رنج بی پایان اسب های میدان نقش جهان

🔺یک: چند روز پیش با یک گردشگر خارجی به میدان نقش جهان رفته بودم. در کنار تعریف از زیبایی و شکوه میدان, وقتی به درشکه اسب ها رسید پرسید این اسب ها از صبح تا شب دور میدان می چرخند؟ پاسخم بله بود و در جواب گفت: حتما خیلی اذیت می شوند. .

🔺دو: دختر دایی پنج ساله ام هفته پیش به میدان نقش جهان رفته بود. نخستین چیزی که پس از دیدن اسب ها گفته بود ابراز ناراحتی از خستگی و آزار آنها بوده. .

⭕️این دو نفر مساله ای بدیهی و آشکار را دیده اند که شهروندان و مدیران این شهر ده ها سال است می بینند و شاید تکرار و عادت باعث بی تفاوتی آنها به درد و رنج این حیوانات شده است. .

🔹اسب های نقش جهان از هشت بامداد تا گاها دوازده شب در میدان حضور دارند و با کشیدن درشکه ها دور میدان می چرخند. از ابتدای خرداد تا اواخر تابستان دمای هوا در ظهرها بسیار گرم و غیرقابل تحمل می شود. همچنین در روزهای سرد سال, در برف و سرما, این حیوانات معصوم بدون هیچ سایه بانی, افسار بسته در میدان حضور دارند.

هفته پیش که با یکی از درشکه داران صحبت می کردم می گفت به دلیل شرایط سخت کار, بطور متوسط عمر هر اسبی یک سوم حالت معمول کمتر می شود. همچنین اسب ها در شرایط بد جسمی و روحی قرار دارند.

پیش از این در سال نود گزارشی در این خصوص نوشته و پیگیری هایی نیز انجام شده بود اما هیچگاه به نتیجه نرسید. .

🔴میدان باشکوه نقش جهان, قلب اصفهان به صحنه "آزار اسب ها" جلوی چشم گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

✅با دیدگاه "حقوق حیوانات" باید کلیه درشکه ها جمع شود و با تعریف "رفاه حیوانات" باید شرایط برای بهبود وضعیت حیوانات که در راس آن ایجاد سایه بان است انجام شود. .

✅این حیوانات نجیب زبان ندارند که اعتراض کنند اما ما انسانهای مدعی تمدن, احتمالا عقل, شعور و شفقت داریم که برای بهبود آنها کاری کنیم. .

💠یقین دارم اگر اراده ای برای کاهش درد این حیوانات وجود داشته باشد با همکاری بین #شهرداری_اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری شاهد تغییرات مثبت در جهت بهبود حال این حیوانات ستمدیده خواهیم بود.


پی نوشت: شاید عده ای بگویند این درشکه ها از قدیم الایام بوده اند و با توجه به فضای تاریخی میدان یادگاری از تاریخ هستند. در پاسخ به این افراد باید گفت که اولا ظلم به حیوانات در هر شرایطی مذموم است و از آن مهمتر اینکه بنا به اسناد تاریخی در دوره های مختلف تاریخی در همین میدان کارهایی انجام می شده که در حال حاضر شدیدترین مجازات ها را دارد! بنابراین نمی توان با توسل به رسوم قدیمی هر کاری انجام داد!

/ 0 نظر / 663 بازدید