همه مارها زهر آگین نیستند

همه مارها زهر آگین نیستند

 

 

همه مارها زهر آگین نیستند

بسیاری از مردم به هنگام رویایی با هرگونه مار بخاطر ترس از مارگزیدگی به هر وسیله ممکن سعی می کنند مار بیچاره را از پای در آورند وحتی به این موضوع توجه ندارند که از بین 3000 نوع مار که در سراسر دنیا وجود دارند تنها 200 نوع از آنها سمی هستند. از میان مارهای سمی میتوان به گروه Elapides(شامل مار مرجانی ، مار کبری و مار مامبا ) و گروه crotalidac یا افعی (از جمله مار زنگی یا Pitvipers)    به عنوان عامل اصلی بیشتر گزیدگی ها اشاره نمود.مشخصه افعی ها که عامل بیش از90 درصد مارگزیدگی ها هستند، یک فرورفتگی در دو طرف سر و در جلوی چشم هاست.این فرورفتگی ها دارای گیرنده های حساس به گرما بوده و حیوان را قادر می سازد تا حتی در شب نیز طعمه خود را شناسایی کرده و نیش بزند. بطور کلی مارهای سمی را میتوان به وسیله برخی از ویژگی های ظاهری آنها از انواع غیر سمی بازشناسی کرد. برخی از این ویژگیها عبارتند از:

1- سر مارهای سمی مثلثی شکل و در انواع غیر سمی نیمه بیضی و بدون زاویه است.

2-  محل گزش مارهای سمی با دو سوراخ  اصلی ( محل فرو رفتن نیش) و در مارهای غیر سمی به صورت دو ردیف هلالی شکل ( محل فرورفتن دندانها) مشخص می شود.

3 -  مارهای غیر سمی مردمک مدور و مارهای سمی مردمک بیضی شکل دارند( البته مردمک مار مرجانی هم مدور است ولی وجود حلقه های پهن و رنگین در سراسر بدنش آن را به خوبی مشخص می کند )

 

 

/ 4 نظر / 10 بازدید
سلول

سلام . مانند ساير مطالب تان ، در عين داشتن زبانی ساده ، بسيار آموزنده و کاربردی می نويسيد . سبز و سرشار باشيد .

Ashkan

وبلاگ جالبی داری.در مورد انواع مختلف نژاد سگ هم بنويس.موفق باشی.

mohsen

سلام خيلی خوشحالم که دارم ميبينم که يکی مثل من دوستدار حيوانات. حالا ميخوام از طرف يه عاشق حيوانات به يه دوستار حيوانات بگم که اولا من دوستدارم تو وبلاگ شما بيشتر راجع به خصوصيات جالب حيوانات بخونم البته من يه دفتر چه دارم که اين چيزای جالب توش نوشتم اينو واسه اين ميگم که بازم خوشحال مشم اگه بتونم تو تکميل اين وبلاگ کمکت کنم البته بازم هر جوری راحتی اگه خاصتی با من تماس بگيری ميتونی به آی دی من پی ام بدی به هر حال موفق باشی و پايدار راستی به عنوان مثال ۲ تا مورد از اين جالبيت ها رو ميگم اوليش اينکه ميدونستيد مورچه ها کلر دارن و دوميش اينکه ميدونستيد دما تو نر يا ماده شدن بچه های تمساح ها کاملا موثر و.....