نبودن قوانین حمایتی مهترین دلیل حیوان آزاری است

 

نبودن قوانین حمایتی مهترین دلیل حیوان آزاری است

 

 

 

 

چند روزی از کشتن گرازهای پناهجو در شهرستان خلخال می گذرد، در این مدت دوستداران حیوانات بصورت جسته و گریخته تاسف خود از این عمل وحشیانه را ابراز کرده اند والبته طبق معمول همیشه مسئولان اداره محیط زیست پاسخ قانع کننده ای در این زمینه نداشته اند.

 

البته باید به آنها حق داد چونکه به قول معروف "باید همه چیزمان به همه چیزمان بیاید". وقتی که مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست با عبور جاده ها و بزرگراهها از مناطق حفاظت شده موافقت می کنند ، وقتی که با شکارچیان متخلف برخورد جدی نمی شود ، وقتی که رودخانه های ما به لطف کارخانه های صنعتی هر روز بیشتر از دیروز آلوده می شوند ، وقتی که به محیط بانان فداکار و با وجدان توجهی نمی شود و دهها مورد دیگر( کافیست فقط آرشیو یکماهه روزنامه آینده نو را مطالعه کنید) جای شگفتی ندارد که چند مامور این اداره با تفنگهای جنگی خود به جان حیوانات زبان بسته بیفتند.

 

حالا دیگر همه می دانند که بی دردسر ترین راه  برای رفتن به صفحات تلویزیون و روزنامه ها کشتن چند حیوان زبان بسته است  و البته هر چه وحشیانه تر باشد بهتر است !!!

 

در دنیای صنعتی امروز که وجدان و عاطفه کمرنگ شده است ، تنها وجود قوانین و مقررات و اجرای آنها می تواند ضامن بقای یک مجموعه باشد و متاسفانه در کشور ما مسئله  حقوق حیوانات و قوانین و مقررات حمایتی از این مخلوقات الهی موضوعیست که تا بحال مورد بی توجهی و بی مهری واقع شده است.

 

در یک نظر سنجی که در این وبلاگ با موضوع  "دلایل حیوان آزاری"  انجام شده است از میان بیش از 220 نظر اعلام شده توسط دوستداران حیوانات ، 55% نبودن قوانین حمایتی ، 27% آشنا نبودن مردم با فواید حیوانات و 12% تفکرات غلط در مورد آلوده بودن حیوانات را به عنوان دلایل حیوان آزاری مطرح کرده اند.

 

نتایج این نظر سنجی بخوبی موید این نکته است که باید برای حمایت و حفاظت از حیوانات کشورمان ( چه اهلی و چه وحشی ) به دنبال تصویب قانون باشیم و تا وقتی که این مهم اتفاق نیفتد ، تاسف خوردن تنها چاره ما در برخورد با اینگونه حوادث خواهد بود.

 

خوشبختانه در دین اسلام و همچنین در رفتار نیاکان ما نمونه های بسیار خوبی درمورد احترام به حقوق حیوانات وجود دارد و به جرات می توان گفت در این زمینه از اقوام  پیشرو و با سابقه هستیم و اکنون نوبت همه دوستداران حیوانات است که در این زمینه آستین ها را بالا زده و برای وضع قوانینی درحمایت از حقوق حیوانات دست به کار شوند.

/ 5 نظر / 8 بازدید
پیام احتسابیان

دقيقا به نظر من هم نبود قوانين حمايت از حقوق حيوانات در درجه نخست و در درجه دوم نداشتن آگاهی لازم مردم از اين قوانين هست. بايد سعی کرد حتی اگر در قوانين مملکتی و رسمی هم قوانين حمایت از حیوانات نيست بياييم خود ماهايی که در اين زمينه فعاليت هايی انجام می دهيم قوانين رو به اطلاع مردم برسونيم. همه با هم برای حيوانات...

اشکان

سپهر جان سلام اقا من دوباره مزاحم شدم...این نظر سنجی که انجام دادی خیلی مفیده....منهم با نظر پیام خان موافقم و نظرم رو در نظرسنجی به همین موضوع اختصاص دادم...اما مشکلی هم هست و اون اینه که این قوانین باید توسط افرادی وضع بشه که در درجه اول علاقمند به طبیعت و حیات وحش و حیوانات باشند و همچنین تا حدودی از قوانین حقوقی بین المللی در این زمینه مطلع باشند که متاسفانه همچین افرادی رو ما در جایگاه مسِول در کشور نداریم و اگرهم باشند به جز ما علاقمندان و خودشون کسی به دغدغه هاشون اهمیتی نمیده (برخلاف کشورهای دیگه)همونطوریکه پیام جان فرمودند تنها یک راه حل باقی میمونه که اونهم اطلاع رسانیه...اگر نظر منرو بخواید شما عزیزانیکه در این مورد مطلب مینویسید میتونید هدفمندترین قدم رو بردارید و این میتونه کمک زیادی به بالا بردن سطح فرهنگ رفتار با حیوانات بکنه....ببخشید پرحرفی کردم...آرزوی موفقیت براتون دارم...

فربد

سلام به خاطر شروع مجدد تبريک و شادباش... نظر من را هم حتما ميدونی ديگه. ولی يه جمله می گم. حفظ طبيعت و احترام به حقوق حيوانات يک وظيفه انساني شرعی و ملي است...

بهزاد و جمشید

وب خوبی داری و خیلی از نشته ها استفاده کردم. به وبلاگ ما هم سر بزن و نظرتو بگو.مرسی

بهزاد و جمشید

وب خوبی داری از نوشته ها خیلی استفاده کردم. به وبلاگ من هم که درباره ی حیواناته و عکسای با کیفیت هم داره سر بزن و حتما نظرتو بگو.