربان چیه؟!!!

مرجانک

مهربانم کسالت روحی و جسمی من و همسفر زندگی ام از دیرگاهیست که اخلاق از سرزمینمان رخت بربست ..!!! هفته گذشته امیر به تنهایی در یکی از جاده های خارج از شهر شاهد حمله با سنگ - میله گرد و چماق عده ای مردان قوی هیکل به توله شغالی بود که در اثر تصادف هر دو پایش شکسته شده بود ... برای یک لحظه نگاه ملتمس توله شغال با نگاه امیر تلاقی کرد و سراپا التماس درخواست کمک کرد ... پس از درگیری و بحث و گفتگوهای بی نتیجه توانست جسد نیمه جان شغال را از دست وحوش انسان نما خارج و آنرا به پای درختی به دور از هر گونه دغدغه ای انتقال دهد ... دقایقی بعد شغال کوچولو در حالیکه خانمی که چادرش را به کمرش بسته بود و تقاضای پنجه شغال را میکرد که گویا برای " باطل السحر " مفید فایده است مرد . عزیزکم در تمام وجودم بجز نفرت به این گروه خاص از مردم حس دیگری نیست ... دلم آرامش ته دریا را میخواهد و بس . طبیعت نگهدارت . [گل]

حافظان پریشان

تیغه های آهنین ماشین های راه سازی این بار نگین فیروزه ای سرزمین فارس را هدف قرار داده اند. زیباترین دریاچه آب شیرین ایران «پریشان» در شهرستان کازرون بدون اخذ هرگونه مجوزی مورد هجوم ماشین های راهسازی قرار گرفته. شما نیز با امضا بیانیه «حمایت از تالاب بین المللی پریشان» به جمع مدافعان زیست محیطی و علاقمندان محافظ این گنجینه ی جهانی که به عنوان «ذخیره گاه زیستکره» نیز محسوب می شود، بپیوندید. آدرس جهت امضا: http://parishanlake.blogfa.com/page/petition.aspx لینک خبر در خبرگزاری مهر: http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?pr=s&query=??????%20&NewsID=823498 لطفا به هر شکل ممکن این پیام را به اطلاع سایر دوستداران محیط زیست ایران نیز برسانید..