سازمان حفاظت محیط زیست مخرب تر است یا توفان گونو ؟!

دو خبر زیست محیطی تاسف انگیز . اولی درباره احداث پالایشگاه در مازندران است و خبر دیگر درباره از تخم بیرون نیامدن لاک پشتهای پوزه عقابی بعد از طوفان گونو . راستی به نظر شما سازمان محیط زیست مخرب تر است یا توفان گونو ؟! در جواب به این سوال این نکته را مد نظر  داشته باشید که توفان چند سال یکبار و آن هم در بعضی استانها می آید ولی سازمان محیط یست همیشه و همه و جا هست !

علي‌رغم ممنوعيت استقرارپالايشگاه براساس مصوبه سال81هيأت وزيران در3استان شمالي
رييس سازمان محيطزيست: با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم!

استانداري مازندران به نقل از رييس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام كرد: با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم!

به گزارش ايسنا، دكتر فاطمه واعظ جوادي، معاون رييس‌جمهوري در حاشيه سفر به استان مازندارن در حالي اين مسأله را عنوان كرده است كه بر اساس مصوبه سال 81 هيأت وزيران استقرار پالايشگاه و پتروشيمي در استانهاي گيلان، مازندران و گلستان به دليل حساسيت اكولوژيكي مناطق شمالي كشور ممنوع شده بود.

بر اساس مصوبه سال 81 هيأت دولت تنها صنايع كشاورزي، گروههاي كد «الف» و «ب»، گروه «و» به استثناي گروه شيميايي، صنايع كاني غيرفلزي وابسته به مواد معدني و كشتارگاهها كه داراي آلايندگي پايين و فاقد فاضلاب خروجي، با رعايت ضوابط استقرار صنايع مجاز بودند در 3 استان شمالي كشور و خارج از شهرك‌هاي صنعتي مستقر شوند كه اخيرا استقرار صنايع گروه «ج» نيز با موافقت سازمان حفاظت محيط زيست بلامانع شد. اين در حاليست كه پالايشگاه‌ها جزو صنايع شيميايي گروه «و» هستند!

به گزارش ايسنا، به نقل از استانداري مازندران، دكتر فاطمه واعظ جوادي، رييس سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص احداث پالايشگاه در مازندران با اشاره به اين كه با اصل احداث پالايشگاه در مازندران مخالفتي نداريم همچنين گفت: در اين خصوص سؤالاتي مطرح بود که با بازديدي که از منطقه اميرآباد انجام و با گزارش ارزيابي که در اين زمينه دريافت شد نقطه نظراتي وجود دارد که با برطرف كردن ايرادات و گزارش ارزيابي از سوي سرمايه‌گذاران، نظر نهايي با بازديد از طرح اعلام مي‌شود.

وي با بيان اين که مازندران حساسيت‌هاي ويژه‌اي دارد، تصريح کرد: در طرح ارائه شده ابهامات، سوالات و ايراداتي بوده که بايد هرچه سريعتر رفع و برخي مسائل براي سازمان محيط زيست روشن شود.

وي در خصوص آزادراه تهران ـ شمال نيز گفت: فاز يک و چهار اين آزادراه آغاز شده و با بازديدي که از فاز سه اين آزادراه انجام شد؛ ابتداي مسير هنوز براي ما روشن نيست و در اين خصوص مطالبي تهيه شده که در اولين فرصت از وزارت راه خواستار روشن شدن کامل ابتداي مسير خواهيم شد.

 

پوزه عقابي‌‌هاي ايراني بعد از توفان گونو از تخم بيرون نمي‌آيند

خبرگزاري فارس: كارشناس محيط زيست گفت: توفان گونو باعث شد بسياري از بچه لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي ايران سر از تخم بيرون نياورند.

   بيژن فرهنگ دره‌شوري در گفت‌وگو با فارس افزود: هر ساله با شروع فصل بهار، لاك‌پشت‌هاي دريايي از نوع پوزه عقابي سواحل امن «شيب دراز» در ساحل جنوبي جزيره قشم را براي تخم‌گذاري انتخاب و تا خرداد‌ اقدام به تخم‌گذاري مي‌كنند كه متأسفانه امسال با وقوع توفان گونو در تولد اين نوزادان خلل ايجاد شد.

وي در ادامه گفت: ما هم زمان با وقوع توفان گونو تمامي تخم‌هاي لاك‌پشت‌ها را از ساحل جمع‌آوري كرديم و هيچ تخمي را آب با خود نبرد اما متأسفانه در حال حاضر در تولد نوزادان شاهد كاهش چشمگيري هستيم يعني اگر تاكنون شبي 110 تا 120 نوزاد سر از تخم بيرون مي‌آوردند پس از توفان به شبي 5 نوزاد رسيده‌اند كه اين موضوع در واقع به علت تغييرات رطوبتي و اثر مستقيم آن بر تخم‌ها در زمان بروز توفان بوده است.

لاك‌پشت‌ها از نيمه دوم اسفند در ماسه‌هاي ساحلي چاله‌اي عميق حفر مي‌كنند سپس آن چاله را با بيش از 100 تخم سفيد و گرد در كمتر از نيم ساعت پر مي‌كنند و روي آن شن و ماسه مي‌ريزند و به دريا بازمي‌گردند.

سال 81 با بررسي‌هاي انجام شده، امكانات و تجهيزات حفاظت و نگهداري از لاك پشت‌هاي عقابي در ساحل شيب دار توسط سازمان منطقه آزاد قشم تأسيس شد تا نسل به شدت رو به انقراض اين گونه دريايي، حفاظت و نگهداري شود.

نسل لاك‌پشت‌هاي پوزه عقابي در سراسر دنيا در حال انقراض است اما با اقداماتي كه طي 5 سال گذشته در جزيره قشم انجام شده تعداد اين لاك‌پشت‌ها افزايش يافته است.

طي 5 سال گذشته بيش از 75 هزار تخم لاك‌پشت در اين منطقه شناسايي شده و 33 هزار لاك‌پشت از تخم بيرون آمده و در دريا رها شده است. 

/ 4 نظر / 9 بازدید
بهنام همايوني

تاييد حکم شهادت محيط بان‌ها افزايش حق الکشف و استخدام رسمی محيط بان های شرکتی اخبار اميدوارکننده ای است که جوادی مديرکل گارد و امور استان‌های سازمان ح م ز در گفت و گو با روايت نقل کرده است.

مرد خاکی

سلام جناب...خسته نباشيد... با جوابتان در مورد سوالتان موافقم.... راستی گويا قراره بروبچه های انجمن يوز ايرانی روزی را برای بزرگداشت اين موهبت الهی نامگذاری کنند....اين خبر خوشحال کننده بود.... موفق باشيد

مهشید

مطلب مفيد و جالبی بود. ممنون آقای سليمی