گیاهان آکواریومی

گیاهان آکواریومی

 گیاهان آکواریومی

به جز گاهی اوقات که دسته علفهای اکسیژن دهی مانندEgeria  در آکواریوم گلدفیش ها کاشته می شود ، معمولاً گیاهان در مخزن گلدفیش رشد نمی یابند و این به دلیل تمایل بالای گلدفیش به تغذیه از گیاهان ؛ بویژه گیاهان دارای برگهای نرم است. معهذا، با ایجاد روشنایی مناسب ، گیاهان ذیل می توانند مورد استفاده قرار گیرند:

-Hornwort

-Pondweed

-Willow moss

-Ludwigia

-Milfoil

-Arrowhead

-Vallis

اگر شما در بخش گرمسیری کره زمین زندگی می کنید یا اگر مخزن در اتاقی دارای سیستم گرمایشی است ، می توانید گیاهان معمول اکواریوم گرمسیری را نیز آزمایش کنید.

برای رشد موفقیت آمیز گیاهان ، تدارک نوردهی مناسب حیاتی است .اگر چه نور خورشید برای ترغیب رشد گیاهان جالب است اما همیشه نمی تواند مورد اتکا باشد ؛ چرا که رشد بد منظر جلبکی را نیز سبب خواهد شد. بنابراین نیازمند برپایی روشنایی مصنوعی به همان ترتیبی که قبلاً شرح داده شد ، هستید.

جهت کاشت گیاه در مخزن باید لایه ای به حد کافی ضخیم از سنگریزه یا شن تهیه کنید. این بدان جهت است که علاوه بر تمایل گلدفیش ها به خوردن گیاهان ، به هنگام جستجوی غذا نیز به حفر ریشه گیاهان توجه دارند.می توانید با کاشت گیاهان در گلدانهای کوچک و قرار دادن سنگریزه یا تکه سنگهایی در اطراف پایه هر گیاه از این امر جلوگیری کنید. همچنین جهت کاهش میل گلدفیش هایتان به خوردن گیاهان ، از افزودن غذاها و سبزیهای نسبتاً خرد شده در رژیم غذایی شان سود بجویید. البته برخی گیاهان دارای برگهای ضخیمی هستند که توسط گلدفیشها قابل خوردن نیستند. سرخس جاوه ای و سرخس هندی گساهانی ایده آل برای آکواریومهای سردابی اند . گیاه معمول Elodea  نیز ایده آل است.

عموماً گیاهان با برگهای ظریف افزودنی جالب و جذابی اند و در آکواریومهای به خوبی نوردهی شده و تمیز به خوبی رشد خواهند کرد اما برگهای نرم این گیاهان برای گلدفیش های گرسنه بسیار اشتها آور خواهد بود. البته بیشترمغازه های آکواریومی دارای طیف وسیعی از گیاهان مصنوعی اند که دقیقاً مدلی شبیه گیاهان زنده می باشند،از آنها نیز می توانید استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تمام مشکلاتی که کاشت و نگهداری گیاه در مخزن گلدفیش به همراه دارد، محاسن و مزایا گیاهان زنده آبزی چنان زیاد است که توصیه اکید بر استفاده از این گیاهان در مخزن است. اما در مواردی که شما توجه به تکثیر و فقط تکثیر گلدفیش دارید ، کاشت گیاه چندان مورد نظر نخواهد بود. مخزن عاری از گیاه ، تغذیه خوب ، اکسیژن دهی مناسب و افزایش چند درجه ای دمای آب برای آماده کردن هر چه سریعتر مولدین به تخمریزی عمده تمهیدات این گونه مخازن است.

 

 

 

/ 7 نظر / 13 بازدید
zarin afsharr

سايت جالبی داريد. من هم خيلی حيوانات را دوست دارم و دلم برای حيواناتی که در اين مملکت زندگی ميکنند خيلی ميسوزد. بخصوص گربه ها که انقدر زيادند. لطفا سايت من را هم وقت گرديد نگاه کنيد.

مجید

من مجید هستم و علاقه عجیبی به طبیعت و حیوانات دارم می خواستم بدانم شما می توانید اطلا عاتی در خصوص کبک و بلدرچین و نحوه تخم گذاری و غیره و نگهداری این پرندگان زیبا به من بدهید در ضمئن امیل م متشکرم

رضا

با درود وبلاگ شما يکی از مهمترين و بهترين وبلاگ ها است. واقعا سايت فارسی برای حيوانات کم است. و از شما خواهش می کنم زودتر آپديت کنيد. اگر هم مايل به تبادل لينک باشيد خوشحال می شوم. با سپاس

ساسان

با سلام و با تشکر از زشما به خاطر این سایت می خواستم بگویم با توجه به اینکه عده ی زیادی از مردم از ماهیهای تزیینی در آکواریوم منازل استفاده می کنند در باره پرورش و نگهداری و زاد و ولد آنها هم مطالبی بنویسید. با تشکر ساسان

nickrooz

سلام .. وبلاگ خوبی داری .. البته با حجم خيلی بالا که بلاگت خيلی دير بالا مياد .. بهرحال ... اگر مايل باشی باهم تبادل لينک کنيم .... راستی .. نوروز مبارک ... سايت ما :www.lopeto.com سربزن

حسن

سلام سايت خيلی جالبی داری . لطفا اطلاعات بيشتری راجب به ماهی های اکواريومی بنويسيد حسن سالاری از مشهد