جایی برای شنیدن صدای میراث طبیعی و فرهنگی ایران زمین


سیاست به معنای رایج آن بیشترین آسیب را به میراث طبیعی و فرهنگی کشورمان وارد کرده است . این آسیب از دو منظر قابل توجه است : نخست آنکه سیاسیون به واسطه روابط سیاسی و بدون در نظر گرفتن تخصص و علایق به مناصب دولتی مرتبط با میراث فرهنگی و طبیعی منصوب شده اند و دوم آنکه افراد جامعه آنقدر درگیر سیاست شده اند که مجالی برای توجه به میراث سرزمین شان برایشان نمانده.

این دو مشکل رابطه نزدیکی با هم دارند و اگر یکی از آنها حل شود ، آن دیگری نیز قابل حل خواهد بود . باید صدای میراث طبیعی و فرهنگی ایران را به گوش همه ایرانیان رساند ، نا آگاهی نسبت به این مساله ضررهای جبران ناپذیری به هویت ملی ما وارد خواهد کرد. اگر باور داشته باشیم که همه ی مشکلات کشورمان ریشه در مسائل فرهنگی دارد پس برای درمان آنها باید نسخه ای از جنس فرهنگ پیچید و خوب می دانیم که فرهنگ هر کشوری از میراث فرهنگی و طبیعی آن سرچشمه می گیرد و بر این اساس باید حساس تر و مسئولانه تر از هر زمانی پاسبان میراث کشورمان باشیم چون از بین رفتن میراث فرهنگی و طبیعی مان به معنی از بین رفتن فرهنگ مان خواهد بود و بی فرهنگی مادر همه مشکلات است.

آنچه گفتم دلیل ساده ای بود برای بیان علاقه مندی من به میراث طبیعی و فرهنگی کشورم و بهانه ای است برای شادباش پنجمین سالروز تاسیس کمیته بین المللی نجات پاسارگاد. در روزگاری که بسیاری از ایرانیان در سراسر جهان ، خوشبختی یا نگونبختی سرزمین مادریشان را در آمدن یا رفتن این یا آن سیاستمدار جستجو می کنند چشم های بیناد جهانی پاسارگاد نگران سی و سه پل ، پاسارگاد ، دماوند ، تخت جمشید ، تالاب انزلی و همه ی میراث طبیعی و فرهنگی ایران است زیرا که برای جوانه زدن و سبز شدن نیازمند نوشدارویی از جنس میراث ایران کهن هستیم .

 

/ 4 نظر / 16 بازدید
ژاله

درود بر سپهر گرامی مطلبی در وب لاگ گذاشتم برای تو [مغرور]

محمد

سلام نمی دونم چرا هیچ وقت نمی خواهیم باور کنیم که هر بلایی که به سر خودمون و کشورمون می آد اولین و اخرین دلیلش خودمونیم. من در این هیاهو همه صدایی می شنوم الا صدای میراث طبیعی و فرهنگی ایران زمین. موفق باشید یا هو

پاتوق ادبی

http://plits.persianblog.ir/post/2 پاتوق ادبي با داستاني به روز است. هر پنج شنبه با داستاني به روز مي شويم... نقد دوستان را مي شنويم دسته بندي مي کنيم و راهمان را ادامه مي دهيم... از حضور داستان نویسان جوان استقبال می کنیم... مصطفي مرداني...

بی اسم

و چه جفاهایی که به تمدنمان نکرده اند