پنج گونه از ماهيان تالاب انزلي در خطر انقراض قرار دارند

043602.jpg

يك محقق گيلاني : پنج گونه از ماهيان تالاب انزلي در خطر انقراض قرار دارند

محقق برتر همايش علمي پژوهشي تالاب‌ها و آب‌هاي داخلي از خطر انقراض پنج گونه از ماهيان موجود در تالاب بين‌المللي انزلي خبر داد.

"كيوان عباسي" در مصاحبه با ايرنا گفت: خوشبختانه تاكنون هيچ يك از گونه‌هاي موجود در تالاب منقرض نشده اما پنج گونه از ماهيان به دليل صيد بي‌رويه و كاهش ذخاير در خطر انقراض قرار دارند.

به گفته وي اين گونه‌ها سس ماهي خزري، ماهي آزاد و ماهي سيم چشم سفيد هستند كه در طبقه‌بندي ماهيان اقتصادي مي‌گنجند و دو گونه رفتگر ماهي و ماهي نوخاره كه جزو ماهيان غير اقتصادي محسوب مي‌شوند.

اين عضو هيات علمي پژوهشكده آبزي‌پروري تصريح كرد: بسياري از ماهيان تالاب كه زيستگاه اختصاصي و عمده آنها تالاب انزلي است صدمات بسياري ديده و ميزان صيد آنها كاهش زيادي يافته است.

وي همچنين ماهيان را از نظر درجه توجه و اهميت به گونه‌هاي در معرض خطر، آسيپ پذير نياز به حفاظت و نزديك به تهديد تقسيم‌بندي كرد.

عباسي متذكر شد: هفت گونه از ماهيان تالاب نيز جزو گونه‌هاي آسيپ پذيرند كه اگر عوامل تهديدكننده نظير آلودگي‌هاي مختلف و صيد بي‌رويه همچنان ادامه يابد آنها را به وضعيت انقراض سوق مي‌دهد.

وي اين گونه‌ها را تاسماهي ايراني، اوزون برون از ماهيان خاوياري، ماهي سيم معمولي، سوف حاجي طرخان، سوف سفيد كه همگي از گونه‌هاي اقتصادي بوده و دوگونه غيراقتصادي گاو ماهي و قزل‌آلاي خال قرمز اعلام كرد.

عباسي گونه‌هايي از ماهيان كه نياز به حفاظت دارند را سس ماهي سرگنده، سرخ باله، اردك ماهي از ماهيان اقتصادي و شمشير ماهي آب شيرين و ماهي ريز نقره‌اي بيان كرد.

وي اشاره كرد: چند گونه از ماهيان حوزه تالاب انزلي نيز وضعيت مطلوبي نداشته و جزو گروه ماهيان نزديك به تهديد قرار دارند كه از اين دسته مي‌توان به گونه‌هاي اقتصادي شاه‌كولي، كولمه، سياه كولي و گونه‌هاي غير اقتصادي مار ماهي دهان گرد، سس ماهي كورا و رفتگر ماهي طلايي نام برد.

به اعتقاد اين محقق برجسته صيد بيش از اندازه و غيراستاندارد و نيز صيد ماهيان در فصل تخم‌ريزي از عمده‌ترين علل كاهش و انقراض ماهيان است.

لینکهای روز:

+ امشب افشا مي‌شويم يا شب اول قبر؟!

+ حق ایرانی بودن و فارسی زبان بودن مولوی را نباید از نظر دور داشت

+ دولت نهم حمایت از محیط زیست را جدی نمی‌گیرد

+ آقای احمدی نژاد 2 تا بچه کافیست یا مشغول باشیم ؟!

/ 7 نظر / 12 بازدید
عليرضا

وبلاگ علمی خوبی داريد موفق باشيد

خرابه شام

خطاب به آقای سپهر سلیمی سلام و عیدتان مبارک 1-متشکر از آدرس سایتی که دادید . اطلاعی از آن نداشتم . مفید بود. 2- خوشبختانه نظرات مشترکمان بیشتر است و این باعث خوشحالیست. 3- در مورد تشکل های در ظاهر طرفدار محیط زیست در واقع حزبی هم نمونه ها زیاد است همان تشکل های اطراف خانم ابتکار را نگاه کنید! خیلی ها به سیرک پارک پردیسان اعتراض می کنند فقط بابت اینکه مدیر دولت احمدی نژاد از این کار حمایت کرده است. چون در دولت احمدی نژاد اتفاق افتاده است. شاید اگر در دوره فلانی انجام می شد صدای کسی هم در نمی آمد. اینکه می گویم فعالیت هایتان ملموس نیست واقعا اینطور فکر می کنم. مرا متهم به بی انصافی نکنید. همین چند روز پیش در تهران خودمان نمی توانستیم نفس بکشیم. چه کاری انجام دادید؟ این زمان ها ست که می توان توجه افکار عمومی را بیش از پیش جلب کرد.آیا غیر از این است؟ من انتظار کار خارق العاده ای از شما ندارم. اما اگر مدعی هستیم باید وقت بگذاریم و تلاشهایمان را بیشتر کنیم و البته بازیچه نباشیم....

خرابه شام

.....مشخص است منفعت طلبانی که از بی تفاوتی ما سود می برند برای ما دل نمی سوزانند. اگر در اثر هم ریختن شرایط جوی یک شهر ساحلی زیر آب رفت مطمئن باشید سرمایه دارها متضرر نمی شوند آنان تپه ها را می خرند و بر آن خانه می سازند. این قشر متوسط و فقیر جامعه است که آسیب می بیند. شاهدیم که در همین کنفرانس بالی علی رغم تلاش بسیاری از کشورها ؛ آمریکا و روسیه قلدری می کنند و نهایتا مانع از این می شوند که استراتژی مشخصی برای کاهش گازهای گلخانه ای تصویب شود. ولی باز هم باید تلاش کرد و دیگران را متقاعد کرد که در وضعیت خطرناکی بسر می بریم. آری شما درست می گویید که فرهنگ سازی زمان می برد! اما آیا فرهنگ سازی این است که فقط در پی این باشیم که فلان مدیر فلان سوتی را داده و فلان مشکل اخلاقی یا اقتصادی را دارد؟ من مدافع عملکرد افراد نیستم اما این نوع برخوردها کدام مشکل زیست محیطی را حل می کند؟ آیا با این دسته کارها می شود مشکلات سیستم معیوب مدیریتی را حل کرد؟ با عرض پوزش باید بگویم مجموع عملکرد دوستان شما مرا به این نتیجه می رساند شما بیشتر از هر چیزی با اشخاص مشکل دارید.

سحر

جنبش ایرانیان مخالف سیرک http://www.anti-circus.blogfa.com/

ُسپهر سلیمی

ادامه .... واقعیت اینست علیرغم همه انتقاداتی که به خانم ابتکار وارد بوده و هست ولی تفاوت ایشان با خانم جوادی بسیار زیاد است و توان مدیریتی ایشان و همکارانشان و تا حدودی اعتقاد ایشان به حفظ محیط زیست قابل مقایسه با مجموعه فعلی سازمان محیط زیست نیست . بیان احتمالی سوتی ها و یا مشکلات اقتصادی مدیران از آن جهت است که در حکم بسیاری از مدیرانی که منصوب می شوند تخصص و تعهد ایشان ملاک انتخابشان بیان شده است و معمولا وزنه تعهد نیز سنگین تر است ! حال مدیری که تعهد ندارد و تخصص هم که اصلا ندارد باید برود و خانه نشین شود . چشمها را باید شست ، جور دیگر باید دید

ُسپهر سلیمی

در جواب خرابه شام: سلام در مورد اعتراضات سازمانهای غیر دولتی زیست محیطی بنا بر شهادت فعالان این حوزه ، کارمندان محیط زیست و روزنامه و سایتهایی اینترنتی ، علیرغم آنکه دولت قبلی همراهی بیشتری با محیط زیست داشت و به نظرات کارشناسان و دوستداران محیط زیست توجه بیشتری می کرد و در موجموع مصوبات غیر زیست محیطی کمتری داشت ولی با این حال اعتراضات در دولت قبلی بیشتر بوده است و به نظر من این مسئله بخاطر این بود که تمحل شنیدن صدای مخالفان در گذشته بیشتر بود و تا وقتی کسی اعتراض بجایی می کرد با انواع وصله های سیاسی و امنیتی او را از میدان به در نمی کردند . اینکه به سیرک پردیسان اعتراض می شود ، اعتراضی به نگاه مدیران این سازمان است و اصلاً و ابدا ربطی به دیگر مجموعه اجرایی کشور ندارد ، حداقل نگاه بنده و بسیاری از دوستانی را که می شناسم اینگونه است و اگر سری به آرشیو این وبلاگ بزنید می بینید که در قضیه لویزان به خانم ابتکار شدیدا اعتراض کردم و از ایشان خواستم بخاطر شعارهای زیست محیطی که قبل از حضور در شورای شهر داده بود ، اگر توان کمک به محیط زیست را ندارد استعفا کند.