چرا باید پدیده گرمایش جهانی برای ما مهم باشد ؟

 

چرا باید گرمایش جهانی برای ما مهم باشد ؟ پاسخ این پرسش بسیار سخت و آسان است.

آسان است چون بسیاری از کارشناسان و دانشمندان به توصیف وضعیت فعلی زمین و گرمایش جهانی پرداخته اند و روزهای سختی را برای بشر در سالهای آینده متصور شده اند . سخت است از اینرو که متاسفانه در کشور ما هنوز اصول اولیه حفاظت از محیط زیست رعایت نمی شود ، فاضلاب شهرهایمان به رودخانه ها سرازیر می شود ، صنعت ما به حفظ محیط زیست بی توجه است و در یک کلام برخی مدیران ما حفاظت از محیط زیست را سیاست استکبار جهانی می دانند .

در این شرایط سخن گفتن از گرمایش جهانی و ایجاد حساسیت عمومی نسبت به این مسئله دشوار است . در میان طرفداران محیط زیست آنهایی که بطور مشخص در زمینه «حمایت از حیوانات» فعالیت می کنند بیش از دیگران با این مسئله آشنا هستند. شاید بتوان گفت دلیل پرداختن به موضوع گرمایش جهانی و حمایت از حیوانات در کشوری مثل ایران یک جواب دارد .

به نظر من اگر می توانستیم حامیان حفظ محیط زیست را درجه بندی کنیم افرادی که نسبت به پدیده گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی و نیز حمایت از حیوانات حساسیت زیادی دارند در بالاترین درجه قرار می گرفتند و این مسئله بویژه در ایران بخوبی صدق می کند . اگر فردی به پدیده گرمایش جهانی اهمیت بدهد قطعن بسیاری از موارد ابتدایی حفظ محیط زیست و منابع طبیعی را مورد توجه قرار خواهد داد و همچنین اگر فردی نسبت به سرنوشت حیوانات حساس باشد قطعن نسبت به سرنوشت انسانها بسیار حساس خواهد بود. جالب است که در سطح بین المللی در میان گروههایی که بیشترین تبلیغ را برای مبارزه با گرمایش جهانی انجام می دهند گروههای حمایت از حیوانات و بویژه بخشی از آنان که گیاهخوار هستند پیشاپیش دیگران قرار دارند.

مقابله با گرمایش جهانی یعنی مجموعه ای بزرگ از تلاش حامیان محیط زیست برای نجات زمین ، اگر حفظ زمین هدف نهایی ما باشد ( که هست ) مبارزه با گرمایش جهانی نیز باید هدف اصلی ما باشد.

پی نوشت :

آنچه که در مورد گرمایش جهانی و حامیان حیوانات گفته شد نظر شخصی من بوده .خوشحال می شوم نظر شما را بدانم.

/ 2 نظر / 14 بازدید
safzav

با این مسئله موافقم که کسی که برای گیاهان و جانوران حق و حقوق قائله و حقوق اون ها رو رعایت میکنه برای آدم ها هم حق قائله و جایگاهش رو میدونه. آره شاید هم به قول شما توجه به گرمایش جهانی رو میشه شبیه حفاظت حیوانات دونست ...

سمیرا

سلام واقعا همینطوره .. از اونجا که زمین مادر طبیعت به شمار میاد و وجود همه ی حیوانات هم بستگی به سلامت زمین داره نیاز هست که توجه ویژه تری به خود زمین داشته باشیم .. " گرمایش جهانی " عامل تحدید کننده ی بزرگی ست برای این سلامت ! از بین رفتن محل زندگی بسیاری از حیوانات ، از دست رفتن منابع غذایی متعددی از حیوانات ، خطر انقراض بسیار ی از گونه های متفاوت حیوانات و بسیار خطرات دیگه که مارو وادار میکنه با حساسیت بیشتری پیگیر این عامل " گرمایش زمین " باشیم . سپاس از شما و دیگر دوستان سبز اندیش که موجبات ایجاد این حساسیت رو به وجود آوردید .. موج سبز سوم ایده جالب و متفکرانه ای که از نظر من توانست حداقل این حسایت رو بین وبلاگ نویسان فارسی ایجاد کنه . [گل]