ایها الناس بشنوید ...


ایها الناس بشنوید ...

 

چند وقتیه میخواهم یه مطلبی راجع به وضعیت NGO ها بنویسم اما چون به موضوع وبلاگ بطور مشخص ربط نداره مردد بودم.

 

شک ندارم اکثر دوستانی که در زمینه محیط زیست و مسائل فرهنگی ، اجتماعی و از این قبیل فعالیت می کنند یا از یک NGO شروع کردن و یا در یک NGO ای فعالیت دارند . من خودم اینطوری هستم و به جرات میتونم بگم تاثیری که این فضا بر من داشته از تمام سالهایی که  درس خوندم برام آموزنده تر و هدفمندتر بوده.

 

اما متاسفانه فضا برای فعالیت این گروههای مردمی در یکی دو سال گذشته هر روز تنگ و تنگتر شده . انواع و اقسام فشارهای آشکار و پنهانی که بر این گروهها وارد میشه باعث خستگی  و تعطیلی NGO ها شده . باطل کردن مجوز ها ، تعطیل کردن خانه های تشکلها ، ندادن مجوز برگزاری برنامه ، دخالت در شبکه ها و صدها مورد دیگه .

 

واقعاً نمیدونم این گروههای جوان چه گناهی کردن که اینطوری با اونها برخورد میشه . در همین شهر اصفهان در اثر پیگیریهای همین دوستان  NGO ای جهان نما تعدیل شد و میدان نقش جهان از خطر خارج شدن از فهرست آثار جهانی نجات پیدا کرد و یا تغییر مسیر مترو نتیجه تلاش همین دوستان بود. در زمینه محیط زیست تنها گروههایی که دلسوزانه و عاشقانه فعالیت می کنند همین داوطلبان سازمانهای غیر دولتی هستند و یا در بحث آسیبهای اجتماعی ، زنان ، خیریه ها و .....

 

جوونهایی که بچه های همین انقلاب هستن و در این سیستم و نظام رشد پیدا کردن امروز برای انجام یک فعالیت مردمی و داوطلبانه باید هزار جور فشار و مشکل رو تحمل کنن.

 

حتماً دو هفته پیش دیدید که خانم جوادی رئیس سازمان محیط زیست در جواب مجری گفتگوی خبری در مورد NGO ها ، چقدر براحتی از این موضوع رد شد و چند ثانیه بیشتر حرف نزد. واقعاً سازمان محیط زیست در سالهای گذشته جز تخریب و حمایت از صنایع آلاینده مگه کار دیگه ای هم کرده ؟! اگر کاری هم انجام شده در اثر تذکرات و فشارهای همین سازمانهای زیست محیطی بوده و اگر مسئولی هم کارشو بخوبی انجام داده بخاطر این بوده که از بدنه همین سازمانها بوده و عاشقانه به کار و فعالیتش اعتقاد داشته ....

 

والا به خدا این گروهها نه جاسوسن ، نه خرابکار و نه چیزی دیگه ..!  گفتنی و درددل در این زمینه خیلی زیاده ... ولی حیف که گوش شنوایی نیست!

 

/ 10 نظر / 8 بازدید
ميلاد

salam. vaghean nemidunam chi bayad goft.sepehre aziz in moshkel baraye alan nist, age yadet bashe khanoome ebtekar ham hamin axol amal ro dashtan. albate ta zamani ke har kasi be fekre jibe khodesh bashe az in behtar nemishe.vali be nazare man khoda jaye hagh nesheste. dar zemn agha momkene ye site baraye amoozeshe negahdari az sag be man moarefi koni? man ye terrier daam mikham khodam tarbiatesh konam. mer30. be omide movafaghiat baraye tamamie ensanha va heivanat!

محمد درویش - مهار بيابان زايی

سپهر عزيز اگر امکان دارد کد لوگوی وبلاگت را در اندازه ای کوچکتر (مثلا مانند اندازه وبلاگ من) برايم ارسال کن. سپاسگزارم و موفق باشی مشکل تشکل های غير دولتی هم تنها با ارتقاء ظرفيت سازی فرهنگی عامه حل خواهد شد. نگاه کن که حتا در زوز ملی حمايت از حيوانات وب سايت رسمی انجمن کدام فعاليت را انجام داده بود؟!!

فرزاد فضل پور

جناب سليمی عزيز: ازنزديک شاهد برخوردهای مختلف ومتناقض مسئولين با تشکل خودمان بود ه ام. تشکل ها متاسفانه امروزه فقط جنبه تبليغاتی پيدا کرده اند وفقط سه روز درسال به ياد آنها می افتند يکی هفته محيط زيست ديگری هفته منابع طبيعی و.. تازه وقتی توی اين مراسم شرکت می کنی تازه مديران کل ادارا ت از تشکل ها گلايه می کنند که چرا به ما سری نمی زنيد؟ که جواب داديم اين تشکل ها مجانی کارمی کنند از جيب خودشان هزينه می کنند وقت گرانبهای خود راصرف می کنند هنوز بايد به حضورشما هم شرفياب بشوند تا شما آنها تحويل بگيريد. بماند که گروهی ازاين افراد نگاه منفی وغريزده ای نسبت به تشکل ها دارند واساس آن راتوطئه می دانند که بماند

لطفاً همگی این را بخوانید.

بزرگراه کردستان- نرسیده به نیایش- سمت راست- ساختمان مرکزی وزارت نیرو ساعت 9 صبح روز چهارشنبه 18 بهمن ، در دفاع از حفظ پاسارگاد جمع می شویم. امیدواریم همه ی دوستداران میراث و محیط زیست را روز چهارشنبه جلوی وزارت نیرو ، برای اعتراض به آبگیری سد سیوند، در این حرکت جمعی ببینیم. دیگر برای نجات آن منطقه ی باستانی (منطقه سیوند و تنگه بلاغی) ، تنها در اینترنت نوشتن و امضا کردن کافی نیست. پس بیایید با حضور آرام خود در موعد مقرر، نگرانی و اعتراض خود را پیش از آنکه دیر شود، اعلام کنیم. ---------------------------------------------- لطفاً زمان و مکان این تجمع را به همه اعلام کنید. و خواهشمندیم در اسرع وقت در وبلاگ خود هم این خبر را منتشر کنید. به امید دیدار

ماهی قرمز

ما همه حق استفاده از آب پاک و هواي پاک و محيط ريست پاک را داريم بيياييم از حق مان دفاع کنيم

شازده کوچولو

راستی می خواستم بگم که يه روز من يه عقاب طلايی را در فقس يک رستوران در کلاردشت ديدم اول به صاحب رستوران گفتم چطور با این پرنده بیرحمانه رفتار کرده و باید اونو آزاد کنه ولی او به من خندید و بعد هم به مسئولان محيط زيست اطلاع دادم ولی کسی ترتيب اثر نداد.

جواد فخرطه

متشکرم

جواد فخرطه

ضمن تشکر می خواستم شرایط عضویت در گروه شما را بدانم ان جی او