هشدار ؛ ایرانیان و جهانیان پاسارگاد را دریابید

 

 

هشدارنامه دکترمحمدعلی دادخواه

به ایرانیان و جهانیان برای نجات پاسارگاد

پاسارگاد را دریابید

ایران نامه : چند سالی است که از احداث و آبگیری سد سیوند گفت و گو می شود. در این میان تحلیل گران و اندیشمندان با شناخت دقیق و نگاه عمیق، حذف این طرح را توصیه و با مباحث علمی و کارشناسی، خسارت آن را به محیط زیست، از جمله دریاچه بختگان و آسیب های غیرقابل جبران به مجموعه پاسارگاد، به مسئولان گوشزد کردند.حدود یک سال پیش، در شرایطی که مسئولان وقعی به این توصیه های ارزشمند نمی نهادند و خسارت های مادی و معنوی به پاسارگاد در شرف وقوع بود، به ناچار و برای اولین بار در تاریخ دادگستری ایران، 4350 نفر از فرهیختگان ایرانی شکواییه ای به مجتمع قضایی کارکنان دولت ارائه کردند و خواستند دستور موقت برای جلوگیری از آبگیری سد سیوند صادر شود که البته در کمال تأسف، هیچ اقدامی تاکنون در این زمینه انجام نشده است.

اخیراً مقامات رسمی کشور اعلام داشته اند آثار مخرب آبگیری سد بر میراث ارزشمند فرهنگی پاسارگاد مشخص شده است و این خود تأییدی است بر عملکرد انفعالی مدیران و مسئولان بی توجهی که موجب ورود خسارت به میراث فرهنگی و تاریخی ایران شده اند. باید به یاد داشته باشیم که هویت، استقلال و پیوند به این سرزمین و تمدن، حرکت همه جامعه را می طلبد و می دانیم هر حرکتی، محرک می خواهد.

هویت ایران در بسیاری از جهات به میراث فرهنگی آن بستگی دارد. دست شستن از این محرک ها یعنی پذیرش بی هویتی، بی پیشینگی و فقدان شناسنامه فرهنگی. بر این پایه و اساس، وظیفه هر ایرانی است که در پی حفظ و نگه داری از این میراث ارزشمند با جدیت و پشتکار اقدام کند.

از طرف دیگر با توجه به کنوانسیون های متعدد و نگرش بین المللی و توجه به ماده 27 اعلامیه جهانی حقوق بشر بر دست اندرکاران است که از محفوظ ماندن این آثار گرانقدر و منحصر به فرد تمدن انسانی دفاع کنند. نوآوری و شکوفایی هم ایجاب می کند با به کارگیری روش ها و ابزارهای مناسب، شرایط ارتقای فرهنگی و اعتلای تمدن و هویت ایرانی را فراهم کنیم. تاریخ و نسل های آینده بشری هیچ یک از ما را نخواهد بخشید که این سان به ستم با امتیازات و افتخارات و آثار ملی خود رفتار کرده ایم.

در این میان آن چه مایه تأسف است این است که نهادهای بین المللی عهده دار پاسداری از میراث فرهنگی و به طور مشخص سازمان یونسکو، با سکوتی معنادار به تماشای تخریب پاسارگاد نشسته اند.

ما بار دیگر ضمن هشدار به یونسکو برای پرهیز از بی اعتنایی به وضعیت پاسارگاد، از همه صاحبان این میراث، یعنی تمامی انسان ها فارغ از تعلقات ملی، برای واداشتن یونسکو به عمل به تعهدات خود استمداد می جوییم. پاسارگاد نهاد تمدن پارسی است که در تکامل معرفت بشری سهم عمده ای داشته است. برای پاسداری از این میراث مشترک، بشریت را به یاری می طلبیم.

/ 10 نظر / 72 بازدید
لئون

سلام دوست عزیز در اخبار هم در مورد سرایت رطوبت به اثار باستانی اطراف سد گفته شد.امیدوارم افراد آگاه در آنجا بهتر عمل کنند. ضمنامن هم لینک شما را اضافه کردم.[لبخند][گل][گل]

حسام الدین نراقی

سپهر باید تنها کاری که نکردیم را انجام بدیم. باید استمرار داشته باشیم. باید بایز هم جلوی سازمان‌ های مسول جمع بشیم و بگیم که تنها راهکار دشت ارسنجان سد سیوند نیست. می شود از طریق گردشگری هدایت شده و مشارکت مردم درامدی برای مردم مرودشت و ارسنجان و اون اطراف تامین کرد. باید همزمان در تهران و شیراز و مرودشت کاری کرد. باید مجلس را جلو آورد. باید کاری کرد

رکسانا

سلام وبلاگ زیبایی دارید .سری هم به وبلاگ استاد ما بزنید.ضرر نمیکنید www.shahrzadsadeghi.blogfa.com[گل]

ژاله

درود بر سپهر عزیز... مملکت دیگه داره کم کم ویران میشه... همه جا را دارند از بین میبرند و مگر اینکه یک دست غیب بیاد به کمک... از مردم این مملکت که کاری بر نمیاد. راستی من یادم رفت روزنامه اعتماد ملی را بخرم و نوشته آقای دکتر هومن را بخوانم.. دوست دارم ببینم در چه مورد نوشته بود؟

م کنعانی

خواهش می کنم توجه کنید. گفتند:" هر آنچه نشانه تمدن است باید محو گردد.باید ا-س-ل-ا-م باشد." تا این هست.همین است کاسه و این است آش. من که جیگرم سوخت.

ژاله

درود بر سپهر سلیمی عزیز.. الان مقاله دکتر هومن را که آدرس داده بودی خواندم و اگر هم کمی شک داشتم در مورد ایشان الان دیگه 100%‌ شد.. این مقاله ای بود در مسخره کردن زن کهنسالی که به حیوان خودش دلبستگی داره. درضمن هر دامپزشکی میدونه گربه وقتی درد داشته باشه حالت تهاجمی میگیره.. اسکندر هم مریض بود بردمش دامپزشک 4 نفر توانستند نگهش دارند و از پسش بر بیایند... چندین بار هم حیوانات زخمی و تصادفی کوچه و خیابان را بردم و ایشان معالجه کردن بدون مسخره کردن و بد و بیراه پشت سر گفتن. واقعا"‌متاسفم از اینکه یک دامپزشک که اسمی هم در کرده در این کشور این گونه مقالات را برای روزنامه بنویسه و بفرسته...

ميكا

اري كاملا درست ميگي دوست من . تو ايران كه صدها برابر از اين بدتر هست من خودم يكبار كه براي بازديد پدرم براي كارش به اونجا ميرفت به عينه ديدم چه جاي تهوع اوريه . و تازه خيلي از جاهاش هم از ديد ما پنهان گذاشتن وگرنه ..... كاش نان خشك بود ... جاهاي از بدن اون حيون مظلومو ميريختن كه ميگفتن بايد سفت بشه اون گوشت وووو عقل سليم و آگاه ميفهمه كه خوردن گوشت همه نوعش از مضراته و ضلم به حييون مظلومه

ژاله

کامنت خصوصی برای شما [گل]