جنایت زیست محیطی در زاینده رود

 

 

در این کانال فاضلاب شهر "بهارستان" که در 15 کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد جاریست .


این همان کانال است . به نزدیکی کانال فاضلاب و زمینهای کشاورزی توجه کنید !


این کانال بعد از طی 10 کیلومتر به نزدیکی زاینده رود می رسد. اینجا دریاچه فاضلاب است ! تا چشم کار می کرد فاضلاب بود . در منطقه ای که علامتگذاری شده روستایی به نام "گلستانه" قرار دارد.این کانال بین روستاهای "جار" و "گلستانه" در شرق اصفهان قرار دارد.

 

و سرانجام فاضلاب وارد زاینده رود می شود ...

 

بله . باور کنید ... فاضلاب وارد زنده رود می شود !


اینجا چند کیلومتر پائین تر از محلی است که فاضلاب وارد آب شده است . حتی این ماهی 4-3 کیلویی هم نتوانسته در برابر آلودگی مقاومت کند.

 

به رنگ آب توجه کنید . آب ! ببخشید فاضلاب شدیداً بوی بدی داشت


و این ماهی ها . مرگ گسترده ماهی ها چند روز پیش اتفاق افتاده است . مردم محلی می گفتند حجم ماهی های تلف شده چندین تن بوده است !

سطح آب پر بود از ماهی های مرده


و اینجا هم تور هایی برای صید ماهی ! و ماهی هایی که احتمالاً سر سفره ها می آیند !

ماهی های کم جان و آلوده را صید می کردند. البته می گفتند ماهی ها را برای مدتی در استخر نگهداری می کنند و پس از آنکه پاک شدند استفاده می کنند . در راه بازگشت کودکان ماهی فروش در کنار جاده ایستاده بودند !

در گوشه بالای تصویر گله گوسفند قابل مشاهده است .چرخه کامل شد ...


پمب آب را نگاه کنید ! این آب ! ببخشید فاضلاب وارد زمین های کشاورزی می شود و خیار ، سبزی ، گوجه و ... با آن آبیاری ! ببخشید فاضلابیاری می شود.

 

از آن منطقه خارج شدیم و به طرف شهر اصفهان آمدیم . این کانالی است که قرار است فاضلاب شهرکی که هنوز ساخته نشده را به کجا ببرد ؟! ادامه این کانال به زاینده رود می رسد ...

 

 

آنچه که در عکس ها نیامد :

- بوی تعفن کانال فاضلاب تا چندین کیلومتر باعث آزار و ناراحتی مردم می شود . اعتراضات مردم و متعاقب آن وعده های مسئولان طی چند سالی که این کانال ایجاد شده راه به جایی نبرده .

 

- یکی از کارشناسان خانه بهداشت منطقه از میزان بالای اسهال خونی ، کم خونی ، بیماریهای گوارشی و پوستی سخن می گفت.

 

- فکر نکنید این مناطقی که عکسشان آمده آخر دنیاست و خیلی از شهر پرت است ! حداکثر فاصله تا شهر اصفهان کمتر از 7-6 دقیقه است ! در 10 کیلومتری این مناطق آپارتمانهای متری بیش از 5 میلیون تومان قرار دارد.

 

* گزارش کامل آن در "ماهنامهزندگی سالم " تنها نشریه شجاع استان اصفهان چاپ خواهد شد.

/ 16 نظر / 444 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میکا

درسته این تصویر دردناک به اندازه کافی گویا هست و دل هر انسان واقعی رو بدرد میاره .. تا کی باید این مظلومها فدای اعمال ادمیان شوند.... [گل]

کاغذ کاربن

سپهر عزیز کاری می شود کرد؟ دیشب از بس مغزم کار نمی کرد نزدیک بود تصادف کنم! چقدر به هوای کثیفی که تنفس می کنم فکر کنم؟ آخرش که چی؟ اینجا سویس که نیست!

م خ

درود لینک خبر در ایسنا http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1151482&Lang=P لینک گزارش تصویری در ایسنا http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1151380&Lang=P تلاشتان ستودنی است جناب سلیمی سپاس از آگاهی رسانی تان

غریبه ای نام آشنا

آی آدمای مهربون........آهنگ معروف حمایت از محیط زیست اینجا خوندن داره....نمی دونم گوش شنوایی هم هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

غریبه

سپهر جان هموطن عزیز من ، مفتخرم از اینکه با شما از طریق لاگتون آشنا شدم و بسیار خرسند و خشنود از فعالیت بجا و موثر شما. با آرزوی توفیق روز افزون برای شما هموطن و دوست گرامی.[گل]

شهنام

با سلام با اجازه مطلب شما را در وبلاگم با ذکر منبع قرار دادم

زندی

سلام و متشکر از درج مطلب و خبر واقعا جای تاسف داره مدیریت غلط داره مارو کجا میبیره دنیا چه آلوده شده به طعم بی صداقتی مسافر!!

سعید

سلام خوبی خدا خیرت بده [لبخند] من میخوام مطالب شما را در مباحث روزانه تبیان انجمن تخصصی نصف جهان ثبت کنم. [نیشخند]قصدم خیره.[تایید] با اجازه[گل]