قهرمانی جوانان والیبالیست ، تجمع جوانان دوستدار محیط زیست

6bmo5g0.jpg

تجمع دیروز اتفاقی بزرگ بود

اخبار و گزارشهای تجمع دیروز که در اعتراض به سیاستهای سازمان محیط زیست برگزار شد را در خبرگزاریها، روزنامه ها و از همه بهتر و کامل تر در وبلاگهای زیست محیطی خوانده و دیده اید و نیازی به توضیحات بیشتر نیست.

تجمع دیروز اتفاق بزرگی بوده و است ، اتفاقی که در صورت بررسی می تواند گره گشای دوستداران محیط زیست در حرکتها و اقدامات بعدی باشد و به همین خاطر همه ی دوستان عزیز را دعوت می کنم که در این زمینه بنویسند و همفکری کنند.

در تجمع دیروز جوان بودن معترضان بسیار جلب توجه می کرد. این مسئله اتفاق خوشایندی است که باید مورد توجه قرار گیرد و روی آن سرمایه گذاری کرد. خوشبختانه حفظ محیط زیست به یکی از دلمشغولی های جوانان امروز تبدیل شده و این مسئله را بخوبی می توان در بدنه ی سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی مشاهده می کرد.

قطعاً همزمانی قهرمانی جوانان والیبالیست و تجمع جوانان دوستدار محیط زیست اتفاقی بوده است ولی می تواند نشانه ی خوبی باشد از مردان و زنان فردای ایران ؛ جوانانی که برای اولین بار در تاریخ ورزش کشور در یک رشته ی تیمی قهرمان می شوند و جوانانی که برای اولین بار در تاریخ کشور حفظ محیط زیست یکی از بزرگترین دغدغه هایشان است ...

واضح است که برای برگزاری تجمع دیروز تبلیغ خاصی صورت نگرفت همچنین به واسطه زمان بسیار کم ، امکان تبلیغ برای کسانی که اطلاع داشتند سلب شده بود به علاوه اینکه موقعیت مکان آن ونیز تعطیلات آخر هفته باعث شده بود که بسیاری از دوستان نتوانند در این برنامه حضور داشته باشند ولی با همه ی این اوصاف حضور حدود 100 نفر از دوستداران محیط زیست وطن در عصر یخبندان فعالیتهای اجتماعی باعث خوشحالیست .

در مورد تجمع دیروز باز هم خواهم نوشت...

پی نوشت:

بهنام همایونی عزیز وعده داده در وبلاگش عملکرد حکومتی سازمان محیط زیست را رمز گشایی کند و از پشت برده اتفاقات این سازمان بگویید. مشتاقانه منتظر خواندن مطالبش هستم.

عکسهای خانم مریم خزائلی را نیز ببینید. او برای حضور در این تجمع از اصفهان به پردیسان آمده بود!

گزارش تصویری پیام احتسابیان

گزارش ایسنا

گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی

 


 

خواسته حاميان مستقل محيط زيست شركت كننده در اين گردهمايي

...کوتاهی در بهره برداری صحیح ، عصیان و مایه کفر الهی است ، زیرا شکر نعمت الهی عبادت است (سوره حدید آیه 70 )

بنابر اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران صراحتا " فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند" ممنوع است ، در سياستهاي كلي نظام ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري ، آمايش سرزمين مبتني بر اصولي از جمله "حفاظت محيط زيست و احياي منابع طبيعي" بعنوان يكي از خط مشي هاي كلي نظام تعيين شده ، در سند چشم‌انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ايران " پايدار سازی فرآيند توسعه با تكيه بر حفاظت از محيط‌زيست و بهره‌برداری بهينه از منابع" و " تحقق توسعه پايدار مبتنی بر دانايی در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زيست‌محيطی كشور به نحوی كه ضمن ارتقای كيفيت زندگی، حقوق نسل‌های كنونی و آينده نيز محفوظ بماند " بعنوان سياست‌های كلی نظام در رابطه با منابع طبيعی و محيط‌زيست تعريف شده و در فصل پنجم از بخش دوم قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور - كه به تصويب مجلس شوراي اسلامي و تاييد مقام معظم رهبري نيز رسيده است - بطور جدي و مبسوط بر "حفظ محيط زيست" تاكيد شده است ، اما متاسفانه شاهد هستيم اين قوانين و ضوابط بطور مكرر و در موارد بسيار نقض شده و مي شوند . اين روند بي توجهي و تجاوز به حقوق محيط زيست كه همانا حقوق عموم مردم و نسلهاي آينده است ، به ميزان نگران كننده اي افزايش يافته است و با كمال تاسف بايد گفت ديدگاه مديريتي عجولانه و ناپايدار حاكم گرديده و مصالح عمومي و حقوق آيندگان قرباني اشتباهات ، خودرايي ها و ندانم كاريهاي امروز عده اي مي شود . لذا ما دوستداران محيط زيست وطن و حاميان توسعه پايدار و سربلندي و پيشرفت حقيقي – و نه زودگذر و مقطعي – كشور ، خواهان تحقق اصل پنجاهم قانون اساسي و قوانين مربوطه فوق الذكر هستيم .

از جمله موارد نقض اين قوانين كه ما شركت كنندگان در اين گردهمايي بطور جدي مراتب اعتراض خود را به سازمان محيط زيست اعلام داشته و خواهان احقاق حقوق عمومي پايمال شده ، توقف سريع روند تخريب ، احياي پايداري زيست بوم و جبران صدمات وارد شده به منابع ملي هستيم ، در ذيل يادآوري مي گردد :

1. تخريب گسترده در پارك ملي خجير : عبور لوله گاز ، تعريض جاده و عبور اتوبان ، موارد مكرر زمين خواري ( به تاييد سازمان بازرسي كل كشور )، فعاليتهاي وزارت دفاع در محدوده پارك ملي ، آتش سوزيهاي گسترده و مشكوك

2.  تخريب گسترده در پارك ملي سرخه حصار : پرونده شهرك غيرقانوني زيتون ، تغييركاربري اراضي پارك ملي در محدوده ده تركمن ، رزمايشهاي نظامي در محدوده پارك ملي ، آتشسوزيهاي گسترده و مشكوك ، بهره برداري معدن ، عبور خط لوله نفت

3. مشكلات زيست محيطي وكاهش قابل توجه سطح آب درياچه اروميه در نتيجه سد سازيهاي ارزيابي نشده

4.  عبور جاده از پارك ملي لار و منطقه حفاظت شده البرزمركزي ( اين موضوع پيش از اين طي نامه اي به امضاي 144 تن از اساتيد و نخبگان منابع طبيعي و محيط زيست كشور بطور مفصل به استحضار رياست محترم جمهور و رييس سازمان محيط زيست رسيده است )

5. تغييركاربري و تبديل گسترده جنگلها و مراتع در منطقه حفاظت شده البرز مركزي شمالي ( از جمله منطقه كجور و ... ) و منطقه حفاظت شده البرز مركزي جنوبي ( از جمله در حوزه سد لتيان و سد كرج )

6. پارك ملي گلستان : تخريب جنگلها و مراتع كه پيامد آن سيلهاي ويرانگر بوده ، تعريض جاده و احداث اتوبان از ميان پارك ملي

7. مسائل زيست محيطي تالاب انزلي

8. مسائل زيست محيطي ميانكاله

9. مسائل زيست محيطي پارك ملي كوير

10. مسائل زيست محيطي مناطق حفاظت شده كرانه خليج فارس و درياي عمان از جمله جنگلهاي حرا و پارك ملي نايبندان

11. ادامه روند تخريب در جنگلهاي بلوط غرب و آتش سوزيهاي اخير

و ساير موارد كه بطور مكرر در رسانه هاي زيست محيطي مطرح شده و پيش از اين به استحضار مسئولين محترم رسيده است .

در اين مرحله ، حضور ما و نگارش اين بيانيه مصداق اصل " امربه معروف و نهي از منكر" بوده و پس از اين ، حق نظارت ، پيگيري خواسته ها و اقامه دعوي را بر خود محفوظ مي داريم .

/ 4 نظر / 12 بازدید
حسام الدين

درود بر شما. تعبير عصر یخبندان فعالیتهای اجتماعی برای شرايط امروز جامعه مدنی و سازمان‌های غيردولتی مان خيلی مناسب بود. موفق باشی. همه با هم می‌توانيم

طراحی با طبيعت

خوب نوشتيد آقای سليمی خوب

homan

فقط آرزوی موفقيت برايتان دارم