اتفاق خوب زیست محیطی – مطبوعاتی

85dxaok.jpg

امروز برای اولین بار تیتر اول دو روزنامه استان اصفهان به محیط زیست اختصاص داشت.

روزنامه "نسل فردا " تیتر زده بود : درختان خیابان آذر قطع نمی شوند .

و روزنامه "اصفهان زیبا" نیز تیتر زده بود : اصفهان صنعت پاک ندارد .

فارغ از مطالب آنها ، اینکه دو روزنامه استانی تیتر اول خود را به محیط زیست اختصاص داده اند جای خوشحالی دارد. البته در مورد تیتر روزنامه نسل فردا و تکذیب خبر قطع نکردن درختان آذر باید بگم که متاسفانه بیش از 20 درخت چنار حدوداً 150 ساله در این محل قطع شده ولی ظاهراً پس از تجمع و درج خبر اون در سایتها و روزنامه ، مردم فشار زیادی به شهرداری آوردن و مدیر هماهنگی امور مناطق سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری در مصاحبه ای با این روزنامه خبر قطع درختان رو تکذیب کرده . اگر این خبر به معنی آن باشد که دیگر قرار نیست درختی قطع شود ، می تواند درست باشد ولی اگر به این معنی است که درختی قطع نشده ، تکذیب قطع درختان کذب است و عکس درختان قطع شده وجود داره و این مسئله رو همه ی مردم محلی میدونن.  

روزنامه "اصفهان زیبا" هم مصاحبه ای با مدیر کل محیط زیست استان اصفهان انجام داده و ایشان در این مصاحبه ضمن اشاره به فاجعه آمیز بودن وضعیت هوای اصفهان ، گفتن که در اصفهان صنعت پاک وجود نداره. اینکه مدیر کل محیط زیست به صراحت در برابر صنایع بسیار بزرگ اصفهان که ادعای داشتن انواع گواهینامه های سبز و ISO های مختلف رو دارند ، موضع می گیرند  ، جای تقدیر داره و باید امیدوار که اینگونه مصاحبه ها ادامه داشته باشه . همچنین درج این خبر در روزنامه ای که وابسته به شهرداری اصفهانه و طبیعتاً بسیار محافظه کارانه عمل می کنه بازم جای خوشحالی داره .

به نظر من پرداختن این دو روزنامه به این موضوعات ، اتفاقی نیست . در پس توجه این دو روزنامه به محیط زیست ، ردپای "مجله زندگی سالم " و " سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی اصفهان" به چشم می خورد و این مسئله اتفاقی بسیار شیرین و خوشایند است .

کسانی که با حال و هوای سیاسی – اجتماعی اصفهان آشنایی دارند می دانند که اصفهان به " میدان مین" معروف است و کوچکترین رفتاری که باعث به خطر افتادن منافع سیاسی و اقتصادی عده ای شود با واکنشهای شدیدی مواجه می شود ولی خوشبختانه تلاشهای سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی طی ده سال گذشته و حضور مثبت و سازنده مجله زندگی سالم طی یکسال گذشته باعث شده که امروز بحث محیط زیست مورد توجه مدیران استانی قرار گیرد. طرح مباحثی از جمله : آلودگی آب آشامیدنی اصفهان ، آبیاری محصولات کشاورزی اصفهان با پساب تصفیه خانه های فاضلاب و نیز مسائلی از جمله پایتختی اصفهان در بیماریهای MS ، سرطان و بیماریهای کلیوی ، هر چند در ابتدا با واکنشهای شدید بعضی از مدیران و شکایت های مختلف مواجه شد ، اما راه را برای دیگر نشریات استانی باز کرده تا با جرات و جسارت به طرح این موضوعات بپردازند. جا دارد به عنوان یک شهروند دوستدار محیط زیست به آقای محمد رضا محبوب فر ، مدیر مسئول شجاع و دلسوز این نشریه تبریک بگم.

در این روزهایی که محیط زیست ، مطبوعات و سازمانهای غیر دولتی بیش از پیش با کم لطفی مواجه می شوند و این مسئله باعث دلسردی و خستگی افراد فعال در این حوزه ها شده است اتفاق خوب زیست محیطی – مطبوعاتی امروز نشانه بسیار خوب و امیدوار کننده ای است.

 

پی نوشت:

یک روز بعد از نوشتن این پست یکی دیگر از روزنامه های اصفهان گزارشی در مورد درختان خیابان آذر نوشت.


/ 11 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ژاله

عکس تجمع اصفهانی ها را برای قطع نکردن در روزنامه ديدم.... درضمن اميدوارم هم شهری های عزيزت همينطور که به فکر دار و درخت هستند به فکر گربه ها و پرنده های گرسنه هم باشند..

سقوط اکسپرسيونيسم

هاهاهاهاهاهاهاها... کامنتت در وبلاگ OnlyDog (وبلاگ انوشه) رو خوندم. اين همه لينک دادی به انجمن های حمایت از حيوانات در سرتاسر دنيا. تا حالا چيزی ازشون خوندی؟ تا حالا در مورد صنعت پوست چيزی خوندی؟ خيلی نگرانی که يه وقت مردم کشورت خدايی نکرده نرن و از خارج پوست وارد کنن و اينجوری به اقتصاد کشورت صدمه بزنن؟ واقعا که مسخره است. حال آدم از فعالانی مثل شما به هم می خوره. البته اگه بشه به شماها گفت فعال!

سقوط اکسپرسيونيسم

مثل اینه که هیتلر بیاد و همه ی انسان ها به جز نوع خودش رو به بیگاری بکشه، ازشون تا دم مرگ کار بکشه، از همه ی حقوقشون محرومشون کنه، در آزمایشگاه های پزشکی شکنجه شون بده... و یکی مثل تو که ادعای طرفداری از این آدم ها رو داره بیاد و بگه: با اینکه من طرفدار حقوق این انسان هام ولی این کار هیتلر خدمت بزرگی به علم، اقتصاد کشور، بازسازی کشور، رفاه مردم و... هست. حالا زیاد هم ناراحت نشیا. من فقط خواستم که خودمو سانسور نکرده باشم. آخه می دونی چیه؟ بعضی ها نمی دونن چی داره دور و برشون می گذره، به اینا می گن نادان. بعضی ها هم که می دونن چه خبره، خودشونو به اون راه می زنن. به اينا می گن جنايتکار! حالا يه نگاه به عنوان وبلاگت بنداز... حالا به اين فکر کن که تو جزو کدوم يکی از اينايی... من اصلا آدم خوبی نيستم. من حرفم رو رک و رو راست توی صورتت می گم. اصلا هم فکر نکن که دارم ازت انتقاد می کنم. من دارم بهت می گم اگه تو ايني هستی که می گي، من فقط ازت بيزارم! حالا برو ببين چرا طرفداران محيط زيست در همه جای دنيا (مثل اينکه ايران استثنا هست) وگن هستن و بر عليه صنعت پوست و هر سوء استفاده ی دیگه ای می جنگن... باشه؟

ُسپهر سلیمی

در جواب : سقوط اکسپرسيونيسم نمی دانم چه چیزی باعث شده که اینگونه آشفته شوید و در اینجا و وبلاگ "به کجا پناه ببریم" با کلماتی همچون بیزارم! و مسخره! حالتان ! از آدمهایی مثل من به هم بخورد؟! در مورد مطلبی که در وبلاگ به کجا پناه ببریم در مورد پرورش کروکدیل نوشته شده بود، هنوز هم بر این باورم که پرورش این حیوانات در محیط های مصنوعی می تواند باعث شود که شکار آنها در طبیعت کاهش پیدا کند و به بقای نسل این حیوانات کمک شود . تا وقتی که حتی یک نفر در دنیا هست که به پوست علاقه مند است باید روشهایی برای تامین پوست تعریف کرد وگرنه این افراد از راه شکار بی رویه به هدف خود می رسند. در مورد گیاهخواری ، جای بحث بسیارزیادی وجود دارد ولی این دلیلی نمی شود که شما کسانی را گیاهخوار نیستند به چشم دشمن محیط زیست و حیوانات ببینید . باید در حال حاضر به دنبال تقویت نقاط اشتراکمان در زمینه های محیط زیست و حمایت از حیوانات باشیم و اگر کسی در زمینه ای با ما اختلاف نظر دارد اینگونه بی ادبانه برخورد نکنیم.

ُسپهر سلیمی

ادامه در جواب : سقوط اکسپرسيونيسم هدف از گذاشتن نظر در وبلاگها و ابراز لطفتان به بنده را ، سانسور نکردن خودتان اعلام کرده اید.! در صورتیکه با کمال احترام باید عرض کنم که شما "عین سانسور " هستید ؛ نامتان نا مشخص و صورتتان پوشیده است !!! ... رهر آنست که آهسته و پیوسته رود ...

ُسپهر سلیمی

ادامه در جواب : سقوط اکسپرسيونيسم در زمینه حمایت از حیوانات و بطور کلی حفاظت از محیط زیست باید با نگاهی باز و جامع به این قضیه نگاه کرد ، برخوردهای هیجانی و نا عاقلانه که ناشی از احساسات زودگذر است نمی تواند ما را به جایی برساند . در روزگاری که عده ای دوستداران محیط زیست را ، دشمن کشور و اجنبی معرفی می کنند رفتارهای نسنجیده باعث می شود که دیگر کسی نتواند کلامی راجع به محیط زیست صحبت کند . برای شما به عنوان کسی که خود را دوستدار حیوانات معرفی می کنید احترام قائلم ، اما نمی دانم تا بحال برای حمایت از حقوق حیوانات با یکی از مدیران شهر یا استان و یا نماینده ای از مجلس صحبت کرده اید؟! اگر قرار باشد اینگونه و بصورت افراطی بخواهیم از حیوانات حمایت کنیم هیچ توجهی به ما نمی کنند و به هیچ جا نمی رسیم . برای حمایت از محیط زیست و حیوانات باید به میان مردم آمد و این فرهنگ را به تدریج در میان آنها ترویج داد ، روشهای زیر زمینی که عموماً غیر قانونی نیز هستند (نظیر آنچه که شما در وبلاگتان به آن می پردازید) ابداً با فرهنگ ما سنخیتی ندارد و نه تنها جواب نمی دهد ، بلکه نتیجه منفی دارد.

تقی زاده ـ مطالعات زيستی

سلام دوست عزيز من شما را لينک کردم وبلاگی با مطالب مفيد داريد. آيا مايل به تبادل لينک هستيد؟ موفق باشيد.

جمال

سلام اينم مزد زحمات شما و مردم خوب اصفهانه