یک سوزن به خودمان ؛ ما و میراث آن کبوتر بی نوا !


ماجرای کبوتر بی نوایی که در روز مسابقه تیمهای فوتبال استقلال و تراکتور سازی توسط تماشاگری انسان نما کشته شد را همه می دانیم.

امروز در حین وبگردی دیدم در سایت انجمن حمایت از حیوانات در این خصوص مطلبی نوشته شده با عنوان : با تلاش انجمن ورود کبوتر به ورزشگاه آزادی ممنوع شد !

شخصاً به عنوان یک دوستدار حیوانات و بطور کلی کسی که چند سالی در سازمانهای غیر دولتی فعالیت کرده ام ، آرزو دارم انجمن های غیر دولتی ما روزی به جایگاهی برسند که با صدور یک بیانیه غیر الزام آور بتوانند مانع از انجام عمل خطایی در جامعه شوند اما تا رسیدن به آن آرزو راه درازی در پیش است.

مرگ آن کبوتر بی نوا باعث تحریک احساسات بسیاری از هموطنانمان شد و بسیاری از رسانه ها به آن پرداختند و در این میان صدور بیانیه از سوی باشگاه استقلال و همچنین پوشش خبری این مساله در صدا و سیما و بویژه برنامه 90 باعث شد ده ها میلیون نفر از هموطنانمان در جریان این اتفاق ناگوار قرار گیرند. دیدن صحنه های مرگ این کبوتر بی نوا از رسانه های مختلف بهانه ای شد برای یادآوری مظلومیت حیوانات سرزمینمان و رفتارهای ضد انسانی با حیوانات.

تنفر از حیوانات آزاری و جلب توجه عمومی نسبت به سرنوشت کبوترهایی که به ورزشگاهها برده می شوند میراثی است که مرگ آن کبوتر بی نوا برای دوستداران حیوانات به ارمغان آورده شده است. تصویر بدن بی جان آن کبوتر در پیست دومیدانی ورزشگاه آزادی از هزاران بیانیه و صدها نامه و مصاحبه تاثیرگذار تر بوده است و آن کبوتر بی نوا با مرگش این میراث را برای ما به یادگار گذاشت و بر ماست که پاسبان آن میراث باشیم .

مردم قاضیان عادل و هوشیاری هستند و بزرگترین سرمایه سازمانهای غیر دولتی در این روزها ، اعتماد مردم است .

 

/ 16 نظر / 65 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سونیا

اگه انجمن حمایت از حیوانات بیانیه نداده بود و با چندین روزنامه و خبرگزاری مصاحبه نکرده بود چطوری صدایه شما به گوش مسئولین می‌رسید؟ و در ضمن خانم ژاله فطوره چی که جایزه خروس سپید به شما تعلق گرفت. برام به عنوان یک حامی حیوانات جایه سوال بود که بر چه معیاری جایزه به شما تعلق گرفت. با گشت وگذار در وبلاگ‌ها و وب سایت های حمایت از حیوانات به این نتیجه رسیدم که شما در حرافی و انتقاد بی اساس از انجمن حمایت از حیوانات بسیار ماهرید اما در عمل...

پرنیاز

سونیای محترم (اگر اسم واقعی شما همین باشه). نفس اهدا’ این جایزه قشنگ بود که از طرف یک عده انسان واقعی و سبز اندیش و عاشق طبیعت و محیط زیست و حیوانات مملکت به ژاله جان داده شد. انجمن حمایت از حیوانات چه عمل مثبتی تا بحال انجام داده.

سونیا

پریناز عزیز چرا باید اسمم واقعی نباشه؟ شما کارهای مفیده خانمه ژاله رو لطفاَ برایه من بگید تا من کارهایه مفیده انجمن رو به عنوان یک عضو در انجمن حمایت از حیوانات ارائه بدم.

سونیا

در ضمن اين جايزه از طرف نمايندگي انجمن حمايت از حيوانات در اصفهان به ايشون اهدا شده

سعید

من فکر می کنم این مشاجرات هیچ نوع سازندگی نداره. اصلا چه اهمیتی داره که چه کسی یا چه نهادی باعث اینکار شد؟ مهم اینه که یک اقدام مثبت انجام گرفت و اگر ما واقعا نیتمون کمک به حیوانات باشه بایدخوشحال باشیم .. این منیت ها که من بودم و تو نبودی واقعا چه حاصلی داره؟

پريناز

خانم سونیا لطف کنید یک ا یمیل آدرس یا اگر وب لاگ دارید برای من بگذارید تا تمام کارهای خانم فتوره چی را براتون بنویسم. این محل متعلق به شخص دیگریست . درضمن آدرس ایمیل و وب لاگ ناچیز من اینجا هست دوست داشتید آنجا با هم بحث کنیم. درضمن بقول آقای درویش و سعید خان چه فرقی داره کی اینکار را کرده باشه اگر همه با هم متحد باشیم خیلی کارهای بیشتری میشه انجام داد برای حیوانات بیزبان. در ضمن خوشحال میشم شما هم لطف کنید کارهائی را که طی این سالیان دراز انجمن انجام داده برای ما لیست کنید. اگر انتقادی به کارهای انجمن محترم شده از طرف خیلی ها بوده نه تنها یک نفر.

دوستدار حیوانات

تذکر بجایی بود . نباید از موقعیت به نفع خودمون سواستفاده کنیم

حسین . امیریه

دوست عزیز حکایت تلخ کبوتران را هر بار در وبلاگی میبینم بینهایت غمگین میگردم که در خانه پدری عطوفتها این چنین برباد رفته اند متاسفانه باید اذعان بذارم که از دهه چهل تا هجرتم از تماشاگران فوتبال در امجدیه و صدهزار نفری بودم که قبل از انقلاب هرگز شاهد چنین چیزی نبودم باز متاسفانه بعد از انقلاب پای کسانی به استادیومها باز شد که با ورزش وروح جوانمردی آن بیگانه بودند مانند کسانی که اداره اش را بدست گرفتند باری لطفا در این مورد بیشتر بنویسید شاید تاثیری داشته باشد و روح جوانمردی به استادیومها برگردد

رضا شیرازی

سپهر عزیز به چشم ... به گوش می گیرم ... ولی متاسفانه خود انجمن باعث این مسائل شد ... باور کن فعالیت انجمن فقط معطوف به چند نفر هست ... بقیه افراد متاسفانه در فضای مجازی عضو هستند ، البته به حق از فعالیتهای آقای باقری عزیز ( روابط عمومی ) نمی توان گذشت ، حداقل کار ایشان حضور در خیلی از جا ها بوده است .مسئله به حضور افراد در فضای مجازی است که هیچ گونه فایده ای ندارد . اگر گله ای هم بود فقط و فقط در جهت بهبود بود .. من قصد بی احترامی به اشخاص را ند ارم و نخواهم داشت ولی باید قبول داشته باشیم آقای آل داوود عزیز بیشتر ژورنالیستی عمل می کنند ... و این هیچ فایده ای در فضای غمبار وارد بر محیط زیست و محیط جانوری ایران ندارد ...... با آحترام رضا شیرازی

مهشید

خوشحالم که بالاخره یه کاری در این مملکت شروع شد وبه نتیجه رسید. از زحمتهای شما و بقیه دوستانی که دراین امر سهیم بودند هم ممنون.