اصفهان میزبان بیابان!

350px-Gobi_Desert.jpg

روزهای پایانی تابستان سال گذشته هوای آسمان اصفهان در بعدازظهرها غبار آلود بود و این پدیده ای است که طی سالهای گذشته افزایش داشته است. دکتر حمیدرضا کریم زاده، مدیر گروه مرتع و آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان طی سال های اخیر مطالعاتی در زمینه رشد بیابان و ذرات معلق حاصل از آن در منطقه شرق اصفهان داشته اند و با روی باز نتایج تحقیقات خود را برای « ماهنامه زندگی سالم»توضیح دادند.

دکتر کریم زاده گفت: مطالعات نشان می دهد منطقه سگزی که در حال حاضر کانون فرسایش خاک شده و ایجاد بحران می کند روزگاری پوشش چمنی داشته و آب بالا دست آن پس از آن که مورد استفاده کشاورزان قرار می گرفت در سگزی که در گودترین نقطه منطقه واقع شده جمع می شود. و ایجاد چمنزار می کرده. در فصول خشک آب، املاح خشک را به سطح می آورده ولی چون چمنزار بود، نمک و املاح در سطح خاک دیده نمی شدند ولی در سال های گذشته با حفر چاه های عمیق و افزایش جمعیت که باعث برداشت زیاد آب و کاهش سطح آبهای زیر زمینی شد، پوشش گیاهی از بین رفته و بیابان چهره خود را نمایان کرده است.

وی افزود: نتایج آزمایشات نشان داده اندازه ذرات گرد و غبار این منطقه اکثراً کمتر از 63 میکرون دارای EC 10 تا بیشتر از 55 و میزان گچ بعضی از ذرات بالغ بر 70% بوده است. همچنین میزان جابجایی خاک در منطقه سگزی بطور متوسط 1600 گرم در یک متر مربع طی یک روز بوده است که قابل توجه می باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: جهت وزش باد در اصفهان عمدتاً از جنوب غربی است ولی در ماه های خرداد، مرداد و شهریور جهت وزش باد از شرق و شمال شرقی است که باعث می شود گرد و غبار ایجاد شده در شرق اصفهان که حاوی عناصر سمی، شوری، عوامل بیماری زا و عناصر سنگین است وارد مرکز شهر اصفهان شود و به همین دلیل است که در این ماهها هوای شهر به ویژه در ساعات 15 تا 17، تیر و همراه گرد و خاک است. وی همچنین در مورد میزان نفوذ و گسترش این ذرات گفت: ذرات گرد و غبار می توانند تا فاصله 800 کیلومتر جابجا شوند.

دکتر کریم زاده در گفتگو با «زندگی سالم» افزود: در بررسی که توسط اشعه X و میکروسکوپ الکترونی انجام دادیم، متوجه شدیم یک کانی رسی به نام «پالیگووسکایت» که حالت الیافی و سوزنی شکل دارد و درشتی آن در حد میکرون است به میزان بسیار زیادی در ذرات گرد و غبار وجود دارد که به راحتی در نسوج بدن نفوذ می کند و عامل ایجاد آسم و حساسیت های مختلف است.

وی وجود معادن گچ، شن و کوره های آجر پزی در منطقه که به طور غیر اصولی و بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی اقدام به این کار می کنند را عامل گسترش و ایجاد بیابان در شرق اصفهان می داند.

دکتر کریم زاده گفت: باید برداشت گچ و شن از معادن منطقه متوقف شود و برای صنایع به دنبال مکان دیگری بود. همچنین می توان با کاشت درختچه های طاق و قره داغ، خاک را حفظ کرد و از پساب تصفیه شده تصفیه خانه شمال غرب اصفهان برای حفظ رطوبت خاک منطقه استفاده کرد تا از تخریب خاکی که برای ساختن یک سانتی متر مکعب آن 300 سال زمان لازم است جلوگیری کرد.

وی بیابان زایی و هجوم بیابان به شهر اصفهان را بحرانی جدی برای محیط زیست استان می داند که می تواند باعث کاهش تولید غذا، کاهش حاصلخیزی خاک، افزایش هزینه های اجتماعی مانند مهاجرت روستائیان، افت کمی و کیفی ذخایر آب و در نهایت قحطی و خشکسالی شود و وقوع سیل در شهرستان کاشان را نمونه ای از اتفاقاتی می داند که در صورت بی توجهی به تغییرات اقلیمی و محیط زیستن در آینده شاهد تکرار آن خواهیم بود.

چاپ شده در شماره 10 ماهنامه زندگی سالم

/ 6 نظر / 12 بازدید
آرش و فربد

salam سلام وبلاگ جالبی داری اگه می شه یک سر به وبسایت من بزن نظر یادت نره منون می شم بای

هاشم فردوئی

سپهرسليمی سلام با تشكر ازتوجه شما به محيط زيست . خانم ابتكار يكی از متفكرين جهان اسلام است كه پی جوی تحقق اسلام امام خمينی است همينكه اهتمام به پيگيری اينگونه امور به هرنحوی می نمايد به وظيفه اش عمل كرده است ونتيجه فرع بر انجام وظيفه است . اگر با رای ايشان قاليباف شهردار نمی شد تصور می كنی‌ چه كسی شهردار می شد حتی المقدور يك فرد دگم انديش . پس تفاوت نظر شهردار وشورا را داور متخصص داوری نمايد مطلق انديشی كاری ازپيش نمی برد zatun.persianblog.ir

وحيد نوروزي

سلام..." يادم مي آيد جبهه سبز ايران در يكي از نمايشگاهها تمام غرفه خود را سياه پوش كرده بودند و اعلام مي كردند به خاطر بي توجهي مقامات كشور به محيط زيست عزادار هستند.يا در يك سال يكي از تشکلهای مردمی چند تا هندوانه در غرفه گذاشته بودند و يكي از اعضاي آن با انداختن دستمال دور گردن خود مرتب خبر از حراج محيط زيست ميداد...بدو بدو حراجه....بدو بدو ارزونش كرديم.....يا انجمن حمايت از ..........." بقیه اش را میتوانید در صورت تمایل در وبلاگم بخوانید.

شنگول خان

همتون بدانيد و آگاه باشید اين 2 شکارچی ... امان صيادی و سپهر سليمی بسيار بی تربيت و بی فرهنگ هستند .. من در يکی از وب لاگها ديدم کلمات رکيکی را که اين امان صيادی که خير سر ننش تازگیها پدر هم شده نوشته و به چند وبلاگ نویس مونث کلی توهين کرده... خاک تو سر هر چی مرد اينجوريه.. باور نميکنی به وب لاگ زير مراجعه کن ava-fakhte.blogfa.com

ژاله

آقا سپهر عزيز.. شما نگران نباش..پرواضح است که فامیل شما را اشتباها بخاطر تشابه اسمی نوشته.. من فوری فهمیدم.. راستش شاید چون خودم از کسانی هستم که مورد اهانت این ۲ شکارچی واقع شده.... ولی برای من یکی اصلا مهم نیست. درهرحال شما را همه میشناسند و همه دوستتان دارند... اين شنگول خان هم فکر کنم خيلی بيکاره و ميخواد از اين راه سربه سر گذاشتن بقيه کمی اوقات فراغت خودش را پر کنه