ایدز ، هر روز نزدیکتر از دیروز

aids-is-asias-silent-tsunami-experts-say.jpg

امروز روز جهانی ایدز است. اخبا و شواهد حاکی از آنست که هر روز ایدز به ما نزدیکتر می شود و اقدامات انجام شده در خصوص مهار این بیماری موفقیت آمیز نبوده است. امیدوارم که همه این بیماری لاعلاج و خطرناک را جدی بگیرند و خودمان را گول نزنیم که ایدز نداریم و یا ایدز به سراغ ما می آید! مطلب زیر از ایسنا است:

و ايدز در ايران 20 ساله شد ...!

«موج سوم در راه است!»

يك اعتراف بزرگ: بدون «كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي» ، «ايدز» كنترل نمي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران / وقتي كه در سال 1366 يعني دو سال پس از ابتلاي حدود 5 درصد از بيماران تالاسمي و هموفيلي به ويروس HIV نخستين مورد ايدز به طور رسمي تاييد و بستري شد، كميته‌اي متشكل از كارشناسان و مسوولان با عنوان كميته كشوري مبارزه با ايدز آغاز به كاركرد تا به گفته دكتر مينو محرز، عضو اين كميته با اين اقدام «بي‌درنگ» از ابتلاي ساير افراد جامعه به اين بيماري جلوگيري شود.

نخستين اقدام كميته كشوري مبارزه با ايدز، غربالگري فرآورده‌هاي خوني بود. نقش وزارت بهداشت در اين كميته بسيار پررنگ ديده مي‌شد و به اعتقاد محرز در آن زمان و تاكنون وظيفه خود را به خوبي انجام داده است. اما اكنون كه ايدز در ايران 20 ساله شده و تعداد بيشتري از هموطنانمان را آلوده كرده است،‌ نقش ساير نهادهاي تصميم گيرنده نمايان‌تر و فقدان كار گروهي منسجم بين دستگاه‌هاي مختلف كشور بيشتر احساس مي‌شود.

20 سال مبارزه و يك بررسي!

پخش برنامه‌هاي تلويزيوني ايدز، بدون برنامه‌ريزي مشخص

تا كنون كشور در كنترل روند ايدز موفق نبوده است

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران، بر اساس آخرين آمار منتشر شده از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، در حال حاضر 16 هزار و 90 نفر ايراني مبتلا به ايدز شناسايي شده‌اند و پيش‌بيني مي‌شود با احتساب موارد شناسايي نشده، تعداد اين افراد به 80 هزار نفر برسد. در اين ميان سهم معتادان تزريقي از مبتلايان شناسايي شده 7/66 درصد برآورد مي‌شود كه البته همين آمار نشان مي‌دهد بيشتر قربانيان از راه اعتياد تزريقي را مردان با اختصاص تعداد10 هزار و 625 نفر از تعداد كل را تشكيل مي‌دهند.

به اين ترتيب ويروس HIV كه با خون‌هاي آلوده به كشور راه پيدا كرد، موج دوم هجوم خود را در ميان معتادان تزريقي روانه ساخت.

رفتارهاي پرخطر جنسي در تعقيب اعتياد تزريقي براي پيشي گرفتن

بر اين اساس و با توجه به اين كه اعتياد تزريقي عامل اول ابتلا به ايدز در جامعه به حساب مي‌آيد، به نظر مي‌رسد كنترل و درمان بي‌سابقه اعتياد در كشور تاكنون بزرگترين گام براي مبارزه با ايدز بوده است. اطلاق لفظ بيمار به معتاد، از بين بردن تابوي اعتياد و در پي آن شناسايي معتادان و در نهايت توزيع گسترده و برنامه‌ريزي شده متادون در بين معتادان تزريقي به منظور از بين بردن روش تزريقي‌ ‌از اقدامات موثر در درمان اعتياد و به دنبال آن كاهش شيوع ايدز در ميان معتادان به شمار مي‌رود. اگر چه بنا بر اظهارات محرز، مسوولان در مواجهه با ايدز ابتدا با سكوت و انكار طولاني، ديرهنگام به فكر درمان معتادان تزريقي افتادند، اما به هر حال در اين كه با اين روش از ابتلاي بسياري از معتادان به ويروس HIV جلوگيري شده است،‌ شكي نمي‌توان قائل شد. اما آيا مي‌توان كنترل اعتياد را به منزله كنترل ايدز تلقي كرد؟

دكتر مينو محرز، عضو كميته كشور مبارزه با ايدز درپاسخ به اين سئوال با اشاره به آمار گزارش شده از سوي سازمان ملل متحد مبني بر اين كه در 80 درصد موارد ويروس ايدز از طريق تماس جنسي منتقل مي‌شود،‌ كنترل و پيشگيري از رفتار‌هاي پر خطر جنسي را از عوامل مهم كنترل ايدز بر مي‌شمارد.

وي البته تصريح مي‌كند كه عامل اعتياد تزريقي در كشورهاي آسياي ميانه و آسياي شرقي و بويژه ايران همچنان عامل اول ابتلا به ايدز است.

اين استاد دانشگاه اما در عين حال الگوي گسترش ايدز در اين كشور‌ها را نيز در حال تغيير به سمت آميزش جنسي دانسته و مي‌گويد: در حال حاضر بيش از 67 درصد مبتلايان به ايدز از طريق اعتياد تزريقي مبتلا شده‌اند و سهم آميزش جنسي در اين بيماري در حدود 30 درصد برآورد مي‌شود. اما به نظر مي‌رسد كه عامل دوم يعني آميزش جنسي به سرعت در حال نزديك شدن به عامل نخست است و چنانچه راه‌هاي مقابله با رفتارهاي پرخطر در جامعه به خوبي به كار گرفته نشود،‌ بعيد نيست كه اين عامل در كشور ما نيز همچون ساير كشورهاي جهان به اولين دليل ابتلا به ايدز تبديل شود.

از سوي ديگر، با توجه به اظهارات مسوولان، معتادان تحت درمان، خود موجب شيوع ايدز هستند. چندي پيش رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه معتادان تحت درمان را نبايد پس از درمان بدون ارائه آموزش بهداشت جنسي رها كرد، اظهار كرده بود كه بسياري از اين افراد علاوه بر اعتياد، رفتارهاي پرخطر ديگري از قبيل رفتارهاي ناسالم جنسي دارند.

بنابراين به نظر مي‌رسد كه پيشگيري از بروز اعتياد به عنوان يكي از بزرگترين آسيب‌هاي اجتماعي از ظهور ساير آسيب‌هاي كلان چون ايدز جلوگيري مي‌كند. اين درحاليست كه مسوولان كشور بيش از هر چيز تنها به درمان معتادان بسنده كرده‌اند. به طوري كه بر اساس اعلام مسؤولان، سرانه پيشگيري از اعتياد در ايران تنها 04/0 دلار است؛ حال آنكه ميزان اين سرانه در كشورهاي توسعه يافته در حدود 20 تا 30 دلار برآورد مي‌شود.

القائات غيرعلمي، كاذب و به دور از واقعيت!

رييس مركز تحقيقات ايدز بار ديگر با تاكيد بر لزوم كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي براي مقابله با ايدز، از نبود آموزش شفاف در اين رابطه ابراز ناخرسندي كرده و مي‌گويد: آموزش مهمترين وسيله پيشگيري از رفتارهاي پرخطر و به دنبال آن ايدز است و در اين زمينه راديو و تلويزيون به عنوان رسانه ملي نقش بسيار حايز اهميتي را ايفا مي‌كند.اما متاسفانه تاكنون هيچ برنامه‌ريزي مشخصي در صدا و سيما براي پخش برنامه‌هاي پيشگيرانه از ايدز صورت نگرفته است.

«محرز» عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز مداوم نبودن،‌ حجم كم و عدم اطلاع‌رساني شفاف را از جمله مشكلات اساسي اين برنامه‌ها دانسته و مي‌افزايد: در سالهاي گذشته برنامه‌هاي صدا و سيما تنها در آستانه روز جهاني ايدز پخش مي‌شد. برنامه‌هايي كه با اطلاعات ناكافي و تنها با دعوت كارشناسان مسايل مبهمي را در خصوص ايدز مطرح و از به كار بردن كلماتي از قبيل كاندوم و يا مسائل مربوط به بهداشت جنسي خودداري مي‌كردند.

وي كه معتقد است برنامه‌هاي تلويزيوني در زمينه ايدز به هيچ عنوان علمي و كارشناسي شده نيست، مي‌گويد:حتي در برخي از برنامه‌هاي تلويزيوني با نمايش افرادي كه به خارج از كشور سفر كرده و مبتلا به HIV ايدز شده‌اند، با القاي اين مطلب که هيچ کس در داخل کشور آلوده به ويروس ايدز نمي شود، بدآموزي صورت مي‌گرفت.

رييس مركز تحقيقات ايدز، نقش برنامه‌هاي تلويزيوني را در افزايش آگاهي مردم تا آنجا مهم مي‌داند كه اظهار مي‌كند: بايد برنامه‌هاي آموزشي پيشگيري از ايدز پيش از هر سريال پربيننده و نيز به صورت زيرنويس در اين سريال‌ها پخش شود.

محرز، نداشتن آگاهي و نگرش منفي مسؤولاني در دستگاه‌هاي مخلتف، بويژه صدا و سيما درباره ايدز را موجب فقدان آموزش كافي در مورد اين بيماري در جامعه مي‌داند و مي‌گويد: در طول سال‌هاي گذشته به علت نبود استراتژي مشخص، هر مسؤول با نگرشي خاص در روند اجراي برنامه‌هاي پيشگيري از ايدز تأثير گذاشته است، بطوريكه امروز شاهد اطلاع ناكافي اغلب افراد جامعه از اين بيماري و راه‌هاي پيشگيري از ابتلاي به آن هستيم.

به اعتقاد محرز بايد در درجه نخست مسؤولان در مورد اين بيماري آموزش ببينند، اما تاكنون هيچ گاه اين امر محقق نشده است.

وي بر اين اساس اظهار مي‌كند كه تا كنون كشور در كنترل روند ايدز موفق نبوده است.

اطلاع‌رساني ناچيز در برابر تهديدي بزرگ

كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي در فاز دوم مبارزه، غيرممكن است

اين اظهارات از سوي عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز درحالي صورت مي‌گيرد كه بر اساس آمار، دليل ابتلاي 25 درصد از موارد به ايدز كه ناشناخته محسوب مي‌شود، از راه آميزش جنسي صورت گرفته است.

اين در حاليست كه محرز با انتقاد از نبود آموزش‌هاي لازم در مورد جلوگيري از رفتارهاي پرخطر جنسي، ميزان دسترسي به افراد داراي رفتارهاي پرخطر و در پي آن كنترل اين گونه رفتارها را در كشور غيرممكن مي‌داند.

وي مي‌گويد: اگر چه در برنامه دوم مبارزه با ايدز بحث پيشگيري از رفتارهاي پرخطر جنسي در گروه‌هاي مختلف در نظر گرفته شده است، اما در عمل، با توجه به عدم امكان دسترسي به اين افراد، اجراي آن با ترديد مواجه است.

به گفته محرز در فاز دوم مبارزه با ايدز، علاوه بر تداوم درمان معتادان تزريقي، کنترل رفتارهاي پر خطر جنسي در گروه هاي مختلف جامعه در نظر گرفته شده است. البته دارندگان برخي رفتارهاي پرخطر جنسي مثل همجنس‌گرايان که به لحاظ قانوني مجرم هم شناخته مي شوند، از اين برنامه حذف شده‌اند.

وي معتقد است فاز دوم مبارزه با ايدز در صورت همكاري نهادهاي مختلف بسيار موفقيت‌آميز خواهد بود.

رييس مركز تحقيقات ايدز مي‌افزايد: اگر چه در حال حاضر برخي از گروه‌هاي تحصيل كرده جامعه اطلاعات مناسبي در مورد ايدز دارند، اما ساير افراد، تقريبا چيزي در خصوص ايدز نمي‌دانند. بنابراين اطلاع رساني در مورد بيماري ايدز در جامعه ناچيز به نظر مي‌رسد.

اغلب افراد جامعه از وجود 70 مركز مشاوره رفتارهاي پرخطر جنسي در سراسر كشور بي‌خبرند

محرز اضافه مي‌كند: متاسفانه در حال حاضر 70 مركز مشاوره رفتارهاي پرخطر جنسي در سراسر كشور وجود دارد اما به علت عدم اطلاع رساني،اغلب از افراد جامعه از وجود اين مراكز آگاه نيستند.

وي بار ديگر به تجربه مثبت كنترل اعتياد در كشور اشاره كرده و مي‌گويد: متاسفانه به دليل عدم اطلاع‌رساني و نداشتن دسترسي به افراد داراي رفتارهاي پرخطر جنسي هيچ كاري در مورد كنترل آن‌ها نتوانسته‌ايم انجام دهيم.

موفقيتي در كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي نداشته‌ايم

اين استاد دانشگاه كه معتقد است ايران تا كنون هيچ گونه موفقيتي را در كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي به دست نياورده است ، با بيان اين كه در اين شرايط نمي‌توان از كنترل ايدز صحبت كرد، در عين حال مي‌گويد: با شفاف‌سازي، اطلاع‌رساني و با كمك رسانه‌ها به طور قطع در اين زمينه نيز موفق مي‌شويم.

سايه سنگين ايدز بر سر زنان

موج سوم ايدز زنان را به ساحل مرگ مي کشاند

به گزارش ايسنا، در حاليكه كنترل رفتارهاي پرخطر جنسي و اطلاع‌رساني در اين زمينه تا كنون در كشور مغفول مانده، آمارها نشان مي‌دهند كه زنان بيش از هر عامل ديگري، تحت تاثير رفتارهاي جنسي، مبتلا به ايدز مي‌شوند. بطوريكه در آخرين آمار وزارت بهداشت ، زنان تنها يك درصد كساني كه از راه اعتياد تزريقي به ايدز مبتلا شده‌اند را تشكيل مي‌دهند. حال آنكه حدود 50 درصد مبتلايان از طريق آميزشي، زنان هستند. اين در حاليست که بر اساس اعلام سازمان ملل احتمال ابتلاي زنان جوان به ايدز 6/1 بيشتر از مردان است.

در اين ميان آمار‌ها نشان مي‌دهد كه در جهان، با افزايش رفتارهاي پر خطرجنسي، تعداد زنان مبتلا به ايدز نيز روز به روز در حال افزايش است، بطوريكه از سال 1985 تا 2003 ميلادي اين رقم از 35درصد به 48 درصد افزايش پيدا كرده است.

اما با اين وجود، بر اساس گزارش‌هاي سازمان ملل، بسياري از دختران و زنان در زمينه ويروس ايدز و ابتلا از طريق آميزشي، اطلاعات بسيار اندكي دارند. در عين حال بسياري از زنان آموزش جنسي نمي‌بينند و از وسايل پيشگيري از انتقال بيماري توسط خود و يا شريك جنسي‌شان اطلاعي ندارند.

بسياري از زنان درحالي در متقاعد كردن شركاي‌ جنسي خود به استفاده از كاندوم ناتوان هستند كه بر اساس تحقيقات ميزان اطلاع زناني كه بدون استفاده از كاندوم رابطه جنسي برقرار مي‌كنند دو برابر مرداني است كه هنگام برقراري رابطه جنسي از كاندوم استفاده نمي‌كنند.

دكتر مينو محرز در اين زمينه به ضعف اطلاع‌رساني در خانواده‌ها اشاره كرده و مي‌گويد: همسران افراد معتاد و يا داراي رفتارهاي پرخطرجنسي در معرض شديد ابتلا به ايدز قرار دارند؛ اما از آنجايي كه هيچ گونه اطلاع‌رساني در مورد مسائل جنسي در جامعه و خانوادها صورت نمي‌گيرد، بي‌شك اين زنان از خطر در امان نمانده و براحتي به ويروس ايدز مبتلا مي‌شوند.

از سوي ديگر بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده از سازمان ملل متحد كه معتقد است با آگاهي بخشيدن به زنان و رفع تبعيض جنسي مي‌توان شيوع ايدز را در جهان مهار كرد، بسياري از زنان تحت خشونت‌هاي رفتاري ناچار به برقراري رابطه جنسي با مردان مبتلا به ويروس HIV مي‌شوند.

افزايش زنان مبتلا با آغاز موج سوم ايدز

افزايش شمار نوزادان مبتلا به ويروس ايدز

در اين شرايط ،عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز با بيان اين كه موج سوم ايدز يعني انتقال ويروس از طريق آميزش در صورت پيشگيري نكردن از رفتارهاي پرخطر جنسي در جامعه به وجود مي‌آيد، مي‌گويد: در صورت آغاز موج سوم شاهد افزايش زنان مبتلا به ايدز خواهيم بود و به دنبال آن شمار تولد نوزادان آلوده به اين ويروس نيز افزايش خواهد يافت.

وي با اشاره به اين كه در تمام كشورها ميزان شيوع ايدز از طريق اعتياد تزريقي افزايش پيدا كرده و سپس با رفتارهاي جنسي گسترش مي‌يابد، يادآور مي‌شود كه خوشبختانه هنوز موج سوم در ايران آغاز نشده و همچنان الگوي انتقال ايدز در كشور اعتياد تزريقي به حساب مي‌آيد.

محرز براي مقابله با موج سوم، كشور را نيازمند امكانات بهداشتي و آموزشي دانسته و اضافه مي‌كند: در حال حاضر امكانات بهداشتي كشور در حد مطلوبي قرار دارد و مبتلايان به ايدز با جديدترين روش‌هاي درماني، درمان مي‌شوند. اما از نظر آموزشي همچنان نگاه منفي مسئولان بر ادامه برنامه‌هاي اطلاع‌رساني و پيشگيري سيطره دارد.

عضو كميته كشوري مبارزه با ايدز در عين حال كه مقاومت كشور را در مقابل موج سوم منوط به اما و اگر‌هاي بسياري از قبيل اطلاع‌رساني شفاف، تغيير نگرش مسوولان و افزايش سطح آگاهي جوانان در خصوص مسائل بهداشت باروري مي‌داند، خاطرنشان مي‌كند: البته در صورت ارائه آموزش مداوم و شفاف به افراد جامعه براحتي مي‌توان آغاز موج سوم را در كشور مهار كرد.

موج سوم در راه است، برايم از اعتماد سدي بساز

محرز، اعتمادسازي از سوي مسؤولان را يكي از اركان مهم جلب توجه افراد جامعه به سوي پيام‌هاي بهداشتي و آموزشي مي‌داند و مي‌گويد: متاسفانه به طور كلي همواره اعتماد مردم در اين زمينه‌ها كم بوده است. اما شايد اگر در رابطه با ايدز مسؤولان، اطلاع‌رساني شفاف‌تري داشته باشند، مردم به آنها بيشتر اعتماد كرده و راحت‌تر به سوي مراكز مشاوره رفتاري روي آورند.

وي مصداق نبود اعتماد را شكسته نشدن تابوي ايدز دانسته و مي‌افزايد: متاسفانه پس از 20 سال، هنوز انگ زدن به بيماران مبتلا به ايدز در جامعه وجود دارد، به همين دليل هيچ يك از مبتلايان نمي‌توانند بيماري خود را براحتي بازگو كنند.

به اعتقاد رييس مركز تحقيقات ايدز، اعتمادسازي مردم نسبت به مسؤولان سدي محكم در برابر موج سوم است؛ بنابراين مسؤولان كشور بايد با افزايش اطلاع‌رساني شفاف و مداوم و در پي آن بالا بردن سطح اعتماد مردم از شيوع ايدز در كشور جلوگيري كنند.

لینک دوستان:

- این لینک را خیلی دوست دارم و خیلی وقت بود که دنبالش می گشتم. سایت اهداء عضو پس از مرگ مغزی

- 4 برابر شدن مبتلایان به ایدز در صورت جدی نگرفتن پیشگیری در کشور

- ایدز همچنان علت پیشتاز مرگ در سراسر جهان

- دومین تجمع اعتراض آمیز نسبت به سیاستهای غلط سازمان محیط زیست در کمتر از 3 ماه

/ 0 نظر / 9 بازدید