تردیدهای جدی در خصوص لایحه ممنوعیت حیوان‌آزاری!

سپهر سلیمی/ روزنامه قانون: هر چند انتشار اخباری در خصوص پیگیری مراحل اداری پیش‌نویس لایحه ممنوعیت حیوان‌آزاری باعث خوشحالی برخی از حامیان محیط زیست و حیوانات شده است اما راست این است اقلیتی که اندکی بیش از دیگران در جریان جزيیات تدوین این پیش‌نویس هستند نسبت به سرانجام آن تردیدهای جدی دارند!

داشتن قانونی جامع برای حمایت از حیوان یکی از آرزوهای حامیان حیوانات در دو دهه گذشته بوده اما هیچ‌گاه مثل سال‌های اخیر، شرایط اجتماعی برای رسیدن به این آرزو فراهم نبوده است.سال گذشته در اوج اعتراضات حامیان حیوانات نسبت به کشتار حیوانات شهری، روند نگارش پیش‌نویس این لایحه از جانب دفتر مشارکت‌های سازمان حفاظت محیط زیست شروع شد! مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست در جلساتی با دعوت از سلبریتی‌ها و برخی از صاحبان پناهگاه‌های حیوانات و یکی دو نفر از حامیان حیوانات، کوشید افکار عمومی را نسبت به شروع نگارش این قانون جلب کند تا فشارها بر سازمان حفاظت محیط زیست کاهش يافته و سازمان، ژست مشارکت فعالان و دلسوزان در نگارش قانون را به خود بگیرد. جالب آنکه حضور اندک نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیستی فعال در حوزه حمایت از حیوانات، در آن جلسات نمایشی تحمل نشد و پس از دو جلسه با حذف آن‌ها، جلسات با حضور هنرپیشه‌ها و دیگر افراد ادامه پیدا کرد.

هر چند پس از فروکش کردن اعتراض‌ها‌ همین جلسات نمایشی هم تعطیل شد و نگارش پیش‌نویس این قانون در معاونت محیط‌زیست طبیعی و اداره حقوقی سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه پیدا کرد. حذف نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌‌زیستی و کوشندگان این حوزه که گاه تا 20 سال سابقه کار داوطلبانه در این حوزه را دارند، نخستین تردیدها را نسبت به سرانجام این لایحه به‌وجود آورد.

کسانی که صاحب نگاه تخصصی به حقوق حیوانات و حمایت از آن‌ها هستند از روند نگارش قانون حذف شدند و قانون‌نویسانی که به جرات می توان ادعا کرد فرق رفاه حیوانات و حقوق حیوانات را نمی‌دانند، مشغول نگارش این لایحه شدند. نکته دیگر آنکه از ابتدا قرار بود این قانون به‌صورت یک قانون مستقل نوشته و تصویب شود اما آخرین خبرها حاکی از آن است که نه تنها چنین نشده، بلکه قرار است به‌صورت 5تبصره به ماده 679 قانون مجازات اسلامی اضافه شود. یعنی شأن خاصی برای این مساله قايل نشده‌اند!هرچند تاکنون به‌طور رسمی پیش‌نویسی از این لایحه منتشر نشده اما با توجه به خبرهای رسیده، ایرادات فراوانی نسبت به جزییات لایحه وارد است! که در نوشته‌هایی جداگانه به آن پرداخته خواهد شد.

اکنون با تغییر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و با توجه به تاکید عیسی کلانتری به پرهیز از اقدامات نمایشی و پوپولیستی لازم است تا با اخذ نظرات سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان این حوزه، مانع از تصویب قانونی شد که فقط نام منع حیوان‌آزاری را یدک می کشد ولی در عمل، قابلیت‌های لازم برای حمایت از حیوانات بی پناه این سرزمین را ندارد.

/ 0 نظر / 96 بازدید