حقایقی درباره اتحادیه باغ وحش های اروپا و عوامفریبی جدید باغ وحش تهران

باغ وحش تهران با انتشار نامه ای به زبان انگلیسی در صفحه تلگرام خود نتیجه بازدید بازرس رسمی کارشناسان اتحادیه باغ وحش های اروپا از این باغ وحش را «مثبت» اعلام کرده و در پست دیگری «این موفقیت را به تمامی ایرانی های عزیز» تبریک گفته!

احتمالا می دانند خیلی ها حوصله خواندن متن نامه را ندارند و تنها با دیدن عنوان «اتحادیه باغ وحش های اروپایی» و «تبریک به ایرانیان» تصور خواهند کرد موفقیت بزرگی نصیب ایرانیان و این باغ وحش شده است!

در این خصوص چند نکته قابل توجه است:

نخست: براساس این نامه، در پی بازرسی های به عمل آمده از باغ وحش ارم، این مکان برای عضویت دراتحادیه باغ وحش های اروپا یا نام کاملتر موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها «نامزد» شده است. در نتیجه، طبق روال رایج، باید قراردادی که از سوی این اتحادیه در اختیارشان گذاشته شده است را به طور دقیق مطالعه نمایند و چنانچه با تعهدات مندرج در آن موافق بودند، قرارداد را تا تاریخ 25 خردادماه جاری امضا کرده و تحویل دهند تا پس از امضای طرف مقابل، راهی پنج ساله برای به عضو درآمدنِ رسمی در ایزا را طی نمایند.

دوم: موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها یکی از بدنام ترین موسسات در خصوص حقوق حیوانات در جهان است که کمپین های بزرگی بر علیه آن وجود دارد. این موسسه در واقع شبیه یک اتحادیه صنفی است که حافظ منافع باغ وحش داران عضو خود است. اینکه پسوند اروپایی باشد یا آمریکایی داشته باشد هیچ مزیتی برای آن ایجاد نمی کند. همانطور که عضویت در اتحادیه شکارچیان اروپا یا قصابان آمریکا دلیل بر حمایت از حیوانات یا حقوق حیوانات نمی شود.

سوم: سه سال پیش، دامپزشک باغ وحش ارم با انتشار نامه ای با سربرگ موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها در صفحه فیسبوک خود خبر داد که این موسسه به باغ وحش ارم «شیر ایرانی» خواهد داد. با پیگیری روزنامه نگاران و حامیان حیوانات مشخص شد که این نامه جعلی است و موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها در پاسخ اعلام کرد که این نامه جعلی بوده و این موسسه برنامه ای برای تبادل شیر با ایران ندارد. این ماجرا در زمان خود سر و صدای زیادی به پا کرد و جمعی از حامیان حیوانات و محیط زیست خواهان برخورد با باغ وحش ارم شدند اما در کمال تاسف با سکوت عجیب سازمان حفاظت محیط زیست و معاون محیط طبیعی وقت سازمان روبرو شدند.

حال اگر فرض کنیم که نامه اخیر جعلی نباشد، همکاری این موسسه با باغ وحش ارم که لقب «قتلگاه گربه سانان بزرگ» را گرفته نشان از آن دارد که رفتار و عملکرد این موسسه کاملا منفعت طلبانه بوده و فاقد پرستیژ و اعتبار است. کدام موسسه با شخصیت اروپایی حاضر است با باغ وحشی که نامه جعلی از آن موسسه منتشر کرده همکاری کند؟!

چهارم: درباره بدنامی و اقدامات حیوان ستیزانه موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها، پیش از این مطلبی نوشته بودم که مجددا بازنشر می کنم. کافیست جستجوی کوتاهی به زبان انگلیسی انجام شود تا با حقایق وحشتناکی در خصوص این موسسه آشنا شوید.

این خبرها و گزارش ها را ببینید:

سخنگوی این موسسه EAZA سال گذشته اعلام کرد که سالانه حدود 3000 تا 5000 حیوان سالم در باغ وحش های عضو این موسسه کشته می شوند. اینجا را ببینید:

http://goo.gl/U4YMhH

ماریو، زرافه ای که سال گذشته در باغ وحش کپنهاگ کشته شد بر اساس استانداردهای موسسه EAZA کشته شده بود. اینجا را ببینید:

http://goo.gl/yWbKZF

 

این پتیشن که بر علیه عملکرد غیراخلاقی «موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها» در برخورد با حیوانات در 347 باغ وحش عضو خود تهیه شده را بخوانید. در این پتیشن آمار حیرت آوری از کشتار حیوانات در باغ وحش های زیر مجمووعه EAZA ارائه شده است:

http://goo.gl/7FhWk6

این خبر که در مورد کشتار هزاران حیوان در باغ وحش های تحت حمایت EAZA در سراسر اروپا است را هم ببینید:

http://goo.gl/LEqasq

در این کمپین از EAZA خواسته شده دست از کشتار حیوانات سالم در باغ وحش های خود بردارد:

http://goo.gl/ZYdQzo

گزارش تکان دهنده خبرنگار مخفی نشریه ساندی تایم از تجارت مخفی حیات وحش در باغ وحش های اروپایی و تشویق EAZA به کشتن حیوانات بلا استفاده بر اساس منافع مادی را اینجا بخوانید:

http://goo.gl/eMxGMq

گفتگوی مدیر اجرایی EAZA را در دفاع از کشتار حیوانات مازاد در باغ وحش ها و ادامه این سیاست در آینده را اینجا بخوانید:

http://goo.gl/k7LY4D


مطالب در این خصوص و عملکرد کاسب کارانه «موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها» در اینترنت بسیار زیاد است. مروری بر این مطالب به خوبی ماهیت موسسه اروپایی باغ‌ وحش‌ها و آکواریوم‌ها را آشکار می کند و نشان می دهد این موسسه در خدمت اهداف تجاری اعضای خود است و «حقوق حیوانات» و «رفتار اخلاقی» با حیوانات اهمیتی برای این موسسه و اعضای آن ندارد. در حالیکه حامیان حقوق حیوانات در سراسر جهان و بویژه اروپا از مخالفان سیاستهای اجرایی EAZA هستند اینک باغ وحش ارم با افتخار اعلام می کند به عضویت آزمایشی این موسسه در آمده و در پاسخ به اعتراضات، عضویت و نظارت در EAZA را مطرح می کند.

امروزه با وجود اینترنت و گسترش اطلاعات، دوره ی عوامفریبی به سر آمده و تخلفات انجام شده را نمی توان در پس عناوینی همچون موسسات اروپایی و یا اصطلاحات و نامه هایی به زبان انگلیسی مخفی کرد. آنچه که باغ وحش ارم رویای آن را در سر می پروراند عایدی جز درد و رنج برای حیوانات ندارد، حیواناتی که در صورت لزوم کشته می شوند تا منافع مالی باغ وحش حفظ شود.

/ 0 نظر / 116 بازدید