چنار 1200 ساله نیاسر را از ریشه کندند

 چناری که از بیخ کنده شد!

چنارهای کهنسال نیاسر از جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر هستند. دو چنار کهنسال و مشهور دیگر یعنی چنار پای چارتاقی و چنار روداب نیز که هر دو از میراث طبیعی نیاسر هستند، در حال حاضر بسیار آسیب‌پذیر بوده و در معرض خطر قرار دارند و اکنون که این چنار کهنسال قطع شده است، بیم آن وجود دارد که به دلایل واهی چنین سرنوشت ناگواری برای دیگر درختان کهنسال نیاسر روی دهد.
چنار پای چارتاقی،  در محله تالار از شمال به مسجد امام حسن عسگری، از جنوب به قبرستان ، از شرق به مقسم تالار و از غرب به چارتاقی تاریخی و زیبای نیاسر و از شمال به سرچشمه منتهی می‌شود. این چنار با ارتفاع در حدود 15 متر و قطر خارجی 35/2 متر، در فاصله حدود 65 متری از چارتاقی و 20 متری از سرچشمه اسکندریه و 5 متری قبرستان قرار دارد.
یادگاری‌نویسی بر تنه این چنار و عدم تعیین حریم آن و پیشروی قسمت خالی شده درخت و همچنین تبدیل به محلی برای ریختن زباله در پای آن طی سالیان گذشته، آسیب‌پذیری این درخت کهنسال را دوچندان کرده است.
علی ابوالفضلی، مدیر پایگاه میراث فرهنگی نیاسر در این مورد گفت: وضعیت این درخت ساماندهی شده و پرونده ثبت چنار پای چارتاقی تهیه شده و به زودی کار ثبت آن انجام خواهد شد.
کهن‌شهر نیاسر در 25 کیلومترى شمال غربى شهرستان کاشان در حاشیه کویر مرکزى ایران و در استان اصفهان واقع است که به واسطه وجود میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی ارزشمند، یکی از جاذبه های گردشگری این استان به شمار می‌رود.

 دیوار را خراب کرده اند و کارگران در حال درآوردن بقایای ریشه درخت چنار هستند !

/ 3 نظر / 91 بازدید
مرضیه

حالا بفرمایید که مردم ایران با فرهنگ و متمدن هستند!!! این که دیگه تقصیر از دولت نیست. این دقیقا بی فرهنگی و نادانی مردم است. هنوز هم باید به سوابق تمدنی مان افتخار کنیم یا وقتش رسیده که اعتراف کنیم که حق توحشی که خارجی ها در گذشته برای اقامت در ایران می گرفتند عادلانه بوده؟[عصبانی][گریه]

بیداد(گیله زن)

واقعا عجیبه و خنده دار البته باز هم خنده های کوتاه مدت و بی پایه و اساس ... بعد از درختان شهر حتما این ریشه های ما هستند که با تبر قطع می شوند اینطور نیست؟!

بیداد(گیله زن)

http://nnnn.blogfa.com/post-119.aspx یادتان می آید؟