اندک باقیمانده حیات وحش ایران را وارد دعواهای سیاسی نکنید!

نخست: دیده بان حقوق حیوانات یک سازمان مردم نهاد است که در زمینه حفظ محیط زیست و حمایت و حفاظت از حقوق حیوانات و حیات وحش فعالیت می کند. همچون همه سمن ها، دیده بان حقوق حیوانات یک سازمان غیردولتی، غیرانتفاعی و غیر سیاسی است. پیشنهاد درج تصویر حیات وحش بر روی اسکناس های کشور از سوی این گروه با شخصیت حقوقی مستقل به بانک مرکزی ایران ارائه شده و هیچ ارتباطی به سازمان حفاظت محیط زیست و ایضاً رییس سازمان ندارد.

دوم: همانطور که در متن پیشنهاد آمده، دلایل ذیل برای این پیشنهاد مطرح شده است:
"سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان های مردم نهاد این حوزه تلاش می کنند با اقدامات مختلف از کشتار گونه های حیات وحش بکاهند. بخش قابل توجهی از انرژی و نیروی این سازمان ها صرف آگاه سازی جوامع محلی می شود. از آنجا که فرایند آگاه سازی جوامع محلی فرایندی است که نیاز به منابع مالی و انسانی قابل توجه داشته و به نظر می رسد با توجه به اخبار کشتار گونه های نادر جانوری در سال جدید، چندان مثمر ثمر نبوده است.
با توجه به استفاده روزمره سکه و اسکناس توسط مردم و توزیع گسترده آن در اقصی نقاط کشور، به نظر می رسد ضرب سکه و چاپ اسکناس هایی با تصاویر حیات وحش به آگاه سازی تمام جمعیت کشور در زمینه حیات وحش منجر خواهد شد و نقش بسیار پر رنگی در حفاظت از آنها بازی خواهد کرد.
دیده بان حقوق حیوانات بر خود فرض می داند با هدف ارتقای سطح دانش عمومی در زمینه حفظ تنوع زیستی، پیشنهاد درج تصاویر حیات وحش کشور را به عنوان بخشی از میراث طبیعی و هویت ملی بر روی اسکناس ها و مسکوکات، چک های مسافرتی، کارت های بانکی و تمبرها را تا حصول نتیجه و به دور از هیاهو پیگیری کند."

سوم: بر طبق آمارهای مستند و نظر کارشناسان معتبر محیط زیست، رتبه کشورمان در نابودی تنوع زیستی سوم، در نابودی حیات وحش اول و در قاچاق حیات وحش سوم است و حدود 95% از حیات وحش کشورمان طی 4 دهه گذشته از بین رفته اند. بر این اساس نابودی حیات وحش و انقراض گونه های جانوری یکی از مهمترین چالش های محیط زیست ایران است.

چهارم: استفاده از تصاویر حیات وحش بر روی اسکناس و سکه امری کاملاً مرسوم در جهان است. در کانادا، که به عنوان دارنده رتبه نخست جهان در ضرب سکه از نظر کیفی شناخته می شود، اکثر مسکوکات نقشی از حیات وحش دارند و در آمریکا، عقاب آمریکایی بر تمام پول ها نقش بسته است. کشورهای آسیای شرقی  در رابطه با نقش حیات وحش بر اسکناس و سکه پروژه های زیست محیطی تعریف کرده اند و در کشورهای عرب زبان خاور میانه نیز گونه های جانوری کمیاب به ویژه پرندگان شکاری و غزال عربی به صورت مکرر بر اسکناس ها و سکه ها نقش بسته است. در اکثر کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آفریقایی نیز حیات وحش به عنوان نمادهای اصلی مورد استفاده در انواع پول ها محسوب می شوند.  استفاده از تصاویر حیات وحش بر روی اسکناس و سکه در کشورهای اروپایی و آمریکایی در حالیست که تعداد مشاهیر علمی، ادبی و فرهنگی آنها اگر از ما بیشتر نباشد، کمتر نیست و در عین حال نسبت تنوع زیستی آنها از ما کمتر است. حضور حیات وحش بر روی اسکناس ها نشانه بی توجهی به هیچ چیزی نیست، بلکه به معنی توجه و اهمیت گونه های در خطر نابودی حیات وحش است.

پنجم: وضعیت فعلی حیات وحش و حیوانات درشان سرزمینی که خانه «ضامن آهو» است و بزرگان مذهبی، ملی و فرهنگی آن توصیه های بسیاری در خصوص احترام و حمایت از حیوانات دارند، نیست. بر این اساس حمایت از حیوانات وظیفه همگانی بوده و لازم است از همه ظرفیت های موجود در این خصوص استفاده کرد.

محیط زیست ایران در دهه های گذشته به قدر کافی اسیر بی تدبیری و سیاست زدگی شده است. وضعیت اسفبار آب، خاک، هوا و حیات وحش امروز حاصل عملکرد ماست که دیوانه وار همه چیز را به نابودی کشیده ایم. در این شرایط پیوند زدن سیاست با مسائل تخصصی محیط زیست حاصلی جز ویرانی بیشتر و شرمندگی در برابر آیندگان ندارد. عمر سمت های سیاسی کوتاه است و چرخه پست های مدیریتی در حال گردش بین گروه های مختلف سیاسی است اما حاصل سیاسی بازی و اظهارنظرهای غیرتخصصی، ماندگار و غیر قابل جبران است، همچنان که به هیچ شکل و با هیچ قیمتی نمی توان گونه های منقرض شده نظیر شیر و ببر را به طبیعت ایران بازگرداند.از همه کسانی که در این حوزه قلم فرسایی می کنند عاجزانه درخواست می کنم محیط زیست را قربانی گرو کشی های سیاسی نکنند. لطفاً این اندک باقیمانده حیات وحش ایران را وارد بازی های سیاسی نکنید!

مطالب مرتبط:

جای خالی گونه های جانوری و گیاهی بر روی پول رسمی کشور

گونه های جانوری کشور نپال روی اسکناس های این کشور

/ 1 نظر / 70 بازدید
نیلوفر

بازي زندگي، بازي بومرنگ‌هاست؛ انديشه‌ها، كردارها و سخنان ما دير يا زود با دقت شگفت‌آوري به سوي ما بازمي‌گردند.((فلورانس اسكاول شين))