محمد علی اینانلو: مخالفان شکار شناخت درستی از طبیعت ندارند!

وی با اشاره به اینکه برخی از طرفداران محیط زیست به طبیعت به صورت یک موضوع سانتیمانتالیسم نگاه می کنند گفت: طبیعت به همان اندازه که زیباست به همان میزان هم خشن است و اینکه برخی شکار حیات وحش را تضییع حقوق حیوانات می دانند حتماً هرگز راجع به وعده های غذایی که روزانه مصرف می کنند فکر نمی کنند.
اینانلو با اشاره به اینکه کسانی که در بیابان زندگی می کنند حداقل روزی یک شکار می زنند افزود: اگر مجوز شکار صادر نشود اینگونه روشهای بی رویه و بدون برنامه در فصول سنین و گونه های غیر مجاز ادامه می یابد و روز به روز وضعیت حیات وحش بدتر می شود.
وی با بیان اینکه باید میان شکارچی و شکار کش تفاوت قائل شد افزود: شکار کش کسی است که بدون قانون و برنامه به صورت بی رویه شکار می کند اما شکارچی فردی است که با مجوز و در محلهای قانونی شکار می کند که البته تمام کارشناسان محیط زیست مخالف شکار بی رویه هستند.
اینانلو در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت حیات وحش در ایران آیا صدور مجوز شکار منجر به نابودی بیشتر حیات وحش نمی شود گفت: آنچه که منجر به انقراض گونه های حیات وحش می شود نابودی زیستگاهها برای احداث پالایشگاه و تراشیدن جنگلها برای ایجاد باغ کیوی است نه شکار با برنامه و اصولی.
به گفته وی، یک کل ۱۳ ساله و یا قوچ ۱۱ ساله مانند میوه های رسیده یک باغ هستند که در صورتی که برداشت نشوند از بین می روند و هیچ عایدی برای کشاورز نخواهند داشت.
اینانلو تصریح کرد: اما با شکار به موقع حیات وحش مسن درآمدی هم عاید محیط زیست می شود که در صورت برنامه ریزی مقدار آن هم قابل توجه است.
وی با اشاره به اینکه صدور مجوز شکار برای گونه های مورد حمایت ممنوع است گفت: در ایران گونه هایی مانند هوبره، گوزن زرد، گورخر و یوزپلنگ را نمی توان شکار کرد و شکار اصولی گونه ای مانند کبک که جمعیت میلیونی دارد هیچ اشکالی ندارد.

/ 8 نظر / 22 بازدید
هومان خاکپور

با این اظهارنظر غیرکارشناسی به نظر می رسه خود آقای اینانلو - برخلاف ادعاهایش - شناخت درستی از حیات وحش و وضعیت بحرانی آن ها در اکثر زیست بوم های کشور ندارد و مقایسه حیات وحش مسن با میوه های رسیده هم حیرت آورتر است! آیا گوشت این حیوانات فقط متعلق به آدم دوپا دارد؟! پس سایر حیوانات گوشت خوار گرسنه و بی چاره در طبیعت چه تکلیفی دارند؟

احسان

جناب سلیمی درود بر شما کار شناس محیط زیست نیستم . فعال محیط زیست نیستم . در کل هیچ خدمتی هم به محیط زیست نکرده ام اما در مورد مطلب جناب اینانلو جند نکته به ذهنم رسید 1- شکار یک واقعیت اجتماعی یرای انسان ها نیست اما برای اجتماعات حیات وحش یک واقعیت انکار ناپذیر است که انسان ها یه صورت یک جانبه وارد این اجتماع می شود 2-فرمودند طبیعت به همان اندازه که زیباست به همان میزان هم خشن است اما فکر میکنم طبیعت برای انسان زیباست ولی برای انسان چه خشونتی دارد که با شکار درست می شود 3-اتفاقا به وعده های غذایی فکر می کنم چون برای گوشت می توان گاو و گوسفند پرورش داد و برای غذا های گیاهی میتوان کشاورزی کرد(خیلی ساده) 4- فرمودند کسانی که دربیابان زندگی می کنند روزی 1شکار می زنند که من شهادت می دهم کسانی که در بیابان هستند شغلشان ایجاب می کند که به کار خودشان برسند آن هم اگر وقت کنند 5- اصولا شکار چی غیر مجاز برای اینکه پول جواز ندهد شکار چی غیر مجاز میشود 6-با این صحبت جناب اینانلو موافقم که تخریب زیستگاه باعث ضربه به حیات وحش می شود اما واقعیت این است که شکار (مجاز و غیر مجاز ) تیر خلاص بعد از این ضربه است

احسان

7- این مورد میوه های رسیده را جناب خاکپور زیبا و شیوا بیان کردند و تکرار نمی خواهد 8= در کا جناب اینانلو بیسار خوش تیپ هستند اینها فقط نظر من بود و اگر اشتباه باشد با دلیل منطقی نظرم را عوض خواهم کرد سپاس

احسان

فراموش کردم که شکر گذار باشم که گونه هایی مانند هوبره، گوزن زرد، گورخر و یوزپلنگ در سبد میوه های جناب اینانلو قرار ندارند

اقدس خانوم

یک کلوم ! این خشونتش نه تنها منو بلکه خیلی ها رو کشته !!!

پلنگ

فقط باید بگم ایشالا نسلت منقرض بشه با این نظرت

پلنگ

من واقعا شرمندم اینجوری حرف زدم ولی همینا مملکتو بیشتر به باد میدن...........

قاطی

حقا ک لری.....