حساب‌كشی صريح خاتمی از دولت نهم

نمی خواهم در این وبلاگ مطلبی سیاسی بنویسم ولی احساس می کنم آنقدر اوضاع نابسامان است و شعارهای عوام فریبانه و صحبتهای غیر واقعی به خورد مردم می دهند که لازم است هر از گاهی برخی از واقعیات بیان شود ، حتی اگر فقط یک نفر بخواند و آگاه شود باز هم خوب است : KhatamiMalezi.jpg

با دفاع دقيق و آماری از عملكرد دوران اصلاحات انجام شد:

حساب‌كشی صريح خاتمی از دولت نهم

متوسط درآمد نفتی ایران در آن دوره؛ بیست و یكی دو میلیارد دلار در سال یعنی حدود 160 یا 170 میلیارد تومان در هشت سال بود. با این درآمد 15 میلیارد تومان هم ذخیرة ارزی در حساب برای دولتی گذاشتم كه هم‌اكنون سركار است و بعد از آن قیمت‌ نفت تقریبا سه برابر شده است اما در این میان بخش خصوصی چقدر رشد كرده است؟

نوروز: رییس جمهور سابق كشورمان گفت: معتقدم در همه مواردی كه در آن خطاب به ملت و گذشته شده و یا مطالب نادرستی كه به مردم بیان می‌شود، باید در ازای ارایه آن ، میزگرد گذاشته و مناظره یا بحث شود تا مردم غافل نمانند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی كه در جمع مدیرمسوول، دبیران و روزنامه‌نگاران روزنامه سرمایه صحبت می‌كرد با اشاره به ضرورت توجه به علم و تفاوت‌های بین علوم اجتماعی و علوم دقیقه گفت:«یكی از مشخصات دنیای امروز اعتبار دادن به علم است و البته یك مشكل در این میان وجود داردو آن هم این است كه بخواهیم علم را جای دین قرار دهیم و یا بالعكس؛ بلكه باید توجه داشت كه علم و دین هركدام جای خودشان هستند و دین واقعی هم دینی است كه مخالف با علم نیست.»

رییس بنیاد باران همچنین اظهار كرد:«در زندگی روزمره نیز این كه علم میدان‌دار باشد و كار كارشناسی در امور انجام بگیرد این مساله پذیرفته شده است، تجربه هم نشان می‌دهد كسانی كه به علم در زندگی خود اعتبار بدهند، موفق‌تر خواهند بود وما نمی‌توانیم در مقابل این مساله بایستیم. بنابراگر بخواهیم اقتصاد خوبی داشته باشیم باید به علم و كاركارشناسی با معیارهای علمی توجه كنیم و به خاطر این كه الگوی ما در كشور با الگوی برخی كشورها ممكن است متفاوت باشد، ما نباید با علم مخالفت كنیم، كه در این مساله نیز آمار خیلی مهم است.

خاتمی تصریح كرد:«یكی از مشكلاتی كه ما داریم، آمار است ؛‌ سیاسی شدن مسایل سبب می‌شود كه جامعه از علمی شدن دوری كند و آمار درستی وجود نداشته باشد.» ؛ «اگر خدای ناكرده مشكلی پیدا كردیم برای رفع آن در معیارهای آمارگیری و آمار دست‌كاری كردیم، ممكن است برای یك مدت برخی از مسایل پوشیده بماند و یا برخی از اشكالات را انكار كنیم. اما واقعیت این است كه این مساله مشكلات را حل نمی‌كند.»

وی با اشاره به مساله ای مثل تورم خاطرنشان كرد:«اگر در جامعه تورم وجود دارد و بالاتر از ان احساس فردفرد جامعه هم این است كه تورم وجود دارد و مردم عادی هم تورم را در هنگام خرید خود احساس می‌كنند. حالا شما آمار بدهید كه تورم وجود ندارد و یا تغیری در معیارهای علمی بدهیم که نتیجه دلخواه ما را بدهد؛ اما آن واقعیت از بین نمی‌رود.»

سید محمد خاتمی افزود:«متاسفانه اگر این جامعه احساس كند كه به او دروغ گفته شده است، ولو ا ین كه این دروغ با حسن‌نیت و نیت خیر بیان شده باشد، این اعتماد متقابل نه تنها میان عالمان و نخبگان با كسانی كه مدیریت جامعه را برعهده دارند، از بین می‌رود بلكه اگر اعتماد میان مردم و مدیریت هم از بین برود، این مشكل بزرگی است كه باید برای آن فكری اندیشیده شود.»

هیچ دولتی نمی‌تواند ادعا كند كه ظرف دو یا سه سال می تواند مشكلات را حل ‌كند

وی همچنین با بیان اینكه در تولید علم، صنعت و اشتغال مشکلاتی وجود دارد و همه ما می‌دانیم كه این نواقص و مشكلات یك شبه قابل حل نیست، گفت: «هیچ دولتی هم نمی‌تواند ادعا كند كه ظرف دو یا سه سال این مشكلات را حل می‌كند، گرچه متاسفانه این ادعا هم مطرح شده است ولی آنچه مهم است اینکه جهتی را برگزینیم که به حل مشکلات منجر شود.»

خاتمی گفت: « بنده از اول كه آمدم گفتم، ساختار اقتصادی ما بیمار است، این بیماری هم امسال، سال گذشته، پنج سال و 10 سال پیش به وجود نیامده است. یك بیماری ریشه‌داری است. در كنار این‌ها مسایل سیاسی و اجتماعی هم وجود دارد و برخورد با آن‌ها مشكل است. بنابراین باید با تدبیر، همدلی و همگامی، گام به گام جلو رفت و این مسایل را حل كرد.»

رییس بنیاد باران در ادامه افزود: «یكی از آرزوهایی كه به دل من ماند هدفمند كردن یارانه‌ها در كشور است كه از ابتدا هم مدنظر من بود و تا حدودی هم در این مسیر گام برداشتیم و جهت‌گیری ما نیز به این سمت بود، ولی نتوانستیم و نشد؛ حالا عدم تحقق‌این مساله چقدر به دلیل نقص من به عنوان مدیر كشور مربوط بوده و چقدر به شرایط اجتماعی كه دیكته می‌كرده است ؛امری است که جای بحث آن اینجا نیست ولی مهم این است که جهت گیری به سوی حل مساله باشد و باید ببینیم اکنون این جهت را طی می کنیم یا نه؟

به گزارش روابط عمومی بنیاد باران ، خاتمی ادامه داد: «متاسفانه رسم شده است كه مسایل واقعی پوشیده نگه داشته شوند و مسایل به صورت دیگری گفته شوند و دایما فرار به جلو صورت بگیرد. همچنین هر چیزی كه نسبت به گذشته است، محكوم و بد جلوه داده می‌شود ؛ ادعای حل مساله می شود در حالیکه می بینیم که مشکل همچنان باقی است بلکه بیشتر و بزرگتر می شود.»

وی هشدار داد: «این مساله اعتماد متقابل بین ملت و نظام را از بین می‌برد و همه باید كوشش كنیم. وگرنه چه كسی می‌خواهد دولتی در این نظام وجود داشته باشد كه موفق نباشد، مگر این‌كه آن فرد خائن باشد، همه ما دلمان می‌خواهد كه كمك كنیم.

رییس‌جمهوری سابق كشور افزود: «ولی این‌طور هم نباشد، که ما هرگونه كه می‌خواهیم صحبت كنیم و هر نسبتی كه می‌خواهیم بدهیم.»

خاتمی در ادامه سخنانش برنامه چهارم توسعه را مورد توجه قرار داد و گفت: «بنده نمی‌گویم بهترین برنامه‌ای كه در دنیا تدوین شده، برنامه چهارم توسعه است. ولی معتقدم علمی‌ترین، كارشناسی‌ترین و كارآمدترین برنامه‌ای كه بعد از انقلاب تدوین شده، برنامه چهارم توسعه است كه در آن از تجربیات برنامه‌های گذشته و نظریات كارشناسانه بهره‌برداری شده و سعی شده است كه نظریات كارشناسی در سطح بالاتری در نظر گرفته شود.»

رییس جمهور سابق كشورمان مواردی از برنامه چهارم را نظیر، رشد اقتصادی 8 %، تورم یك رقمی، وضعیت اشتغال و بیكاری، سرمایه‌گذاری و ... را مورد اشاره قرار داده و گفت: «مگر می‌شود بیكاری را بدون زمینه‌سازی برای ایجاد اشتغال از بین برد و مگر بدون شركت دادن بخش خصوصی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و جذب تكنولوژی و امكانات خارجی می‌توان به اشتغال پایدار و مورد اطمینان رسید. ما كه سحر و جادو نمی‌كنیم. بالاخره این كار باید انجام بگیرد. این مسایل باید گفته شود و جامعه بداند كه ما چقدر درآمد داشتیم و این درآمد را چگونه مصرف كردیم.

وی در مورد اجرای عدالت نیز گفت:«اگر درآمد سرانه ارتقا پیدا كرد آنگاه توزیع عادلانه در جامعه صورت گرفت ،عدالت معنا پیدا می‌كند؛ در غیر این صورت اگر ارتقا پیدا نكند چه چیز را می خواهیم عادلانه توزیع كنیم؟ بنابراین بایدزمینه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال فراهم شده و سهم بخش خصوصی مشخص شود.»

وی سپس درآمد نفتی در دولت اصلاحات را مورد توجه قرار داد و گفت: «متوسط درآمد نفتی ایران در آن دوره؛ بیست و یكی دو میلیارد دلار در سال یعنی حدود 160 یا 170 میلیارد تومان در هشت سال بود. با این درآمد 15 میلیارد تومان هم ذخیره ارزی در حساب برای دولتی گذاشتم كه هم‌اكنون سركار است و بعد از آن قیمت‌ نفت تقریبا سه برابر شده است اما در این میان بخش خصوصی چقدر رشد كرده است؟

خاتمی تاکید کرد:برای اولین بار حدود هشت یا 9 میلیارد دلار برای بخش خصوصی ازحساب ذخیره ارزی توافق شدوپنج یا شش میلیارد دلار از پول نفت به بخش خصوصی تزریق شدكه فكر می‌كنم مواردی كه هم‌اكنون در بخش خصوصی كشور در حال به ثمر رسیدن است مربوط به سرمایه‌گذاری‌های همان وقت است. حالا شما بروید ببینید ظرف دو-سه سال گذشته چقدر از حساب ذخیره ارزی صرف امور جاری كشور شده است؟و چقدر در جای خود یعنی در خدمت سرمایه گذاری بخش خصوصی مصرف شده است؟!»

رییس بنیاد باران افزود: «در عین حال معتقدم كه همان زمان هم صددرصد موفق نبودیم و سهمی را كه باید به بخش خصوصی می‌پرداختیم، نپرداختیم و امروز كه باید چندین برابر در حساب ذخیره‌ ارزی، ذخیره داشته باشیم و چندین برابر گذشته به بخش خصوصی كمك كنیم و رونق در اقتصاد ایجاد كنیم؛ می‌بینیم كه باز هم دولت بزرگ‌ترین رقیب بخش خصوصی است.»

سیدمحمد خاتمی در ادامه با اشاره به اصلاح نظام مالیاتی در دولت اصلاحات گفت: «ما ابتدا باید بخش خصوصی را حمایت كنیم. یك روی قانون مالیات‌ها این بود كه بخش خصوصی تقویت شود ما میزان مالیات را به نفع تولید در بخش خصوصی كاهش دادیم و این مساله جزو افتخارات ماهست. امروز رسانه‌های فراگیر این مسایل را مطرح نمی‌كنند و كسی هم نیست كه در این رسانه‌ها به تبیین این موارد بپردازد؛بلکه این رسانه ها و محافل بر عکس در جهت تخریب و وارونه نشان دادن امور حرکت می کنند.»

اتهام زدن و مسائل را وارونه جلوه دادن نه به نفع اسلام و انقلاب است ؛ نه دردی از مردم و نظام درمان می کند

رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگها و تمدنها افزود: «بنده معتقدم در همه مواردی كه در آن خطاب به ملت و گذشته شده و یا مطالب نادرستی كه به مردم بیان می‌شود، باید در ازای ارایه این مطالب نادرست میزگرد گذاشته و مناظره یا بحث شود تا مردم غافل نمانند.اتهام زدن و مسائل را وارونه جلوه دادن نه به نفع "اسلام و انقلاب" است،نه دردی از" مردم و نظام" درمان می‌کند! نه دولت از این طریق تقویت می‌شود؛بلکه باید به گونه‌ دیگری دولت را تقویت كنیم.»

سید محمد خاتمی خاطرنشان كرد كه «دولت باید قبول كند كه از علم، واقعیت‌ها و كارشناسان بهره بگیرد.» وی با اشاره به امكانات دولت نهم افزود: «بنده معتقدم امكانات فراوانی وجود دارد؛ هر چند كه ما زمان را به سرعت از دست می‌دهیم، چرا كه امسال سال سوم برنامه چهارم است.»

در همین زمینه سیدمحمد خاتمی حركت دولت اصلاحات را در جهت تطبیق با برنامه سوم توسعه كشور مثال زد و تصریح كرد: «ما در برخی‌ جاها از برنامه سوم جلو ، در برخی جاها 90 تا 95 درصد با برنامه سوم همگام و البته در بعضی موارد نیز عقب بودیم.

رییس جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:در مجموع حاصل برنامه سوم، مثبت بود و اگر ملاك كارآمدی این مساله قرار دهیم و به درستی اطلاع رسانی کنیم میزان خدمت دولتها معلوم می شود؛البته دولت ایده‌آل دولتی است كه نه تنها صددرصد به اهداف برسد بلكه از اهداف برنامه هم جلو بیفتد. همان گونه كه در بخش‌های مختلف نظیر صنعت و كشاورزی، جلو زدیم و در بعضی بخشی‌ها هم گاه عقب بودیم.»

وی افزود: «اتفاقات برنامه چهارم با توجه به نقص‌هایی كه در كار ما وجود داشت یا برآوردهای نادرستی كه در برنامه سوم داشتیم، تكامل پیدا كرد و باید دید واقعا می‌توانیم در پایان چند برنامه‌ای كه داریم به اولین قدرت منطقه تبدیل شویم یا خیر؟ بالاخره همه باید جوابگو باشیم. ما وظیفه داریم كه به مردم خدمت كرده و آن‌ها را رشد داده و جامعه را به جلو ببریم.»


/ 5 نظر / 10 بازدید
بی نام

خوشحالم خوشحالم از اينکه تو نويسنده ی اينها نيستی

م خ

سپهر جان ! چرا نميخواهی این واقعيت رو قبول کنی که خاتمی فقط شعار ميده؟ اون اگه واقعا اينقدر دقيق نقد و موشکافی ميکنه چرا اول دولت خودش رو نقد نکرد؟ چرا حداقل جواب سوالات و انتقادات همون دانشجوهايی که اون رو رئيس جمهور کردن نداد؟

م خ

اين سید خندان فقط مغلطه ميکنه... همين !

یکی دیگه

مشاهدات تازه از پارک ملی کویر در سفر آخری که داشتم....در یکی دیگه

ژاله

چه تند تند مينويسی... من اين ۲ تا آخری را نخوانده بودم برعکس من که اينقدر تنبل شدم.. عکست را هم که عوض کردی.. قشنگه...