انگلهای خارجی

انگلهای خارجی

 

انگلهای خارجی زیادی وجود دارند که می توانند مشکلات بهداشتی زیادی را برای حیوانات خانگی بوجود آورند. در ذیل به 4 مورد از شایعترین این انگلها که در سطح بدن پستاندارانی مثل سگ، گربه ، خرگوش ، سنجاب و... زندگی می کنند اشاره کوتاهی شده است: 

 

کک: ککها انگلهای خونخوار هستند.بنابراین گزش و تغذیه آنها از خون باعث خارش ، عفونت پوست و کم خونی می گردد. بعلاوه می توانند ناقل برخی از کرمهای پهن باشند. حیوانات  مبتلا به کک  ممکن است دچار موریزی شوند.اگر چه ککها فاقد بال هستند ولی می توانند که بخوبی جهش نمایند.ککها را میتوان با جستجوی موها مشاهده کرد که به سرعت راه می روند. نشانه دیگری که حاکی از وجود ککها است مشاهده ذرات سفید وسیاه رنگ کوچکی است که در واقع تخم یا مدفوع ککها هستند. این تخمها به پوست چسبندگی ندارند  وبه سادگی در آشیانه و هر جایی که حیوان رفت وآمد می کند پخش می شود و در محیط در عرض 8-10 روز به لارو کک تبدیل می شوند.ککهایی که بر روی بدن حیوان هستند را براحتی می توانند با مصرف داروهای حشره کش وسموم مخصوص حیوانات نابود کرد. اما چنانچه محیط حیوان سمپاشی نگردد به زودی تخمهای انگل باز شده و ککهای جدید باعث آلودگی حیوان می شوند.

 

کنه: کنه ها باعث کمخونی ، فلجی ناشی از کنه و بیماریهای خطرناک دیگری می شوند.در صورتی که در شرایط جغرافیایی مرطوب زندگی می کنید یا حیوان خود را در مسافرت به آنجا می برید، می بایست که بدن دام بصورت روزانه بازبینی گشته وکنه های موجود از سطح بدن جدا گردد. بهترین راه برای نابود کردن کنه ها اینست که چنانچه تعداد آنها کم می باشد در ابتدا سطح بوسیله الکل آغشته نمایید وسپس کنه را محکم بوسیله پنس یا موچین گرفته و بطور عمودی به سمت خارج بکشید.اگر تعداد کنه ها زیاد است می بایست ضمن مشورت با دامپزشک از دارو های ضد انگل استفاده کرد.

 

شپش: باعث خارش شدید و پوسته پوسته شدن پوست می گردد. این حیوانات با تماس مستقیم منتقل می شوند. تخمهای شپش به موهای بدن می چسبد و لاروهای آن نیز در همانجا از تخم خارج می گردند . برخی از شپش ها خونخوارند و باعث کم خونی می شوند. شپش ها را نیز میتوان با سموم حشره کش مناسب نابود کرد.

 

جرب: نوعی از انگلهای بند پا می باشند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند . انواع مختلفی از این بندپایان در سگ وجود دارند که در نواحی مختلف ایجاد بیماری می نمایند .این بیماری در لفظ عام گال می نامند. تشخیص جربها به نمونه برداری از پوست و انجام آزمایشات میکروسکوپی احتیاج دارد، درمان این انگلها نیز به سموم حشره کشی نیازمند است که می بایست به طریقه خاصی مصرف گردد. بنابراین جهت تشخیص و درمان بیماری ضرورتا می بایست که به دامپزشک مراجعه گردد.

 

/ 7 نظر / 8 بازدید
گل جو

مرگ در همين يک قدمی است. هموطن تسليت...

doost

بلاگ بسيار زيبا و پر محتوايی داريد . موفق و پايدار باشيد .

فرهاد(گروه حیات وحش ایران)

سلام به شما دوست عزيز. برای روز ۱۳ بهمن جشن بزرگی در پناهگاه حيات وحش ميانکاله ترتيب داده شده از شما دعوت ميکنم در اين جشن شرکت کنيد .برای اطلاعات بيشتر به اين وبلاگ مراجعه کنيد.www.wildlife-of-iran.persianblog.ir ياwww.erpe.persianblog.ir

امير حسين

دوست عزيز سلام ،ضمن آرزوي موفقيت براي شما در هر چه بهتر كردن وبلاگتان اگر دوست داشتيد سري هم به وبلاگ سيلك كه با هدف ترويج فرهنگ گردشگري و رونق توريسم در ايران ، طبيعت گردي ،كوهنوردي ،بيابانگردي ،حيات وحش وگزارش برنامه هاي گردشگري طراحي شده است بزنيد.

محمد پناهی

قرار ششم انجمن در پل شهرستان ۱۳ بهمن دوشنبه ساعت ۵:۳۰ دم در يه سر به انجمن بزنيد

siamak

سلام دوست عزيز.اينکه ما ميخوايم يه کاری کنيم که بچه های اينترنت بتونن همديگه رو ببينن(يه قراره)البته توی اهواز.اگر عيد اهوازی خوشحال ميشيم ببينيمتون.راستی برای ساعت و روز قرار به وبلاگ من بيا و در قسمت پيامهای ديگران بگو چه ساعتی خوبه.ممنون(سيامک)

هومن

با سلام. خيلی دير به دير مينويسيد. منتظر نوشته های خوب شما هستم. با احترام. هومن