لبخندها و آمارهایی به رنگ مرگ

 

آمارهایی که این روزها در مورد مرگ و میر در شهرهای بزرگ ارائه می شود واقعن وحشتناک است . نمی دانم آیا این آمارها در برنامه ریزی های دولت و مسئولان تغییری ایجاد می کند یا نه ؟! مسلمن در آمارهای بعدی می توان جواب این سوال را جستجو کرد ولی افسوس که بی توجهی به این آمار باعث مرگ افراد بیشتری خواهد شد .

چند روز پیش خانم جوادی ، رئیس سازمان محیط زیست به اصفهان آمده بود ، وقتی که در جلسه ای که با حضور خبرنگاران برگزار شده بود برای ایشان در مورد مشکلات ایجاد شده توسط صنایع آلوده کننده اصفهان و افزایش بیماریهایی نظیر سرطان ، ام اس ، بیماریهای ژنتیکی و .... توضیح می دادم با لبخند می گفت : این آقا دلشان خیلی پر است ...!

افسوس .

خبر زیر در خبرگزاری مهر آمده :

بر اساس آمار و ارقام سازمان بهشت زهرا در 9 ماه سال جاری از بین 37 هزار و 288 متوفی تهرانی تنها 14 نفر بر اثر مرگ طبیعی مرده اند و بیش از 98 درصد متوفیان به بیماریهای مختلف قلبی عروقی و سرطان مبتلا بودند.

به گزارش مهر، مطابق این آمار ابتلا به انواع بیماریهای قلبی اولین عامل مرگ شهروندان تهرانی طی 9 ماه اول سال جاری بوده است که ایست قلبی بیشترین درصد را در این میان شامل می شود و بعد از این عامل سرطانها عامل دوم مرگ تهرانیان است که این عوامل در طول 6 سال همواره ثابت بوده اند و ارتباط مستیقی با افزایش آلودگی هوا دارند.

نتایج یک تحقیقات تطبیقی در مرکز آمار اورژانس تهران نشان می دهد در مقایسه با سال گذشته بیماریهای تنفسی 7 درصد و بیماریهای قلبی 5 درصد در تهران افزایش یافته است.

این در حالی است که معاون فنی اورژانس تهران درباره این آمار گفته است: این آمار نشان دهنده این نیست که تنها آلودگی هوا باعث افزایش این بیماریها در این مدت نسبت به سال گذشته شده است .

دکتر سید رضا معتمدی افزایش جمعیت و گسترش  پایگاههای اورژانس از عوامل بالارفتن آمار این بیماریها دانسته است و عامل افزایش بیماران تنفسی و قلبی صد در صد تنها آلودگی هوا نیست.

با این همه بررسیها نشان می دهد با توجه به ناسالم بودن هوا در مقیاس پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت در سال 85 شهر تهران 330 روز آلوده بوده و در این سال 40 هزار و 954 ماموریت اورژانس تهران به جهت بیماریهای قلبی و عروقی انجام شده که در سال گذشته این ماموریتها 16 درصد افزایش یافته است.

در 9 ماه سال جاری 6 هزار و 249 شهروند تهرانی دچار ایست قلبی شده اند که این آمار در مقایسه با 12 ماه سال گذشته چند برابر افزایش داشته است به گونه ای که در تمام سال گذشته تعداد متوفیان بر اثر ایست قلبی 5 هزار و 698 نفر بوده است. از سوی دیگر آمارهای منتشر شده توسط سازمان بهشت زهرا نشان می دهد تعداد فوت شدگان براثر مرگ طبیعی در سال گذشته  که کارشناسان سلامت بین آن و کیفیت زندگی شهروندی ارتباط مستقیم قائل می شوند از بین 50 هزار و 815 نفر تنها 30 نفر بوده است که این آمار از تعداد متوفیان 12 ماه سازمان بهشت زهرا استخراج شده است.

/ 6 نظر / 7 بازدید
سحر

سلام اگه دوست داشتی بیا با هم بنویسیم جات تو جمع ما خیلی خالیه.

سلول

این خانم جیبشان خیلی پر است ...! [نیشخند]

سلول 2

یعنی دیگه فاتحه’ هممون خوندس ! میشه آدم جلوتر واسه خودش رحمت بفرسته ؟؟!!

جمال

[ناراحت] خجالت باید بکشه..

مرد خاکی

با درود... هنوز هم آمار دقیق رو منتشر مرده های هوای آلوده رو منتشر نکردند...باید زیاد باشه... باز شما فکر کنم 2 سال از عمرتون کم شد ما که 5 سالمون رفت[ناراحت] پیروز باشید[گل]