لزوم برخورد موثر با عاملان انتشار مطالب غلط در مورد حیوانات خانگی

تا به امروز، دوستداران حیوانات در مواجه با چنین مطالبی ضمن تماس با دفاتر رسانه های مزبور اعتراض خود را اعلام می کردند اما تجربه نشان داده این روش کارایی لازم را نداشته است. پس لازم است روش های دیگر و بیشتری را برای اعتراض به مواردی اینچنینی آزمود.

شناسایی و تحریم افرادی که اطلاعات غلط بیان می کنند
لازم است کارشناسان، دامپزشکان و افرادی که چنین مطالبی را در گفتگوها و یا مقالاتشان منتشر می کنند مورد مواخذه قرار گیرند. براستی اگر دامپزشکی اعتقاد دارد که «جای هیچ حیوان خانگی در خانه نیست» پس دلیلی ندارد صاحبان حیوانات خانگی برای ویزیت و درمان حیوانات خود به این دامپزشک مراجعه کنند! به عبارت ساده تر این افراد باید از سوی دوستداران و حامیان حیوانات شناسایی و  مورد تحریم قرار گیرند!
تحریم کردن دامپزشکانی که اقدام به انتشار مطالب غیرواقعی بر علیه حیوانات خانگی می کنند باعث می شود این افراد دقت بیشتری در اظهارنظرهای خود داشته باشند و حتی اگر رسانه ای به اشتباه و یا تعمداً با اسم و نشان آنها اقدام به انتشار مطالبی بر علیه حیوانات خانگی کرد، آنگاه از طریق مراجع قانونی در صدد برخورد و تصحیح مطالب منتشر شده در آن نشریات باشند.
توجه داشته باشیم، برای مثال اگر نشریه ای در گفتگو با دامپزشکی اقدام به انتشار مطالب غیر واقعی و نادرست نمود، هیچ اهرم قانونی موثری برای اصلاح مطالب منتشر شده در اختیار حامیان حیوانات قرار ندارد. ولی اگر حامیان حیوانات آن دامپزشک را تحریم کنند، آنگاه آن شخص از طرق قانونی و بر اساس قانون مطبوعات سعی در اصلاح مطالب منتشر شده خواهد داشت. (البته اگر براستی چنین مطالبی را عنوان نکرده باشد).
رساندن اعتراض ها به گوش حامیان مالی و اسپانسرهای مالی و معنوی آن نشریه، از دیگر روشهای موثر در برخورد با انتشار چنین مطالبی است. در صورت فراگیر شدن اعتراضات و وجود شبکه قوی حتی می توان نسبت به تحریم شرکتهای آگهی دهنده نیز اقدام کرد.

استفاده از تجربه ای موفق در خصوص برخورد با انتشار مطالب کذب بر علیه حیوانات
در ابتدای دهه هشتاد برخی از روزنامه ها با استناد به مطالبی نادرست و اطلاعاتی ناقص، اقدام به انتشار مطالبی در خصوص بیماری زا بوده ماهی قرمز نمودند. حجم مطالب منتشر شده در این خصوص به حدی گسترده بود که بسیاری از هموطنانمان در آن سالها ماهی قرمز را حیوانی خطرناک می دانستند و از نگهداری آن وحشت داشتند. خوشبختانه با تلاش دوستداران حیوانات و همراهی متخصصان، شبهات ایجاد شده در این خصوص شد و مشخص شد که مطالب گفته شده از بعد کمی و کیفی فاقد اعتبار علمی است. در سالهای اخیر دیگر هیچ رسانه ای اقدام به انتشار مطلبی در خصوص بیماری زا بودن ماهی قرمز نکرده است.
از تجربه موفق ماهی قرمز باید در خصوص نگهداری حیوانات خانگی نظی سگ و گربه نیز استفاده کرد. بی شک با افزایش اطلاعات عمومی شهروندان در خصوص نگهداری از این حیوانات، آنگاه دیگر هیچ نشریه ای جرات درج مطالب غیرواقعی و غیرعلمی را نخواهد داشت، زیرا در اینصورت اعتبار علمی و حرفه ای خود را زیر سوال خواهد برد.

/ 4 نظر / 17 بازدید

** جوابیه دکتر شیخزاده در پی انتشار مصاحبه وی در روزنامه همشهری پیرامون حیوانات خانگی ** روزنامه همشهری دوشنبه سوم مهرماه سال جاری در صفحه ششم خود به انتشار مطلبی با عنوان "هشدار درباره بیماریهای مشترک انسان و سگ و گربه" پرداخت. در این مطل ب که با انتشار گزیدهای از نظرات دو دامپزشک (دکتر فاتح نیا و دکتر شیخ زاده) همراه شده، روزنامه همشهری به دلخواه خود مردم را از نگهداری هرگونه حیوان منع کرده و به اشتباه مدعی شده نگهداری هر حیوانی در منزل عوارضی دارد! در همین راستا دکتر رضا شیخزاده نسبت به انتشار متن گفتگو با وی در روزنامه همشهری واکنش نشان داده است: آقای دکتر حمید ضیائی پرور مسئول محترم صفحه دانش و سلامت روزنامه همشهری با سلام. احتراما مطالبی از قول اینجانب در مقاله‌ی "هشدار در باره بیماری‌های مشترک انسان و سگ و گربه" در صفحه 6 ( دانش و سلامت ) مورخ دوشنبه سوم مهر ماه 1391 آن روزنامه(همشهری) به چاپ رسیده است که مطابق گفته‌های من نبوده و از نظر علمی صحیح نمی‌باشد. لذا تقاضا دارم با توجه به قانون مطبوعات اصلاحیه زیر در همان صفحه و در اولین نسخه چاپ گردد: "حیوانات خانگی در صورتی که تح

سلام به همه ی دوستداران حیوانات باید بگم که اگه قراره بیماری های خطرناک در حیوانات وجود داشته باشه پس چرا هیچ کدام از کسانی که حیوان خانگی دارند مریض نمی شوند این دروغ ها درباره ی حیوانات خانگی زیاده در هر جای ایران بگردید هستند چنین مطالبه مثلا در کتاب دینی اول راهنمایی و سایت ها. باور ندارید کلمه ی لاک پشت گوش قرمز را در گوگل سرچ کنید می بینید 90 % مطالب سایت ها و وبلاگ ها می گن لاک پشت نخرید. حتی گاهی اوقات دروغ های گنده گنده نیز می نویسند مثلا می گن این لاک پشت ها دست انسان را گاز می گیرند و آدم مریض می شه [قهقهه]در صورتی که این لاک پشت ها برای خوردن غذا دهانشان را به زور باز می کنند چه برسه برای گاز زدن دست انسان. می گن کلی بیماری دارن که انسان حتما دچارشان می شه اما یک نفر هم از این لاک پشت ها بیمار نمی شه البته شاید کسانی که حساسیتی چیزی دارند به زور بیمار بشت اما افراد سالم به ندرت به بیماری های لاکپشت دچار می شن. لطفا از چنین مطالبی دفاع نکنید و حتی آن ها را هم نخوانید.[خداحافظ]

متاسفانه خصومت با حیوانات و حیوان ستیزی سبب بیرحمی و در شرایط خیلی بهتر بی تفاوتی نسبت به اوضاع رقت بار زندگی حیوانات شهری شده است. قدیم الایام مردم با گربه ها مهربان بودند و حداقل پس مانده های غذایشان را به جای دور ریختن در اختیار این حیوانات بیچاره می گذاشتند. اما امروزه رحم و عاطفه به پایین ترین میزان تنزل پیدا کرده به همین دلیل مردم صبح تا شب برای یک لقمه نان سگ دو می زنند.

پریسا

سلام ب همه دوستان خوب و فهیم و مهربون و دوستدار محیط زیست.من با این ادعا از روزی ک خودمو شناختم مواجه شدم تا الان دوستام همه به من نصیحت میکنن ک حیوون نگه ندارم.ولی من با افتخار اینو میگم ک تا الان هیچ نوع بیماری از سگ و گربه حیوونهایی که نجات میدم نگرفتم.در ضمن من حتی بیماریهایی ک رایج در انسان هم هست نگرفتم.دوستهای هم سن یا کم سن و سال خودم انواع بیماریها رو دارن.این ی دروغ محض.فقط میخوان مردم رو بیرحم و سنگدل کنن.ومردم ساده ما هم باور میکنن